Organlarınızı Bağışlarmısınız?

Organlarınızı Bağışlarmısınız?

• Evet

Oy: 30 53.6%
  • Hayır

Oy: 26 46.4%

• Kullanılan toplam oy
    56

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
Yaptıklarım ve yazdıklarımın çeliştiğine dair hiç bir şey göstermediniz... Muhatabımıza yazılan yazılara cevap vermek çelişki ise ona karışamayız.

Bu son mesajım dedikten sonra 3 kere daha mesaj yazmak çelişki değilse nedir ?!

Muhatabımıza yazdığınız her yazıya cevap vermekten daha doğal başka bir şey var mı?

Doğal olmadığını söylemedim, tabi ki en doğal hakkınızdır. Lâkin, sizin bir önceki cümlede de belirttiğim gibi söylediğiniz bir cümle var ortada. Kelime oyunlarına girmeyin..

Anlamıyor musunuz? Yoksa anlamamak mı istiyorsunuz?

Siz bunu edepsizlikten mi sayıyorsunuz şimdi ? Güldürmeyin insanı.. Sorgulamak edepsizlik olmuş demek.. Gülünç..

Biz en başta yselim beyin sorusuna cevap yazdık ama nedense siz sonradan ortaya salata oluverdiniz...

Edepten dem vuran siz, hemen peşindeki cümlenizde pek güzel edepli cümleler sarf etmişsiniz.. (Bknz. Kırmızı kelime..) Demek insanların fikirleri size ters gelince, yada sizce doğru ama diğer kişiye göre yanlış olduğunu belirtince; konuya salata olmuş oluyorlar öyle mi? Ya kendimi nasıl edepli hissettim şimdi anlatamam size.. Ee, boşuna dememişler, "edebi edepsizden öğren" diye..

Saldıran kelimesi ile neyi kast ettiğimizi çok güzel anladınız. Bu da başka bir kelime oyunu...

Neyse, biz son kez belirtelim. Türkiye Cumhuriyetin de fetva verme makamı Ömer Öngüt değil(!) Din İşleri Yüksek Şura'sıdır.. Bunu geçen mesajlarımızda bildirdik ve gerekli link'i de verdik..

agbi

Yasaklı
DİNİ LİLM SAHİBİ OLAN KARDEŞLERİMİZE SORUYORUM.

Bu forumda DİN İLMİ FAZLA OLAN GETİRDİKLERİ AYETLERLE BUNLARI İSPAT EDEN.

AĞBİLERİM KARDEŞLERİM.

Kuran da SİZLERİ TEK TEK İŞARET PARMAĞINIZIN UCUNA KADAR TOPLAYACAĞIZ ayeti varmı??????????????????????????

Var ise bu ayetin tümünü yazabilirmisinz.

Sizlere zahmet olacak.

Sofuoglu

Ordinaryus
konu nerden nereye gelmis:)

kimseye bir zorlama diretme yok degilmi?

isteyen organini bagislasin isteyen de hayir efendim ben bagislamiyorum desin

isteyen diyanetin ,hayrettin karamanin fetvasina gore hareket etsin,isteyende birbaskasinin fetvasina gore....

eksik birsey kaldimi,organ nakli caizdir diyenlerde,caiz degildir diyenlerde delillerini ortaya koydu

isteyen istedigine itibar etsin...(!)

durum bu kadar basit vesselam............

bide bu organ nakli olsun diyenlerden aceba kac kisi gittide organini resmi olarak bagisladigini deklare etti onuda merak ettim acikcasi:)

selametle

agbi

Yasaklı

AĞBİLERİM KARDEŞLERİM.

Kuran da SİZLERİ TEK TEK İŞARET PARMAĞINIZIN UCUNA KADAR TOPLAYACAĞIZ ayeti varmı??????????????????????????

Sizlere zahmet olacak.

Burada ayetlerle kişileri yargılayan dini ilmi olan arkadaşlara tekrar sesleniyorum.

Bu mealde ayet varmıdır.

Aklımda kalan yanlış kaldı ise Allah a sığınırım.

HİÇ KİMSE KORKMASIN BİRBİRİ İLE KARIŞTIRILACAK DİYE İSRAFİL MELEK SUR u üfleyince.......................... MEAİLİNDA DEVAM EDEN AYET VARMI???????

Sofuoglu

Ordinaryus

Bu mantıklı olur mu abi sizce ?

Organ mafyası animAllah bulurlar da :)))

organ mafyasi sadece organini bagislayani bulmuyorki:)

hem organ mafyasida sonucta hayirli bir is yapiyor;),hayat kurtariyor degilmi:)

karsiliginida alsinlar canim:)

selametle

agbi

Yasaklı

AĞBİLERİM KARDEŞLERİM.

Sizlere zahmet olacak.

BİRDE ŞUNA TÜM BENLİĞİMLE İNANIYORUM.
Allah cc istemezse hiç kimse başkasının organı ile yaşayamaz gözü ile göremez???

Bir olay yaşadım bir arkadaşımın ağbisi kalp beklemiş yıllarca aranan kalp bulunmuş tam ameliata girerken şidedetli bir kalp krizi geçiriyor ve Allah cc kavuşuyor.İLGİNÇ

Bu konuda bilgi vereceklerden Allah razı olsun.

Birde şunu sormak isterim Kalpte ve diğer organlarda vucudumuzun yaptığı hücrelerden oluşuyor Kan da hücrelerden oluşuyor İLİK te .

Tıptan anlıyan varmı?

Tıp bilgileri ile dini bilgileri ortaya dökecek.

elmnightmare

Profesör
hem organ mafyasida sonucta hayirli bir is yapiyor;),hayat kurtariyor degilmi:)

karsiliginida alsinlar canim:)

selametle
:O:O:O
Bak işte bir adamı öldürüp 5 kişininkini kurtarıyorlar:)
1 koyup 5 alıyorlar...Adamlar 5 kişiyi dirilttikleri için sevap!!! kazanıyorlar hem de para kazanıyorlar:halay::halay:

agbi

Yasaklı
ALLAH GÖSTERMESİN

Birimizin çocuğuna Böbrek gerek yoksa ölecek.

Baba nın veya Annenin böbreği uyuyor.

O zaman ne yapılır
.

İLİK NAKLİ veya KAN NAKLİ de bu durumda harammıdır KAN DA vucut hücrelerinin oluşturduğu bir sıvı.OMURİLİK KANIN TEMELİ TRONBOSİT İLE PLAZMA yı üretiyor.

HER ORGAN ALTI AYDA BİR TÜM HÜCRELERİNİ YENİLER Ölü hücreler idrar yolu ile atılır atılamayana Böbrek taşı derler.

BU DURUMDA ALİ nin kalbi MEHMET e nakledildikten sonra Altı yedi Ayda kendini yeniler ve Alinin tüm hücreleri atılır.Bunlar doğrumudur tıptan anlıyan.??????

elmnightmare

Profesör
ABD'de geçen cumartesi günü geçirdiği trafik kazası sonrası hastaneye kaldırılan 21 yaşındaki Zack Dunlap, iki gün kaldığı yoğun bakım ünitesinde yaşam destek ünitesine bağlandı

Ancak doktorlar, genç adamın yaşama savaşını kaybettiğine ve beyin ölümünün gerçekleştiğine karar verdi. Talihsiz gencin, hemşireler tarafından organ bağışına hazırlanırken, mucizevi bir şekilde gözlerini açıp, "yapma" dercesine hemşirenin kolundan yapıştığı bildirildi.

Hemen hastayı yeniden muayene eden doktorlar, gencin bilincinin açık ve hayatta olduğunu farketti. Yeniden tedavisine başlanan Dunlap'ın sağlık durumunun daha iyiye gittiği bildirildi.

Geçen eylül ayında da Venezüella'da trafik kazasında öldüğü sanılan 33 yaşındaki Carlos Camejo, morgdaki otopsi sırasında uyanmış ve bunun üzerine görevliler Camejo'nun yüzünde açtıkları kesiği hemen dikmişlerdi.

Kaynak

agbi

Yasaklı
ALLAH GÖSTERMESİN

Birimizin çocuğuna Böbrek gerek yoksa ölecek.

Baba nın veya Annenin böbreği uyuyor.

O zaman ne yapılır
.

İLİK NAKLİ veya KAN NAKLİ de bu durumda harammıdır KAN DA vucut hücrelerinin oluşturduğu bir sıvı.OMURİLİK KANIN TEMELİ TRONBOSİT İLE PLAZMA yı üretiyor.

HER ORGAN ALTI AYDA BİR TÜM HÜCRELERİNİ YENİLER Ölü hücreler idrar yolu ile atılır atılamayana Böbrek taşı derler.

BU DURUMDA ALİ nin kalbi MEHMET e nakledildikten sonra Altı yedi Ayda kendini yeniler ve Alinin tüm hücreleri atılır.Bunlar doğrumudur tıptan anlıyan.??????

Yukarıda alıntı yaptığım mesajda mavi renkle yazdıklarıma ve 83,86 ve 88 No'lu msj larıma cevap verecek yokmu????

Bir anne veya Baba evladına tek böbreğini veremezmi?

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com

AĞBİLERİM KARDEŞLERİM.

Sizlere zahmet olacak.

"Evet, biz onun parmak uçlarını bile derleyip eski haline getirmeye kadiriz." (Kıyamet: 4)

reallife

Asistan
ben öldükten sonra vermem,anca beraber kanca beraber mezara kadar beraber gideriz:O
ama hayatta iken birine böbrek lazım olur ilik nakli olur kan bağışı olur ben daima hazırım;)

fakiri

Kıdemli Üye
Hayatlarını da bağışlasınlar !

Organ bağışı ile çok büyük sevaba (!!!) nail olduklarını zannedenler madem o kadar başkalarını düşünüyorlar, kendi hayatlarını da ölmek üzere olan bir insana bağışlasınlar ! O zaman daha çok sevab kazanmazlar mı acaba ? :blink:

Bilenler cevaplasın !
:)

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
www.mehmetalidemirbas.com dan alıntıdır Organ Bağışı ve Nakli ORGAN KULLANILMASINA İZİN VERMEK
Sual: Organ bağışı yapmak caiz midir?
CEVAP
Organ kan gibi, idrar gibi mal değildir. Mal olmadığı için bağışı yapılmaz, satılmaz. Sadece verilir.

Sual: Organ nakli caiz mi?
CEVAP
Caizdir. Ayrıca ameliyatlar başarılı olduğu için caizdir.

Halk arasında hâlâ organ nakli yapmanın caiz olup olmadığı tartışılıyor. Diyorlar ki:
(İnsana eziyet haramdır. Çünkü (Müslümana eziyet eden, bana eziyet etmiş olur) hadisine göre, ameliyatla canlı kimsenin bir yerini kesmek, ona eziyet vereceği için haramdır. (Ölünün kemiğini kırmak, dirinin kemiğini kırmak gibidir) hadisi de gösteriyor ki, ölüden organ almak, diriden almak gibi haramdır.)

Halbuki diri ve ölüden organ nakletmek caizdir. Çünkü bir organı kurtarmak, hayatı kurtarmak gibi zaruridir. Zaruret olunca birçok yasaklar mubah olur. Dirinin de, ölünün de bir yerini kesmek haramdır, ona eziyettir. Fakat, zaruret olunca, bu haramlık kalkar. Çünkü, “Zaruretler, yasak olan şeyleri mubah kılar.” (Mecelle)

Uzman ve Müslüman doktor, bir hasta için, diri veya ölüden organ naklinden başka çare olmadığını bildirdiği zaman, organ nakli caiz olur. Din ayrılığı gözetilmez. (El-Hedyül-İslami)

Ölmüş annesinin karnındaki canlı çocuğu, ameliyatla almak caizdir. Çünkü, imam-ı a’zam hazretleri, ölmüş bir kadının karnının yarılmasını ve çocuğun çıkarılmasını emretmiş, kurtarılan çocuk uzun yıllar yaşamıştır. (Eşbah)

Evet, ölünün bir organını kesmek ölüye eziyettir. Ancak kesilen organ, iyi birine verilecekse, ölü bundan zevk alır. Cömert insanların yaptıkları hayır hasenatlardan zevk almasına benzer. Halbuki, malını, parasını, mesaisini hatta sıhhatini vermektedir. Cömertlerin yaşadığı huzur, tattığı zevk bilindiği halde anlatılamaz, ancak bunu yaşayan bilir.

Biraz daha açıklayalım. Bir kimse, birine iyilik etmek için çok yorulsa, yorulmasından şikayet etmez, aksine hizmet ettim, iyilik ettim diye zevk alır. Parasını kaybeden kimse, üzülür. Fakat bunu isteyerek bir hayır kuruluşuna, bir fakire veren kimse ise buna sevinir. İşte bunlar gibi, mesela, kurban da, bir Müslümana faydam oldu diye sevinir. O acı ona zevk verir. Halbuki hayvana da eziyet etmek haramdır. Dinimize uyulunca eziyet edilmiş olmuyor.

Ölüm acısı, dünya acılarının hepsinden daha acıdır. Bir kimse uyku hapı içerek veya narkozla her tarafı uyuşturulduktan sonra da ölse, çok şiddetli olan ölüm acısını duyar. Fakat bazı müminler, kurşun yağmuruna tutulsa, bu acıyı duymaz. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Şehid ölüm acısını duymaz.) [Beyheki]

Yusuf aleyhisselamı gören kadınlar ellerini kestiler de acısını duymadılar. Çünkü başka zevk alıyorlardı. Ölü de Müslümana iyilik ettiği için aldığı zevk, acıyı duyurmaz.

İmam-ı a’zam hazretlerinin yukarıda bildirdiğimiz uygulaması organ naklinin caiz olduğuna kâfi delildir. Bir şeyin haramlığı hakkında edille-i şeriyyeden bir hüküm yoksa, o şey caizdir. Çünkü hadis-i şerifte, (Helal ve haram diye bildirilmeyen şey, Allahü teâlânın affettiği şeylerdendir) buyuruluyor. (Hakim)

(Salih birinden alınan organ, bir kâfire takılsa, yarın ahirette bu organ hangisinde konuşacak? Benim sahibim iyi mi, kötü mü idi diyecek? Salih kişinin organı, takıldığı kâfirle birlikte Cehennemde yanması haksızlık olacağı için, organ nakli caiz değildir) demek çok yanlıştır. Çünkü Allahü teâlâ aciz değildir. Cevap verecek olan, çürümüş organ değil, başka organdır. Nakledilen organ bile olsa, (Ben Müslümanda iken şu iyilikleri yapıyordum, kâfire takılınca, şu kötülükleri işledim) diyemez mi? Allahü teâlânın hesap görmesinde hiç acizlik, yanlışlık olur mu? Ahirette organlar konuşacaktır. (Nur 24)

Her insan, aynı boy ve şekilde, fakat başka zerrelerden yapılmış bir bedenle mezardan kalkacaktır. Şimdiki beden, çürüyüp toprak olacaktır. (Kimya-i saadet)

Ruhun organlara bağlılığı
Ruh, sütte yağın bulunduğu gibi, bedende bulunmaz. Kolu kesilenin ruhundan eksilme olmaz. Başkasının yüreği ile yaşayan bir insanın ruhunda değişiklik olmadığı için, o adama hiç tesiri olmaz.

Kalb ile yürek aynı şey değildir. Yürek, hayvanda da bulunur. İnsana mahsus olan kalbe, gönül denir. Gönül görünmez, fakat etkileri ile anlaşılır. Kalb, elektrik cereyanı, yürek de ampul gibidir. Ampuldeki elektriği, ampul ışık verdiği zaman anlıyoruz. Elektrik gibi kalb de madde değildir, bir yer kaplamaz. Yürekte eserleri görüldüğü için, kalbin yeri yürek denir. Yürek değiştirmek, sanki ampul değiştirmeye benzer. Yani takılan yürek nasıl olursa olsun, takılan kimsenin kalb kuvvetinin tesiri görülür. Ampulün değişmesiyle şehir cereyanında azalıp çoğalma olmadığı gibi, yüreğin değişmesiyle, o kimsedeki kalb kuvvetinin etkisi değişmez.

Ruh, elektriğe de benzer. Yanmakta olan bir ampul sökülünce, yani cereyanla olan irtibatı kesilince, cereyanın bir miktarı kesilmiş olmaz. Başka bir ampul takılırsa onun da rezistans telini ısıtıp ışık saçmasına sebep olur. Salih bir kimsenin yüreği, fasık veya kâfir bir kimseye takılınca, o kimsenin kalbi yine hep günah işlemek ister, kötü düşünür. Tersine, fasık kimsenin yüreği, salih kimseye takılırsa, onun kalbi yine günah işlemek istemez, hep iyi düşünür.

Yüreğin manevi bir fonksiyonu yoktur. Öldükten sonra çürüyüp gidecektir. Yahut hayvan yese veya yansa fark etmez. Çünkü insan ruh demektir. Beden değişse de ruh değişmez. İnsan, ruhu sayesinde ayakta durur. Aklı, düşüncesi, ruhu sayesinde vardır. İnsanın vücudu, bir marangozun aletleri gibidir. İnsan ölünce, aletleri olmadığından, ruh bu aletlerle bir iş yapamaz. Ancak yine de, ruh ölmediği için gider gelir, insanları tanır. Hatta evliyanın ruhları insanlara yardım eder. Bu yardım etmesi dünyadaki bedenindeki aletlerle değildir. Allahü teâlâ ruhlara aletsiz de iş yapma özelliğini vermiştir. Vefat eden Hızır aleyhisselamın ruhu çok kimseye çeşitli yardım yapmaktadır.

Bir kimseye, başkasının bütün organları takılsa, o insanın aklında, düşüncesinde değişiklik olmaz. Marangozun eski aletleri yerine, yeni aletleri gelmiş demektir. Alet değişmekle, marangozdaki bilgi, kabiliyet değişmez. Kesmeyen bir testere yerine, iyi kesen bir testere gelirse, daha kolay iş yapar. Görmeyen gözün yerine sağlam göz takılırsa görür. Kanı, kalbi, beyni de değişse, yine düşünceye tesir etmez. Sağlam organ takılmışsa, daha kolay iş görür. Çünkü insan, ruh demektir. Bir insan yanmakla yok olmaz. Sadece aletleri elinden alınmış olur. Ahirette ona yeni aletler verilir. Mümin Cennete, kâfir Cehenneme gider. Ruhun mahiyetini bilmeyen kimse, insan yanınca yok olduğunu, kabir suali ve kabir azabının olmadığını zanneder. Halbuki kabir azabı haktır. (İhya)

Uzman ve Müslüman doktorlar, bir hastaya, kan veya kadın sütünün iyi geleceğini, bu hastalığın başka ilacı da olmadığını bildirirlerse, hastanın, kadın sütü veya kan içmesi, satın alması caizdir. (Redd-ül Muhtar)

Organ ve kan nakli caiz, fakat organı satmak caiz değildir. Mal olmayan şeyi satmak, bağışlamak bâtıldır. Fakat zaruret olunca, satın almak caiz olur. (Ölünce organlarımı bağışladım) demek de caiz değildir. Çünkü insanın hiçbir parçası mal değildir. Fakat, (Ben ölünce, zaruret olursa, organlarımın alınması için izin veriyorum) demek caiz olur. Yahut ihtiyaç olunca, yeni ölmüş birinin organlarını alıp, hastaya nakletmek caizdir. (S. Ebediyye)

Sual: (Allah, bütün organları senin emrine verdim, istediğin gibi kullan, ancak yürek bana ait dediği için yürek bağışlanmaz) sözü doğru mu?
CEVAP
Halk arasındaki bu sözün aslı yoktur. Organ nakli açısından yürek ile böbreğin farkı yoktur. Bütün organlarımız, Allahü teâlânın bir emanetidir. Hiçbirini günah işlemekte kullanmamalıdır! Günahta kullanmak emanete hıyanet olur

fakiri

Kıdemli Üye
Arkadaş, Kusura bakma mam alınytı yaptığın Mehmet Ali Demirbaş'ın bir çok konuda yatarak desteksiz attığı ve yuakrıdaki görüşelerinin de bu desteksiz attığı görüşlerden olduğu aşikardır. Şöyle ki, kendi kendine soru sormuş "Organ bağışı yapmak caiz midir?" Ve cevapalmış :"Organ kan gibi, idrar gibi mal değildir. Mal olmadığı için bağışı yapılmaz, satılmaz" demiş !!! İnsan kanının ve idrarırın "mal" olduğunu böylelikle yeni öğrenmiş olduk!!! Bunalrın mal olduğuna dair hangi kitapta bir delil varsa biri göstersin. Kaldı ki, kan bütün mezheplerin görüşüne göre necistir ve her türlü istimali haramdır. İslâm'a göre kan naklinin dahi cevazı ancak zaruret söz konusu olduğunda caizken kanın veya idrarın mal olduğu ve mal olan şeylerin alınıp satılabilmesinin caizliği dolayısıyla bunların da ticarete alet edilebileceği şeklinde bir beyanda bulunmak ancak Mehmet Ali'ye has bir görüş olsa gerek !
Mehmet Ali Demirbaş organ nakli konusundaki görüşleri dolaysıyla bütün modernist profesörleri ve diyanet camiasını dahi ihya etmiş ve din işleri yüksek kurul üyeliği için çok munasib (!) bir isim olduğunu kanıtlamıştır.
Ayırca organ mafyasından da şüphesiz kısa zamanda detaylı bir teşekkür mektubu alacağı da şüphesizdir.
Kılavuzu karga olanların ....