Osmanlı Döneminde Yaşasaydın Mesleğin Ne Olurdu?

Ahmet

Çöl Aslanı
Bundan 400-500 sene önce yaşasaydın, hangi mesleği yapardın hiç düşündün mü?

http://onedio.com/haber/osmanli-doneminde-yasasaydin-hangi-meslegi-yapardin--430047

Defterdar olurdun!

Sen Osmanlı Döneminde yaşasaydın defterdar, yani Maliye Bakanı olurdun. Her şeyden önce sen ayn-ı ruşen (gözü açık) birisin. Seni kandırmak güç şey, cin gibisin, kurnazsın. Akçe işleri de senden sorulur pek tabii ki! Cebirin kuvvetlidir, tutumlusun, üstün bir ticari zekaya da sahipsin. Devlet-i Aliyye'nin hazinesi sana emanet kısacası...

Tutmadı, cebirim kuvvetlidir ama ticari zekaya sahip olduğum ve tutumlu olduğum söylenemez :)

Leylifer

Kıdemli Üye
Divan Şairi olurdun!
54a7f45557dcaf865326dcd6.webp

Sen Osmanlı Döneminde yaşasaydın, hiç şüphesiz divan şairi olurdun. Yazıyla oldum olası aran iyidir zaten; derin bir ruha sahipsin ayrıca. Sen kalemi eline aldığın zaman, manzumlar coşar; tecahül-ü arifler, istiareler falan şaha kalkar; vezinlerse akar gider sel olurdu. Yazdığın gazelleri okuduktan sonra ise tütün içmek vacip olurdu. Çünkü insanların derûnune dokunmayı iyi bilirdin...

Kaptan

Mecra Yazarı
CELLAT OLURDUN

? [emoji51] [emoji88]

Sen Osmanlı Döneminde yaşasaydın, şeksiz şüphesiz Cellat olurdun. İnsanlar sana her ne kadar bîmerhamet (merhametsiz) dese de, sen kendinin sadece işini yapan bir profesyonel olduğunu düşünüyorsun. Bu işi sen yapmasan zaten başka birisi yapacaktı. Ancak yine de sana cellat çıkmasının bir sebebi var. Çünkü sen haksızların hakkını bulmasından yanasın. İçten içe bu işten zevk aldığını söylemezsek olmaz. Osmanlı'nın Dexter'i sen olabilirsin yani.

İlim Talebesi

Yasaklı
Şeyhul İslam olmak isterdik Fatih Sultan Muhammed han zamanında :D

Ama istemekle olmuyor.Tozu bile olamam.

çelebiler

Kıdemli Üye
Saki çıktım tam bana göre.[emoji39]