Pelin Batu Öyle Diyor Ama

Derin Manâ

Asistan
Katılım
5 Haz 2007
Mesajlar
260
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Tv Programında Pelin Batu özetle diyor ki ” Kur'an-ı Kerim'de yer alan bazı emirler zamanla değişebilir. Pratik anlamda değişik dinler ,yazılan bazı kurallar, günümüze uygulandığı zaman çoğu zaman pratik olmayabiliyor. Mesala domuz eti olayı. O zamanlar bu hayvan hijyenik değildi. Ama günümüz şartlarında bu hayvan gayet güzel, gayet temiz , yenilebilir."

Domuz etinin haram olmasının en önemli nedeni ; o her şeyi yiyen bir hayvan. Pis artıkları ve çöpleri , kendi yavrusunun ölüsünü , hastalıklı hayvanları yiyor.

Sindirim sistemleri çok hızlı ve zayıf olduğundan, yediklerindeki zararlı toksinleri temizleyemiyorlar, hücrelerinde depoluyorlar bunları. Daha sonrada yiyenin vücuduna geçiyor bu zehirli atıklar.

Allahın helal kıldığı inek, koyun, kuzu ,dana gibi hayvanlar vejetaryendir, sindirim sistemleri gelişmiştir. Örneğin ineklerde üç mide vardır ve yedikleri bitkilerin sindirim sisteminden geçişi 12 saat sürer.

Çöp ve leş yiyen hayvan 4 saatte sindirimini tamamlarken, temiz beslenen vejetaryen hayvanların sindirimi 12 saat sürüyor.

Yani Domuz nasıl hijyen olabiliyor bu durumda?

İsteyen istediği eti tercih eder. Ama,bilinmelidir ki Kainatın Yaratıcısı , yoktan var ettiği şu alemde ,bazıları algılayamasa bile, çoktan programını yürürlüğe koyduğu , bir takım yasalar ile, komplike bir sistem oluşturmuş, ve oyunun kurallarını belirlemiş.

Oyunun kurallarını beğenmeyen çıkabilir yaratılanların arasında. Ama kimse yaratıcıya neden böyle yaptın diyemez. Ha bazıları der, der ama koskoca evrende sinek vızıltısı gibi kalır söylediği söz. Zira karşısında muhatap olacağı bir varlık yok. Yaratan Ol demiş olmuş, sistem oluşturulmuş, kalem kırılmış, çarklar dönüyor.

Otomatikman tabi olduğumuz bu kurallar ve evrensel yasalar Kur'an da Sünnetullah olarak isimlendirilir değiştirilemez olduğu net bir dille açıklanır.

Sünnetimiz başka bir şekle dönüşmez İsra: 77
Sünnetullah’ta değişme olmaz Fetih: 23
Sünnetullah’ta yön amaç değişimi olmaz Fâtır: 43

Evrensel sistem ve düzende neleri yapacağımız veya yapmayacağımız kesin kurallar ile belirtilmişken “Kur'an-ı Kerim'de yer alan bazı emirler zamanla değişebilir” Demek , bu konularda yeterli araştırma yapılmadan konuşmak kişiye ahiret aleminde zarar olarak dönebilir.

Allah’ın oluşturduğu bu düzende, koyduğu yasaklar ile oluşturduğu yasalar arasında bağlar vardır. Bu bağlar ve mükemmel işleyişin sebep ve sonuçlarını yaşayarak öğreniriz. Yoksa bunu insanlara Laboratuarlarda araştırarak anlatacak bir yöntem yoktur.

Allah’ın, yarattığı bazı şeyleri insanlara yasaklaması, insanları korumak içindir. Çünkü yarattığı şeylerin faydalı veya zararlı özelliklerini en iyi bilen o dur.

Ayetler gayet açık ve net
Maide Suresi 3 ; domuz eti haram kılınmıştır.
En’am Suresi 145 ; domuz eti ki o gerçekten pistir.

Domuz etindeki zararlardan bilim adamları yirminci yüzyılda haberdar oldu. Bilimin onayladığı, dinin de yasakladığı domuz etini bazı insanlar yiyebilir , ancak bunu topluma mal etmeye çalışmak , inançlı kesimde zerre kadar etki yapmaz. Onlar evrensel yasalara yani sünnetullaha iman etmişlerdir.Nedenini anlamasa bile emir ve yasaklara uymaları , Dünya ve Ahiret aleminde inananlara çok şey kazandırır.

Belki yaratılış programlarında olmaması dolayısıyla; onca ayet ve bilimsel kanıta rağmen inanmakta güçlük çekenlerin yapacağı tek şey, çok geç olmadan, ölüm kapıyı çalmadan kurallara uymak. Akılları zorlansa veya alamasa da .

Zira İnsan, ahiret aleminde , sonsuz yaşam için ne elde etmek istiyorsa, dünyada iken bunun gereklerini yapma şansına sahip . Ölüm kapıyı çalıp, boyut değiştiğinde karşılaşacağı gerçekler karşısında “ keşke toprak olsaydım, fırsat ver yapmadıklarımı yapıp geleyim” demeden, pişmanlıklar içinde kıvranmadan , uymalı yaratanın kurallarına.

Nil Su
Kadınmedya.com
 
Üst