Paronovirus

ebumusab

Üye
Pandemi var ya da yok bu şekilde cemaatle namaz kılmak sizi hiç mi rahatsız etmiyor? Cenaze namazında omuz omuza cuma namazına gelince sosyal mesafe bunu da sorgulamıyorsanız daha neyi sorgulayacaksınız?
- Hastanede ne iş yapıyorum ölenin sağ kalanın çetelesini tutuyorum!! Hastaya ne yapılmış ne yapılmamış hepsi önüme geliyor faturasını kesiyorum.. Doktor olmam gerekmiyor bir şeyleri görmek için gören doktorları takip ediyorum. Bill Gates denen herif de doktor değil ama DSÖ aracılığıyla adamın her dediği yapılıyor.. Gidin siz de ona tedavi olun o zaman!!!
Konu bu olsa idi rahatsız olduğumuzu söyler idik.
Ama konu senin haddin olmadığı konularda ahkam kesip müslümanlara ne yapmaları gerektiğini söylemen.
Bu konu mütehassısların konusu.Senin gibi kimselerin (pabucumun mütehassısı Sana gönderme var :) ) konuşabileceği bir konu değil. Eğer öyle olsaydı "vesilil ehlel zikr ayetide anlamını yitirirdi.
Had hudud demektir.Hadsiz ise hududu omayan

cahid

Kıdemli Üye
Konu bu olsa idi rahatsız olduğumuzu söyler idik.
Ama konu senin haddin olmadığı konularda ahkam kesip müslümanlara ne yapmaları gerektiğini söylemen.
Bu konu mütehassısların konusu.Senin gibi kimselerin (pabucumun mütehassısı Sana gönderme var :) ) konuşabileceği bir konu değil. Eğer öyle olsaydı "vesilil ehlel zikr ayetide anlamını yitirirdi.
Had hudud demektir.Hadsiz ise hududu omayan

1-Arkadaşım insanların ölmesinden ya da zarar görmesinden benim ne gibi çıkarım olacak?
2-Kimseye ahkam kestiğim yok fikirlerimi söylüyorum
3-Mütehassıs dediklerin kimler?
4-Bizler de mütehassıs insanların görüşlerine uyuyoruz.
5-Maskenin bilimsel olarak koruduğunu gösteren bir bilgi yok. Sürecin başında şuan tak diyenlerin hepsi de takmayın diyordu..
6-Söylediğin ayette "bilene sorun" diyor sen farklı yorumlarsın orasını bilemem.
7-Laboratuarda yapay et üretilmeye başlandı yarın öbür gün kurban diye bunları dağıtmak câizdir derse senin mütehassıslar ona da uyarsın sen..
8-Omuz omuza farzı kifaye olan cenaze namazı kılınırken farzı ayn olan cuma namazını sosyal mesafeli kılın demek eblehliktir bunu sorgulamayan da akl-i melekelerini kontrol ettirsin!!!
Son olarak İslam Yahudilik , Hristiyanlık gibi ruhbanlık dini değildir kimsenin tekelinde de değildir. Alimlerin hakkı söyledikleri sürece başımızın üstünde yeri vardır.. Hakkı söylemeyen ya da susan da dilsiz şeytandır.. Ön yargıyla bakacağına sürecin başından bu yana aynı kişilerin birbiriyle çelişen uygulamalarına bakman yeterli.. Siz maske takın dışarı da çıkmayın camiye de gitmeyin bizi rahat bırakın artık yeter!!! Yazacak çok şey var da burada susuyorum çünkü dünyadan bihaber yaşıyorsunuz!!!

Bunu da buraya bırakalım belki faydası olur..

Son düzenleme:

cahid

Kıdemli Üye
3573

"Mütehassıslar" şu konuya da bir el atsınlar.. Bu tür meselelerde ya konuşsunlar ya da tamamen sussunlar!!

cahid

Kıdemli Üye
3574

Üç hadisenin hangisi daha önemli önem sırasına göre sıralayınız :)

ebumusab

Üye
6-Söylediğin ayette "bilene sorun" diyor sen farklı yorumlarsın orasını bilemem.
7-Laboratuarda yapay et üretilmeye başlandı yarın öbür gün kurban diye bunları dağıtmak câizdir derse senin mütehassıslar ona da uyarsın sen..
Cahid sanırım olmuyor o zaman zorlamamak lazımda şunu bilmen lazım
Mütehassıs mezkur konuda doktorlar, uzmanlardır.Biz dinimizi doktorlardan öğrenmiyoruz. dinimizde doktorlara ehil olduklarında müdehale etmiyor.
Sen de aklını dininin önüne koymazsan belkide denilenleri anlayabilirsin.

Konu şu :
Dünyada doktorların büyük bir çoğunluğunun var dediğine bir azınlık yok diyor.
Fıkhın cari olmasının kaideleri arasında icmai ümmet olduğu halde ,insanların hayatlarını ilgilendiren bir konuda birileri bana uyun diyor. Soru şu : Müslüman bu riske girermi?
Önemli mecelle kurallarından biride şöyledir. Defi mefasid celbi menafiden evladır.Diğeri ise ;essebebu kel fail
Bundan sonra ben bu riske girerim diyen karagözlüdür ne diyeyim :)

cahid

Kıdemli Üye
Cahid sanırım olmuyor o zaman zorlamamak lazımda şunu bilmen lazım
Mütehassıs mezkur konuda doktorlar, uzmanlardır.Biz dinimizi doktorlardan öğrenmiyoruz. dinimizde doktorlara ehil olduklarında müdehale etmiyor.
Sen de aklını dininin önüne koymazsan belkide denilenleri anlayabilirsin.

Konu şu :
Dünyada doktorların büyük bir çoğunluğunun var dediğine bir azınlık yok diyor.
Fıkhın cari olmasının kaideleri arasında icmai ümmet olduğu halde ,insanların hayatlarını ilgilendiren bir konuda birileri bana uyun diyor. Soru şu : Müslüman bu riske girermi?
Önemli mecelle kurallarından biride şöyledir. Defi mefasid celbi menafiden evladır.Diğeri ise ;essebebu kel fail
Bundan sonra ben bu riske girerim diyen karagözlüdür ne diyeyim :)

1-Dinimizi doktorlardan öğrenmiyoruz diyorsunuz ama doktorların her söylediğini sorgusuz sualsiz kabul edenlere tabii oluyorsunuz bu ne perhiz bu ne lahana turşusu
2- Çoğunluk denin şey senin de bahsini açtığın icmai ümmet konusundadır ki onda da gerçek âlimlerin görüşleri kastedilir. Burada doktorların çoğunluğuna uyalım demek istiyorsun yanlış anlamadıysam ki bunun bir bağlayıcılığı yoktur. Buradaki çoğunluğun aşağıdaki âyette bahsi geçen çoğunluk olmadığını nereden biliyorsun?
Şayet yeryüzündeki çoğunluğa uyarsan, seni Allah’ın yolundan saptırırlar. Onlar, sadece zanna uyarlar ve yalnızca tahminle iş yaparlar. (6/En'âm 116)
3-Kabul etseniz de etmeseniz de ortada yaşanan şey tek dünya devletine geçiş için yapılan çalışmalardan ibaret şeylerdir. Adamlar bunu açık açık her yerde yazıyorlar sizlerin gündemi takip etmiyor olması bu gerçeği değiştirmez.. Bilerek ya da bilmeyerek covid hikayesiyle destek sağlıyorsunuz illüminatinin emellerine..

ebumusab

Üye
1-Dinimizi doktorlardan öğrenmiyoruz diyorsunuz ama doktorların her söylediğini sorgusuz sualsiz kabul edenlere tabii oluyorsunuz bu ne perhiz bu ne lahana turşusu
2- Çoğunluk denin şey senin de bahsini açtığın icmai ümmet konusundadır ki onda da gerçek âlimlerin görüşleri kastedilir. Burada doktorların çoğunluğuna uyalım demek istiyorsun yanlış anlamadıysam ki bunun bir bağlayıcılığı yoktur. Buradaki çoğunluğun aşağıdaki âyette bahsi geçen çoğunluk olmadığını nereden biliyorsun?
3-Kabul etseniz de etmeseniz de ortada yaşanan şey tek dünya devletine geçiş için yapılan çalışmalardan ibaret şeylerdir. Adamlar bunu açık açık her yerde yazıyorlar sizlerin gündemi takip etmiyor olması bu gerçeği değiştirmez.. Bilerek ya da bilmeyerek covid hikayesiyle destek sağlıyorsunuz illüminatinin emellerine..
Cahid çalışıyorum dediğin hastahanenin sahibi olabilirmisin :)
Ne kadar hasta o kadar para :)
Ümmeti Muhammedin nice güzide alimleri vardır. Bunlar açıklama yapmadıysalar bile bu sükütları ikrardandır.Yani ümmete zarar verecekler hususunda kayıtsız kalmazlar. Sen kalırlar diyorsan tarikat kur mürid olalım :) Çoğunluk alimler dir. Sevadı azam da diyebilirsin.Sen eğer o sapkın karşıtlara uyuyorsan ne olacak?

cahid

Kıdemli Üye
Cahid çalışıyorum dediğin hastahanenin sahibi olabilirmisin :)
Ne kadar hasta o kadar para :)
Ümmeti Muhammedin nice güzide alimleri vardır. Bunlar açıklama yapmadıysalar bile bu sükütları ikrardandır.Yani ümmete zarar verecekler hususunda kayıtsız kalmazlar. Sen kalırlar diyorsan tarikat kur mürid olalım :) Çoğunluk alimler dir. Sevadı azam da diyebilirsin.Sen eğer o sapkın karşıtlara uyuyorsan ne olacak?

Bir üniversite hastanesinin faturalama biriminde çalışan sıradan bir memurum.. Hastane patronu olsaydım pandemi hiç bitmesin isterdim onun için de sürekli korku pompalar , herkes test yaptırmalı , maske takmalı diye bilboardlara reklam astırırdım.. Pandemi nedeniyle risk var diye acil ameliyatlar dışı ameliyatları ilave ücret almadan yaptırmazdım.. Şu söylediklerimi aynen yapıyorlar burada ve birçok hastanede..

İkrarda o mertebeye yükselmişler ki "güzide alimler" Doğu Türkistan zulmüne de İstanbul sözleşmesi marifetiyle mağdur edilen dünya kadar aileye de LGBT sapkınlığına da sessiz kalıyorlar!! Tebrik ediyorum hepsini ikrara devam etsinler!!!!

ebumusab

Üye
Daha öncede yakınlarımda rastladığım gibi üst komşum corona olmuş.Adam böyle bir hastalığı daha önce hiç geçirmemiş.Alkolü seviyor ve arada resimleri paylaşıyordu.Korona partisimi veriyorsunuz deyince şifa olsun diye içiyoruz diyordu :)
Ben tabi ne oldu paşinyan diyemedim :)
Cahid sana derim ama :)

hotaru

Profesör
Hastalığı atlatmış biri olarak yazıyorum korkutulduğumuz gibi bir hastalık değil kimse kusura bakmasın. Her hastalık herkese aynı şekilde tesir etmiyor sonuçta. Bazısı gribi ayakta geçirirken bazısı yatak döşek yatıyor bazısıysa ölebiliyor.
Etrafımda ilaç kullanmadan iyileşen bir sürü insan var. Ben hastalığın ilk çıktığı dönemlere yakın geçirdim hastalığı ve ilaç kullandım. Ancak bir tanıdığıma doktor olan oğlu ilacı kullandırmadı kalbe zarar veriyor diye..
Çoğunluk ne derse ona itibar edilmez her zaman hakkı aramak lazım. Rabbim hakkı arayanlardan bulanlardan eylesin bizi, amin..

ebumusab

Üye
Hastalığı atlatmış biri olarak yazıyorum korkutulduğumuz gibi bir hastalık değil kimse kusura bakmasın. Her hastalık herkese aynı şekilde tesir etmiyor sonuçta. Bazısı gribi ayakta geçirirken bazısı yatak döşek yatıyor bazısıysa ölebiliyor.
Etrafımda ilaç kullanmadan iyileşen bir sürü insan var. Ben hastalığın ilk çıktığı dönemlere yakın geçirdim hastalığı ve ilaç kullandım. Ancak bir tanıdığıma doktor olan oğlu ilacı kullandırmadı kalbe zarar veriyor diye..
Çoğunluk ne derse ona itibar edilmez her zaman hakkı aramak lazım. Rabbim hakkı arayanlardan bulanlardan eylesin bizi, amin..
Sizin arama sonucu bulduğunuz sonuç nedir?
Ben üzerime alındım bir iki şey söylemek istiyorum :)
Gece tırnak kesmeye mekruh denmiş sanırım. Bunun illeti muhtemelen gece karanlığında olası kazaların önüne geçmek olsa gerek. Berrak bir gözlemle yapılamayacağından. Yani göremiyorsanız kaza yaşayabilirsiniz demektir.Amma belki milyarlarca insan tecrübe etmiş ve bir çoğuda kaza yaşamamış olabilir. Aslında bu " bunu gündüz yap gece gece işin ne "demektir.
Göremediğiniz virüsün sizde etki etmemesi sizinde buyurduğunuz gibi öldürücü olabilirliğini ortadan kaldırmıyor. Siz muhtemelen birilerini babasız,annesiz, çocuksuz bırakma ihtimalini Bir Müslüman olarak yok sayamazsınız demek istiyorum.
Yoksa birilerine bulaştıracak olmasanız sizin maske takmamanız kimi ilgilendirirki.

hotaru

Profesör
Grip olduğunuz zamanda da kendinizi evinize kapatıyor musunuz? Zira grip virüsünden ölen insanlarda mevcut ya siz bulaştırırsanız ve birini babasız, annesiz, evlatsız bırakırsanız?
Yazacak söylenecek söz çok ama inanın ben kendi babamı bile ikna edemedim(ki kendisi 70ini geçti ilaç kullanmadan atlattı hastalığı) bir forumda kimseyi ikna edemeyeceğimi zaten biliyorum.
Eğer bir dost bir din kardeşinizin sözüne itimat edip acaba derseniz diye yazıyorum. 1-Pandemi kime yaramış kimin cebi dolmuş kimin cebi boşalmış bi bakın. 2-Dünya nüfusu çok fazla bunu azaltmalıyız diyen birinin neden aşıları savunduğuna bir bakın. Ki bu adam küresel ısınmanın sebebinin büyük baş hayvanlar olduğunu yapay et yememizi bize salık veren biri. Yine bu adam büyük tarım alanları satın alıp insanlığı kıtlık bekliyor diye tehdit eden biri 3-Sağlık bakanımızın faz ||| denemeleri iyi sonuç veriyor demesine rağmen kendilerinin denek olduğuna ikna olmayan halkımıza bir bakın. 4-Maskenin koruyucuğunu kanıtlayan herhangi bir bilimsel çalışma olmamasına rağmen, açık havada virüsün yaşadığı kanıtlanmamasına rağmen açık havada insanımıza yapılan zulüme bakın. Küçücük çocukların beyinlerine oksijen gitmesi engelleniyor. Bunun ilerde nasıl hastalıklara sebebiyet verdiğine bakın. 5-Pandemi başladığından beri hiç ara verilmeyen dizi çekimlerine, tv programlarına niye uğramıyor bu virüs? 6-İlacın yan etkilerinde yazıyor nefes darlığı, kalp krizi ve ölen insanlar için ne deniliyor virüsü yendi ama kalp krizinden öldü. Neden?

Bizi müslümanın hassasiyetinden vuruyorlar. İlk 2 ay annemi babamı hiç görmeye gitmedim, sokağa çıkmadım. Olur da taşıyıcıysam bulaştırıp vebale girmeyeyim diye. Şu an asemptomik olanların bulaştırmadığı söyleniyor. O zaman niye farklı konuşuluyordu? Bilim kurulu üyesi pandemin başlarında yiyecekte, marketten aldığımız şeylerde virüsün barınabileceğini ve dezenfekte etmemiz gerektiğini söylüyor. Aynı kişi su sıkıntısı olunca bunların kanıtlanmadığını suyu israf etmememiz gerektiğini söylüyor.

Virüs Çin'de İran da ilk çıktığı zaman pat pat düşen ölen insanlar nerde? Niye başka yerde görünmedi? Bizi nasıl korkutacaklarını çok iyi biliyorlardı ve başardılar da...

Ben aramaya devam ediyorum buldum diye bir iddiam yok. Ama hakikat her zaman çoğunlukta olmaz. Öyle olsa idi Peygamberlerin davası büyüyemezdi.. aramaya devam...

ebumusab

Üye

Burada bahsettiğimiz konuda bir karşılaştırma var
Sözünüze itinad edilmesini bekleyip sair Müslümanların hassasiyetlerini görmezden gelmek ayrıca enteresan bir durum.
Belki yaptıklarımızdan veya yapmadıklarımızdan hesaba çekileceğimiz günde anlaşılacak bir durum haline geliyor bu mesele.
El muteberu fil ahira
Allah akibetimizi hayr eylesin

hotaru

Profesör
Gönderdiğiniz yazıda covid19 virüsünün 2 ile 14 gün arasında kuluçka dönemi olduğu yazıyor. Ancak şu an ilaç kullanımıyla beraber karantina süresi 10 güne çekildi. Ben hastalık döneminde 5 gün ilaç kullandım + 14 gün karantinada kaldım. Sürekli bilgi güncellemesi yapılıyor ve farkındaysanız hep hafifletiliyor...

Ben babamı ikna edemediğimi yazmıştım sizde de bir acaba oluşmadı demek ki. O kadar madde yazdım onlara cevap vermek yerine sadece 2 mesajını okuduğunuz birini sair müslümanların hassasiyetine mügayir hareketle itham ettiniz, canınız sağolsun. Bu da benim size bu konuda son mesajım. Allah'a emanet olun.

ebumusab

Üye
Gönderdiğiniz yazıda covid19 virüsünün 2 ile 14 gün arasında kuluçka dönemi olduğu yazıyor. Ancak şu an ilaç kullanımıyla beraber karantina süresi 10 güne çekildi. Ben hastalık döneminde 5 gün ilaç kullandım + 14 gün karantinada kaldım. Sürekli bilgi güncellemesi yapılıyor ve farkındaysanız hep hafifletiliyor...

Ben babamı ikna edemediğimi yazmıştım sizde de bir acaba oluşmadı demek ki. O kadar madde yazdım onlara cevap vermek yerine sadece 2 mesajını okuduğunuz birini sair müslümanların hassasiyetine mügayir hareketle itham ettiniz, canınız sağolsun. Bu da benim size bu konuda son mesajım. Allah'a emanet olun.
Sadece 2 mesajınızı okumak değil mesele, açık kaynaklarda yazı yazan birine söyledim bu sözü. Burada bu türden yazıların icmali manası şu. Ey insanlar bu hastalıktan sakınmanıza gerek yok, ölen ölür kalan sağlar bizimdir.
Hocamın şöyle bir dersi vardı. Adı “ Müslüman haramdır” Aslında ne kadar özenle seçilmiş dersin ismi şimdi daha iyi anlıyorum

ebumusab

Üye
Bu konu özelinde değil teberrüken dinleyelim

cahid

Kıdemli Üye
TTB gibi yerlerden kaynak getirenlere söylenecek pek bir söz yok ama yine de yazayım.. Virüsten koruma adıyla yapılan uygulamaların arasındaki çelişkileri sorgulasanız bile anlayacaksınız oyunu ama öyle bir niyetiniz yok.. Ak Parti kongrelerinde en az 1 saat omuz omuza insanlar bir arada dururken , hadis hocasının cenazesinde o kadar insan yana yana saf tutarken tatile çıkan virüsten korkup camide saf gibi bir safta namaz kılmamayı normal görüyorsanız Allah akıl fikir versin..

Alkolik komşunun ne yaşadığını , nasıl yaşadığını bilemem.. Ama 1 yıldır hastanede doğru düzgün maske takmadan dolanıyorum.. Belki de defalarca atlattım. Bir sıkıntım olursa 1 damlalık ud-i hindi yağı içiyorum hiçbir şeyim kalmıyor çok şükür.. Mesele salgın felan değil salgınla insanları nasıl bir yaşama alıştırdıkları , neleri dayattıkları.. Salgın değil mesele sonuçları.. Anlayın artık yapay et güzellemeleri yapılıyor , tarım bakanı yardımcısı çıkıp büyükbaş hayvanlar karbon salınımına sebep oluyorlar yerlerine koyun yetiştireceğiz diye açıklama yapıyor. Fiş takılmış hayvanlar gibi hes kodsuz her yere girişi yasaklamaya çalışıyorlar. Polisin işi gücü bitmiş dronelarla maskesiz insan avına çıkıyor.. Dünyada açık havada maske takma zorunluluğu bizden başka hiçbir ülkede yok. Hiçbir kısıtlama olmayan normal bir şekilde hayatına devam eden 10 milyon nüfuslu İsveç'te resmi verilere göre 13 bin insan ölmüş sadece..

Sizler uyumaya devam ettikçe bu gidişle Kurban bayramını da kaldıracaklar , cemaatle namaz da kaldırılacak.. Evinizin içine kadar 24 saat kamerayla gözetlenir hale geleceksiniz.. Velev ki dediğiniz kadar öldürücü bir virüs olsun (ki palavra yok öyle bir şey 1 yılda 30 bin insan ölmüş hepi topu) öldürme oranı % 0,03 olan bir şey için esaret altında , BBG evi gibi gözetlenerek yaşayacağıma şerefimle ölürüm daha iyi.. Sizler hiç ölmeyecekseniz zaten dünyaya kazık çakacaksınız..

Gidin olun aşınızı da içeriğindeki haram muhtevadan hesap da sorulmayacak!! tabii. Attığım şeyleri insaflıca önyargısız bir şekilde açıp okuduğunuzu bile sanmıyorum.. Allah bu tezgahı ülkelerin başına musallat edenlerin topunun belasını versin. Bilinçli bir şekilde oyuna iştirak eden bizden birileri varsa onların da topunun belasını versin. AMİN..

cahid

Kıdemli Üye
Helva sizin ocağınızda pişmiyorsa hep tatlı gelecektir

Ölüm hep vardı bundan sonra da olacak... Şurası var ölümlerin sebebi maske , aşılar ve ilaçlar diyoruz sürekli anlamamakta ısrar ediyorsunuz.. Şu Rockefeller tıbbına güvendiğiniz kadar Allah'a tevekkül etseniz ortada bir mesele kalmayacak.. Kısıtlama olmayan ülkelerdeki ölüm oranı bizden fazla değil.. Şu saçma testleri yaptırmayıp normal gripte ne yapıyorsanız onları yaparsanız üstüne d vitamini , ud-i hindi yağı gibi şeyler kullanırsanız bir problem olmaz.. Ama bunlar yerine test yaptırıp hastaneye gider ve üstüne 8 -8 ilaçları içerseniz geçmiş olsun şimdi bir şey olmasa da daha sonra organ yetmezlikleri başlayınca da virüse bağlarsınız meseleyi olur biter..