padişahların ölüm nedenleri

kul emir

Profesör
I. Osman
1324-Söğüt
Felç/Nikris

Orhan
4.1360-?
Depresyon/Nikris

I. Murad
6.1389-Kosova
Suikast

I. Bayezid
10.03.1403-Akşehir
İntihar (Zehir)

I. Mehmed
26.5.1421-Edirne
Dizanteri/Zehir?

II. Murad
3.2.1451-Edirne
Felç (İçki)

II. Mehmed
3.5.1481-Maltepe
Nikris/Zehir?

II. Bayezid
26.5.1512-Dimetoka
Depresyon/İntihar/Suikast?

I. Selim
22.9.1520-Çorlu
Kanser

I. Süleyman
7.9.1566-Sigetvar
Felç

II. Selim
15.12.1574-İstanbul
Çarpma/Alkol

III. Murad
16.1.1595-İstanbul
Felç/Taş

III. Mehmed
22.12.1603-İstanbul
Depresyon/Felç

I. Ahmed
22.11.1617-İstanbul
Tifüs

I. Mustafa
20.1.1639-;stanbul
Zihinsel Hastalık

II. Osman
20.5.1622-İstanbul
İdam

IV. Murad
9.2.1640-İstanbul
Siroz

İbrahim
18.8.1648-İstanbul
İdam

IV. Mehmed
6.1.1693-Edirne
Nikris/Depresyon/Zehir?

II. Süleyman
22.6.1691-Edirne
Zayıflık

II. Ahmed
6.2.1695-Edirne
Zayıflık,Depresyon/Felç

II. Mustafa
29.12.1703-İstanbul
Zayıflık

III. Ahmed
1.7.1736-İstanbul
Genel/Zehir?

I. Mahmud
14.12.1754-İstanbul
Felç

III. Osman
30.10.1757-İstanbul
Felç

III. Mustafa
21.1.1774-İstanbul
Kalp Yetmezliği

I. Abdülhamid
7.4.1789-İstanbul
Felç

III. Selim
28.7.1808-İstanbul
İdam

IV. Mustafa
16.11.1808-İstanbul
İdam

II. Mahmud
1.7.1839-İstanbul
Siroz

I. Abdülmecid
25.6.1861-İstanbul
Tüberküloz

Abdülaziz
4.6.1876-İstanbul
İntihar

V. Murad
29.8.1904-İstanbul
Diyabet

II. Abdülhamid
10.02.1918-İstanbul
Kalp Yetmezliği

V. Mehmed
2.7.1918-İstanbul
Kalp Yetmezliği

VI. Mehmed
15.5.1926-San Remo
Kalp Yetmezliği

II. Abdülmecid
8.1944-Paris
Kalp Yetmezliği

M

Murat Sâki

Guest
hemen hemen nerdeyse bir birleri ile aynı buda genetik olduğuna işarettir herhalde

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
[QUOTE
IV. Murad
9.2.1640-İstanbul
Siroz

QUOTE]

Siroz, içkiye bağlı bir hastalık diye biliyorum.
Ama 4. Murad döneminde içki ve tütün yasaklanmamış mıydı?
4. Murad'ın tütün ve içki düşmanı olduğu için, bu yasakları koyduğunu düşünüyorum.
Öyleyse, 4. Murad, sirozdan ölmemiş olabilir mi?

M

Murat Sâki

Guest
evet siroz benim bildiğim kadari ilede içkiden kaynaklanan karaciğer hastalığı 4. murad han ise tam bir içki sigara düşmeni idi acaba siroz a nasıl yakalanmış?

özzey

♥özlemzeynep♥
ama benim bi akrabam da içki içmeden siroz hastalığına yakalanmıştı die hatırlıyorum ben, içki içmek şart deil heralde

doktor hanım gelip bizi aydınlatırsa seviniriz :D
- sineeeem !

Buse

Üye
Abdülaziz
4.6.1876-İstanbul
İntihar

aaa. padişahlardan intihar eden varmıymış

kul emir

Profesör
tabiki yıldırım beyazıtın da kendini zehirlediği söyleniyor ve bir çok tarihçi bu konuda hem fikir

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Abdülaziz 4.6.1876-İstanbul İntihar [/QUOTE' Alıntı:
Sultan Abdülaziz'in intihar etmediği; sarayda bir cinayete kurban gittiğini yazıyor K. Mısıroğlu. (Yalan Söyleyen Tarih Utansın)
...
kim olduğunu hatırlayamıyorum (devrin önemli vezirlerinden birinin hainliğiyle) ama; iki kişi kollarından tutmuşlar, bileklerini kesmişler.

S

SaLtan

Guest
hayır siroz mikroptan bulaşır o mikrobun kişinin gen dünyasında yer bulmasıya..bildiğim kadarıyla.deprasyonun yeni bir hastalık olduğunu biliyordum.deprosyondan ölünürmüymüş yavv

gulesevdali

Asistan
ayrıca şöyelde bir söylenti var 4. murat başkalarına içirmez kendi içermiş ne kadar doğru bilemem...

tebeyyün

Doçent
osmanlı sultanlarının intihar edeceğine inanmıyorum çünkü intihar ettiği iddia edilen sultanlar ve diğer sultanlar inançlı kişiler ....

kul emir

Profesör
kardeş osmanlı sultanları bence fazla abartılıyor sonuçta onlar birer insan düşünsenize hz nuhun oğlu bile hata yapabiliyorken neden onlar hata yapmasın lütfen sonuçta bazı belgeler var kimisi içki içmiş kimisi intihar etmiş kimiside zulüm bunları bile bile hala neden onları evliya yapmaya çalışıyorsunuz bakın yanlış anlamayın gerçekten çok iyi padişahlar var ama tarih ortada bazı şeylerede bile bile gözü kapalı inanmayalım ha diyormuyumki onlar kötüdür hepsini silelim hayır sonuçta islam için birşeyler yapmaya çalışmışlar allah razı olsun

hazanca

Üye
ABDÜLAZİZ han intihar etmemiş etmiş süsü verilmiştirr. bununda en büyük kanıtı olaydan sonra hastahaneye değilde karakola götürülmüş olmasıdır.isteyen arkadaşlarım yılmaz öztuna nın büyük türkiye tarihine bakabilirler.

osarmavz9.gif

xazarXXX

Üye
intıhar falan gordugum derslerde yok denecek kadar az kardeslerım emın olun ıntıhar eden padısahların hepsınde aynı durum vardır tahtı sıddetlı olarak ısteyen kardesler arasında bı mucadelenın meyvesıdır olsa olsa ayrıca padısah kanı osmanlı devletınde kutsaldır kan dokulmedıgı ıcın ıntıhar gıbı gorunebılır bence ben bole dusunuyorum ayrıca hıc bırının olme nedenı bence genc osmanın olumunden farklı degıldır ınceleyın

umame

Üye
kardeş osmanlı sultanları bence fazla abartılıyor sonuçta onlar birer insan düşünsenize hz nuhun oğlu bile hata yapabiliyorken neden onlar hata yapmasın lütfen sonuçta bazı belgeler var kimisi içki içmiş kimisi intihar etmiş kimiside zulüm bunları bile bile hala neden onları evliya yapmaya çalışıyorsunuz bakın yanlış anlamayın gerçekten çok iyi padişahlar var ama tarih ortada bazı şeylerede bile bile gözü kapalı inanmayalım ha diyormuyumki onlar kötüdür hepsini silelim hayır sonuçta islam için birşeyler yapmaya çalışmışlar allah razı olsun
Emir Hattap kardeşim,Osmanlı patişahlarını kimsenin evliya yapmaya çalıştığı yok. Onlar halife'ydi,kimseye de zulüm yapmadılar. 600 yıllık imparatorluk senin zorla evliya yapmaya çalışıyorsunuz dediğin O eşşsiz adil hükümdarlar tarafından dünyaya hakim oldu.Lütfen O'nlara haksızlık etmeyelim...

kul emir

Profesör
intıhar falan gordugum derslerde yok denecek kadar az kardeslerım emın olun ıntıhar eden padısahların hepsınde aynı durum vardır tahtı sıddetlı olarak ısteyen kardesler arasında bı mucadelenın meyvesıdır olsa olsa ayrıca padısah kanı osmanlı devletınde kutsaldır kan dokulmedıgı ıcın ıntıhar gıbı gorunebılır bence ben bole dusunuyorum ayrıca hıc bırının olme nedenı bence genc osmanın olumunden farklı degıldır ınceleyın

islam dininde kanın kutsal olması gibi bir durum yoktur kardeşim lütfen yazmış olmak için yazmayalım

kul emir

Profesör
neden zorluyorsunuz sonuçta bunları ben değil tarih söylüyor en basit örneği yıldırımdır kendisini zehirlemiştir kardeşim kendisini zehirleyen intihar etmiş sayılmıyorsa tamam susarım
osmanlı sultanlarının intihar edeceğine inanmıyorum çünkü intihar ettiği iddia edilen sultanlar ve diğer sultanlar inançlı kişiler ....

umame

Üye
neden zorluyorsunuz sonuçta bunları ben değil tarih söylüyor en basit örneği yıldırımdır kendisini zehirlemiştir kardeşim kendisini zehirleyen intihar etmiş sayılmıyorsa tamam susarım
Emir Hattap kardeşim,tarih maalesef Osmanlı'yı kötüleyen yalan yanlış haberlerle dolu. Lütfen araştıralım ve O Sultanların hayatlarına yaşam tarzlarına bakıp karar verelim. Bu konuda daha fazla yazmak istemiyorum,Allah c.c. en iyisini bilir. Selametle.