Peygamberler nasıl insanlardı?

Mugalata

Kıdemli Üye
yazdiğin konuda bi yanlişlik var açiklayacak bilgim yok islam alimlerine din adamlarina iftira kokuyor::D
Bilgin yok ama koku alma yeteneğin var. o halde biz koklaşa koklaşa mı anlaşacağız? Böyle mesaj mı yazılır? Forumun ciddiyeti, düzeyi düşüyor. Sıkıntı verici bir durum bu.

Kaptan

Mecra Yazarı
bir konu açıyorum, geldiği hâle bakın. kimse mesaj almak istemiyor. çoğunluk birbiriyle kısır çekişme derdinde.

alinti

Birisi geliyor, Peygamber’in oturdğu meclise. “Hanginiz Muhammed?” diyor.

Peygamber’i tanıyamıyor. Nasıl tanısın. Hz. Muhammed topluma karışmış. Ne bir abi gibi
, ne bir şeyh gibi, ne bir üstat gibi. Kılık kıyafet oradakilerden birisi gibi. Hegemonik ilişkiyi yok etmiş.

Sen bir tarikata gitsen, “Hanginiz şeyh” diye sorar mısın? Bakacaksın, kim yüksek bir tahtta oturuyor, kimin etrafında pervane olunuyor, kimin eli ayağı öpülüyorsa o şeyhtir. Bir partiye git, genel başkan hemen belli olur. Hiyerarşi vardır, protokol vardır, kasılma vardır, insanlara efendi-köle ilişkisi sergilenir..

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Bilgin yok ama koku alma yeteneğin var. o halde biz koklaşa koklaşa mı anlaşacağız? Böyle mesaj mı yazılır? Forumun ciddiyeti, düzeyi düşüyor. Sıkıntı verici bir durum bu.
"Bizim meclisimizde bulunanlar, sükut içinde otursalar ve sükuttan başka bir şey görmeseler bile, din bahsinde âlim geçinenlerin hatalarını keşfederler, bir bir çıkarırlar." SEYYİD ABDULHAKİM ARVASİ HAZRETLERİ

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Peygamberlerin sıfatları
Sual: Peygamberlerin sıfatları nelerdir?
CEVAP
Her Peygamberde şu sıfatların bulunduğuna inanmak lazımdır:
1- Emanet: Her Peygamber, emindir.

2- Sıdk: Dinde ve diğer meselelerde sadık ve doğrudurlar. Yalandan uzaktırlar.

3- Tebliğ: Peygamberler, Allahü teâlânın emir ve yasaklarının hepsini ümmetlerine bildirirler.

4- Adalet: Adildirler. Zulümden uzaktırlar.

5- İsmet: Büyük ve küçük günahtan uzaktırlar. Günah şeklindeki şeyler, ister Kur'an-ı kerimde olsun, ister sahih hadislerde olsun tevil edilip yakışan mana verilir. Peygamberlikleri bildirilmeden önce de, bildirildikten sonra da hiç günah işlemezler. İnsanlardan, masum, günahsız olan, yalnız Peygamberlerdir.

6- Fetanet: Bütün Peygamberler, diğer insanlardan daha akıllıdırlar.

7- Emn-ül azl: Hiçbiri Peygamberlikten azl olmaz. (Feraid-ül fevaid)

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Insanlarin en üstünüdürler en akillisi en ahlaklisi en kuvvetli en cömerti iyi olarak akliniza ne geliyorsa en üstünüdürler

Mugalata

Kıdemli Üye
Onlar insan üstü değil, biz insan altiyiz. Onlarda kemal; bizde kusur, isyan var; model olmaları bu yüzdendir

::mobil ileti::

bu cevap biraz farklı oldu. ben bizim ne olduğumuzu değil, peygamberlerin ne olduğunu sormuştum. kaçamak bir cevap olmuş gibi seninkisi. peygamberlerin insanüstü değil, insanî varlıklar olduğunu yazdım.

Mugalata

Kıdemli Üye
evet insanlardirlar ama insanlarin en üstünüdürler kedi ile aslan aralarindaki fark gibiler

ama kedi ile aslan, ortak atadan da olsa, sonuçta iki ayrı türdür. oysa isa, musa, muhammed, bizlerle aynı türdendiler, insandılar.

bizlerden üstün değil, bizlerle aynıydılar. ama bizlerin en temizlerinden biriydiler. tek fark, seçilmiş olmalarıydı. seçildiler ve bir görev ifa ettiler.

Hakperest

Kıdemli Üye
bu cevap biraz farklı oldu. ben bizim ne olduğumuzu değil, peygamberlerin ne olduğunu sormuştum. kaçamak bir cevap olmuş gibi seninkisi. peygamberlerin insanüstü değil, insanî varlıklar olduğunu yazdım.
Hayvani ve insani kapsaminda, dürtü ve melekelerimizin nitelik ve niceliği, bizim seçilmişlik, modellik veya tabiiyet, öğrenci olmamızı belirler. Öyleyse Peygamberler insanların en seçkinleridir.

::mobil ileti::