Para Mutluluğu Satın Alabilir mi ?

adams77

Kanalizasyoncu
Para hakkında kimse konuşmak istemiyor sanırım.

spesifik

آزادی قید و بند
Videoyu izleyemedim..
Mutluluk soyut bir kavram
para ise somut..
Para geçici bir haz verebilir ama gerçek mutluluk para ile bağlantılı olmamalı olamaz kanımca..

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @adams77

Videoyu izledim.

Bu coğrafyada doğup büyümüş yetişmiş bir insan olarak video içinde doğal olarak kusurlar aradım.

1- Neden insanları deşifre ediyor.

2- Neden ''Beni Allah gönderdi'' diyor.

3- Parayı alan kişi akşam eve gitse ''Bugün nur yüzlü biri geldi. Nereden çıktı anlamadım bir anda karşıma dikildi. Beni sana Allah gönderdi dedi ve bana 1000 rupi uzattı. Parayı verdikten sonra adam kalabalıkta kayboldu gitti. Kesin o kişi Hızır'dı...'' dese... Diyende çıkar.

Türkiye'de yaşayınca böyle sorular aklına geliyor insanın.

Videoya gelince yine olayın bir başka boyutu gözüme çarptı, müslümanların gelir seviyesi düşük. Uğraştıkları işler düşük kazançlı. Komik rakamlara bir şeyler satmaya çalışıyorlar.

Yaptıkları işlerde amortisman bedeli filan yok. O günü kurtarabilirler ise ne mutlu.

Bir yerlerde bir hata var.

Selam ve dua ile...

Kaptan

Mecra Yazarı
cevap veriyorum; istisnalar vardir mutlaka ama genel anlamda evet alabilir
parasi olmayip ta mutlu olan insanlarin sayisi 5 elin parmagini gecmez, kimse gazel okumasin lütfen

adams77

Kanalizasyoncu
Bir yerlerde bir hata var.

Selam ve dua ile...

Selam

Evet bir yerlerde hata var kullandığımız araçları hayatımızın içinde olmadık mevkilere ve olmadık güçler yüklüyoruz.

Video alsında çok güzel bir noktaya vurgu yapmış. Tabi herkesin bakış açısına göre değişir.

İnsanlar arasında eşitliği ortadan kaldıran elimiz ile yaptığımız şeyleri bir an önce terk etmeliyiz. Bizler kendi ellerimiz ile yaptığımız şeyler ile yardım yaparsak sınırlı ve geçici çözümler olacaktır. Yardım yaparken Allah 'ın bize vermiş olduğu nimetleri kullanmak gerekiyor. Mesela AKIL gibi büyük bir nimeti

Biz bu dünya 'da nasıl daha iyi yaşayabiliriz diye düşünebilsek ne güzel bir dünya olur değil mi? Fakat insanların algısında öyle bir cennet var ki aslında yapıya hiç uygun değil.

Sayın Ebu Computer ellerimizin kiri ile kazandığımız mal üzerinden zekat verilmez bu ümmet vahyin bize sunduğu kavramları öyle bir kaybetmiş ki yeniden bulmadıkça bize gülmek , refah ve huzur içinde yaşamak yok.

Parayı Allah 'a yakınlaşmak için aracı olarak kullanmak size neyi hatırlatıyor.

Video 'da şunu gördüm insanlar çaresizlikten bir dakika bile olsa serinlemek için nelere değer vermek zorunda bırakılıyor.

Selam et

adams77

Kanalizasyoncu
parasi olmayip ta mutlu olan insanlarin sayisi 5 elin parmagini gecmez, kimse gazel okumasin lütfen

Kimse gazel okumasın demişsin. Ben okuyabilirim o zaman

Para 'nın tanımını yapabilirmisin lütfen

spesifik

آزادی قید و بند

Kapitalizmin kırıntıları bunlar Kaptan
Mutluluk göreceli bir kavram
para araçlardan mıdır evet..
ama salt para ile endeksli değil..

adams77

Kanalizasyoncu
Ben kapitalistmişim :O

nefahtü

Kıdemli Üye
selam ile

Para ve din kelimeleri yan yana pek getirilmek istenmez. Muhtemelen bu yüzden konu tıkanmış kalmış.
Aslında çok çeşitli topluluklarda para konuşulmak istenmez. Ne komik değil mi? Sonra ömürlerinin en büyük kısmını onu kazanmak için geçiriyorlar..
Manevi bir olgu değil diye bir yere oturturlar kirli - kötü - pis gibi kelimeler bile uygun görülmüştür . Dünyanın en çok da İslamiyetin en büyük sınavı diye düşünmekteyim.
Para da herşey gibi bir enerjidir. Daha çok nötr bir enerjidir. Gelir ve gider.Nefes gibi:)

İçinde çok boşluk olan biriktirir.Dikkat et bankası doludur yada tapu biriktirir.
Zor gününde istesen veremez akreplerdir onun cep arkadaşı.
Sonra din ile parayı yanyana konuşmayı kendine yakıştırmaz.(hakiki ikilik)
Çaktırmadan iş arasında faizini takip eder sonra karısının azıcık kolu gözükse olay çıkarır..

Tabi çok doğru yaşayanlarda var. Hamd olsun rabbım o kişileri fakire gösterdi.

Evet para gelir ve gider takılmazsan hep gelir ama bir takılırsan ya sonsuza kadar gider yada cehennemin olur.

spesifik

آزادی قید و بند
aleykumselam nefahtücüm sanırım her konuda insan iki ucu yaşamadan dengeyi sağlayamıyor
Birileri kuru ve küflü ekmekle nefsini terbiye etmeye endeksli bir hayat yaşıyorken şükrediyor
diğerleri ferrarilerle gezerken bir takım taatleri yerine getirdiğini umarak yine şükrediyor
iki hal de de şükür var ise yanlış nerede diyebiliriz ...
yanlış algılarda ...Din hayata sınır koyarak insanı zora sokmaz
bilakis din hayatı kullanmanın püf noktalarını verir
biz ne yazık ki tarifleri yanlış yapıyoruz ...

nefahtü

Kıdemli Üye
Daha çok paranın insan üstündeki etkisini anlatmaktı gayem yoksa tabi ki denge..
gene karşımıza kelime -kelimeler çıkıyor ve ona dikilen elbiseler sevgili Büşra.

ihvanistanbul

AkhenAton
Para mutluluğu değil rahatlığı satın alabilir. Videoyu izleyemedim. Ne yazık ki adsl'imde sorun var ve cepten internet paylaşıp bağlanıyorum :) Mesajım bulunsun eve geçince izlerim inşaAllah.

adams77

Kanalizasyoncu
İnsan, kullandığı melekeleri ile yaptığı araçları belli bir süre sonra nefsinin hizmetinde yüksek ve ulaşılmaz bir yere koyuyor. Bütünü ile gelip geçici hayatın önünde çok büyük bir engel. Varlık bize istediğimizi sebil/bedava olarak karşılarken birileri bu sebili kendi çıkarları için çitle çevirmiş ve sadece kendi hizmetine kullanıyor oysa evrensellik ne olacak?

Düşünmek için vakit varken neden düşünülmüyor ki?

adams77

Kanalizasyoncu
Hiç birşey satın alınmaz, çünkü mülkün sahibi birşey karşılığı satış yapmıyor. Sadece temiz olarak ihtiyaç kadarını kullanım hakkına sunmuş.

İnsan, mülkte sahip değilken sahiplik taslıyor.

elimiz ile yaptığımız kağıt parçası ile adalet sağlıyoruz. İbrahim ile tartışan kulun durumu söz konusu parada öldürüyor ve diriltiyor fakat güneş doğudan doğuyor parada batıdan doğdursaya :)

gerçekten az düşünüyoruz.