ÖSYM, yeni gizlilik uygulamasını başlattı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

ÖSYM, yeni gizlilik uygulamasını başlattı

talib

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
21,906
Puanları
113
ÖSYM, 2010 KPSS Eğitim Bilimleri sınav sonuçlarını bugün açıkladı. Ama açıklamayı yaparken yeni bir uygulamaya gitti ve adaylardan T.C. Kimlik Numaraları ile birlikte, daha önce ÖSYM tarafından kişiye özel verilen şifrelerini de istedi. Yani artık bir adayın başka bir adayın sınav sonucunu öğrenmesi mümkün olmayacak. Bu da şu anlama geliyor: Artık, kopya olayları ortaya çıkartılamayacak... ÖSYM'nin bu skandal işlemini, skandal süresince, bir önceki ÖSYM Başkanına rağmen ilk tespiti yapan ve olayı devamlı gündemde tutan Sayın YÖK Başkanının dikkatine sunuyoruz.

http://www.memurlar.net/haber/181335/

Bilindiği üzere, KPSS'de kopya olduğu iddiası ilk kez memurlar.net üyelerince, KPSS Eğitim Bilimleri forumunda dile getirilmiştir. İmece usulüyle, haberdar olunan TC Kimlik Numaraları ÖSYM'nin internet sitesinden sorgulanmış ve sorgulanan sonuçlar üzerinden kopya vurgusu yapılmıştır.

Bu süreçte hiçbir Devlet kurumu, kopya iddiasını kabul etmemiştir. Buna memurlar.net de dahildir. Memurlar.net olarak bizler de, ilk zamanlarda, ÖSYM olan güvenimizden dolayı, bir sınavda 350 adayın 120 soruyu doğru cevaplamış olmasının mümkün olabileceğini belirtmiştik.

Ancak memurlar.net üyeleri, memurlar.net'e rağmen tüm kamuoyunu harekete geçirmiş ve ilk kez, YÖK Başkanının kopya olabileceği yönündeki tespitiyle, kopya iddiaları daha yüksek sesle her yerde dile getirilmeye başlanmıştır. Tüm bu süreç sonunda, sadece KPSS değil bir çok sınavda kopya şüphesi ortaya çıkmış, ÖSYM'deki bazı personelin mal varlıklarının olağanüstü derecede arttığı tespit edilmiş, ÖSYM Başkanı ve bir kısım tüm üst yönetim görevden alınmıştır.

Burada şu hususu çok net belirtmek gerekmektedir: Eğer vatandaş otokontrolü olmasaydı, böyle bir kopya iddiasının ortaya çıkarılması mümkün olamayacaktı.

Şimdi ise, ÖSYM Başkanlığı, yaptığı uygulamayla, vatandaş otokontolünü bitirmektedir. Bu doğru değildir.

Devletin sadece kendini kontrol makamına koyması ve kendi uygun görürse, kopya olduğunu ortaya çıkarması, usistimalleri arttıracaktır. ÖSYM Başkanlığı, vatandaş otokontrolüne imkan vermelidir. Bugüne kadarki sistemin kamu yararına uygun olduğu görülmüştür. Gizlilik, sadece sınav sonuçlarının öğrenilmesinde değil, yarın bazı kamu kurumlarının yapacağı yanlış personel alım uygulamalarına da imkan verecektir. Bu nedenle, uygulamadan vazgeçilmelidir.
 

zeynephanne

Aşka Meftûn…
İhvan Üyesi
Katılım
24 Ağu 2009
Mesajlar
1,281
Puanları
0
artık bu kuruma zerre kadar güven kalmadı..yazık hepimizin emeklerine..hem hatalı sorular sorarlar hem kopyacıları güvence altına alırlar,hem de sanki hiçbişeyin sorumlusu değillermiş gibi suskunluk külliyatı yaparlar..hesabını verirsiniz..
 

korakademik

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Puanları
0
ÖSYM, kopya örtbas işlemine bu şekilde destek vermemeliydi!

verilen linkteki başlık bu
 

girdap

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
2,541
Puanları
0
Bizim "gizlilik", yabancıların privacy dedikleri birşey var..
Benim sınav sonucumu, hiç bir sebeb olmasa dahi, benden başka kimsenin görmesini istememem gayet doğaldır.
Ama burası Türkiye, bir sene öncesine kadar ana-baba ismimi ve doğum tarihimi bilenler tc kimlik numaramı dahi öğrenebiliyordu. Allah'tan düzeltildi.
Tebrik ediyorum bu uygulamayı başlatanları.
 

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
Peeeeeee... :D
Sanki kamu personeli bugüne kadar hep adam gibi adamlardan oluşuyordu da, bundan sonrası kaldı. %80'i yaşayan ölülerden ve hırsızlardan, %20'si hakikaten çalışanlardan oluşan bir sistem mevcut şuan, kimi neyle korkutuyorsunuz acaba? :)
 

agbi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Puanları
0
Bana diyor yönetim agbi TAHRİK EDİCİ KONU BAŞLIĞI YAZMA

Talib in konumu ortada

Peki bu konu başlığı TAHRİK edici değilmi ?


Kopyacı cemeat demekle ne demek istiyorsun talib
 
Üst