Osmanlı'da Reklam Böyleydi.

Kaptan

Mecra Yazarı
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
15,445
Tepkime puanı
1,111
Puanları
0
Konum
Giresun
Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

Müşterileri bir mal veya hizmeti satın almaya özendirmenin yollarından biri olan reklamcılık, Osmanlı İmparatorluğu’nda özel gazete ve dergilerin çıkmasıyla başlamıştı. Bundan 100 yıl öncesine ait gazeteler ve dergiler incelendiğinde, yerli ve yabancı birçok mağazanın, ürünün, hizmetin reklam ilanları göze çarpmakta.

İlk reklamların büyük kısmı metin nitelikli olup çok azında resimlere yer verilmiş olması da dikkat çekici. Gazete ve dergilerde tanıtımı yapılan şeylerin başında:

Giyim-kuşam reklamları, yiyecek-içecek, gıda reklamları, doktor ve ilaç reklamları, banka ve sigorta reklamları, terzihane reklamları, askeri yayınlarda Alman kumaşlarından yapılmış üniformalar, Fransız yapımı mobilyalar, yemek takımları, İtalyan ayakkabılarının reklamları boy göstermekte. Tüketim ve hizmet ihtiyacına yönelik ilgi çekme amacı güden bu ilanlar, değişik kitlelere seslenecek bir tarzda genellikle son sayfalarda kendisine yer bulmuştu. İşte o reklamlardan bazıları:

Hogg Balık Yağı

a50b2694517fcd67731f279a3bc6b1e9.jpg


Taze Morina Balığı’nın karaciğerlerinden çıkarılan balık yağının zaif ve göğüs hastalığıyla mübtela bulunanlar için ne derece faideli olduğu malumdur. Ancak menafi-i hakikiye istihsali için balık yağının gayet halis ve birinci nevinden olması lazımdır. Bu sebepten mahlût, taklit ve fena cinsten olan balık yağlarının istimalinden fevkalade mücanebet edilmelidir.

Hogg Balık Yağı’nın inkar kabul etmez birinciliği ve halis ve en müessir olduğu için umum hekimler tarafından elli seneden beri tasdik, ve bilcümle sergilerden dahi takdir edilmiştir. Ve yalnız üç köşeli şişelerde satılır. Depoları İstanbul’da Yusufiyan Hanı’nda 23-25 numaralı ticarethanedir.
 

Kaptan

Mecra Yazarı
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
15,445
Tepkime puanı
1,111
Puanları
0
Konum
Giresun
Doktor Hüseyin Fuad

Erkek ve kadın emraz-ı tenasüliye ve tarik-i bevliye hatsallıkları mütehassısı Sinin-i vefireden beri emraz-ı mezkurenin ve frengi ve bel soğukluğu ve sairenin kemal-i muvaffakiyetle teşhis ve tedavisindeki ihtisası müsellim olan mir-i mümaileyh, Bahçekapısı’nda, postahane ittisalindeki sebil karşısında, köşe başında vaki Şeyhülislam Hanı’nda ikinci katta Fennin terakkiyat-ı hazıresiyle mütenasib, müceddeden tanzim ve küşad ettiği muayenehanesinde erkek ve kadın haste-gânı kabul ve muayene etmektedir.
 

Hakperest

Kıdemli Üye
Katılım
13 May 2013
Mesajlar
10,055
Tepkime puanı
3,148
Puanları
113
Konum
:::::YerKüre:::::
arapça ve farsça kelimeler ile dolu
demek ki ulusçuluk fikri her alanda faliyete geçirilmiş

bu yazıyı bir araba söyleseniz muhtemelen bazı şeyler anlayacak
sizden pek farkı olmadığını düşünecektir
ancak şimdi ki türkçe sizi her yönden farklı olduğunuzu düşündürtecek

bence osmanlıcayı ortaya çıkaran ümmetsel çapta aktiviteler idi
ilmi fenni edebi paylaşım içinde olmalarıydı
 
Üst