Ortalama Evlilik Yaşını Aşmış, Henüz Evlenmemiş Erkekler ve Kızlar Hk.

Kaçak

Yeni
Ya bu kızlar napsalar suç anlamış değilim ...
Evlenirler suç , evlenmezler suç ....
#direnkızlar ...

Hakperest

Kıdemli Üye
Ya bu kızlar napsalar suç anlamış değilim ...
Evlenirler suç , evlenmezler suç ....
#direnkızlar ...

evde kimi sebeblerle kalmak; suç değil, bir problem daha çok
bunu anlamak, çözmek, aşmak için toplumsal kurumlar çok az malesef
cemaatler kendi ferdlerine bunu aşmaya yardım ediyorlar az da olsa

peygamber sav döneminde, peygamber efendimize gelip evlenmek isteyenlere yardım edilmiştir.
işte bizde onları yanlızlıklarına terk etmeyelim diyorum

problem ister ruhsal korkular olsun
ister ekonomik vs engeller olsun yardım etmeliyiz diye düşünüyorum

mesela hükümet bu konuda önemli bir adım atmış görünüyor

Doğum yardımında, çeyiz parasına, çocuk yardımından, ev yardımına kadar birçok destek var.
İşte detaylar;
Hükümet, bugüne kadar görülmemiş bir devlet desteğine imza atıyor. Meclis'e gönderilen torba teklife göre; devlet, herkese evlenirken 5 bin liraya, ilk evini alırken 15 bin lirayavaran destek sağlayacak, çocuklarının da ilk altınını verecek.
TOPLAM 21 BİN 300 TL
3 çocuğu olan bin 300 lira yardım alacak. Böylece her aileye 21 bin 300 liraya varan desteğin yolu açılmış olacak.
Üstelik çeyiz ve ev katkılarında Bakanlar Kurulu azami tutarı 3 katına kadar artırma yetkisini kullanırsa, destek 61 bin 300 liraya kadar çıkabilecek. Müjdeler torba teklifte şöyle yer alıyor:
GURBETÇİYE DE VAR
Çeyiz hesabı açılıyor: Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla çeyiz hesabı programı başlatılıyor.
27 yaşını doldurmamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerinin (gurbetçiler) bankalarda gönüllü katılıma dayalı Türk Lirası cinsinden açılacak çeyiz hesaplarına devlet katkısı ödenecek.
Çeyiz hesaplarına yapılacak devlet katkısı, kişilerin sadece ilk evliliklerinde ve tek seferde ödenmek üzere, hesaba yatırılan tutarların, asgari süre kalınması şartıyla düzenli ödeme planına ve hak ediş sürelerine göre farklılaşan oran ve tutarda ve azami 5 bin lirayı geçmeyecek miktarda ödenecek.
Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Azami tutarı 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.
Yani çeyiz desteğinde azami tutar 15 bin liraya çıkabilecek. Devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek.
EVE DEVLET KATKISI
Konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk ve tek konut satın alımlarına destek sağlanması amacıyla bankalarda gönüllü katılıma dayalı Türk Lirası cinsi konut tasarruf hesaplarına devlet katkısı ödenecek.
Devlet katkısı, konut tasarruf hesabında asgari süre kalınması şartıyla hak ediş sürelerine göre farklılaşan oran ve azami tutarlarda hesabın bulunduğu banka aracılığıyla tek seferde ödenecek.
Her koşulda azami tutar 15 bin lirayı geçemeyecek ve bu tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Azami tutarı 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bakanlar Kurulu yetkisini kullanırsa, ilk evini alana 45 bin liraya varan devlet desteği yapılabilecek.
İLK ALTIN DEVLETTEN
Türk vatandaşlarına, doğan birinci çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 lira doğum yardımı yapılacak.
Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak. Doğum yardımı, bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebilecek.
Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi'nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Tutarları artırmaya iki bakanlık müştereken yetkili olacak.

yeniakit

Ebu Computer

Kıdemli Üye
site-c59fablon-80-89175_592x389.jpg

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Özü sözü bir ablamız, helal olsun:

esra+erol.jpg

can feda

Profesör
Bu başlığı çok gördüm ama yorum yapmak şimdi nasip oldu...

Günümüzde erkek olsun bayan olsun maalesef değer yargıları değişiyor git gide...yok feminizm yok özgürlük vs ile bayanları gazlıyorlar...erkeklerde tabi altta kalmamak için kendi kendini gazlıyor...evlilikler birbirlerine laf vurma çabası haline geliyor...
Rabbim Duha süresinde demiş...zamanı geldiğinde Rabbin seni mutlu edecek diye...ee iyi insanlar iyi insanlar ile kötü insanlar kötü insanlar ile deniliyor...biz inşAllah Allah'a kul olma yolunda uğraşırsak rabbim hayırlı salih/saliha eşler çıkartır...
Erkek kadın ı Allah ın emaneti bilmeli...Kadın da erkeğin rızasının cennet vesilesi olduğunu bilmeli...böyle davranmalı vesselam...dert tasa kavga gürültü kalmaz...

Meryem

Komplike
28 yaşında ve hala bekar (nişanlı) olan bir insan olarak konuda benden bahsediliyor. :p:D

Bilmek istediğiniz bir şey varsa, sorabilirsiniz, buyrun. :p

Ebu Computer

Kıdemli Üye
28 yaşında ve hala bekar (nişanlı) olan bir insan olarak konuda benden bahsediliyor. :p:D

Bilmek istediğiniz bir şey varsa, sorabilirsiniz, buyrun. :p

Ey güzel Allah'ım, ey güzel Allah'ım...

Sorusu olan varsa sorsun...

k-bigpic.gif

Meryem

Komplike

bir bayan için 28 geç;
erkek için normalin son dönemi sayılır

size mutlu bir yuva dilerim Meryem bacı

Teşekkür ederim. Büyük kayıp olduğunu düşünmüyorum, vakti gelseydi olurdu çünkü. Vakti gelmemişse zorlamanın manası yok. İş, güç, hayat derken kaldı yani, problem değil. :)

nefahtü

Kıdemli Üye
28 yaş bence geç değil belli ki anca hazır olmuş..Kimisi 20 sinde hazır oluyor daha olgun daha ağır oluyor.
Hangisi doğru diye birşey yok çocuk için de artık geç değil 28 de bir tane 29 da 2 tane oldumu ettimi 3 çocuk..Maşallah.

nefahtü

Kıdemli Üye
Bir de eklemek istediğim birşey var artık yaşam süresi uzadı..Eskiden 65 yaş ölüm yaşı idi şimdiler 85 e çıktı.ve bu ev de kalma meselesi artık 32 lere çıktı haberiniz olsun..Kızları boğmayın sonra olmayacak kişler ile evlenmek zorunda kalıyorlar.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @nefahtü

Yazdığınıza ek olarak eskiden Kafkasya'da insanlar 120 yaşına kadar yaşarmış.

Bu nedenle çerkez kızlar ve erkekler ortalama 35-40 yaş arasında evlenirmiş.

Bir erkek 40 yaşında evlense 120 yaşına kadar yaşasa bir hanımla 80 sene...

Selam ve dua ile...

Meryem

Komplike
Benim gibi ebeveyni ayrı olan, genç yaşta ailesine gözkulak olmak zorunda kalanlar için evlilik birçok yönden uzak ihtimal olabiliyor. Bu açıdan da bakabilir bence insanlar. Hayat size para ve sayısız maddi imkan sunabilir ama 2 kız kardeşinize ve annenize sahip çıkmak için evliliği ertelemek durumunda kalabilirsiniz. :)

Sadece küçücük bir empati kırıntısıyla bile kadınların üstündeki bu baskı çok gerilerde bırakılabilir ama insanlara anlatmak mümkün değil ne yazık ki. Gerçi toplumsal bir algı bu, kırmak zor ama anlamaya çalışmak da büyük bir adım. :)

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Dizi izlemekten vakit bulamamıştır...

Girl-Watching-TV.gif

siz ne kadar gicik ve kadin düsmani kisiliksiniz yaa
size mi kalmis bayanlarin kac yasinda evlenecegi ?
piyasada adam gibi adam kaldi mi da bayanlar evlenmiyor

sizin icinizde ki bu kadin düsmanliginizi siddetle protesto ediyorum ve yönetime sikayet ediyorum :evil::nep::pokey:

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Benim gibi ebeveyni ayrı olan, genç yaşta ailesine gözkulak olmak zorunda kalanlar için evlilik birçok yönden uzak ihtimal olabiliyor. Bu açıdan da bakabilir bence insanlar. Hayat size para ve sayısız maddi imkan sunabilir ama 2 kız kardeşinize ve annenize sahip çıkmak için evliliği ertelemek durumunda kalabilirsiniz. :)

Sadece küçücük bir empati kırıntısıyla bile kadınların üstündeki bu baskı çok gerilerde bırakılabilir ama insanlara anlatmak mümkün değil ne yazık ki. Gerçi toplumsal bir algı bu, kırmak zor ama anlamaya çalışmak da büyük bir adım. :)

Allah herseyi gönlüne göre versin bacim. bugünki sartlarda gec yasta evlenmek en hayirlisi

spesifik

آزادی قید و بند
Alınmayın bayanlar velakin yirmi beş çok geç ...

Bünyenize yazık derim Rızkı veren Allah ve evlilik dinin kalan yarısını tamamlamaktır..
Erkek için yirmi beş geç otuz artık vahim !
Yaşam şartları fıtratı bastırırsa kaos yaşanır var mı itirazı olan ...