Peygamberimiz’i nasıl örnek alırsınız?

Kaptan

Mecra Yazarı
Peygamberimizi nasıl örnek alırsınız?
İnsanlığın en güzel hasletlerine sahip insanı, bizim için en büyük örnek aynı zamanda.

Peki nasıl örnek alırsınız? En çok neyini örnek alırsınız? Hiç düşündünüz mü?
Benim kanaatim, bizler en çok Efendimiz'in şekli yönlerini taklit ediyoruz.

Sarık ve cübbe giyenler, Efendimiz'i taklit ettiğini ve sevaba girdiğini düşünüyor.

Saç uzatanlar, sakal uzatıp, bıyığı kısaltanlar, şeklen efendimize benzemenin huzuru içindeler.

Cebinde misvak taşıyan, tarak ve çakı taşıyanlar, Efendimiz'in de böyle yaptığını ve onu taklit ettiklerini söylüyor.

Gerçekten bunları yapmak sevap mı, gerçekten Sünnet demek bu mu, gerçekten Efendimiz'in izinden gitmek bu mu?

Örneklere devam edeyim.

Yer sofrasında oturmak, sağ elle yemek, tabaktaki yemeği sıyırmak, ekmek kırıntılarını toplamak... Efendimiz'in yemek kültürü olarak taklit edilir.

Bal şerbeti içmek, hurma yemek, suyu yudumlayarak içmek... yine en çok Efendimiz'in taklit edildiği yönleri.

Kıyafet değil, 'emin' olmak insanı yüceltir

Peki bir de şöyle bakalım:

Yer sofrasında oturmaya, sağ elle yemek yemeğe dikkat edenler, nedense Efendimiz'in az yemesine, sofradan aç kalkmasına hiç dikkat etmez. Göbekli, şişman ve obezdirler. Oysa Efendimiz hiçbir zaman böyle şişman olmadı.

Sarık ve cübbeyi her şeyden çok önemseyenler, aynı zamanda Efendimiz'in, en büyük özelliği olan “eminâ€￾ sıfatını da bu kadar önemsiyorlar mı?

Kıyafeti taklit etmekten çok, emin sıfatını taklit etmek Müslümanı daha çok yüceltir.

Saçını sakalını taklit edenler, O'nun aynı zamanda nezaketini, zarafetini de taklit etmeliler.

Cebinde misvak, tarak, çakı taşıyanlar, O'nun ilmini, hikmetini, bilgisini de örnek almalılar.

Sofrada ekmek kırıntısını 'sevap' diye toplayanlar, fakire, garip gurebaya, yolda kalmışa Efendimiz'in nasıl kucak açtığını da bilmeliler.

Efendimiz'in gece namazlarını, tespihatını, zikrini değil de, nasıl bal şerbeti içtiğini araştıranlar, bir kez daha düşünmeliler.

Bir medeniyeti nasıl kurduğunu araştır

Efendimiz'in çölde cahil bir toplumdan nasıl koca bir medeniyet meydana getirdiğini değil de, neden çok eşlilik yaptığını araştıranlar, doğru yolda değiller.

Efendimiz'in hangi renk sevdiğini soranlar, Efendimiz'in nasıl herkese adil davrandığını sormalılar asıl.

Savaşlarda bile esirleri affeden, amcasının katiline bir şey yapmayan, hukuk ve adaletten sapmayan bir liderin, bu özelliğini bırakıp, elle yemek yemesini taklit edenler doğru bir şey yapmıyordur.

Gıybeti, dedikoduyu, laf götürüp getireni hiç sevmeyen ve lanetleyen Efendimiz'in bu yönünü değil de, akik yüzüğünü taklit edenler, bir daha düşünmeliler.

Sünnet nedir? Kıyafeti taklit etmek sevap mıdır? Bunları tartışmak haddimiz değildir. Fıkıhçılarımız, kelamcılarımız var.

Ancak insanlığa gönderilmiş en yüce insanı, en güçlü lideri böyle örnek almak, böyle taklit etmek doğru değildir.

Kutlu Doğum Haftası'nda, bir de bunu düşünelim.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Güzel kardeşim sakal, sarık, cübbe, şalvar niye o kadar rahatsız ediyor seni? Mesela beni rahatsız eden şey tam tersi, dar pantolon, sakal traşı falan.. Niye ikimizin rahatsızlıkları farklı? Hiç kendine, ben niye modern çağın modasını, boyasını, geometrisini taklit ediyorum diye sordun mu? İnsanın normu, forma yansır, bunu unutma inşallah..

Hem eman bakımından sünnetleri yaşayan insanlar daha sağlam. Bu insanların sahtekar olduklarına dair bir ön kabul var sende. Bunu bence sorgula! Kötü örnekler üzerinden gitme.

...ve bilmiş ol ki kötü olanlar sünneti seniyye yüzünden kötü değildir. Bu kötüler sakal traşı olsa, pantolon giyse gene kötü kalacak.

Ekmek kırığı toplayanlar, fakirleri soruştursun diyorsun. Ne alakası var. Ekmek kırığı toplayan fakirleri araştırmıyor, gibi bir ön kabul üzerine cümle kurmuşsun. Bütün kurduğun cümleler buna benzer ön kabullere dayanıyor.. Bu böyle olmaz..

Kaptan

Mecra Yazarı
bunlardan rahatsiz olan kim
yaziyi okuduguna emin misin yoksa ben yazdim diye hemen ezbere mi koyuldun
ne modernitesi yahu, nereden uyduruyon bunlari,
tanimiyon etmiyon habire salliyon arkadas

okuyup okuyup unutuyor musunuz anlamiyorum ki
sakaldan sundan bundan rahatsiz olan yok, bende sakalliyim :)
misvak da kullanirim dis fircasi da

kabuga takilip kalmayalim isine özüne inelim diyoruz
sakaldi, cübbeydi, misvakti derken asil mesaji iskalamayalim diyoruz

hem su üst perdeden ayar verme tavrini birak
ne dedigini bilmeyen biri yok karsinda

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
bunlardan rahatsiz olan kim
yaziyi okuduguna emin misin yoksa ben yazdim diye hemen ezbere mi koyuldun
ne modernitesi yahu, nereden uyduruyon bunlari,
tanimiyon etmiyon habire salliyon arkadas

okuyup okuyup unutuyor musunuz anlamiyorum ki
sakaldan sundan bundan rahatsiz olan yok, bende sakalliyim :)
misvak da kullanirim dis fircasi da

kabuga takilip kalmayalim isine özüne inelim diyoruz
sakaldi, cübbeydi, misvakti derken asil mesaji iskalamayalim diyoruz

hem su üst perdeden ayar verme tavrini birak
ne dedigini bilmeyen biri yok karsinda
Kızma hemen kaptan :)

Bir şey demedim, tmm..