Peygamberler Hata Yapar mı?

Ahter

Kıdemli Üye
Ehli sünnetin icmaı ile nebilerin hepsi büyük günah işlemekten, küfürden beridirler.Şukadarki,, unutkanlık zamanında ve nübüvvetten önce zelleden beri olmadıklarını bazıları söylemiştir.üstad Ubu ishak el- isferaini, Ebul fetah Şehrestani,, Kadi iyaz dedilerki, ''kasden de sehvende olsa , nebilerin hepsinin büyük, küçük günahlardan beri olmaları ittifakla sabittir.Ademin isyanı büyük günah olmamış, hilafı evla hareket etmiş buda, sadece enbiya hakkında küçük günah sayılmaktadır.İşte zelle dedikleri budur; bizim anladığımız manadaki isyan ve küçük günah değildir.

Gerçak şuki, benim kalbimin üzerine perde(zikre ara veren hatara) gelirde, şübhesiz Ben günde yüzkere estağfirullah derim'' Müslim

Demek peygamberin istiğfarı bu gibi şeylerddir.Buna zelle denir. Peygamberin aleyhisselam, yüce maiyet makamını idrak edemeyenler En_nasır suresinde Peygamber istiğfar etmekle emrolunmuştur, o halde masumiyet sıfatı kendisinden ayrılabilen sıfattır'' derler.Bu korkıunç bir hatadır.Peygamber aleyhisselamın istiğfarı, zikre ara vermekten dolayıdır..../ Bkz bedul emali,ehli sünnetin nazarı

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Günah işlediğini söylemesi de dehşet vericidir. Sadece bizim peygamberimiz değil, hiçbir peygamber günah işlemez, çünkü Peygamberliğin yedi vasfı vardır: 1- Emanet, 2- Sıdk, 3- Tebliğ, 4-Adalet, 5- İsmet, 6- Fetanet, 7- Emn-ül azl. Bunlardan ismet, küçük veya büyük, hiçbir günah işlememek demektir. (İtikadname)

Peygamberlerin hepsi de küçük, büyük günahlardan ve çirkin hallerden beridir, fakat onların sürçmeleri yani zelle vaki olmuştur.(Fıkh-ı ekber)

Bu sürçmelere, zelle denir. Zelle, doğrular içinde en doğruyu bulamamak demektir. Zelle, günah demek değildir. Bir işi, kasıt olmadan, en güzel şekilde yapmamak demektir. Güzeldir, fakat en güzeli değildir

kilicarslan

Kıdemli Üye
anlasilan bosuna ayet paylasiyoruz, okuyan dikkate alan yok .
Allah´in kitabi dururken beseri kitablara ragbet daha yogun.

ALI25

Kıdemli Üye
Peygamberler de hata yaparlar onlarin yaptigi hata ya ise birer zelle denir ve bunlarda insan olarak bundan da masum degiller ve onlarin yapmis oldugu bu hata gibi seyler cinsinden olanlarina da kücük hatalar diye gibi denilmekte olup bu zamana kadar okumus ve ögrenmis oldugumuz seylerde.

efonaltı

Kısıtlı Erişim
peygamberler hata yapabilir .fakat nübüvvette korunmuşlardır.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Soru direk hata üzerene bizde ona göre bir cevab verdik ve senin cevab ise soru isareti fakat nübüvvette korunmuslardir yani hata da etmezler mi diyorsun?.
Her şeye üst perdeden bakın inşallah.. Nübüvvet değil, Allah... Allah koruyor.. Allah'ın tutması, koruması olmazsa onları ne koruyabilir?

Ya, arkadaşlar şu tevhidi kalbinize yerleştirin artık..

Bir Kamil Mürşit bulun, ders alın, gözünüzü yumun kalben LA İLAHE İLLALLAH deyin bol bol.. Bakın benden söylemesi, bu maya başka türlü tutmaz haberiniz olsun.. Son nefeste çok pişman olursunuz. Öyle ''tarikat şirktir'' demekle olmuyor bu işler. Tarikate girin, neyin şirk olduğunu, neyin olmadığnı anlarsınız.

ALI25

Kıdemli Üye
Suanda gec oldu isimde var idi Dostundostu sanada yazardim ve olmasa bakayim simdi de yazabilirim.

ALI25

Kıdemli Üye
Her şeye üst perdeden bakın inşallah.Nübüvvet değil,Allah.Allah koruyor.Allah'ın tutması,koruması olmazsa onları ne koruyabilir?Ya,arkadaşlar şu tevhidi kalbinize yerleştirin artık.Bir Kamil Mürşit bulun, ders alın,gözünüzü yumun kalben LA İLAHE İLLALLAH deyin bol bol.Bakın benden söylemesi,bu maya başka türlü tutmaz haberiniz olsun.Son nefeste çok pişman olursunuz.Öyle ''tarikat şirktir'' demekle olmuyor bu işler.Tarikate girin,neyin şirk olduğunu,neyin olmadığnı anlarsınız.
Sana ne diye hitab etsem suanda bilmiyorum.

Bugüne kadar ne yazdiysam ve de dediysem okumus olduklarima dayaniyor ve bizden ögrenmis olduklarimizdan bir yolla cikiyoruz biiznillah.

Sen de bildigini kendine tut benim de bildigim de bana ben böyle ögrendim ve isteyen inanip alir kabul eder istemeyen de kendi bilir zorlanda bir güzelik de olacak degildir.

Sanada ve burdaki kisilerde birseyler vede bizden de olsun ters gelir o seyi hata veya yanlis gibide görebilirsiniz.

Benim okuduklarimi sen de ve burdakiler de okumus olsaydi benim gibi bakar ve düsünüp yazarlardilar kisacasi bu kadardir.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Sana ne diye hitab etsem suanda bilmiyorum.

Bugüne kadar ne yazdiysam ve de dediysem okumus olduklarima dayaniyor ve bizden ögrenmis olduklarimizdan bir yolla cikiyoruz biiznillah.

Sen de bildigini kendine tut benim de bildigim de bana ben böyle ögrendim ve isteyen inanip alir kabul eder istemeyen de kendi bilir zorlanda bir güzelik de olacak degildir.

Sanada ve burdaki kisilerde birseyler vede bizden de olsun ters gelir o seyi hata veya yanlis gibide görebilirsiniz.

Benim okuduklarimi sen de ve burdakiler de okumus olsaydi benim gibi bakar ve düsünüp yazarlardilar kisacasi bu kadardir.

Güzel kardeşim ''koruyan Allah'tır'' demekle yanlış bir şey mi söyledim bilmeden?

Kaptan

Mecra Yazarı
Her şeye üst perdeden bakın inşallah.. Nübüvvet değil, Allah... Allah koruyor.. Allah'ın tutması, koruması olmazsa onları ne koruyabilir?

Ya, arkadaşlar şu tevhidi kalbinize yerleştirin artık..

Bir Kamil Mürşit bulun, ders alın, gözünüzü yumun kalben LA İLAHE İLLALLAH deyin bol bol.. Bakın benden söylemesi, bu maya başka türlü tutmaz haberiniz olsun.. Son nefeste çok pişman olursunuz. Öyle ''tarikat şirktir'' demekle olmuyor bu işler. Tarikate girin, neyin şirk olduğunu, neyin olmadığnı anlarsınız.

:)

su milleti ifsat etmeyi birakin artik
yahu sürekli tasavvufa methiyler düzerek müslümanlarin zihinlerini karistirip durmaktan ne zaman vaz gececeksin DostunDostu? Üstelik de Islam adina

ALI25

Kıdemli Üye
1.Simdi soru ne Peygamberler Hata Yapar mı?
2.Hata sözünü sormus bu ise bir esas alinir.
3.Sizlerden öyle görülüyor ki hata sözünden günah anlamissiniz gibi karsi cikmak var ortada.
4.Hata dan demek ki suc gibi yani günah veya haram anliyorsunuz.
5.Hata yani yanilma,unutma ve normal bir hata anlamindadir.
6.Peygamberlerde insan olmalarindan dolayi hata gibi bir seyi islemek onlara bir leke degil misal olarak günah gibi.