pazarlık-karşılık beklemek

AşK_€r

arabeskçi
sevgili kardeşlerim

hitabetim iyi değildir...bu sebeple şimdiden hepinizden özür dilerim.

değinmek istediğim konu allah ile pazarlık...:thinking:
insanlarımız bazen gerçekten allah ile pazarlığa oturuyorlar..rabbim şu kadar namaz kıldım beni cennetine atıverirmisin:D
yada orucunun karşılığında göğsü yeni tomurcuklanmış huriler bekleyen...:D
yada bir insana iyilik yapıp ardından mükafatını acilen istemek...eğer kendince mükafat göremezse iyilik yap kötülük bul türünden laflar...:D

yani yaptığımız herşeyi şartlı olarak yapıyoruz bazen...ve beklentilerimiz sonuçlanmazsa...
veryansın ediyoruz...
belki anlatmak istediklerimi hakkıyla anlatamamış olabilirim....
dilim pek dönmüyor...birazda cahilim işte...
saygılarımla...

dayi

Profesör
Allahtan sessiz ve sözssüz isteyeceğiz..sesli ve sözlü KENDİMİZDEN isteyeceğiz..istediğimiz neyse o yönde işleyeceğiz..ve çooook sessizce,çünki azımızla kulamızın arası 4 parmak mesafede..duyabileceğimiz kadar..işlediğimizi İSTEYECEĞİZ..
Allaha akıl veren çooooookk Can..açar ellerini..onu kahret..bunun belasını ver..ona ver,bunlar kafir verme bunlara yarabbi...gibi..

Yarabi..kulların bana iftira atıyor..takma kafana Musa..Ben Allahken bana ne iftiralar atıyorlar..bu diyaloğu bi yerde dinlediydik..sorsanız nerede diye hatırlayıp söyleyemeyyiz.. fakat doğrumudur derseniz..bakın bakalım çevrenizdeki insanlara..Allah hakında herkes mutlaka bişeyler söylüyor..değilmi CAN..:D
HU..

müttaki

Profesör
Sadık yar ilen pazarlık olur mu.... ;)

arabayla yolda ilerliyoruz köprü trafiği Malum... ya nerden çıktı şimdi bu trafik diyoruz...
başka bir gün aynı yol boş oluyor... Allahım şükürler olsun diyoruz

demek ki bizde pazarlıkçıymışız yaw .

demek ki Daha Sadık olamadık neyse en azından Sadıklarla beraberiz

HU..

emmargah

Profesör
evet yaa bende aynı şekilde pazarlıkta değil sadece bi de içten pazarlık ...
hayır yani o kadar samimiyimki pazarlık yaparken pazarlık yaptığımı kendime bile itiraf edemiyorum...Hak diyorum aşk diyorum o halde neden korkarsın be aciz kul diyorum...bi saat daha geç gitmekten mi?!yoksa kaybetmekten mi..peki kaybedip kazanacağın ne zaman belli olacak...kesinlikle oyun bittiğinde...dua edelim inşaallah.elimden başkasıda gelmior zaten:(

fani

Üye
dünya ehli dünyada
ukba ehli ukbada
herbiri bir sevdada
bana allah'ım gerek...

dayi

Profesör
evet yaa bende aynı şekilde pazarlıkta değil sadece bi de içten pazarlık ...
hayır yani o kadar samimiyimki pazarlık yaparken pazarlık yaptığımı kendime bile itiraf edemiyorum...Hak diyorum aşk diyorum o halde neden korkarsın be aciz kul diyorum...bi saat daha geç gitmekten mi?!yoksa kaybetmekten mi..peki kaybedip kazanacağın ne zaman belli olacak...kesinlikle oyun bittiğinde...dua edelim inşaallah.elimden başkasıda gelmior zaten:(

İçten pazarlık başladıysa AŞK ateşinin kıvılcımı düşmüştür..emmargah yanmışsın sen dayım:D..

Evet..İÇ ten olacak..her şey..isterken..dua ederken..söylerken..SEVERKEN..her ne yapıyorsak İÇTEN..İÇERİDEN olacak..

İÇeridekinden istenip İÇerideki sevilecek..:)

HU..

emmargah

Profesör
aaaaaaaaaa dayıııı bu bugün aldığım en güzell haber işteee..yanmak pişmek ve düşmek....Hak nasip eylesin...o bi kıvılcım ama umudum var :)dağ bayır bırakmaya da bilirim önümde olan asırlık çınarları bile yok eyleyebilirim:)belki o zaman hiçliğin güzelliğie de erişebilirim:)bi su bizi bozar o zaman neyse onu da o zaman düşünürüm artık:)eyvallah dayıcım huuuu:)

dayi

Profesör
emmargah..ormanları yakan..büyük yangınlar falan hep bi minnacık kıvılcımdan çıkmıştır..o ateşin büyüklüğü içinde o ilk kıvılcımı kimse düşünmez hatırlamaz bile...taaaaa ateşin ayarları yapılır..kontrol altına alınır..o zaman hatırlanır..evet bu ufacık kıvılcımdı her şeyi başlatan...diye..:)..

O ateş ne dağları bayırları..ne de bin yıllık çınarları yaktı bir bilsen...
HU..

MiHRiMaH

Son gülen... :/
------------------Allah’ın rahmeti boldur
Müslüman, Allahü teâlânın rahmetinin sonsuzluğunu düşünerek, ümitsiz olmamalı. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Allahü teâlânın mümine olan merhameti, annenin çocuğuna olan merhametinden daha fazladır.) [Buhari]

(Allahü teâlâ, kıyamette buyurur ki:
Dünyada bir gün beni hatırlayıp ananı, benden bir kerecik korkanı, Cehennemden çıkarın!)
[Tirmizi]

(Allahü teâlâ buyurdu ki: İşlediği günahı affımın yanında büyük görene gazaplanırım. Eğer acele etmek şanımdan olsaydı, acele ceza verseydim, rahmetimden ümit kesenlere acele ceza verirdim.)
[Deylemi]

(Mümin, Allah’ın azabının şiddetini bilseydi, Cenneti ümit etmez, kâfir de Allah’ın rahmetinin sonsuzluğunu bilseydi, Cennetten ümidini kesmezdi.)
[Müslim]

(Kıyamette,
[günahı sevabından çok] biri, Cehenneme götürülürken, “Ya Rabbi, dünyada sana hep hüsnü zan ettim, [rahmetinden ümit kesmemiştim]” der. Allahü teâlâ da, “Onu bırakın! Kulumu beni zannettiği gibi karşılarım” buyurur.) [Beyheki]

(Allahü teâlâ, kıyamette, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği kadar çok kişiyi affeder. Hatta İblis bile affolunacağını umar.)
[İbni Ebiddünya]

(Allahü teâlâ buyuruyor ki: Ben Allah’ım, benden başka ilah yoktur. Rahmetim, gazabımı geçmiştir. Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed aleyhisselamın, Onun kulu ve resulü olduğuna şehadet eden, Cennete girer.)
[Deylemi]

(
[İhlasla] “La ilahe illallah Muhammedün Resulullah” diyen kimseye Cehennem haramdır.) [Buhari]

Kadi Yahya bin Eksemvefat edince, rüyada görüp halini sordular. O da, (Allahü teâlâ bana, “Ey kötü ihtiyar, şunları niçin yaptın” diye beni azarlayınca, beni büyük bir korku kapladı.
Ben de, “Ya Rabbi, böyle sorguya çekileceğimi bildirmediler” dedim. “Ne bildirdiler?” buyurdu.
Ben de râvilerin ismini sayarak, “Ben azimüşşan müslüman olarak saçı sakalı ağaran kuluma azap etmekten hayâ ederim” buyurduğunu bildirdiler, dedim. “Sen ve râviler sadıksınız. Ben de seni mağfiret ettim” buyurdu) diye cevap verdi.

Cehennemden iki kişiyi çıkarırlar. Allahü teâlâ, (Yaptıklarınızın karşılığını gördünüz. Çünkü ben zulmetmem) buyurduktan sonra, (Haydi tekrar Cehenneme) denilince, birisi çok hızlı yürür, diğeri ise yürümez, bekler.

Her ikisine bunun sebebini sorarlar. Hızlı yürüyen, (Emre uymamanın, söz dinlememenin neye mal olduğunu anladım, onun için, bu emri olsun yerine getireyim diye hızlı yürüyorum) der.
Diğeri ise, (Rabbime hüsn-i zan ettim. Cehennemden çıkarınca, bir daha sokmaz diye ümit ettim) der. Her ikisini de cenab-ı Hakkın ihsanı ile Cennete götürürler.

Allahü teâlânın af ve mağfiretini ümit eden müminleri ve kendisinden korkanları Cehennemden çıkaracağı, bildirilmiştir. Peygamber efendimizin şefaati de, günahı sevabından çok olan müminler içindir.

Hz. Ebu Bekir
buyurdu ki:
Allah’tan korkmanızı, havf ile recayı birleştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü Allahü teâlâ Zekeriyya aleyhisselamı ve ehl-i beytini şöyle övüyor:
(Hayır işlerinde yarışır, korku ile ümit arasında bize dua ederlerdi.) [Enbiya 90]

Hz. Ömer
buyurdu ki:
(Eğer dense ki, Cennete yalnız bir kişi girecek, o kişinin kendin olduğunu ümit etmelisin! Yine dense ki, Cehenneme yalnız bir kişi girecek, o kimsenin kendin olacağını zannedip korkmalısın.)

Hz. Ali
de, (Günahlarım çok, Allah beni affetmez) diyerek ümitsizliğe düşen birisine buyurdu ki: (Ümitsiz olma, Allahü teâlânın rahmeti senin günahlarından büyüktür. Rahmeti gazabını aşmıştır.)
Allahü teâlânın rahmetini ümit etmek, kulu Cennete çeken ip gibidir. Havf, yani Allah’tan korkmak ise, Cehenneme düşmemek ve Cennete gitmesi için vurulan kamçı gibidir.

Peygamber efendimiz, ölüm halindeki bir gence sorar:
- Kendini nasıl buluyorsun?
- Günahlarımdan korkuyor; fakat Allah’tan ümit kesmiyorum.
- Bu korku ile ümit, şu ölüm anında kimde bulunursa, Allahü teâlâ, ona umduğunu verir ve onu korktuğundan emin kılar. (İ.Gazali)

Mümin daima korku ile ümit arasında yaşamalıdır. Korkunun fazla olması daha iyidir. Böylece kötülüklerden kaçıp iyilik etmeye koşar. Ölürken ise ümidi korkusundan fazla olmalıdır.
Ya Rabbi! Bizleri azabından korkan ve rahmetinden ümit eden kullarından eyle!----------------------

Yukarıdaki yazıyı buraya alıntılamamın sebebi, orta yolda olduğumuz ve de edebi bildiğimiz takdirde hem korku hem de ümitle Allah'tan istememiz daha sağlıklı olacaktır diye düşünmemden... Korkumuz ümidimizi, ümidimiz korkumuzu geçmeden, haşa "bana bunu verirsen, namazlarımı daim kılacağım" gibi saçmalamadan, hakkıyla en güzel duaları yapabiliriz... Duanın kabul olma şartlarını ve de duanın hikmetlerini bilmeyenler için bazen dua dahi azap olabiliyor... Bir de tabii günümüzdeki şu meşhur sabırsızlık ve isyan hastalığı da cabası... Allah sonumuzu hayr etsin, yolunda hayırlı ve faydalı, imanla yaşayıp, imanla ölen kullarından olmak nasib etsin...

dayi

Profesör
mihrimah..eywallah kardeşim..korku ve ümit arasında olunacak elbette..

İsterken..dua ederken kime dua kimden isteniyor..mutlaka bir suretten istenecek..karşılığıda HAKKINA HAK olarak ödenecek..Allahım zihin açıklığı ver evlatlarımıza diyoruz..evlatlar ders çalışırsa o istediğimiz olacaktır elbet..fakat geziyorsa evlat orada burada..işte orada biraz duracağız..ve duayı bu kez evlatlarımıza yapacağız..evlat,ders çalış lütfen..evlatta ders çalışırsa duamız kabul olacak inşallah..bu bi örnekti..yani herşeyi Elbette Allahtan istiyoruz..ve ''O''nun izni olmadan yaprağın dahi kımıldamıyacağını biliyoruz..fakat hayal alemlerindede hiç gezmiyoruz..
HU..

emmargah

Profesör
emmargah..ormanları yakan..büyük yangınlar falan hep bi minnacık kıvılcımdan çıkmıştır..o ateşin büyüklüğü içinde o ilk kıvılcımı kimse düşünmez hatırlamaz bile...taaaaa ateşin ayarları yapılır..kontrol altına alınır..o zaman hatırlanır..evet bu ufacık kıvılcımdı her şeyi başlatan...diye..:)..

O ateş ne dağları bayırları..ne de bin yıllık çınarları yaktı bir bilsen...
HU..

dikkat et demek istiyorsun değil mi:O
tamam biraz daha dikkatliyim dayı.uyanık olmaya çalışcam hani şu vardı ya uyananlar işte...onlardan..eyvallah dayıcım hu:)

dayi

Profesör
emmargah..:)

Yaptığımız işler kime yakışacaktı..bildikmi..olduk uyanık..:D

Bize ne olsa yakışır..biz neticede NAS..fakat İNSAN halifesi olduğunu,temsil ettiğinin HUviyetine büründümü..yaptığı iş ''O''na yakışmalı..Uyanık kal dayıcığım..:)
HU..