Özgecan Cinayeti ve Düşündürdükleri

saf deha

Profesör
Özgecan Cinayeti ve Düşündürdükleri

"Kim de bir mü’mini kasden öldürürse, onun cezası, içinde devamlı kalmak üzere, cehennemdir. Allah ona gazab etmiş, lânet etmiş ve büyük bir azab hazırlamıştır." Nisa süresi, 93. ayet
Allah Rahmet etsin, bir üniversitede okuyan kızımız, evine gitmek için dolmuşa binmiş, tek yolcu kalınca, şoför ona tecavüz etmek istemiş. Kız ise, annesinden öğrendiği, “eline, beline, diline kızım sahip ol”, ahlakı içinde buna karşı koymuş ve sonuçta bıçaklanarak öldürülmüş ve sonra ise acımasızca yakılmıştır. Bu öylesine acı dolu dramdır ki… İnsanlar, istediklerini elde edemeyince karşısındaki insanı hunharca öldüreceğine inanıyor ve öldürüyorlar da… Yukarıda bahsi geçen ayette bir insanı kasten öldürmenin karşılığı öbür dünyadaki ebedi cehennemde kalmaktır diyor yaratan.
Peki, bunu yapan insan bilmiyor mu? Hayır bilmiyor. Ona sorsanız Müslüman’ım diyecektir de… İnsanlar, Allah’ın gazabından değil de, insanların gazabından ayıplanmalarından korkuyorlar. Yaptıkları eylemlerin sonuçlarının hesabını insanlara vereceklerini düşünüyorlar. Özgecan kızımızı öldürürken, onun ölümünü saklamak için, kendi üzerine yıkılıp ispatlanmaması için yakılmasının sebebi de budur. Hâşâ, onun ölümünün nedenini, kanıtlarını sanki Allah bilmiyormuş gibi… O katil bir gün öleceğini, ölüm sonrası dünyadaki her yaptığından Allah’a hesap vereceğini düşünmüyor tınlamıyor.
Acı, bizler ne kadar üzülsek de düştüğü yeri yakıyor. Bu gibi yazıları, taziye mesajlarını okumaya, üzülmeye birkaç gün devam edeceğiz, sonra ise unutacağız. Nerdeyse 10 yıldır konuşulan Münevver karabulut cinayeti ne kadar yazıldı çizdi basında. Münevver kızımızı öldürdükten sonra testere ile parçalara ayırarak çöp konteynırına atan katil, yakalandı, hapisle cezalandırıldı ve en sonunda hücresinden kendisini astığı ölümle sonuçlanan sonla, bir dramla sonuçlandı. Bu kadar konuşuldu, ama ders alınmadı. Eline tüfeğini alarak, eşini çocuklarını öldürdükten sonra kendisini öldüren kişilerin haberleri nerdeeyse her gün haber oluyor. En son Özgecan cinayeti ile görülüyor ki, ne yazık ki bu son olmayacak. İnsanların bu vahşiliğine çözüm olacak, acil yollar bulunmalıdır.
Toplumda ahlaki sistemin yeniden canlandırılmasının gereği açıktır. İnsanların başkalarına saygı duydukları-kul hakkına sebep vermeyecek paylaşımlardan kaçınmaları, adaletin hakim olduğu yeni bir Türkiye istiyorum. Herkes yaptığı işlerde başkasının özgürlüğünü kısıtlayacak eylemlerden kaçınmalıdır. Kişi sigara içiyorsa dumanı ve zararı başkasına zarar vermemelidir gibi…
Ben çocuğumu devlet okuluna gönderemedim. Her türlü pislik, çeteler, kötü alışkanlıklar buralarda canlandırılıyor. Öğretmenlerin çoğu çocuklara iyi bir eğitim verme gibi lüksleri yok. Ebeveyn zaten, çocuklarıyla uğraşacak zaman bulamıyor. Okullarda bunu yapamıyor. Eğitimsiz kalmış bir nesil hızla yetişkinliğe adım atıyor. Ne dininden, ne ahlakından, ne de vatanından habersiz, gününü kurtarmaya bilinçlendiriliyor. İçimden idam cezası yeniden verilse diyorum. Ama bu eğitimsizlikle o idamlarda, bunlardan vazgeçirmez diyorum.
Son kelam diyorum ki, bilinçli bir nesil yetiştirmedikçe, kimse kimseye adalet vermeyi istemedikçe, ahlaksızlık artacak ve bu gibi acı görüntüler devam edecektir. İdam cezası tek başına çözüm değildir. Bu topluma atalarımızın geleneksel ahlakını inşa edecek acil bir eğitim sistemi tesis edilmelidir. İnsanlar para kazanmaya değil, ahlakı ve şerefiyle yaşamaya devam edeceği bir toplum oluşturmaya heveslendirilmelidir. Paranız çok olabilir ama eğer yaşadığınız yerde emniyetiniz konusunda şüpheleriniz varsa, evinize hırsız giriyor, çocuklarınıza tecavüz edilip öldürülüyorsa, paranın ne önemi var ki… Yaşamaya nefes alamadığınız çevrede, mühendis olmanın, mucit olmanın size ne faydası var ki!

Saffet Kuramaz

garip70

Ordinaryus
Erkekler yaratılışı gereği kadınlardan daha güçlü yaratılmıştır. Ama güçlü olduğunu gösterebilmek için maalesef zayıfı eziyorlar. Özellikle erkek çocuklarımıza, gücün, zayıfı ezmek olmadığını anlatmamız lazım. Aksine gücün, zayıfı korumak demek olduğunu öğretmemiz lazım. Zayıfı koruyabiliyorsan güçlüsün. Erkek çocuklarımızı eğitemediğimiz sürece bu hayvanlık sürüp gidecektir.

garip70

Ordinaryus
Kadın hamile.
Bebek erkekmiş.
Aile mutlu çok mutlu.
Bebek doğdu, .....ni gösterdi amcalara.
Amcalarda bayram sevinci. Dünyanın en gerekli organını gördüler çünkü....
Bebek terledi, çırılçıplak soydular, evde misafirlikte, mahallede böyle gezdi. Bu hakka sahipti çünkü .....si vardı.
Bebek biraz büyüdü. Sünnet olacak.
Davullar, zurnalar, hediyeler... Çocuk düşündü;
"Sanırım bu çok önemli bir organ"
Çocuk aklının en karanlık köşesine yazdı.
Üç beş güzel kız var gittikleri yerde, annesi babası dedi ki:
"Hangisini alayım oğlum sana?"
Çocuk düşündü:
"Sanırım karşı tarafa sormaksızın seçme hakkım var"
Çocuk bunu aklının en karanlık köşesine yazdı.
Çocuk acıktı, sofrasını varsa kız kardeşleri ve annesi hazırladı. Yemek bitince topladılar.
Çocuk düşündü:
"Sanırım kızlar/kadınlar bana hizmet etmekle yükümlü. "
Kalabalık bir yemek daveti, herkes masaya sığmayacak. Erkekler ve yaşlılar masaya oturdu. Çocuğu da masaya oturtturdular. Annesi ve varsa kız kardeşleri yerde oturuyordu.
Çocuk düşündü:
"Sanırım önemli olan erkeklerin konforu."
Servis yapılacak, önce erkeklere yemek verildi, erkekler yardım etmedi.
Çocuk düşündü:
"Sanırım öncelikli olan erkeklerin karnının doyması. "
Çocuğun kız arkadaşı oldu.
Bütün sülale duydu. Herkesin ağzı kulaklarında. Densiz bir amca:
"Neler yapacan bahim gızlaraaa"dedi.
Çocuğun annesi ve babası:
"Oğlumdan daha iyisini mi bulacak?" dediler.
Çocuk düşündü:
"Sanırım en iyisini hak eden benim ve bu yüzden kızlara rızasıyla ya da rızasız istediğimi yapabilirim. "
Çocuk büyüdü, arkadaşlarıyla dışarı çıktı, gezdi, eğlendi. Eve geç geldi paşalar gibi karşılandı. Kız kardeşi eve geç geldiği için azar işitirken , dövülürken.
Genç düşündü:
"Sanırım eve istediğim saatte girip çıkabilirim. "
Genç bunu aklının en karanlık köşesine yazdı.
Kavga etti, ağzı burnu kan içinde.
Annesi, babası:
"Koçum benim helal olsun. " dedi
Genç düşündü:
"Sanırım güçlüyüm ve sorunlarımı bu şekilde halledebilirim. "
Genç bunu aklının en karanlık köşesine yazdı.
Genç büyüdü
Ama bir türlü adam olamadı.
....
Ve yazılanlar uygulamaya koyuldu

alıntı Ve erkekler insanlıktan çıktıkça çıktı... Aslında toplum olarak hepimiz suçluyuz.

saf deha

Profesör
güzel bir yorum ve şiir okudum. garip kardeşime teşekkür ediyorum. sanal dünyayı yaşadıkça, eylemlerimimizde ki sorumluluk duygusu azalıyor. sanaldaki ölüm ve cinayetleri gerçek hayata yansıtıyoruz... sanalla gerçek arası öyle bir uçurum ki, gerçekle gerçek olmayan ölümün farkı kalmıyor, zamanla. içinde şiddet, yalan, kandırma, ölüm olan oyunları çocuklarımıza, gençlerimize oynatmayalım. yasaklayalım... hani şimdi özgürlüğümüze ne oldu derseniz de cevabım, en azından insanı idam edelim demekten bu yasak daha hayırlı geliyor bana... siz ne düşünüyorsunuz?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
bunda, insanı insanlıktan çıkaran eğitim sisteminin, mevcut düzenin hiçmi kabahati yok....

saf deha

Profesör
bende bu eğitim sisteminin kabahatli olduğunu düşünüyorum. eğitemediğimiz insanın bu hunharca katlinden sonra, umarım milli eğitim sitemine ince ayar gelir. idam deyip tutturmuşlar. yahu, siz mahalledeki kötü kadına iş mi verdiniz ki, kötü işi yapmasını eleştiriyorsunuz, hatta kötü işinden menfaat almaya çalışıyorsunuz gizli gizli... kötülüğü ortadan kaldırmak için ne yapıyoruz, nasıl bir çaba harcıyoruz, bunu elimizi taşın altına koyup düşünmemiz gerekiyor. iyiliği vermeden nasıl bir iyilik bekleriz ki?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
tv dizileri insanları ahlaksızlaştırıyor...evvelden toplumun çirkin gördüğü işler, normal gelmeye başladı... ahlaksız görüntüde, kanal değiştiren bizler, sanırım, şu anda kafa değiştirmekle işi çözmüş gibiyiz....

saf deha

Profesör
biz böyle yetiştirilmedik... yetiştirdiklerimiz avrupalı gibi büyüdüler. ne büyük biliyorlar ne küçük tanıyorlar. adına özgürlük deyip tutturmalar, içini açsanız sadece bencillik dolu saçmalıkları göreceksiniz. adam göz göre göre öldürüyor , dövüyor, bıçak çekiyor... bu nasıl özgürlüktür ki!

zulk@rneyn

Profesör
yozlaşmış bir toplumda bu tür vakaların yaşanması malesef kaçınılmaz oluyor.
ilk önce kendimizi ve daha sonra genel sistemi islamı ölçülere göre değiştirmediğimiz müddetce bu sorun devam edecektir.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
bunda, insanı insanlıktan çıkaran eğitim sisteminin, mevcut düzenin hiçmi kabahati yok....

Evet mevcut düzenin kabahati çok.

Resmi veriler

Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'de kadınlara yönelik cinayet oranı son istatistiklere göre 2002 ile 2009 yılları arasında yüzde 1400 artış gösterdi. 2002 yılında öldürülen kadın sayısı 66 iken bu rakam 2009'ın ilk yedi ayında bu sayı 953'e çıktı. Resmi kayıtlara göre,2003'te 83, 2004'te 128, 2005'te 317, 2006'da 663, 2007'de 1011, 2008'de ise 806 kadın cinayeti işlendi.(YY)

cinayettablosu.jpg

saf deha

Profesör
suç işleme oranı gittikçe yükseliyor. bu çok kötü bir sonuç. oysa ki, ümreye ve hacca gidenlerin sayısı da çok arttı. yurt dışına çıkma oranı da... demek ki, biz ibadetimizi de sosyal yaşantımızı da ezbere ve inanmadan yapıyoruz. bilinçli değiliz yani. Ahirete imanı unuttuk...anı kurtarıyoruz belkide... :(

Mugalata

Kıdemli Üye
Özgecan vakası buzdağının sadece görünen kısmı. Diplerinde ise artık kanıksanmış, günlük, sözlü tacizler, pis pis sulanmalar, elle tacizler, saklı gizli tecavüzler, ensest ilişkileri, mal gibi alıp satmalar ve itaate zorlanmış ve sindirlmiş bir kadınlık gururu var.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Özgecan vakası buzdağının sadece görünen kısmı. Diplerinde ise artık kanıksanmış, günlük, sözlü tacizler, pis pis sulanmalar, elle tacizler, saklı gizli tecavüzler, ensest ilişkileri, mal gibi alıp satmalar ve itaate zorlanmış ve sindirlmiş bir kadınlık gururu var.

sence kimin eseri bu toplum...

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
İşin traji komik tarafı ise,Tv ekranların da olabildiğince jhlkın ahlakını yozlaştıran dizilerin baş rol oyuncuları utanmaksızın,sosyal medya üzerinden demeçler vermeyi ihmal etmiyor.Beren Saat vaktiyle Aşk-ı Memnu-da canlandırdığı aymaz karakterin ve daha sonraki dizilerinde ki rolleriyle Türk halkının ahlak ibresinin diplere düşmesin de payı olduğunu unuttu mu?Yoksa böyle bir yargıya varacak kadar zeki değil mi merak ediyorum.Özcan Deniz denilen kişiye değinmeye bile gerek yok,vaktiyle pavyonlarda barlar da solistlik yapmış ve daha sonra paranın sağladığı rahatlık ile,insanları eleştiren dahası kişinin kültürünün sinema ve tiyatroya gitmediği için geri kalmış olduğunu tasavvur eden şahsı nasıl eleştirsem bilemiyorum.

Özgecan'ın ölümü kimisi için reklam,kimisi için de sıradan bir haber haline gelmiş.Eğitim de terbiyeyi Muhammediye (ASM) olmadığı sürece insan da merhamet ve vicdan melekelerinin gerekli safhalara ulaşamayacağına inanıyorum.Üniversite bitirip,seçkin bir iş sahibi olmak veya kültürel piramidin en üstün de yer almak bu tür olayların önüne,hiç bir zaman geçemeyecektir.

spesifik

آزادی قید و بند
Suriye de Filistin de hergün çocuklar babasız kalıyor iffetlerine el uz atılıyor bi ozgecan kadar değerleri yok mu gündeme sahip oldu. .. Yazık

Sofuoglu

Ordinaryus

Dikkat et!! Agbey, Nihat Doğan gibi senide harcamasınlar :)

Daha önce diğer konudada belirttim!

Algı ve Sürü psikolojisi ile özellikle kadınları sokağa dökmeye çalışıyorlar!!
Öldürülen bir Alevi!
Kürt,türk Çatışması çıkartıp bölmek isteyenler!onda başarılı olamayınca Alevi ,Sünni Çatışması çıkartıp oradan nemalanacaklar!
Müslüman uyanık ol bu oyuna gelme!
Elbetde böyle hunharca işlenen bir cinayeti kimse tasvip etmez!
Ama birilerine hoş gözükeceğim diyede üç Kuruş menfaate dinini satmaz!
Bu olaydan sonra Hiç kimse günümüz gençliğinin ne kadar bozulduğundan bahsetmeye korkar oldu,( Genele mukabil,forumdan bahsetmiyorum)herkes ikiyüzlülük yapıyor!
Herkesin evladı var,Allah(c.c) kimseye böyle bir acı göstermesin,gerçekten çok zor!
Lakin hiçkimseyide üç günlük dünya menfaati için doğruları söylemekten alıkoymasın!!
İşte köpekleşmiş nefs Dediğimiz bu!
Bende yok deme birgün senide bulur!
Bu olaydan ibret almalıyız!
Bütün bunlar islamdan uzaklaştığımızın delilidir!
Allah insanları bir şekilde imtihan ediyor!
Hepimizi Hak'ka yönelen,Hak'kı ve Hakikatı söyleyen kullardan eylesin....!!

Mugalata

Kıdemli Üye
Suriye de Filistin de hergün çocuklar babasız kalıyor iffetlerine el uz atılıyor bi ozgecan kadar değerleri yok mu gündeme sahip oldu. .. Yazık

Neden bu konuda Filistin'li çocukları gündeme getirip karşılaştırma gereği duydun? Filistin'li çocuklara da ağlarız, bu kızımıza da. İnsan olan hepsine yanar.

Özgecan'ın birdenbire simge isim olması tesadüfî olabilir. Ama tepki gösterenler sadece ona değil, tüm kızlarımızın başına gelenlere tepki gösteriyor.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Dikkat et!! Agbey, Nihat Doğan gibi senide harcamasınlar :)

Daha önce diğer konudada belirttim!

Algı ve Sürü psikolojisi ile özellikle kadınları sokağa dökmeye çalışıyorlar!!
Öldürülen bir Alevi!
Kürt,türk Çatışması çıkartıp bölmek isteyenler!onda başarılı olamayınca Alevi ,Sünni Çatışması çıkartıp oradan nemalanacaklar!
Müslüman uyanık ol bu oyuna gelme!
Elbetde böyle hunharca işlenen bir cinayeti kimse tasvip etmez!
Ama birilerine hoş gözükeceğim diyede üç Kuruş menfaate dinini satmaz!
Bu olaydan sonra Hiç kimse günümüz gençliğinin ne kadar bozulduğundan bahsetmeye korkar oldu,( Genele mukabil,forumdan bahsetmiyorum)herkes ikiyüzlülük yapıyor!
Herkesin evladı var,Allah(c.c) kimseye böyle bir acı göstermesin,gerçekten çok zor!
Lakin hiçkimseyide üç günlük dünya menfaati için doğruları söylemekten alıkoymasın!!
İşte köpekleşmiş nefs Dediğimiz bu!
Bende yok deme birgün senide bulur!
Bu olaydan ibret almalıyız!
Bütün bunlar islamdan uzaklaştığımızın delilidir!
Allah insanları bir şekilde imtihan ediyor!
Hepimizi Hak'ka yönelen,Hak'kı ve Hakikatı söyleyen kullardan eylesin....!!

aslında adam doğru söyledi...lakin, yanlış zamanda söyledi...