Peygamberler nasıl insanlardı?

Mugalata

Kıdemli Üye
insanla allah arasında bir yerde değillerdir AÇIKLA

araci mi demek istedin peygamber postaciydi görevini yapti bitti mi demek istiyorsun

"insanla allah arasında bir yerde değillerdir" derken, farklı bir kategoride değillerdir demek istedim.

postacı mektup veya mesaj iletir, görevi biter, gider. peygamber veya resul veya nebi veya elçi veya savcı veya haberci ise mesajı iletir ve öğretir. mesaj verenle mesajı alması istenen arasında bağ kurar. örnek olur, kurar ve yaşatır.

ama başka bir şey anlatmaya çalışıyordum. insan üstü değillerdi. öyle algılatıp bizden uzaklaştıranlar oldu. insandılar ve bizdendiler. öyle anlamaya çalışırsak daha iyi anlarız ve benimseriz diye düşünüyorum.

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
"insanla allah arasında bir yerde değillerdir" derken, farklı bir kategoride değillerdir demek istedim.

Postacı mektup veya mesaj iletir, görevi biter, gider. Peygamber veya resul veya nebi veya elçi veya savcı veya haberci ise mesajı iletir ve öğretir. Mesaj verenle mesajı alması istenen arasında bağ kurar. örnek olur, kurar ve yaşatır.

Ama başka bir şey anlatmaya çalışıyordum. Insan üstü değillerdi. öyle algılatıp bizden uzaklaştıranlar oldu. Insandılar ve bizdendiler. öyle anlamaya çalışırsak daha iyi anlarız ve benimseriz diye düşünüyorum.
bunlar kimler ve nasil yaptilar örnek ver

Mugalata

Kıdemli Üye
bunlar kimler ve nasil yaptilar örnek ver

bu nasıl bir üslup? kibarlık nerede? "örnek ver!" emrin olur! :D

kimler "bunlar"? neyi "nasıl yaptılar"? ne örneği?..

offf... allah peygamber aşkına!.. bitkin düştüm. kaçıyorum. bu nasıl bir münazara anlayışı yarabbi!.. :)

ömerusta

Kıdemli Üye
anlaşılıyor ki peygamber efendimizi övecem diye uçuran kaçıran yedi gök yukarıya çıkaran ALLAH c.c. ile namaz pazarlığı yaptıran lar hırıstıyanların isa as yüceltmek için ALLAH c.c. hın oğlu dedikleri gibi değişik yollardan sapan müminlerdir

not yazın güzeldi maluguta kardeş teşekürler yalnız bir hatayla
Muhammed", "ya Ali", burası yanlış ali peygamber değildi eyer alevi isen sende sapanlardansın yok kalemden gözden kaçmış ise düzelin lutven

cemaliii

Kıdemli Üye
peygamberler şeklen şemalen bizim gibiydi. dış görünüşe baktığın zaman senden benden farkı yok.ama içi... işte orası çok derin bakamazsın,inemezsin göremezsin bilemezsin.

Kaptan

Mecra Yazarı
bu nasıl bir üslup? kibarlık nerede? "örnek ver!" emrin olur! :D

kimler "bunlar"? neyi "nasıl yaptılar"? ne örneği?..

offf... allah peygamber aşkına!.. bitkin düştüm. kaçıyorum. bu nasıl bir münazara anlayışı yarabbi!.. :)

:O

oh my god

takip ederken ben bile yoruldum zaar...

ömerusta

Kıdemli Üye
ya cemallii bırakta bu soruma yanıt alayım hocam
siz işin başka boyutuna geçtiniz mullimsiniz ya

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Mugalite sonunda işin içinden çapon oğlan çikacaği kesin islama ehli sünnete aykiri bişey diceksin ama ağzindaki baklayi çikaramadin munazara bilgi donanimi olan insanlarla olur o da bende yok::D

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Allahü Teala tarafından seçilmiş ve Peygamber olarak gönderilmiş insanlardır...

Onların önemi, kendisine indirileni, en güzeliyle uygulaması ve öğretmesidir...

O olmadan O'na indirilen anlaşılmaz, uygulanmaz...

ALI25

Kıdemli Üye
Bizim gibi insan olarak onlarinda kendilerine göre ve gereken ve lazim olan ihtiyaclarini görürler idi.

(Siradan) Bu söz buraya uymamis ne demek veya neyi kast ettigi belli degil ve üstünden durmadan geciyorum.

Ve gecerken aklimda gelmis iken bu (siradan) söz kelimesi olarak bir basit olmus burda.

Dünya da yasayan her varlik bir canli oldugu icin onun da ister istemez belli ihtiyaci var.

Ve gündelik yaptiklarini ve yiyip icmeler elinde ne var ise veya bir mümkün olan olarak dan neye gücü yeter ise onunla yetinmislerdir.

Böyle seyler de olsa onlar ilkönce bir peygamber olmakla insanlarda üstün olurlar.

Bunlarin icinde bildigimiz ve de inandigimiz kadariyla bir tane olsun günahkar yok ve bunlarin ana babalari da temiz ve bir güzel insanlar idi.

Bunlar peygamberlikle insanlar arasindan herbirisi kendi zamanin da secilmistir.

Bu secilme bilene onlarin nasil birer kimseler oldugunu acik ve kesin olarak ortaya koymaktadir.

Allahu teala dan vahy gelmekle de gaybi bilgiler sahib olurlar ve bunlarin sifatlar da bunlar her birinin nasil insan peygamberi oldugunu ortaya koymaktadir.

Bu sifatlar insanlar da peygamberlerdeki gibi yok varsa da bilene eksik ve de zayif kalir.

peygamberlerdeki sifatlar bilene onlarin nasil birer yüksek seviye de oldugunu gösterir ve peygamberler olmak da bir insan da olsalar bu bakimdan da insanlardan birer üstünlerdir.

Birde bunlarin kendi aralarinda bir üstünlükleri var Allahu teala tarafin dan kimini kimisine bir üstün kilmistir.

cemaliii

Kıdemli Üye
mugalata konu güzel.
2 soruda biz soralım,inşallah cevaplayan çıkar bizde sebepleniriz.

1-allah neden son nebi olarak hz.muhammedi seçti.
2-sen olmasaydın alemleri yaratmazdım diyen hz.allah neden hz.muhammedi çok sevdi?

ömerusta

Kıdemli Üye
Allahü Teala tarafından seçilmiş ve Peygamber olarak gönderilmiş insanlardır...

Onların önemi, kendisine indirileni, en güzeliyle uygulaması ve öğretmesidir...

O olmadan O'na indirilen anlaşılmaz, uygulanmaz...

işte sapıklığın ekstırası ona indirilen kuran anlaşılamazsa biz niye okuyoruz uygulanamaz ise islamiyet bitmiştir
böyle sapıtmanın adı yok

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
işte sapıklığın ekstırası ona indirilen kuran anlaşılamazsa biz niye okuyoruz uygulanamaz ise islamiyet bitmiştir
böyle sapıtmanın adı yok

Tamam da,

1- O olmuş zaten, ne kadar gocunsan da "O" olmuş, Allah sana danışacak değildir... Allah'ın Rasülü gelmiş, Kur'an'ı ezberlemiş, tebliğ etmiş ve ibadet, muamelat, feraiz,, iman ve ukubat aksenli de uygulamasını bizzat göstermiştir.

Hassas yerinde bir acıma da olsa, Allah'ın Rasülü bunu ikame etmiştir...

2- Sen kendine göre neden düşünüyorsun... Ben Kur'an'ın bazı yerlerini anlayamıyorum, Rasül'e danışıyorum ya da bir alime ya da bir bilene danışıyorum, neden hassas yerinde daha çok bir acıma belirtileri oluyor acaba...

Dikkat et, Mekke Müşrikleri'nin Kur'an'la bir sorunu yoktur, Hz Peygamber'in O'nu uygulaması onları rahatsız etti... Yani Peygamber, Kur'an'ı yalnız bırakmadı, O'nun uygulamasını bizzat yüklendi ve muhataplarına da öğretti...

İşte Mekke müşriklerinin hassas yerlerinde bir acıma peyda oldu...

Yani benim anlamadığım şudur:

Kur'an'ı Hz Peygamber'le anlamak seni neden Mekke müşriklerinin ahlakına yöneltiyor..???

Burada senin açından bir garaiplik var...

ALI25

Kıdemli Üye
[Kadir Razlik] Peygamberlerin sıfatları Sual Peygamberlerin sıfatları nelerdir?CEVAP Her Peygamberde şu sıfatların bulunduğuna inanmak lazımdır:1-Emanet:Her Peygamber,emindir.2-Sıdk: Dinde ve diğer meselelerde sadık ve doğrudurlar.Yalandan uzaktırlar.3-Tebliğ: Peygamberler,Allahü teâlânın emir ve yasaklarının hepsini ümmetlerine bildirirler.
4-Adalet:Adildirler.Zulümden uzaktırlar.5-İsmet: Büyük ve küçük günahtan uzaktırlar.Günah şeklindeki şeyler,ister Kur'an-ı kerimde olsun,ister sahih hadislerde olsun tevil edilip yakışan mana verilir. Peygamberlikleri bildirilmeden önce de,bildirildikten sonra da hiç günah işlemezler.İnsanlardan, masum, günahsız olan,yalnız Peygamberlerdir.6-Fetanet: Bütün Peygamberler,diğer insanlardan daha akıllıdırlar.7-Emn-ül azl: Hiçbiri Peygamberlikten azl olmaz.(Feraid-ül fevaid)