Pardus 2011 Hazır! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Pardus 2011 Hazır!

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
Heyecanla beklenen Pardus 2011 kararlı sürümü duyuruldu.

Heyecanla beklenen Pardus 2011 kararlı sürümü duyuruldu. 2003 yılında TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) bünyesinde başlayan projenin beşinci kurulan sürümü 2011 pek çok yeniliğin yanında daha kararlı bir çalışma ortamı sunuyor.

Proje Yöneticisi Erkan TEKMAN, yeni sürümün beklemeye değer özelliklerle geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiye özgür yazılım dünyasının göz bebeği Pardus, ilk sürümünden bu yana sürekli gelişiyor, güçleniyor. Geride bıraktığımız süre boyunca yüz binlerce kullanıcının ve birçok kurumun tercihi olmayı başardık. Pardus 2011 ile bu çıtayı daha da yükseltmek istiyoruz. Kısa bir süre önce yayımladığımız sürüm adayı Hasankeyf ile çok olumlu tepkiler aldık, yeni özellikler, güncel yazılımlar LibreOffice gibi tercihlerimiz de kısa sürede benimsendi. 2011 yılı bizim açımızdan hem bugün tanıttığımız yeni sürüm, hem de kısa süre sonra kamuoyuna tanıtacağımız Kurumsal 2 sürümümüzle dolu dolu geçecek, herkesi bu heyecan ve başarıyı paylaşmaya davet ediyoruz. Bu arada ‘Mor Dağlar’ adlı muhteşem parçayı Pardus 2011 ile sunmamıza izin verdikleri için Erkan Oğur’a ve Kalan Müzik’e, tüm Pardus camiası adına teşekkür etmek isterim.”Erkan Oğur’dan Pardus kullanıcılarına sürpriz

Perdesiz gitarın mucidi, usta müzisyen Erkan OĞUR Pardus 2011’de kullanıcılara bir sürpriz yapıyor. Erkan OĞUR’un en sevilen parçalarından olan Mor Dağlar, Kalan Müzik ve Oğur’un desteği ile Pardus 2011’de yüklü olarak geliyor. Pardus kullanıcıları Erkan Oğur’un notalarında Anadolu müziğinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarken, müzik dinlemek için yeni bir program keşfetmek isteyen yeni Pardus kullanıcıları Clementine ile tanışıyor.


Pardus LibreOffice ile daha da özgür

Pardus 2011 sürüm adayı Hasankeyf ile birlikte OpenOffice.org yerine, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen ve ilk kez tamamen topluluğun mülkiyetinde dağıtılan LibreOffice tercih edilmişti.

Pardus, daha önceki dil desteklerine 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca'yı da ekledi.

Pardus 2011 depolarında kurulumla gelen yüzlerce uygulamanın yanında Skype, Google Chromium ve VLC gibi platform bağımsız popüler uygulamaların da aralarında olduğu 3.500'den fazla pakedi kullanıcılarına sunuyor. Tüm bu uygulamalar TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen ve 1.0 sürümünden beri kullanıcıların beğenisini toplayan PiSi ile tek tuşla kuruluyor.

Tüm yenilikleri öğrenmek için sürüm notlarına başvurabilir,
Topluluk portalı Özgürlükİçin.com'u ziyaret edebilir,
İndirip, hemen denemeye başlayabilirsiniz...
 

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
20 Ocak'ta duyruldu kararlı sürüm, ben indirip denemeden konuyu açmayayım dedim. Ama indiremiyorum nedense, o yüzden daha geç kalmadan haber vereyim istedim. Pardus'umuz yenilendi. :)
 
Üst