Oyun dünyasında 'dinler savaşı...

yenibeyin

Asistan
Katılım
7 Eki 2006
Mesajlar
712
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Web sitesi
www.yenibeyin.com
1312oyundi6.jpg


ABD'de popüler olan "Left Behind" kitap serisinden yola çıkılarak üretilen "Left Behind: Eternal Forces" oyununun senaryosu, hıristiyan olmayanlara yönelik şiddeti teşvik etmesi nedeniyle eleştiriliyor.

Sahne olarak New York'un seçildiği oyun, hıristiyanlık karşıtları ile mücadele edecek bir ordu toparlamaya dayanıyor. Mücadele ruhani olduğu kadar fiziksel unsurları da içeriyor.

Gençleri hedefleyen oyunda sadece fikirlerin ve inançların çarpışmıyor olması, ABD'deki vatandaşlık hakkı savunucularını harekete geçirdi. Oyuna gösterilen tepki, Wal Mart'ta satışının yasaklanması için dava açılmasına kadar gitti.

Oyunda, milyonlarca ruhun dünyayı terk etmesinin ardından kalan hıristiyanlar kendilerinden olmayanları hıristiyanlaştırmak ya da öldürmek ile görevlendiriliyor. Birisini öldüren hıristiyanın ruhani gücünü yeniden kazanması için durup dua etmesi gerekiyor.

Oyunun yapımcıları ise, oyunlarının dünyada kan ve şiddet olmaması için dua edilmesini teşvik ettiğini ileri sürüyor. İşin pazarlama tarafında ise, ABD'nin kiliseye diğer mezheplere göre çok daha bağlı olan 60 milyon evangelist hıristiyanının dikkate alındığı belirtiliyor.

MUSEVİ CEMAATİ OYUNUNDA İNANÇSIZLIK PARA KAYBETTİRİYOR

Bilgisayar oyunlarında dinsel temaların kullanımı artarken, Manifesto Games'in "The Shiva" adlı oyunu da Yahudi cemaatini sahneye taşıyor. Oyunda başrole çıkan Haham Stone'un inancının aldığı darbeler, cemaatinin sayıca azalmasına ve maddi kayba uğramasına neden oluyor.

PC'lerde oynanan oyunda başarı için, Haham Stone'un kendisine kalan küçük bir mirasın lanetli olup olmadığını bulması gerekiyor.

SECOND LIFE: ÖBÜR DÜNYADA ASAYİŞ BERKEMAL

Dünyadaki yaşamdan ve dinlerden ilham alan oyunların bir adım ötesine geçen Second Life dünyasında hayat bu dünyadakine oranla çok daha sakin. Oyuncuların para verip aldıkları ürünlerin kopyalanmasına olanak tanıyan programın sızdırıldığı dönemde kıyametin koptuğu Second Life dünyasında, kimse kendisinden farklı olanı ortadan kaldırmaya çalışmıyor.

Nüfusu 2 milyona yaklaşan bu dünyada yaşanan son gelişme, IBM'in dev bir inşaat şirketi gibi bu dünyaya dalması oldu. 12 sanal ada hazırlayan IBM, bu adaların çoğunu gelecek haftadan itibaren Second Life kimliği olanlara açacak. Ancak adaların bir kısmı, CEO'su dahil olmak üzere IBM'de çalışanlara özel tutulacak. Sadece 800 IBM çalışanı bu özel alanları kullanıyor olacak.
 

arşivist

Profesör
Katılım
17 Ocak 2007
Mesajlar
1,361
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Web sitesi
www.smf123.net
aslında bütün oyunlarda hristiyanların diğer dinleri nasıl yoketmeyi düşündüğü anlatılıyor ve eleman yetiştiriliyor. oyunlarda hristiyan figürlerin kazanması daha kolay.
 
Üst