Öyle Bir Geçer Zamanki Dizisi ve Solculuk,Sağcılık

ibrahimi

Has Uşak
Az çok takip etmeye çalışıyorum.Aile dramı olarak beğendiğim bir dizi ama siyasi yönleriyle taraf olduğunu düşünüyorum.

Solcu yakışıklı genç , sağcı sevimsiz ve zalim genç.Sağcılar solculara sürekli saldıran,zulmeden taraf gösterilirken solcular halk yanlısı olarak gösterilmeye çalışılıyor.

Yoksa ben mi böyle görüyorum?
Yoksa gerçek bu da biz mi bazı şeyleri yanlış biliyoruz.

mü'HÜR

Ordinaryus
Bahsettiğiniz diziden tutunda hemen hemen tüm diziler izlencek diziler değil.

Hepside, verilen yanlış mesajı ,süsleyerek mantıklı bir hale getirmey çalışıyor.

İnsanların en hassas noktası; vijdanları ile kandırmaya çalışıyorlar. Mesela, kadının çocuğu hasta olduğu için kadın her türlü pisliğe karışır ve bunu normal, mecburi, vijdani bir olay gibi göstererek o kadını kahraman ilan ederler.Mesela, adam eşini aldatır onada makul bir sebep gösterirler normal görülmeye başlanır.

En masum gibi gösterilen dizilerin başında; çocuklar duymasın... Evet çocuklar duymasın dizisinde de bu zamana kadar erkeklere kibarlığın laytlık olduğu vurgulandı durdu. Şimdi ise çocuklar büyüdü olay daha vahim bir duruma geldi. Çocuğun birisi içki içer,birisi kafasına estiği gibi erkek arkadaşı getirir ve meltem karakteri de bunu normal göstermeye çalışır. Ömre bedel, kadın kocasının ölmemesi uğruna kendini feda etti ve bu olay takdire şayan gibi algılanıyor malesef.

Meselalar uzar gider...

Velasıl kelam öyle bir geçer zaman ki vs. tüm dizilerin vurguladığı o kadar yanlış mesajlar var ki...

En iyisi, tamamen izlememek, pirim yaptırmamak.

ummuhan

Kıdemli Üye
Bahsettiğiniz diziden tutunda hemen hemen tüm diziler izlencek diziler değil.

..........
...........
..............

]Velasıl kelam öyle bir geçer zaman ki vs. tüm dizilerin vurguladığı o kadar yanlış mesajlar var ki... [/COLOR][/SIZE][/FONT]

En iyisi, tamamen izlememek, pirim yaptırmamak.

İzlememek düşüncesini çok az kişi uyguladığından öyle çok izleyicisi oluyor ki azınlığın sesi de cılız kalıyor... Daha önce çemberimde gül oya vardı şimdi bu dönem dizileri olarak nostaljik geliyor benim yaşımdakilere lakin tarafsız olamamaları can sıkıcı . Dizilerde baktığınızda hep sağcılar itici ve saldırgan solcular sevimli ve munis halka yakın... içlerinde bulunmamış olsam çok inandırıcı gelip inanacağım da içlerinde bulundum ben bilirim onların halk için çalışırken(!) halka nasıl zulmettiğini.... Yalnız buna inanmayan bizim gibi içerisinde bulunup o mücadele içerisinde çalışanlar (geçen gün gittiğimiz bvir yerde seyrediliyordu çocuklardan biri sanırım11-12 yaşlarında sordu : sağcılar hep böyle mi yapıyordu diye, gidiş sebebimizi erteleyip oradaki çocuklara bunu bir kaç saat anlatmak zorunda kaldık) oysa şimdilerde yetişen okumaktan araştırmaktan uzak gogul çocukları ne yapacak .... çaresiz inanacaklar....

mü'HÜR

Ordinaryus
Diziye çok dikkat etmedim yani sağcı,solcu bilemiyorum tam ama aşırı şiddet, içeren bir dizi.Diziyi gördüğüm de şu yaşımda korkuyorum,çocukları düşünemiyorum. Evet silahlı diziler çok, ama bana göre bu dizi kadar etkilemiyor. Ben silahlı diziler den korkmadım bu dizideki Ali karkterinden korktuğum kadar.Ellerinde silah yok ama,,, yapılan "manevi zulm" beni daha çok korkuttu.

.::zeynep::.

{MİLLİ GÖRÜŞ}
Benim gördüğüm şey ülkücülerinde bir zamanlar en az solcular kadar azılı olmaları..ordaki şahıslar ülküclüğü temsil ediyor...Metin Yükselin şehit edilmesi mesela , solcular masumdur demiyoruz elbette ama , sağcılarda onlardan aşağı kalmamış..

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
O dönemleri yansıtan diziler tabiki, o dönemin olaylarından beri olamayacaktır.Ama içeriğini,olayların dozajını ise tuttuğu tarafa göre yükseltecektir...

türkü

Kıdemli Üye
temelde faşizm vurgusu yapılıyor..yıkıcılıgından, tahrip ediciliginden, bir başka'ya diledigince bir dünya hayali kurmasına dahi fırsat verilmediginden vs..dem vuruyor. en iyimser bakışım bu yönde diziye..bende begenerek izliyorum aile dramını..arka planda gibi görünen bu husus, yani siyasi menfaat icabı fikrini anlatan kısmı çok da etkilemiyor aslında..çünkü bizlerde bir kanaate sahibiz artık. eksikliklerimizi gördügümüz kadar haksızlıkları da müşahede edebiliyoruz.. bir de ordaki sag müslümanları temsil etmiyor ki, tamam belki ucu bize degdiriliyor birşekilde ama ben müslümandan yana emin olmayı tercih edenlerdenim, milliyetçilerden degil..

senaryo, içerik, oyunculuk bence gayet iyi..evet ben reytingleri yükselten saftayım :D

ibrahimi

Has Uşak
Burada aydınlatılması gereken gerçeklerdir bence.Taraf olmak değil.Çünkü bir müslümanın tarafı ne solculuktur ne de sağcılık(milliyetçilik).Gerçeği bilmek öğrenmek önemli olan.Sağcılar bahsedildiği gibi faşist,zorba mıydı veya işte kumar masasında görüyoruz dizide gençleri.Yoksa şuurlu müslümanlar mıydı? O dönemi yaşamadığımız için bilmiyoruz. Elbette şu da bir gerçek ki ülkem sağcı ve solcu olarak bölünmüş ve bundan birileri kesinlikle nemalanmış.

türkü

Kıdemli Üye
bu tarih denen şey'i de en iyi ifrat ve tefritçilerden ögrenebiliriz sanırım..ikisinin eleginden elimize arta kalan neyse, odur galiba hakikate daha yakin olan :D samanyolu izleyip kendimizi masum görmek, kanal d yi izleyip haksız bulmakla birşey ögrenilmez gibi sanki be erdem:)

ummuhan

Kıdemli Üye
O dönem milliyetciliğinde yetişti Muhsin Yazıcıoğlu gibi insanlar ben de kıyısından da olsa izleyicisi oldum benim tanıdıklarım abdestli namazlı naif şefkatli düzgün müslüman milliyetcilerdi ha aralarında yok muydu tersi elbette vardı zaten sonlara doğruda ayrıldılar birbirlerinden, ülkücü ressamlar diye bir dernek bilirim mesela ramazanda sigara dumanından içerisi görünmeyen....

Biz o dönem sağcılarına ya da solcularına da yapılsa haksız tarafgirlik biz gene haksız deriz....

Çizilen Milliyetci sağcı kesim profili dönemin o cenah gençlerine uymuyor, solcuları hiç uymuyor o dönemde parkalı, botlu saç sakal karışmış kirli ağız ve bıyıkları ile gençliği ürküten bir görüntüsü vardı solcuların. Oradaki (filistinli diye gösterilen) kızın tipinde idi kızlar ama Ahmet tipinde masum yüzlü ince hareketli solcu genç pek görmedik biz.....

Ama ben gene de darağacındaki -üç fidan- gençlere hep üzülmüşümdür.... hemde mamak cezaevinde işkenceyle ezilen müslümanlara üzüldüğüm kadar....

keskinbey06

Asistan
Biz yasadık o dönemleri cami kapısında bekleyipte camiden cıkan sagcı gencleri sıkıstıran kovalayan solcu komünistleri gördük.yani solcularad öle emekci halkcı falan değillerdi yağmacılardı.içip içip (toplu olarak tabi bireyselyapamazlar cünkü solcularda o cesaret yoktu) sokaklarda fasizm yaparlardı

Benim gördüğüm şey ülkücülerinde bir zamanlar en az solcular kadar azılı olmaları..ordaki şahıslar ülküclüğü temsil ediyor...Metin Yükselin şehit edilmesi mesela , solcular masumdur demiyoruz elbette ama , sağcılarda onlardan aşağı kalmamış..
Gördünüz mü?Şahitleriniz mi var?Şahitleriniz olsa dahi, o şahitler nasıl olurda topyekün ülkücü kardeşlerimizi en az faşistler kadar azılı olmakla suçlayabilir?

Eğer eleştirecekseniz, o dönemde ki bazı ülkücülüğü anlamayan kişileri eleştirin, ülkücüleri değil...

Şimdi ki ülkücüleri istediğiniz kadar eleştirin, ama o zaman ki işkencelerle yoğrulmuş kardeşlerimizi tenkit etmek bizlere düşmez...

En yakınlarımdan Muhsin Başkanın o dönemler ocak kapısında bekleyen birisi hatıra defterine şöyle yazmıştı; unutMAMAK, orada yapılan işkenceler, orada yapılan siyaset dairesinde ki haklı mücadeleyi, hayır siz tenkit edemezsiniz, bilmiyorsunuz...

Bu dizileri de çok iyi biliriz, faşist zihniyeti güya mükemmel düşünür gibi gösteren gerçek dışı dizilerdir, Allah'ın gerçekleri gözler önüne sereceği gün, ne alemde olacaklar bilmiyorlar mı?

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Gördünüz mü?Şahitleriniz mi var?Şahitleriniz olsa dahi, o şahitler nasıl olurda topyekün ülkücü kardeşlerimizi en az faşistler kadar azılı olmakla suçlayabilir?

Eğer eleştirecekseniz, o dönemde ki bazı ülkücülüğü anlamayan kişileri eleştirin, ülkücüleri değil...

Şimdi ki ülkücüleri istediğiniz kadar eleştirin, ama o zaman ki işkencelerle yoğrulmuş kardeşlerimizi tenkit etmek bizlere düşmez...

En yakınlarımdan Muhsin Başkanın o dönemler ocak kapısında bekleyen birisi hatıra defterine şöyle yazmıştı; unutMAMAK, orada yapılan işkenceler, orada yapılan siyaset dairesinde ki haklı mücadeleyi, hayır siz tenkit edemezsiniz, bilmiyorsunuz...

Bu dizileri de çok iyi biliriz, faşist zihniyeti güya mükemmel düşünür gibi gösteren gerçek dışı dizilerdir, Allah'ın gerçekleri gözler önüne sereceği gün, ne alemde olacaklar bilmiyorlar mı?

sizin Muhsin Bey'e yakınlığınız gerçekten var mıydı ?