Peygamberler Hata Yapar mı?

lafons7275

Kıdemli Üye
28.jpg

lafons7275

Kıdemli Üye
Bütün müminlerin canı sana feda olsun ya Resulallah...

35.jpg

B

bamda

Guest
Andolsun size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkündür; müminlere karşı çok şefkatlidir; merhametlidir.
sizin sıkıntıya düşmeniz bana ağır geliyor..
ben ihvan foruma çok düşkünüm
ihvan forumdaki müminlere çok şefkatliyim.
aynı zamanda merhametliyim .hatlarınızı hemen moderatöre bildirmiyorum.
yani aynı özellikler bendede olabiliyor.

Verda

Gales
Ben kuranda, Sesin O sav. in yanındayken yükseltilemeyeceğini, O sav.'in herhangi birini çağırır gibi çağırılamayacağının bildirildiği Alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamber görüyorum.

Hatalı ve günahkar bir peygamber gören varsa ya aynı kuranı okumuyoruz ya da gözler farklı.

En azından bu kadarını görmene sevindim =)

Allah peygambere yükses ses, kaba tavır, izinsiz eve girme ve dahi açıklanmış soruların tekrar tekrar sorulup peygambere eziyet verilmesini istemez ve bunu o söylemekten çekinir fakat ben çekinmem diyerek sunar, bütün sahabe böyle miydi sizce?

Peygamber bir görüş belirttiğinde ey Rasul bu vahiy midir yoksa senin kendi görüşün müdür diye soran ve buna göre fikir beyan eden hayati imanı Allah'ı ve peygamberi anlayan güzel insanların bu duruşlarıyla kendinizi tartın bi bakalım..

lafons7275

Kıdemli Üye
sizin sıkıntıya düşmeniz bana ağır geliyor..
ben ihvan foruma çok düşkünüm
ihvan forumdaki müminlere çok şefkatliyim.
aynı zamanda merhametliyim .hatlarınızı hemen moderatöre bildirmiyorum.
yani aynı özellikler bendede olabiliyor.

Bakara 258:

Kendisine Allah'ın saltanat verdiği kişinin, İbrahîm'le çekişmeye başladığını görmedin mi? O zaman İbrahîm, benim Rabbim diriltir, öldürür demişti. O, ben de diriltirim, öldürürüm dedi.

lafons7275

Kıdemli Üye
Peygamber bir görüş belirttiğinde ey Rasul bu vahiy midir yoksa senin kendi görüşün müdür diye soran ve buna göre fikir beyan eden hayati imanı Allah'ı ve peygamberi anlayan güzel insanların bu duruşlarıyla kendinizi tartın bi bakalım..

Bedir Gazvesi öncesinde Allah Rasûlü (s.a.v.), ashabının fikrini öğrenmek istedi. O zaman Mikdâd bin Esved (r.a.) ayağa kalkarak şu konuşmayı yaptı:

“–Ya Rasûlallah! Ne ile emrolunduysan onu yap, biz Sen’inle beraberiz. Allah’a yemin ederim ki, biz Sana İsrailoğulları’nın Mûsâ (a.s.)’a dediği gibi demeyiz. Onlar Mûsâ’ya: “…Sen ve Rabbin gidin savaşın. Biz burada oturacağız.” (Mâide, 5/24) demişlerdi. Sen’i hak peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki, şayet Sen bizi Birkü’l-Gımâd’a kadar yürütsen, Sen’inle birlikte olduktan sonra daha fazla güçlüğe bile katlanırız. Sen’in sağında, solunda, önünde ve ardında düşman ile sonuna kadar çarpışmaya her an hazırız!..” (Buhârî, “Meğâzî”, 4, “Tefsîr”, 5/4; Vâkıdî, I, 48)

Hazret-i Mikdâd’ın ardından Sa’d bin Muâz (r.a.) ayağa kalktı:
“–Ey Allah’ın Rasûlü! Bizler Sana inandık, Sen’i tasdik ettik. Getirdiğin Kur’an ve sünnetin hak olduğuna şehadet ettik. Bu yolda her sözünü dinlemek ve itaat etmek üzere Sana kesin söz de verdik!

Ya Rasûlallah! Nasıl dilersen öyle yap! Sen’i hak peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki, Sen bize şu denizi gösterip içine dalsan, Sen’inle birlikte biz de dalarız, içimizden hiç kimse de geri kalmaz! Senin yarın bizi düşmanımızla karşı karşıya getirmenden de hoşnutsuzluk duymayız. Savaşta sabır ve sebat göstermek, düşmanla karşılaşınca da sadâkatten ayrılmamak, bizim şiârımızdır. Umulur ki Allah, Sana bizden, gözünü aydın edecek şeyler gösterecektir! Haydi, ya Rasûlallah, yürüt bizi Allah’ın bereketine doğru!” dedi.

lafons7275

Kıdemli Üye
"Onlara de ki; eğer

1. babalarınız,

2. oğullarınız,

3. kardeşleriniz,

4. kadınlarınız,

5. akrabalarınız,

6. kabileniz,

7. elde ettiğiniz mallar,

8. kesada uğramasından korktuğunuz ticaret,

9. hoşlandığınız evler ve meskenler,

size Allah ve Resulünden ve Allah yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah böyle fasıklar topluluğuna hidayet nasip etmez."

Verda

Gales
Bedir Gazvesi öncesinde Allah Rasûlü (s.a.v.), ashabının fikrini öğrenmek istedi. O zaman Mikdâd bin Esved (r.a.) ayağa kalkarak şu konuşmayı yaptı:

“–Ya Rasûlallah! Ne ile emrolunduysan onu yap, biz Sen’inle beraberiz. Allah’a yemin ederim ki, biz Sana İsrailoğulları’nın Mûsâ (a.s.)’a dediği gibi demeyiz. Onlar Mûsâ’ya: “…Sen ve Rabbin gidin savaşın. Biz burada oturacağız.” (Mâide, 5/24) demişlerdi. Sen’i hak peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki, şayet Sen bizi Birkü’l-Gımâd’a kadar yürütsen, Sen’inle birlikte olduktan sonra daha fazla güçlüğe bile katlanırız. Sen’in sağında, solunda, önünde ve ardında düşman ile sonuna kadar çarpışmaya her an hazırız!..” (Buhârî, “Meğâzî”, 4, “Tefsîr”, 5/4; Vâkıdî, I, 48)

Hazret-i Mikdâd’ın ardından Sa’d bin Muâz (r.a.) ayağa kalktı:
“–Ey Allah’ın Rasûlü! Bizler Sana inandık, Sen’i tasdik ettik. Getirdiğin Kur’an ve sünnetin hak olduğuna şehadet ettik. Bu yolda her sözünü dinlemek ve itaat etmek üzere Sana kesin söz de verdik!

Ya Rasûlallah! Nasıl dilersen öyle yap! Sen’i hak peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki, Sen bize şu denizi gösterip içine dalsan, Sen’inle birlikte biz de dalarız, içimizden hiç kimse de geri kalmaz! Senin yarın bizi düşmanımızla karşı karşıya getirmenden de hoşnutsuzluk duymayız. Savaşta sabır ve sebat göstermek, düşmanla karşılaşınca da sadâkatten ayrılmamak, bizim şiârımızdır. Umulur ki Allah, Sana bizden, gözünü aydın edecek şeyler gösterecektir! Haydi, ya Rasûlallah, yürüt bizi Allah’ın bereketine doğru!” dedi.

Sahabe nerede ne konuşması gerektiğini çok iyi biliyordu sen bunu anlayabilir misin? =)

Yahayy

Kıdemli Üye
Bakara 258:

Kendisine Allah'ın saltanat verdiği kişinin, İbrahîm'le çekişmeye başladığını görmedin mi? O zaman İbrahîm, benim Rabbim diriltir, öldürür demişti. O, ben de diriltirim, öldürürüm dedi.
Her zaman ki gibi fark yok, hatalı yaklaşım, bozuk algı.
Ama ayetleri yapıştırman çok güzel, elbette düşünen akıl sahipleri için öğütler var.

Verda

Gales
"Onlara de ki; eğer

1. babalarınız,

2. oğullarınız,

3. kardeşleriniz,

4. kadınlarınız,

5. akrabalarınız,

6. kabileniz,

size Allah ve Resulünden ve Allah yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah böyle fasıklar topluluğuna hidayet nasip etmez."

Sevgi ve anlayışınızı büyük puntolarla lanse etmeniz kendi içinizde bi sıkıntı olduğunuzu gösterir kimseye bunu isbat etme zorunda hissettmeyin kendinizi =)

B

bamda

Guest
bu tartışmada ,tasavvufcu ,tarikatciler peygamberi çok seviyormuşda ,diğer muslumanlar az seviyormuş gibi hava yaratılıyor...yersiz !boş iş!

Yahayy

Kıdemli Üye
Sevgi ve anlayışınızı büyük puntolarla lanse etmeniz kendi içinizde bi sıkıntı olduğunuzu gösterir kimseye bunu isbat etme zorunda hissettmeyin kendinizi =)
Cool, Fanatizm ve Anarşizmden uzak.
Biz toplum olarak gazlanma kültürü ile yetişiyoruz biliyorsunuz, her alanda tetikleyici asıl unsur gaz verilme unsurudur.
Tarihteki haricilik bunun eşsiz bir örneği,
Anlamlı ve makul te'vil içermeyen salt metin, ya da alabildiğine batıla te'vil edip asıldan uzaklaşan tahrif edilmiş metin olarak bize dönüyor bu ruh hali, farkındasınızdır.

lafons7275

Kıdemli Üye
Cool, Fanatizm ve Anarşizmden uzak.
Biz toplum olarak gazlanma kültürü ile yetişiyoruz biliyorsunuz, her alanda tetikleyici asıl unsur gaz verilme unsurudur.
Tarihteki haricilik bunun eşsiz bir örneği,
Anlamlı ve makul te'vil içermeyen salt metin, ya da alabildiğine batıla te'vil edip asıldan uzaklaşan tahrif edilmiş metin olarak bize dönüyor bu ruh hali, farkındasınızdır.

Senin de tavsiyelerini bekliyorum. Varsa bildiğiniz birşeyler buyrun paylaşın.

lafons7275

Kıdemli Üye
bu tartışmada ,tasavvufcu ,tarikatciler peygamberi çok seviyormuşda ,diğer muslumanlar az seviyormuş gibi hava yaratılıyor...yersiz !boş iş!

Olurmu yahu, sen de bize çok düşkünsün aynı peygamberimizin özelliklerini taşıyormuşsun.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
"Onlara de ki; eğer

1. babalarınız,

2. oğullarınız,

3. kardeşleriniz,

4. kadınlarınız,

5. akrabalarınız,

6. kabileniz,

Parti sevgisiyle Peygamberimize Ve Kurana hakaret edenleri kollayan ve destekleyenler,bu ayete dikkat edin.