Özdenören'e uluslararası ödül

ismail

Yeni
ULUSLARARASI ÖDÜL
22821.jpg

Özdenören'e bir ödül daha!

Uluslararası Ekonomi Organizasyonu ECO yazar Rasim Özdenören'i edebiyata katkılarından dolayı ödüllendirdi.

İstanbul’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki On birinici Ekonomik İşbirliği Teşkilatı [Economic Cooperation Organization (ECO)]Türkiye’den Rasim Özdenören ve Musa Kulaklıkaya’yı tarih kültür ve edebiyat dalında ödüle layık gördü.

Abdullah Gül: “Barış, güvenlik, istikrar ve refahın sağlanmasına büyük önem atfediyoruz.”
Cumhurbaşkanı Gül, zirvenin açılış konuşmasında hazır bulunan yabancı devlet başkanlarına hitaben, “Beni, ECO Zirve Toplantısına başkanlık etmek gibi onurlu bir göreve seçtiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu vesileyle, iki yıla yakın bir süre ECO Dönem Başkanlığını yürütmüş olan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Mahmut Ahmedinejad’a, dönem başkanlıkları sırasındaki aktif ve başarılı çalışmalarından ötürü tebriklerimi ifade ediyorum. Avrasya kıtasının tam merkezinde yer alan Türkiye, bu coğrafyanın tamamında barış, güvenlik, istikrar ve refahın sağlanmasına büyük önem atfetmektedir” dedi.
Gül, bölgesel diyalog ve iş birliği mekanizmaları oluşturmaya, enerji, iletişim ve ulaşım gibi kapsamlı bölgesel ekonomik iş birliği projelerini hayata geçirmeye çalıştıklarını, ekonomik iş birliğinin ve kalkınmanın desteklenmesinin sürekli ve kurumsallaşmış bir diyalogu gerekli kıldığını belirterek etkin ve adil bir dünya düzenine giden yolun bölgesel alanda gerçekleştirilecek diyalog ve iş birliğinden geçtiğinin altını çizdi.

Türkiye'den Rasim Özdenören ve Musa Kulaklıkaya’ya Ödül
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasının ardından ECO 2010 Ödülleri açıklandı.

"Ekonomi" dalında İran'dan Dr. Sohrab Şahabi ve Pakistan'dan Dr. Ashfaque Hassan Khan,
"Tarih, Kültür, Edebiyat" dalında Tacikistan'dan Faroghat Azizi, Türkiye'den Rasim Özdenören ve Musa Kulaklıkaya ödüle layık görünürken
'Bilim ve Teknoloji" dalında Azerbaycan'dan Elmira Ramazanova ve Kırgızistan'dan Baisymakov Melisbek ödül aldılar.
"Tarım ve Çevre" dalında Kazakistan'dan Seidgapbar Mamadaliev ve Minura Yessimbekova
"Eğitim" dalında ise da Afganistan'dan Abdul Bari Rashed ödül aldı.