Ormanlar satışa çıkarılıyor

ihvanistanbul

AkhenAton
TBMM'de kabul edildi: Ormanlar satışa çıkarılıyor

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen maddeye göre, ormanlar 5 yıl boyunca kullanılması için şirketlere satılacak. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan bir orman kooperatifi yöneticisi "Ormanı alan holdingler artık kendi bölgelerine bırakın vatandaşı isterlerse ayıyı bile sokmazlar” dedi.

Orman alanları için yeni düzenleme: Yerleşimlerin önü açılıyor
Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre ormanlardaki canlı, dikili ağaçları da ‘orman ürünü' kabul edilip satışa sunulmasıyla Türkiye'deki ormanlar büyük şirket ve holdinglere 5 yıl süreyle satacak. Söz konusu madde, muhalefetin eleştirilerine rağmen Meclis'ten geçti.
Yeni düzenlemeyle birlikte, artık ormanlardaki canlı ve dikili ağaçlar ‘orman ürünü' sayılarak piyasaya sunulacak. Bugüne kadar bir ağacın orman ürünü olabilmesi için Orman Genel Müdürlüğü tarafından işlenip ‘tomruk' haline getirilmesi gerekiyordu.

Tasarının Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen 13. maddesine göre, artık Orman Genel Müdürlüğü ormanları gençleştirmek ya da seyreltmek amacıyla orman ağaçlarını kendisi kesip, işleyip satmayacak. Bunun yerine, seyreltme veya gençleştirme yapmak istediği ormanları ihaleyle en çok parayı veren şirket ve holdinglere 5 yıllığına tahsis edecek. Tahsis süresi bittikten sonra aynı firma aynı yeri eğer isterse tekrar alabileceği gibi daha verimli gördüğü başka bir ormanlık alanı da yine ihaleyle 5 yıllığına alabilecek. Ormanı ihaleyle alan şirketler, önceden işaretlenmiş canlı ağaçları diledikleri zaman kesip diledikleri gibi işleyecek ya da satacaklar.

---

helal olsun büyük başarı. işe yaramayan atıl durumda olan devasa arazileri kaplayan saçma sapan bitki örtüsünden kurtulmanın vakti gelmişti. Hükümetimizi bu kararından ötürü tebrik ve takdir ediyorum. Zaten memlekete gidince etraf börtü böcek doluyordu şimdi o sıkıntıdan da kurtulacağız inşaAllah.

adams77

Kanalizasyoncu
Devletin Ormanları Holdinglerin Ormanlarınamı dönüşecek

Hakperest

Kıdemli Üye
Orman sadece süs ve hava olsun diye faydalanılmaz, diğer bir sürü ürünü de vardır
İşletmeler bu bu kaynağa devlet üzerinden ulaşırsa hem maliyet artar hemde istediği ürünü alamayabilir
Burda hem devlet hem işletme kazanır
Edimsın holdingler mi diye hayret etmiş
Yahu hem ülke kalkınsın hemde holdinglere isyan neden

Orman korunup sürdürülebilirlik vasfı çok önemlidir elbette
Bu özelliğin işletmeler tarafından daha iyi yapılacağına inanıyorum
Zira kendi himayesinde olan yeri korumaması kendine büyük kar kaybettirebilir ve ceza ile karşılaşabilir
Fakat devlet elinde olan bir yer pekde kimsenin umurunda değildir

Tabi burda redyellow kafasından olan ihvan hemmen atlamış olaya :)
Yahu önce bir araştır öyle saldır, nedir bu tetiktelik
Fişşek gibisin urgancı :)

adams77

Kanalizasyoncu
Edimsın holdingler mi diye hayret etmiş
Yahu hem ülke kalkınsın hemde holdinglere isyan neden

he he kalkının kalkının bu kalkınmayı ahirete götürecekmisiniz acep?

“Allah’tan başka onlar sadece bir kısım kadınlara tapıyorlar ve onlar, aslında Allah’ın lânet ettiği o inatçı şeytandan başkasına yalvarmıyorlar. O şeytana ki: 'Ya Rabbî, Senin kullarından mutlaka bir pay edineceğim. Mutlaka onları saptıracağım, onları birtakım temennilerle oyalayacağım. Onlara davarlarının kulaklarını yarmalarını emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.' dedi. Her kim Allah’ın yerine şeytanı dost edinirse, şüphesiz o besbelli bir ziyana girmiştir.”(Nisa, 4/117-119).

sen fıtratı bozarak kalkınmaya devam et. Alkonünde faydası var lakin zararı daha çok sen hiç bağ kurma bu uyarılarla

Edit: Unutmuşum sen NİSA=KADIN diyorsun dimi demeye devam et..

Hakperest

Kıdemli Üye
he he kalkının kalkının bu kalkınmayı ahirete götürecekmisiniz acep?

“Allah’tan başka onlar sadece bir kısım kadınlara tapıyorlar ve onlar, aslında Allah’ın lânet ettiği o inatçı şeytandan başkasına yalvarmıyorlar. O şeytana ki: 'Ya Rabbî, Senin kullarından mutlaka bir pay edineceğim. Mutlaka onları saptıracağım, onları birtakım temennilerle oyalayacağım. Onlara davarlarının kulaklarını yarmalarını emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.' dedi. Her kim Allah’ın yerine şeytanı dost edinirse, şüphesiz o besbelli bir ziyana girmiştir.”(Nisa, 4/117-119).

sen fıtratı bozarak kalkınmaya devam et. Alkonünde faydası var lakin zararı daha çok sen hiç bağ kurma bu uyarılarla

Edit: Unutmuşum sen NİSA=KADIN diyorsun dimi demeye devam et..
Keresteden de anlarmış edimson
Çam yarmasından da anlar mısın
Mobilyana kurul sonra da vay efenim kim bu zararı veriyor
Izgara, mangal, kebab, barbekü ohh hayat sana güzel
Sonra kurban bayramında neden kurban kesiliyor

Hade bakim şıracının şahi bozacı

adams77

Kanalizasyoncu
Keresteden de anlarmış edimson
Çam yarmasından da anlar mısın
Mobilyana kurul sonra da vay efenim kim bu zararı veriyor
Izgara, mangal, kebab, barbekü ohh hayat sana güzel
Sonra kurban bayramında neden kurban kesiliyor

Hade bakim şıracının şahi bozacı

bosch konuşuyorsun biraz yerli marka konuşta görelim.

ye iç israf etme,
Ey iman edenler, Allah'ın sizin için helal kıldığı güzel şeyleri haram kılmayın ve haddi aşmayın. Şüphesiz Allah, haddi aşanları sevmez.

Çok şükür keresteden anlıyorum babam kerestecilik yaptı, çam yarmalarınıda iyi bilirim.
Yalnız sen dinden bir habersin yahu doğanın dengesini kendi rahatlığın ve ferahın için bozamazsın hem marksizmi eleştiriyorsun sonra kalkıyorsun marksizmi destekliyorsun
tamam anladık muhalefet edecende bu kadarda olmaz yani her işin bir usulü vardır. Endüsttriyel ormancılık diye bir şey var istersen biraz araştır sonra yazabilirsin.

ormanla kurban bayramının ne alakası var yoksa sen ağaçlarında kurban edildiğini felanmı düşünüyorsun evimize mobilya olarak gelmesiyle

ihvanistanbul

AkhenAton
@Hakperest ayıp günah. Tek kelime eleştirmemişim. Aksine övmüşüm yine laf atıyorsun bana. Fetöcü gördüm biraz seni.

bak ben ne demişim:

helal olsun büyük başarı. işe yaramayan atıl durumda olan devasa arazileri kaplayan saçma sapan bitki örtüsünden kurtulmanın vakti gelmişti. Hükümetimizi bu kararından ötürü tebrik ve takdir ediyorum. Zaten memlekete gidince etraf börtü böcek doluyordu şimdi o sıkıntıdan da kurtulacağız inşaAllah.

Hakperest

Kıdemli Üye
@Hakperest ayıp günah. Tek kelime eleştirmemişim. Aksine övmüşüm yine laf atıyorsun bana. Fetöcü gördüm biraz seni.

bak ben ne demişim:
Ben ironi yaptın sandım
Orman yokolup böceklerden kurtulacan dedin sandım ama
İşletmeler böcek ilacı sıkmazlar bu konuda sevinme

Fetöcü olduğumu neye dayandırdın
Yoksa urgancı düşmanı komünistlerin çamur at izi kalsın iftira yeteneği size de mi bulaştı
Vah garibler vah

Hakperest

Kıdemli Üye
bosch konuşuyorsun biraz yerli marka konuşta görelim.

ye iç israf etme,
Ey iman edenler, Allah'ın sizin için helal kıldığı güzel şeyleri haram kılmayın ve haddi aşmayın. Şüphesiz Allah, haddi aşanları sevmez.

Çok şükür keresteden anlıyorum babam kerestecilik yaptı, çam yarmalarınıda iyi bilirim.
Yalnız sen dinden bir habersin yahu doğanın dengesini kendi rahatlığın ve ferahın için bozamazsın hem marksizmi eleştiriyorsun sonra kalkıyorsun marksizmi destekliyorsun
tamam anladık muhalefet edecende bu kadarda olmaz yani her işin bir usulü vardır. Endüsttriyel ormancılık diye bir şey var istersen biraz araştır sonra yazabilirsin.

ormanla kurban bayramının ne alakası var yoksa sen ağaçlarında kurban edildiğini felanmı düşünüyorsun evimize mobilya olarak gelmesiyle
Ye iç israf etme
Ağaç ek ki kerestesinden faydalanasın
Kereste olmasa baban seni bu günlere getirmezdi dimi
Tövbe ve şükür et

adams77

Kanalizasyoncu
Ye iç israf etme
Ağaç ek ki kerestesinden faydalanasın
Kereste olmasa baban seni bu günlere getirmezdi dimi
Tövbe ve şükür et

yazdıklarımı bir daha oku, "Endüsttriyel ormancılık diye bir şey var istersen biraz araştır sonra yazabilirsin."

Doğanın dengesini bozarsan sende bozulursun. Yakın zamana kadar insanlar evlerinde ısınmak için taş kömür kullanıyordu ondan öncesinde ise odun kullanıyordu. Şimdilerde ise doğalgaz kimbilir gelecekte ne kullanacaklar.

Sen yine ağaç ek fakat kerestesinden faydalanacağına başka şeylerinden faydalan kafanı kullanıp, ağaç yerine Allah 'ın sana sunduğu sonsuz nimetlerden mobilyanı yap ha yapmasanda olur evinde mobilya olmuş yada olmamış ne olacak ki Fahri kainat 'ın evinde olsa olsa bir ağacın dallarında yapılabilecek şeyler vardı sanırım, japon evlerini örnek al güzel şeyleri görmek yerine tüketip israf etmeye yöneliyorsun. Bırak bu dünyalık işleri ve oylanmaları zikir mobilya yapmakla olmuyor mobilyaya harcıyacağın zamanı başka şeylere harca daha faydalı ve yararlı olur hemde ahiretine fayda sağlar.

Hakperest

Kıdemli Üye
yazdıklarımı bir daha oku, "Endüsttriyel ormancılık diye bir şey var istersen biraz araştır sonra yazabilirsin."

Doğanın dengesini bozarsan sende bozulursun. Yakın zamana kadar insanlar evlerinde ısınmak için taş kömür kullanıyordu ondan öncesinde ise odun kullanıyordu. Şimdilerde ise doğalgaz kimbilir gelecekte ne kullanacaklar.

Sen yine ağaç ek fakat kerestesinden faydalanacağına başka şeylerinden faydalan kafanı kullanıp, ağaç yerine Allah 'ın sana sunduğu sonsuz nimetlerden mobilyanı yap ha yapmasanda olur evinde mobilya olmuş yada olmamış ne olacak ki Fahri kainat 'ın evinde olsa olsa bir ağacın dallarında yapılabilecek şeyler vardı sanırım, japon evlerini örnek al güzel şeyleri görmek yerine tüketip israf etmeye yöneliyorsun. Bırak bu dünyalık işleri ve oylanmaları zikir mobilya yapmakla olmuyor mobilyaya harcıyacağın zamanı başka şeylere harca daha faydalı ve yararlı olur hemde ahiretine fayda sağlar.
Pandoranın kutusu açılalı çok oldu
Osmanlı buna bilerek yada bilmeyerek direndi ve parçalandı

Süper güçlere yem olmamak için bugün artık geriye dönüş yok gibi
En fazla yapaçağınız şey süreci kendiniz yok olmayacak seviyede yavaşlatmak
Abd şeytanı ekonomi ve askeri güçüyle ifsada son güç devam ediyor
Tabi kardeşi çin emmioğlu ruslar ve almanlar ile kayınçoları ingiliz ve babası israil de desteklerini esirgemiyorlar
Çok geç edim geç endüstriyel gezi bahaneciliğini

Hakperest

Kıdemli Üye
Hüyoop @ihvanistanbul
Gerçekleri izah et ironi değil mi
Yoksa ben hükümetten yana görünüyüm
İsteyen ironi mi anlasın dedin
Vay kurnaz

adams77

Kanalizasyoncu
Pandoranın kutusu açılalı çok oldu
Osmanlı buna bilerek yada bilmeyerek direndi ve parçalandı

Süper güçlere yem olmamak için bugün artık geriye dönüş yok gibi
En fazla yapaçağınız şey süreci kendiniz yok olmayacak seviyede yavaşlatmak
Abd şeytanı ekonomi ve askeri güçüyle ifsada son güç devam ediyor
Tabi kardeşi çin emmioğlu ruslar ve almanlar ile kayınçoları ingiliz ve babası israil de desteklerini esirgemiyorlar
Çok geç edim geç endüstriyel gezi bahaneciliğini

haha azıcık daha yazsam karl marxı savunacaksın :)

de get yawww tövbe et şükret

ihvanistanbul

AkhenAton
Ben ironi yaptın sandım
Orman yokolup böceklerden kurtulacan dedin sandım ama
İşletmeler böcek ilacı sıkmazlar bu konuda sevinme

Fetöcü olduğumu neye dayandırdın
Yoksa urgancı düşmanı komünistlerin çamur at izi kalsın iftira yeteneği size de mi bulaştı
Vah garibler vah

Tabi ormanlar yok olacak. Devlete maliyetli olan iş özel sektöre olmayacak mı? Ne yapacaklar maliyetlerden kurtulmak için kuralları esnetecekler, kesilmez denilen ağaçları kesecekler çok denetim geçirirlerse ağaçların ölmesi için gerekli ilaçlamaları vs yapacaklar. ha yapsınlar dün akşam bi aydınlanma yaşadım.

Kaptan

Mecra Yazarı
Aydınlanman daim olsun, bizim tarafa da bi göz kirp

adams77

Kanalizasyoncu
Karl marx dünyaya kan, gözyaşı getirmektenve kapitalizmin kapı eşikliğini yapmaktan başka ne getirdi ki
Ha bide dine fena saldırdı
Tövbe sırası sende

Yazdıklarını bir gözden geçir bakalım, karl marx 'dan okuyorsun sanki

ormanıma dokunma yeşile dokunma :p