Otoriete meselesi

agbi

Yasaklı
peki abi sen niye erbakanı 93'den sonra terkettin.aklın 15 sene sonramı aklına geldi.

yıllarca erbakan,nurcuları demirelden kopartmak için didindi uğraştı.Sen gelmişsin burada erbakan hocaya iftira atıyorsun.
Nurcular ne zaman milli görüş partilerine oy verdide,78'de erbakan ayırmış diyorsun.

BAKIŞ sus konuştukça CAHİLLİĞİN TAM ANLAMI İLE ORTAYA ÇIKIYOR.

SUS ta bari CAHİL olduğunu herkes anlamasın.

TARİH 26 Ocak 1970.

Milli Nizam Partisi kuruldu.

Partinin perde arkasındaki asıl kurucusu Nakşibendi Gümüşhanevi Dergáhı Şeyhi Mehmet Zahit

Kotku idi.

Parti Nakşibendi-Nurcu-Kadiri ittifakıyla kurulmuştu.

Üç milletvekili vardı:

Necmettin Erbakan Nakşibendi; Hüsamettin Akmumcu ve Hüseyin Abbas Nurcu’ydu.

12 Mart 1971 askeri darbesi sonrası Yargıtay Başsavcılığı, parti hakkında kapatma davası açtı.

Anayasa Mahkemesi, Milli Nizam Partisi’ni 10 Ocak 1972’de kapattı.

17 ay sonra...

Tarih 11 Ekim 1972.

Milli Selamet Partisi kuruldu.

Üç tarikatın ittifakı bu partide de sürdü.

CHP ile koalisyon kurmak ve 1974 affı, MSP içinde Nakşibendiler ile Nurcuları ilk kez karşı

karşıya getirdi.

Nurcular "komünistlerin salıverilmesini" istemiyordu. Sadece TCK’nın 163’üncü maddesinden

cezaevine konan şeriatçıların salıverilmesini istiyordu!

MSP’nin 27 Kasım 1974 tarihinde düzenlediği kongre, iki tarikatın kapışmasına tanık oldu.

Partideki Nurcu kanat, Kadirilerle işbirliği yaparak bu kongrede Nakşibendi ağırlığı bulunan genel

idare kurulunun mutlaka değiştirilmesi gerektiğini istediler.

Bu taleplerini genel idare kurulunda dile getirmek istediler. Ancak Genel Başkan Erbakan, bu

talebi erken bularak hep erteledi. Sonunda konu ertelene ertelene son genel idare kuruluna getirildi.

Getirildi ama bu hiç de kolay olmadı. Kongreden önce yapılan son genel idare kurulu toplantısının

açılış konuşmasını yapan Erbakan, saat 14.00’ten 23.00’e kadar konuştu!

Erbakan değişikliğe taraftar değildi. Nurcular diretti: "En az 10 yeni isim genel idare kuruluna

girmelidir." Nurcular, her üç tarikat arasındaki uzlaşmacı adam olarak bilinen Korkut Özal’ı da

listelerine dahil etmişlerdi. Bu teklif de reddedildi. Nurcular, biz de ikinci bir liste çıkarırız diye

toplantıyı terk ettiler.

Kongre öncesi son gece Nurcular, milletvekili A. Tevfik Paksu’nun evinde toplandılar. Kongre

için alternatif bir liste hazırladılar. Hedeflerinde MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk vardı.

Nedeni ise, Asiltürk gençliğinde Said-i Nursi’nin Risale-i Nur’unu okumuş; Nurculara sempati

duymuştu. Ancak İçişleri Bakanı olunca Nurcularla arası açılmıştı. Nurculara göre Asiltürk

"dönekti!"

Kongre bu gergin havayla başladı.

Kadirilere yakın olan yazar Kadir Mısıroğlu’nun Erbakan’ı eleştiren konuşma yapması, ortamı

daha da gerdi. Erbakan konuşmasında, ikinci listeyi hazırlayanları, "ambarları kemiren

farelere" benzetti!

Seçim sonucunda Nurcular kaybetti, "Partiden ayrılacaklar" sözlerine "Ne ayrılması, partinin

asıl sahibi biziz" yanıtı verdiler. MSP içindeki hizip çatışması daha yeni başlamıştı.

Hüsrev Altınbaşak

MSP’deki Nurcuların lideri Hüsamettin Akmumcu idi. O da Said-i Nursi’nin talebesi olan ve

Buca Cezaevi’nde yatan Hüsrev Altınbaşak’ın emirlerine göre adım atıyordu.

Nurcular, Milli Nizam Partisi kurucusu, Ege Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Saffet Solak’ı,

Necmettin Erbakan’ın yerine genel başkanlığa hazırlıyorlardı. (Prof. Solak, 1990 yılında

dördüncü evliliğini 20 yaşındaki öğrencisiyle yaptı.)

Nakşibendiler ile Nurcular, MSP Meclis Grubu Grup Başkanvekilliği seçimi için de karşı karşıya

geldiler. Süleyman Arif Emre konusunda hemfikirdiler. Ama Nurcular, Nakşibendi Hasan

Aksay’ın yerine Nurcu Gündüz Sevilgen’in seçilmesini istiyorlardı.

Erbakan kürsüye geldi ve yine uzun uzun konuştu. Gruptan yetki istedi; üç ay düşünecek ve sonra

kimin grup başkanvekili olacağına karar verecekti. Üç ay sonra kararını açıkladı: Hasan Aksay!

Bu arada ilginç bir istifa yaşandı: MSP Muş milletvekili Ahmet Hamdi Çelebi, "Parti yobazların

eline geçiyor" diye istifa edip CHP’ye geçti.

Bu istifayı MSP Sivas milletvekili emekli albay İhsan Karaçam ile MSP Zonguldak milletvekili

Zeki Okur’un partiden kopuşu izledi.

MSP istifaların nedenini buldu: Ankara Karanfil Sokak’taki yeni genel merkez binasının sağında

solunda içki içilen yerler var; bunlar partiye uğursuzluk getiriyor!

Erbakan’a uyarı

MSP Üçüncü Büyük Kongresi’ne giderken, Erbakan partide bir uzlaşma olması amacıyla,

Nurcuların önderi A. Tevfik Paksu’yu, AP-MSP-MHP-CGP koalisyon hükümetinde Çalışma

Bakanı yaptı.

Ancak Nurcu-Kadiri ittifakı, 24 Ekim 1976 tarihli MSP kongresine yine yeni bir listeyle girdi.

Kongreyi Nakşibendiler kazandı. Nurcular itiraz etti; kongrede bulunmayan delegelerin kartları

başkalarına verilmişti; devlet memurlarına oy kullandırılmıştı vs.

Erbakan itirazları dinlemedi. Paksu, Çalışma Bakanlığı’ndan istifa etti. Nurcu MSP milletvekili

Rasim Hancıoğlu da TBMM Başkanvekilliği’nden ayrıldı.

16 Nurcu ve Kadiri milletvekili, MSP grup toplantısına katılmamaya başladı. Partide gerginlik

giderilemedi.

Sonunda; A. Tevfik Paksu, Hüsamettin Akmumcu, Reşat Saruhan, Ali Acar, Ahmet

Akçael, Vahdettin Karaçorlu, Rasim Hancıoğlu, Cemal Cebeci, M. Hulusi Özkul,

Abdurrahman Ünsal, Gündüz Sevilgen, Emin Acar, Yahya Akdağ, H. Cahit Koçkar, Sabri

Dörtkol ve Hüseyin Abbas bir metin hazırlayıp Erbakan’a gönderdi.

"Her halimizle hadimi olduğumuz haklı davamızla kabil-i telif olmayan hususları üzülerek müşahede

etmiş bulunuyoruz.

Şöyle ki:

1- En mühim meselelerde dahi usulüne uygun istişare etmediniz.

2- Halisane ikazlarımıza aldırmadınız.

3- Davamıza samimiyetle bağlı kardeşlerimiz arasında meşrep farkı gözeterek cemaat taassubu ile

iftiraklara (ayrılıklara) sebebiyet verdiniz.

4- Her işinizde sizi metheden bir kısım insanların etrafınızda toplanmasına ve şaibeli

menfaatperestlerin mühim mevkilere gelmesine müsaade buyurdunuz. Emaneti ehline vermediniz.

5- Muhtelif beyanlarınızla efkárı ammede davamızın hafife alınmasına vesile oldunuz.

6- Fikriyatımızın hákimiyetine medar olacak ilmi çalışmalar yerine, politikanın süfli usullerine tevessül

ettiniz.

7- Nihayet ’maslahat icabıdır’ diyerek mümin yalan söylemez düsturunu da ihlal ettiniz.

Bu şeriat altında kendimizi ve muhatabımızı vebalden vikaye arzusu ile sizi ve ekibinizi desteklemeye

devam etmeyeceğiz.

Ancak, ’İhtilaflarınızı Kur’an ve sünnet ile hallediniz’ emrine ittibaen bütün ihtilaf ve meselelerimizi

neticeye bağlayacak bir usulün tatbikini yegáne çare olarak görmekteyiz. Allah sırat-ı müstakim

üzere olanların daima yardımcısıdır."

Şeyhlerden hakem kurulu

Necmettin Erbakan mektubu imzalayan milletvekillerini Meclis grup odasında toplantıya çağırdı.

Eleştirilere katıldığını söyledi: "Büyük hatalar işlemiş olabiliriz. Ama bu acemiliğimize ve

devlet tecrübemizin azlığına verilmelidir."

Bu sözler üzerine muhalif milletvekilleri bir öneride bulundu:

"İhtilaflı konular için, fetva veren makamlarda oturan şeyhlerden kurulu bir hakem

kurulu kurulacak ve bu kurulun vereceği karara her iki taraf da kayıtsız şartsız

uyacaktı."

Erbakan bu konuyu arkadaşlarıyla konuşması gerektiğini belirtti.

Günler geçti, Erbakan’dan bir ses çıkmadı.

O günlerde TBMM’de erken seçim tartışmaları yapılıyordu.

Erbakan erken seçim kararını bekliyordu.

Meclis 5 Haziran 1977 günü seçim yapılması kararı aldı.

Muhalif Nurcu milletvekilleri, Erbakan’ın neden bir türlü yanıt vermemesini anlamışlardı.

10 Nisan 1977 tarihinde seçimlerde aday olmayacaklarını belirten bildiriyi MSP Genel Merkezi’ne

gönderdiler.

Nurcular ve Kadiriler, MSP’yi Nakşibendiler’e bırakıp partiden ayrıldılar.

velevki hocanın bu dediği doğrudur.iyide sen neden bu kadar iştahlısın.ne bu israil aşkı....Sn fetullah gülen bir kuldur,israili savundu diye seninde savunman lazım gelmez agbi...Sn fetullah gülen ne söylerse çok savunduğun aklın offline oluyor...

Konumuza dönersek erbakan,düşmanın gücünün farkındadır.bu otoriteyi kabul etmek anlamına gelmez.hatta erbakan hocamızın,esamda verdiği konferansta şer güçlerin 100 milyon dolarlık silahını 500 bin dolarlık silahla yokedeceğini açıkladı

Erbakana israil'den korkuyor iftirasını atma abi,yeter artık.ben senin bu konuşmalarını sevmiyorum ancak moşeler,kirkolar çok seviyordur.Bunu çok iyi biliyorum...

ÖNCE OKUDUĞUNU anlada sonra karşıma çık ERBAKAN İSRAİL den korkuyor demedim gerçeklerikonuluyor dedim.

Yaaa Sana cevap vermek için harcadığım zaman gerçekten İSRAF oluyor

Çünkü ne okuduğunu anlamayacak kadar CAHİL sin bak sana CAHİL demem Hüsnüzan yoksa SIZMA derdim Suizanla.

Kendini fazla rezil etme.

Hikem

Kıdemli Üye
Her zaman olduğu gibi Agbi salvolarına devam ettiriyor, lakin gözlük numarası uygun olmadığından , meselenin hep tek tarafını görüyor.meşhur fil hikayesinde, körlerin filin bir uzvunu , fil diye anlatmaları gibi olaylarda eksik kalıyor.Halbuki bir olayı anlatırken , bütün tarafların açıklamalarını dikkate almak gerekiyor...

Nurcularla ilgili meselede böyle,, erbakan meseleside öyle.Ben acizane Agbiye yine kitab tavsiye edeceğim.Belki okur umuduyla.Kitab: Nurculuğun Tarihçesi, Medeniyeti İslamiye Yazan Muhammed Sıddık Şeyhanzade.

İkinci kitab Süleyman arif Emrenin ''Siyasette 35 yıl (1.2.3 ciltler)

Hadi bakalım Agbi tek taraflı okumadan , gayret et de bu kitabları oku, biz buradayız.

agbi

Yasaklı
HİKEM

Konuyu açan sensin

F.Gülen ortarite demesini TENKİT EDEN SENSİZ

Bende Erbakan ın İSRAİL hakkındaki düşüncelerini getirdim.

ERBAKAN ın düşüncelerini aktardığı sözler F.Güeln in sözleri ile aynı parelelde TEYİD edici.

Sen önce buna cevap ver veremediğinden dolayı konuyu değiştirme.

ERBAKAN ın D 8 LER TOPLANTISINDA SÖYLEDİKLERİ F.GÜLEN in sözlerini TEYİD EDİCİ bu konuda varsan istişareye buyur.

Gelelim Nurcular ve Erbakan ilişkilerine.

ERBAKAN ilk partiyi kurduğunda İki MİLLETVEKİLİNDEN BİRİ NUR CEMEATİN de idi AKSİSİ ise İSPAT ET.

Hikem

Kıdemli Üye
Konuyu, F.G.nin eski bir konuşmasını takdir cihetiyle açtık.Ve konuyu tabiiki, şimdiki konuşmalarıyla irtibatlandırdık.Biz önceki F.G. nin şeri şerife uygun konuşmalar ve hizmetler yaptığını vurguluyoruz.Ve önceki hocayı özlediğimizi ifade ediyoruz.Meramımız başka değil.

agbi

Yasaklı
HİKEM

F.Gülen dün neyse bugün de odur.

F.Gülen Dengeleri bilip ona göre hareket etmektedir.

Erken öten Horozu keserler gerçeğinide çok iyibilmektedir.

MADEM İSRAİL ORTERİTE DEĞİL

28 şubat ı KİM YAPTIRDI ?

D 8 lere imza atan Devlet başkanların kimi sobataj sonucu Şehit oldu kimisi ise DARBELERLE ALAŞAĞI EDİLDİ.

Bugün İSRAİL izin vermezse UÇAKLARIMIZ düşman uçaklarını vuramaz tanklarımız ise hedefi tutturamaz.

Devam edeyimmi ?

SEN HAYAL ALEMİNDEN ÇIK ARTIK

GERÇEKLERİ GÖR

ONA GÖRE STAREJİNİ TESPİT ET.

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Muhterem,agbi israil'i otorite olarak kabul etmek son derece yanlış bir görüş olur.

Şayet kabul edersek bir an duralım,lakin bu an öyle bir anki kum saatine takla attırıp,zamanı ince belinden tekrar süzdürecek bir an olabilir.

Kendimize soralım,Hz.Musa zamanında OTORİTE Firavun muydu Rahman mıydı? Fatih Sultan Mehmed zamanında OTORİTE Bizans mıydı Rahman mıydı? Malcolm X zamanında OTORİTE Klu Klux Klan mıydı Rahman mıydı? Hz.Peygamber zamanında OTORİTE Ebu Cehil miydi Rahman mıydı? Bu sorulara da elbet sağa sola reverans edip iyi niyetle kamufle edilmiş cevaplar verilebilir ama asla ve asla hakikat doğrultusunda aksini savunan bir cevap verilemez!

Vaktimin kısıtlı olması nedeni ile bu konuda daha geniş bir cevap yazamadım,inşallah daha sonra geniş bir yazı yazabilirim.

bakış

Kıdemli Üye
Agbi duvara toslayınca gelende uzun yazar.ben bunu 1 senedir teşhis ettim.Kadiriler ve nurcular bir olmuşlarda nakşibendiler ayrı olmuşlar.erbakan hocada nakşibendileri tutmuş.Erbakan hocada zaten nakşibendi.

zannetmiyorumki varsa böyle bir ihtilaf siyasi anlamda değildirde,cemaatlerin metodu hakkında çıkmıştır.
Agbi kaynaksız bir yazı getirmiş.Buna inanın diyor.
aşağıdaki yazıda çok komik.tamda ağbiye göre
MSP istifaların nedenini buldu: Ankara Karanfil Sokak’taki yeni genel merkez binasının sağında

solunda içki içilen yerler var; bunlar partiye uğursuzluk getiriyor!

agbi

Yasaklı
Muhterem,agbi israil'i otorite olarak kabul etmek son derece yanlış bir görüş olur.

Şayet kabul edersek bir an duralım,lakin bu an öyle bir anki kum saatine takla attırıp,zamanı ince belinden tekrar süzdürecek bir an olabilir.

Kendimize soralım,Hz.Musa zamanında OTORİTE Firavun muydu Rahman mıydı? Fatih Sultan Mehmed zamanında OTORİTE Bizans mıydı Rahman mıydı? Malcolm X zamanında OTORİTE Klu Klux Klan mıydı Rahman mıydı? Hz.Peygamber zamanında OTORİTE Ebu Cehil miydi Rahman mıydı? Bu sorulara da elbet sağa sola reverans edip iyi niyetle kamufle edilmiş cevaplar verilebilir ama asla ve asla hakikat doğrultusunda aksini savunan bir cevap verilemez!

Vaktimin kısıtlı olması nedeni ile bu konuda daha geniş bir cevap yazamadım,inşallah daha sonra geniş bir yazı yazabilirim.

F.Gülen in söyledikleri DÜNYEVİ haşa RUHANİ değil benzetmede hatam var ise rabbime sığınırım tek ortarite ALLAH cc dür.

Bugün ve HAÇLI seferlerine kadar hatta fransız ihtilaline gidersek SİONİZMİN DEVLET GÖRÜNTÜSÜ İsraili görebiliriz daha doğrusu İSRAİL dev.temsil ettiği SİYONİZMİ.

KOMİNİZMİ de dünya sosyalgörüş olarak ortaya çıkaran da SİYONİZM dir.

Bizlerin en büyük hatası İSRAİL i küçümsememiz ve küçümsediğimizden dolayı devamlı DÜNYEVİ TOKAT lar yiyişimizdir.

Bugün SİYONİZMİN İZNİ olmadan haşa dediğim dünyevi Evden Çıkamayız BUGÜN Kaddafibile SİYONİZMİN kullandığı kişilerden biridir İKİZ KULELERİ bile SİYONİZM yıkmıştır.

Agbi duvara toslayınca gelende uzun yazar.ben bunu 1 senedir teşhis ettim.Kadiriler ve nurcular bir olmuşlarda nakşibendiler ayrı olmuşlar.erbakan hocada nakşibendileri tutmuş.Erbakan hocada zaten nakşibendi.

zannetmiyorumki varsa böyle bir ihtilaf siyasi anlamda değildirde,cemaatlerin metodu hakkında çıkmıştır.

Birazda okuduğunu anlamaya çalışsan.

Yazdıklarımı iyioku

ve büyüklerine sor bakalım

1978 de ne olmuş Erbakan ın partisinde.

Örnekler verdim

ve iddia ediyorum

Çok iyi biliyorsan seninle ilk başlangıçtan bugüne kadar Erbakan ı irdeleriz ama sen yine DITT dersin çünkü BİRİKİMİN yok.

Koskoca yazIdan BİR CÜMLE almışsın çok normal KAPASİTE MESELESİ.

agbi

Yasaklı

KAYNAK sız yazımı ? SEN GİT ÖĞREN BÜYÜKLERİNDEN o isimleri araştır BİLMEMEKAYIPDEĞİLÖĞRENMEMEK AYIP CAHİL KALMA.

korakademik

Ordinaryus
Her zaman olduğu gibi Agbi salvolarına devam ettiriyor, lakin gözlük numarası uygun olmadığından , meselenin hep tek tarafını görüyor.meşhur fil hikayesinde, körlerin filin bir uzvunu , fil diye anlatmaları gibi olaylarda eksik kalıyor.Halbuki bir olayı anlatırken , bütün tarafların açıklamalarını dikkate almak gerekiyor...

Nurcularla ilgili meselede böyle,, erbakan meseleside öyle.Ben acizane Agbiye yine kitab tavsiye edeceğim.Belki okur umuduyla.Kitab: Nurculuğun Tarihçesi, Medeniyeti İslamiye Yazan Muhammed Sıddık Şeyhanzade.

İkinci kitab Süleyman arif Emrenin ''Siyasette 35 yıl (1.2.3 ciltler)

Hadi bakalım Agbi tek taraflı okumadan , gayret et de bu kitabları oku, biz buradayız.

keşke ağbi kadar olabilseniz onun da eksiklikleri var
ama siz resmen sallıyorsunuz?

onca risalelerden alıntılar öğütler verirken ki alıntılarınızı araştırdım
bir tarikat liderinin söylemleri olarak karşıma çıktı.

lütfen taraftarı olmadığınız gruplara saldırıları kesin.

korakademik

Ordinaryus

hocam ne demiş ki?
fkö ye israil otoritedir itaat edin mi demiş.
veya diğer silahlı gruplara

ayrıca verdiğiniz örnekler le çelişiyorsunuz.

Hz. Musa otorite olan firavun dan defalarca izin almak için çaba göstermedi mi?
Fatih Bizans tan kale yapmak için izin almadı mı?
Peygamberimiz mekke de iken otorite ile ilişkileri neydi?
mekke otoritelerine karşı ne yaptı?

İnşallah vaktiniz olduğunda daha geniş yazarsanız biz de daha geniş cevap veririz.

TEKRAR ediyorum.
TARAFTARI olmadığınız oluşumlar hakkında olumsuz düşünebilirsiniz.
ama açıkça bunu belirtmek zorunda değilsiniz?
aksine susun.
sizin için belki daha hayırlıdır.

ummuhan

Kıdemli Üye

Güzel gidiyordu zınar kardeş :)

korakademik

Ordinaryus
o zaman başkasına aferin diyeceğinize
ondaki hataları belirtin.

aynen benim gibi:D
yoksa sol tarafta teşekkür butonu var.
ilgili kişiye bildirirsiniz aferiininizi.:D
tabi niyetiniz başka ise sorgulanırsınız.

ummuhan

Kıdemli Üye
o zaman başkasına aferin diyeceğinize
ondaki hataları belirtin.

aynen benim gibi:D
yoksa sol tarafta teşekkür butonu var.
ilgili kişiye bildirirsiniz aferiininizi.:D
tabi niyetiniz başka ise sorgulanırsınız.

İşte kendinizi bilgili sanmanıza basit bir örnek daha... kimin nasıl yazacağına siz karar veremezsiniz hele hele hiç karılşamazsınız....

hadi selametle....

korakademik

Ordinaryus
yazılarda katkı olmalı
yoksa niyet farklı sanılabilir
hakkınızdaki iyi düşüncelerimizi törpülemek istemeyiz.

bu arada vesile ile benim cevaplar kaynadı:D
niyet bu mu:D

agbi

Yasaklı
Son gemi olayı ile ilgili F.G. in gümdeme getirdiği ''otorite ''meselesine

vaktiyle bizzat F.G. de karşı çıkmış!Daha önce sitede , aktaracağım ses kaydı dile getirildimi, hatırlayamadım, önemi üzerine aktarıyorum.Gerçekten F.G. nefis bir konuşma yapmış.Keşke bu görüşleri devam etseydi, demekten kendimi alamadım.Nereden nereye!!!

<LI class="g videobox s" sb_id="ms__id907"> Fethullah gülen ve Kudüs - Videoislami.com
sb_safeannotation.png

5 dakika
Araya sigara ile ilgili reklem çıkarsa, onu kapatırsak, konuşma çıkacaktır.

Sizin ne yaptığınız ne düşünceniz olduğu BELLİ DEĞİL ki

F.Gülen İSRAİL OTARİTE DEDİ demediğiniz kalmadı

Al işte Erbakan ın

Sözleri

http://www.ihvanforum.org/showthread...l=1#post838058

TIKLA bakalım Erbakan ne demiş ama DOĞRU demiş İSRAİL in ORTARİTE oluşunu değişik cümlelerle TEYİD ETMİŞ.

bakış

Kıdemli Üye
Sn agbi hikemin verdiği linki dinledinmi.Yani gülenin değişime uğramadan önceki ses linkini.

Biz hocafendiyi bu sohbetlerle tanıdık ve böyle olmasını istiyoruz.