Osmanlı’ya sahip çıkın

dilhuba

Profesör
Katılım
27 Eki 2006
Mesajlar
2,630
Tepkime puanı
20
Puanları
0
Konum
Manisa
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
Osmanlı’ya sahip çıkın

27 Kasım 2006 Pazartesi
KAYSERİ- Yarım asra yakın bir zamandır ‘Osmanlı’yı araştıran ünlü Hollandalı tarihçi, UNESCO’nun Balkan danışmanı Prof. Dr. Machiel Kiel, Balkan ülkelerindeki Osmanlı eserlerinin hızla yok olduğunu, ayakta kalma mücadelesi verenlerin de kısa bir süre sonra yıkılıp yok edileceği endişesini duyduğunu söyledi.
Erciyes Üniversitesi Tarih ve Kültür Kulübünün davetlisi olarak geldiği Kayseri’de değerlendirmelerde bulunan Kiel, 1959’dan beri Osmanlı devlet yapısını ve eserlerini araştırdığını kaydetti. Kiel, Balkanlardaki Osmanlı izlerinin hızla yok olduğunu belirterek, “Arnavutluk, Macaristan ve Sırbistan, Osmanlı eserlerini en fazla tahrip eden ülkelerdir” dedi.

Belgrat’ta 82 cami yıkıldı
Osmanlı Devleti’nin Balkan ülkelerinde, binlerce önemli mimari eser bıraktığını, ancak bazı savaş dönemlerinde de bu eserlerin kasıtlı olarak yok edilmeye çalışıldığına şahit olunduğunu ifade eden Kiel, şöyle konuştu: “Bunlarla birlikte daha tehlikeli olan, bu konuda hiçbir girişimin yapılmamış olmasıdır. Osmanlı Devletiyle ilgili şimdiye kadar 12 kitap, 230’dan fazla makale yazdım. Balkanlarda bazı ülkelerdeki Osmanlı eserleri, o ülkenin kendi eserlerinden daha çoktu. Macaristan bu ülkelerden biri idi. Ancak şu anda bu ülkede çok az sayıda Osmanlı eseri kaldı. Sırbistan’da çok az eser kaldı. Belgrat’ta 83 cami vardı. Bunlardan sadece 1 tanesi şu anda ayakta. Saraybosna’da 100 cami vardı. Bunların hemen hepsi şu anda ayakta. Ancak, Macaristan, Sırbistan ve Arnavutluk, Osmanlı eserlerini en fazla tahrip eden ülkelerdir. Yunanistan’da da çok sayıda tarihi eser tahrip edilerek yok edildi veya ihmal edilerek yok olmalarına seyirci kalındı.”
Prof. Kiel, Balkanlardaki erken dönem Osmanlı eserlerinin varlığının Amerika kıtasının keşfinden öncesine dayandığını da kaydederek, orta Bulgaristan’da İhtiman kasabasında 1395 tarihinde yapılan İmaret Camii’nin şu anki durumunun çok üzücü bir vaziyet arzettiğini sözlerine ekledi.

> BALKANLAR’A ÖZGÜRLÜK VERİLDİ
Osmanlı hoşgörüsünün, tarihi bilgi ve belgelerin ortaya çıkmasıyla daha iyi anlaşıldığının altını çizen Prof. Dr. Machiel Kiel, bunun en güzel örneklerinden birinin Bosna’da yaşandığını anlatttı. Prof. Kiel, şunları söyledi: “Kuzey Bosna’daki yeni Manastırların tamamı 16. yüzyıl Osmanlı idaresinde yapılmıştır. Burada daha önce kayıtlı hiçbir Manastır yoktu. Kendisine Bosna Beylerbeyliği verilen devşirme Deli Hasan Paşa, Bosna’da cami inşa ettirdiği gibi, aynı zamanda annesinin köyüne de bir kilise inşa etti. Hemen yakın bir kasabada (Bileca) da kendi adına bir cami inşa etti. Osmanlı döneminde kiliselere birçok alanda özgürlük verilmişti ki papazlar Osmanlı Devleti’nin kiliseye uyguladığı vergi muafiyeti uygulamalarını kullanarak zengin olmuşlardı, bunun sonucu olarak daha çok kilise inşa etme imkanı bulmuşlardı.”


türkiye gazetesi
--------------------------------------------------------------------------------
 
Üst