Organlarınızı Bağışlarmısınız?

Organlarınızı Bağışlarmısınız?

• Evet

Oy: 30 53.6%
  • Hayır

Oy: 26 46.4%

• Kullanılan toplam oy
    56

misak

Profesör
eğer dediğiniz gibi olursa bu zaten cinayet dir.

Tumart

Asistan
Bir insanı kurtaran bütün insanlığı kurtarmış gibidir.Bu konuya karşı çıkanlara şaşıyorum.Tabii kendi fikirleri ama insanların hayatlarının kurtulmasına mani oluyorlar bence.Şunu söyliyeyim organları başkasına verildiği için bir daha kendilerinin olmaz diye düşünüyorlarsa,herşeye gücü yeten Allah onların organlarını görevlerini yapmış olmanın gururu ile kıyamette kendilerine iletecektir.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Toplu ölümler oluyor, tsunami, deprem vs... Bu yolla ölen kişilerin organlarının alındığını duydunuz mu hiç? Hayır. Çünkü beyin ölümü gerçekleşse bile kalbi çalışan kişilerin organları alınıyor ki, bu da bitkisel hayatta olan kişilerdir... Bitkisel hayattan çıkar yada çıkmaz o kişinin organlarını alarak doktor yada vasiyet eden yada ailesi katil olmuş oluyorlar ölüme karar verdikleri için...

Kişi öldüğünde bile kıyafetleri nazikçe çıkarılır ki, ölü bundan eza çekmesin diye... Bir de kalp ölümü gerçekleşmemiş iken organlarının alındığını ve yaşadığı acıyı tasavvur edin lütfen...

Tumart

Asistan
isde sen öldükten sonra organlarin hicbir ise yaramiyor:)

yani sen ölmeden organlarin aliniyor ona gore bidaha dusun:)

konuya binayen

Organ nakli ve vasiyeti hususunda mahlukun hükmü yoktur. Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’sinde kesin olarak emir buyuruyor:

“Kendi kendinizi katletmeyin.” (Nisâ: 29)
Bu bir emr-i ilâhî’dir.
“Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın.” (Bakara: 195)Bu da bir emr-i ilâhî’dir.
“Kim bir mümini kasten öldürürse, onun cezası, içinde devamlı kalacağı cehennemdir.” (Nisâ: 93)
Bu ilâhî bir hükümdür.
KİM BU ÂYET-İ KERİME’LERİ GÖRÜP CÂİZ OLDUĞUNU SÖYLER

Bir kimse organlarının alınmasını vasiyet etmekle, kendisini katlettirdiği için, bu bir intihardır.

Zira organ nakli daha kişi ölmeden, organlar canlı iken yapılıyor. Beyin fonksiyonlarının durmuş olduğuna hükmedilerek nakil yapılıyor. Halbuki o anda kalb çalışır vaziyettedir. İşte bu kişinin takdir-i ilâhi ile bitkisel hayattan çıkma imkanı ve ihtimali de vardır. Misalleri de çoktur. Fakat daha kalb durmamışken organlar alındığı için, bu bir intihar oluyor.

Bir insan da organlarını vasiyet etmekle; ilâhî takdire müdahale etmiş, kendisinin öldürülmesine izin verdiği için takdire karışmış, Hazret-i Allah’ın emanetini çiğnemiş ve kendisini katletmiş, böylece de azaba müstehak olmuş olmaktadır.
O’nun verdiği organı yine O alır. Kimin malını kime ve ne sıfatla veriyorsun?
Halbuki Hazret-i Allah belki ona sıhhatini tekrar iade edecekti, sağlık verecekti. Diğer taraftan kendisinin adına karar veren varisleri de böyle bir işleme izin verdikleri için bu katliama sebep oluyorlar.

Binaenaleyh organ nakli organlar canlı iken yapılıyor, çünkü kalp durduktan sonra organlar işe yaramıyor. Nice insanlar bitkisel hayattan (beyin ölümü) çıktıktan sonra dirilmiş, yaşamışlardır.

Bu yüzden organın işe yaraması için kalp durmadan organların alınması icab ettiğine göre, insanın da hayata dönmesi muhtemel iken bu esnada alınan organlar veren kişi için intihardır, kişi vermediği halde zorla alınırsa katilliktir.

Her ikisi de haramdır.(!)
(alintidir)​
Anlaşılan senin bütün organların sağlam.Etrafında böbrek yetmezliği çeken kalp yetmezliği vb. sıkıntı çeken hiç mi insan yok.Düşün ki bir insan ölmek üzere senin sayende kurtulacak ,ama sen ben yokum diyorsun.Banane diyorsun.Aferin sana kendini kurtardın.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Bir insanı kurtaran bütün insanlığı kurtarmış gibidir.Bu konuya karşı çıkanlara şaşıyorum.Tabii kendi fikirleri ama insanların hayatlarının kurtulmasına mani oluyorlar bence.Şunu söyliyeyim organları başkasına verildiği için bir daha kendilerinin olmaz diye düşünüyorlarsa,herşeye gücü yeten Allah onların organlarını görevlerini yapmış olmanın gururu ile kıyamette kendilerine iletecektir.

Hazret-i Âişe -radiyallahu anhâ- Vâlidemiz’den rivayet edildiğine göre Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz bir Hadis-i şerif’lerinde şöyle buyurmuşlardır:

“Ölünün kemiğini kırmak, onu diri iken kırmak gibidir.” (Ebu Dâvud: 3207 - İbn-i Mâce: 1616)

Hadis-i şerif’ten; kişinin hayatta iken eziyet duyduğu şeylerden ölü iken de eziyet duyduğu anlaşılmaktadır.

Nitekim Ashab-ı kiram’dan İbn-i Mesud -radiyallahu anh-:

“Bir mümine ölü iken eziyet etmek, hayatta iken eziyet etmek gibidir.” demiştir.

Hadis-i şerif’ten maksat; dirinin kemiğini kırmak haram olduğu gibi, ölünün kemiğini kırmak da haramdır.

Süyutî, Ebu Dâvud’un haşiyesinde, bu Hadis-i şerif’in sebebini şöyle zikretmektedir:

Câbir -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir:

“Biz Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ile beraber, bir cenazeye çıktık. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- kabrin kenarında oturdu, biz de beraberinde oturduk. Mezar kazıcısı toprak altından bir bacak veya kol kemiği çıkardı. Onu kırmak istedi.

Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz:

“Onu kırma! Senin onu ölü iken kırman, onu diri iken kırman gibidir. Lâkin onu kabrin kenarında toprağa göm.” buyurdu.

Ümmü Seleme -radiyallahu anhâ- Vâlidemiz’den rivâyet edilen bir Hadis-i şerif’lerinde Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“Günah hususunda ölünün kemiğini kırmak, onu diri iken kırmak gibidir.” (İbn-i Mâce: 1617)

Medine-i münevvere’ye hicret eden Devs kabilesinden bir zât hastalanmış ve sabırsızlık ederek oklarla parmak eklerini kesmiş, ellerinden kan fışkırmaya başlamış, sonra da ölmüştü. Daha sonraki günlerde Tufeyl bin Amr -radiyallahu anh- onu rüyasında gördü. Kılık kıyafeti güzel olmasına rağmen elleri sarılı idi. “Rabbin sana ne yaptı?” diye sorduğunda “Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-in yanına hicret ettiğim için beni affetti.” dedi. “Neden seni ellerini sarmış görüyorum?” deyince:

“Bana ‘Senin bozduğun bir organı biz düzeltemeyiz.’ denildi.” cevabını verdi. (Müslim: 116)

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
Toplu ölümler oluyor, tsunami, deprem vs... Bu yolla ölen kişilerin organlarının alındığını duydunuz mu hiç? Hayır.

: )))) Böyle bir şeyin olması mümkün mü sizce ? Yani siz bunların sadece beyin ölümlerinin mi gerçekleştiğini düşünüyorsunuz ?

Yapmayın yahu, depremden kaç saat sonra insan'lara ulaşabiliyorsunuz? Ya da tsunami'den sonra hemen mi kurtarılıyor ?

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
: )))) Böyle bir şeyin olması mümkün mü sizce ? Yani siz bunların sadece beyin ölümlerinin mi gerçekleştiğini düşünüyorsunuz ?

Yapmayın yahu, depremden kaç saat sonra insan'lara ulaşabiliyorsunuz? Ya da tsunami'den sonra hemen mi kurtarılıyor ?
Yazdıklarımızı bir daha okuyun derim ben...
Organ nakli madem ölüden yapılıyor o halde niçin otopsi sonucunda öldü raporu verilen bir kişiden yapılmıyor demek istedik. Deprem, tsunami vs. yollarla bir çok kişi ölüyor. Organ nakli madem ölüden yapılıyor ise niçin bu kişilerden yapılmıyor...

Siz de demişsiniz bakın... Depremden kaç saat sonra ulaşılan kişiler var. Öldürmeyen Allah öldürmüyor işte... Bitkisel hayattaki de yaşayabilir bu durumda...

sır

Üye
musibetler veya hastalıklar Allah'ın imtihanı değil mi, ayrıca sen O kişye böbreğini,kalbini,gözünü ,kolunu bacağını da versen o kişinin eceli ne vakit yazılmışsa o vakit ölmeyecek mi ?
Ya'ni ben ahmete böbreğimi vereyim daha uzun yaşasın zavallı'' demek çok tuhaf çünkü Ahmetin eceli sen böbreğini versen de ''eğer uzun yasamak'' takdir edilmediyse gelecektir ...
ömrü daha uzun takdir edildiyse zaten sen böbreğini vermesen de Allah ya şifasını verecektir, ya da şifasını vermeden çektirecek günahlarına kefaret kılacaktır eceline kadar ...

Tumart

Asistan
Kemik kırma falan yok,kimsenin kemiğini falan kırmayalım ,çürüyüp yok olacak organlardan bahsediyoruz.Yok olacağına hayat kurtarsın ,sevap kazanmış olsun diyoruz.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Anlaşılan senin bütün organların sağlam.Etrafında böbrek yetmezliği çeken kalp yetmezliği vb. sıkıntı çeken hiç mi insan yok.Düşün ki bir insan ölmek üzere senin sayende kurtulacak ,ama sen ben yokum diyorsun.Banane diyorsun.Aferin sana kendini kurtardın.

Nedense bu tarzda cümleler duyduğumda aklıma şu Hadis-i şerif gelir hep...

“Dünyanın geniş vakitlerinde, (yani sıhhat ve servet, asayiş ve emniyet gibi istirahat sebepleri mükemmel olduğu bir zamanda) Cenâb-ı Hakk’a ibadet ve taat ile kendini takdim et ki, muzayakalı bir zamanda seni lütfu ile yad buyursun.” (Ahmed bin Hanbel)

Siz şimdiden Hazreti Allah'a sığının, inşa'Allah öyle bir imtihan ile karşı karşıya kalmazsınız...

Kemik kırma falan yok,kimsenin kemiğini falan kırmayalım ,çürüyüp yok olacak organlardan bahsediyoruz.Yok olacağına hayat kurtarsın ,sevap kazanmış olsun diyoruz.

Her organ çürüyor yani öyle mi? Kemik kırma sadece bir benzetme... Kemik kırma için böyle dendiyse organ almak için kesilen biçilen kişiyi düşünün.

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
Yazdıklarımızı bir daha okuyun derim ben...
Organ nakli madem ölüden yapılıyor o halde niçin otopsi sonucunda öldü raporu verilen bir kişiden yapılmıyor demek istedik. Deprem, tsunami vs. yollarla bir çok kişi ölüyor. Organ nakli madem ölüden yapılıyor ise niçin bu kişilerden yapılmıyor...

Siz de demişsiniz bakın... Depremden kaç saat sonra ulaşılan kişiler var. Öldürmeyen Allah öldürmüyor işte... Bitkisel hayattaki de yaşayabilir bu durumda...

Yazdığınızı bir önceki mesajımda alıntıladım.. Siz hep işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz ben bunu anladım... Gene aynısını yapmışsınız.. Depremden kaç saat sonra ulaşılan sağlam insanlardan bahsetmiyoruz.. Konuyu saptırıyorsunuz..

Bir önceki mesajınızda depremde ölenlerden bahsediyorsunuz, ben de diyorum ki o ölülere kaç saat sonra ulaşıyorsunuz? Sonra iş göçük altına yaşayanlara dönüyor..

Biraz tutarlı olun...

3- "BEYİN ÖLÜMÜ" DENEN BU DURUMDA, RUH BEDENİ TERK ETMİŞ VE "DİNEN DE ÖLÜM" GERÇEKLEŞ MİŞMİDİR? BU BAĞLAMDA, BEYİN ÖLÜMÜ TANISI KONMUŞ VERİCİLERİN ORGANLARININ CİHAZA BAĞLI ÇALIŞIRKEN ÇIKARTILMASI YADA CİHAZIN FİŞİNİN ÇEKİLMESİ "CİNAYET" SAYILABİLİR Mİ?
Cevap:
Beyin ölüp kalp de -alet çekildiği halde- insanı yaşatacak bir şekilde hareket etmiyorsa ve bu durum geri dönüşsüz ise insan ölmüş demektir. Başka bir ifade ile tıbbın ölmüş dediğine din de ölmüş der; biz fıkıhçılar olarak ölümün gerçekleşip gerçekleşmediğini uzman doktora sorarız, sormamız gerekir. Ancak doktorun bulunmadığı yerlerde tecrübeye göre belirtilere bakılarak ölüme hükmedilir. Tıp uzmanlarının öldü dediği insan ölmüş, ruh da onu terk etmiştir, bu vücut ölünün vücududur ve alet bağlı olduğu için kan deveranı devam ederken ondan organ almak caizdir.

Kaynak: http://www.hayrettinkaraman.net/sc/00216.htm

Tumart

Asistan
Nedense bu tarzda cümleler duyduğumda aklıma şu Hadis-i şerif gelir hep...

“Dünyanın geniş vakitlerinde, (yani sıhhat ve servet, asayiş ve emniyet gibi istirahat sebepleri mükemmel olduğu bir zamanda) Cenâb-ı Hakk’a ibadet ve taat ile kendini takdim et ki, muzayakalı bir zamanda seni lütfu ile yad buyursun.” (Ahmed bin Hanbel)

Siz şimdiden Hazreti Allah'a sığının, inşa'Allah öyle bir imtihan ile karşı karşıya kalmazsınız...

Her organ çürüyor yani öyle mi? Kemik kırma sadece bir benzetme... Kemik kırma için böyle dendiyse organ almak için kesilen biçilen kişiyi düşünün.
Kardeş ben ne desem bildiğinden vazgeçmeyeceksin biliyorum,ama yine de söyliyeyim,her organ çürümekle kalmıyor un ufak oluyor kemiklerde toz oluyor,yeterli mi?Kuranda toz haline gelen kemiklerin birleştirileceğinden bahsediyor demekki böyle.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Yazdığınızı bir önceki mesajımda alıntıladım.. Siz hep işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz ben bunu anladım... Gene aynısını yapmışsınız.. Depremden kaç saat sonra ulaşılan sağlam insanlardan bahsetmiyoruz.. Konuyu saptırıyorsunuz..

Bir önceki mesajınızda depremde ölenlerden bahsediyorsunuz, ben de diyorum ki o ölülere kaç saat sonra ulaşıyorsunuz? Sonra iş göçük altına yaşayanlara dönüyor..

Biraz tutarlı olun...

Nerde işimize göre konuşmuşuz... Biz her organ nakline karşı idik şimdi de karşıyız...
Forumda bazıları gibi ak dediğimiz bir şeye zamanla kara demeye başlamadık...

Tekrarlıyorum ki, organ nakli beyin ölümü gerçekleşmiş fakat kalbi çalışan kişilere yapılıyor...

Depremde yada tsunamide ölenleri geçelim de o zmn PKK'nın ölü ele geçirilen kişilerinden organ nakli yapalım... Madem organ nakli ölüden yapılıyor...

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
Bakın hâlâ aynı şeyleri söylüyorsunuz, önce yazdıklarımı bir okuyun.. PKK'dan vurulan bir teröriste ne kadar zaman sonra ulaşıyorsunuz?

Anlamıyor musunuz? Yoksa anlamamak mı istiyorsunuz?

Yukarıda ki mesajda Hayrettin Karaman'ın cevabını verdim, orada bahsedilenle, sizin bahsettiğiniz aynı şey mi? İyi o zaman; sizin dediğiniz mantıkla gidersek, mezar'da yatanlardan da organ nakli yapılsın. Aa bak onlardan yapılmıyor, demek ki illa insanın canlı olması lazım. Adam ölmüş, yapın hadi organ nakli..

Böyle bir mantık yok..

Tumart

Asistan
Bakın hâlâ aynı şeyleri söylüyorsunuz, önce yazdıklarımı bir okuyun.. PKK'dan vurulan bir teröriste ne kadar zaman sonra ulaşıyorsunuz?

Yukarıda ki mesajda Hayrettin Karaman'ın cevabını verdim, orada bahsedilenle, sizin bahsettiğiniz aynı şey mi? İyi o zaman; sizin dediğiniz mantıkla gidersek, mezar'da yatanlardan da organ nakli yapılsın. Aa bak onlardan yapılmıyor, demek ki illa insanın canlı olması lazım. Adam ölmüş, yapın hadi organ nakli..

Böyle bir mantık yok..
Tek kelime helal olsun,bunu da anlamazlarsa ,yazacak bir şey yok.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com

Böyle bir mantık yok..

Sayın Sinner önce edebinizi takının sonra konuşun...
EX olduğuna dair rapor verilen (yani beyin ölümü gerçekleşmiş kalbi de durmuş) kişinin organları alınmıyor... Beyin ölümü gerçekleşen ama KALBİ ÇALIŞAN kişilerin organları alınıyor...

Mezardaki ölününkini de yapsınlar tabi, ama dedş,iğimiz gibi ölülerden değil yaşayan kişilerden organ nakli yapılıyor ne yazık ki...
Bu da bile bile cinayet oluyor...

Neyse kime ne anlatsak ANLAMAYACAĞI için bugünlük bu konuda mesajlaşmaya son veriyorum...

Tek kelime helal olsun,bunu da anlamazlarsa ,yazacak bir şey yok.

Körler sağırlar birbirlerini ağırlar...

Size ölüden değil de diriden organ nakli yağıldığını anlatmaya çalıştık işi mezardakinden de organ nakli yapılsına vurdunuz...
Neyse selametle...

Tumart

Asistan
Ne kadar inatçı bir üye Ya Rabbi!!

Körler sağırlar birbirlerini ağırlar...

Size ölüden değil de diriden organ nakli yağıldığını anlatmaya çalıştık işi mezardakinden de organ nakli yapılsına vurdunuz...
Neyse selametle...
Bakın nasıl gerçek yüzünü ortaya çıkardı hemen,Onun gibi düşünmedin ya hemen kör oldun sağır oldun.Din kardeşliği falan kalmadı.Ne yapalım bu görene bağlı bir durum.:)

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
Sayın Sinner önce edebinizi takının sonra konuşun...
EX olduğuna dair rapor verilen (yani beyin ölümü gerçekleşmiş kalbi de durmuş) kişinin organları alınmıyor... Beyin ölümü gerçekleşen ama KALBİ ÇALIŞAN kişilerin organları alınıyor...

Mezardaki ölününkini de yapsınlar tabi, ama dedş,iğimiz gibi ölülerden değil yaşayan kişilerden organ nakli yapılıyor ne yazık ki...
Bu da bile bile cinayet oluyor...

Neyse kime ne anlatsak ANLAMAYACAĞI için bugünlük bu konuda mesajlaşmaya son veriyorum...

Hangi cümlemizde edepsiz bir cümle var söyler misiniz ? Bakın sizin verdiğiniz örneğe cevap veriyoruz kabul etmiyorsunuz. Hayrettin Karaman'ın cevabını verdik kabul etmiyorsunuz. Ben neden sizin (Ömer Öngüt'ün) söylediklerinizi kabul edeyim?

Cidden gözlerinizi kapatıp çalaklavye yazıyorsunuz.. Kendi ağzınızla diyorsunuz ki, beyin ölümü gerçekleşmiş kişiden yapılıyor organ nakli, sonra da mezar'daki ölüden yapılsın diyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Neyse selametle...

Bunu gündeme getiren biz değil, sizsiniz. Diyorsunuz ki depremde ölen insanlardan neden organ nakli yapılmıyor ? Bizde buna binaen bir örnek verdik. Sanıyorum ki düşüncenize biraz ters geldiği için bunu kabul edemediniz.

adalı

Profesör
Web sitesi
adali81.blogcu.com
Cidden gözlerinizi kapatıp çalaklavye yazıyorsunuz.. Kendi ağzınızla diyorsunuz ki, beyin ölümü gerçekleşmiş kişiden yapılıyor organ nakli, sonra da mezar'daki ölüden yapılsın diyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Gerçekten anlama yönünde bir sıkıntı söz konusu...
Beyin ölümü gerçekleşmiş fakat kalbi çalışan kişiden organ nakli yapılıyor yazıyorum nerdeyse her mesajımda ama siz çalaklavye yazdığınız için yazdığımızı okumamış yada okuduysanız bile anlamamışsınız...
Sizler ölülerden yapıldığını iddia ediyorsunuz bizler de dirilerden...
Beyin ölümü gerçekleşen bir kişi kalbi çalıştığı müddetçe diridir...

düşüncenize biraz ters geldiği için bunu kabul edemediniz.

Düşüncemize değil Âyet-i kerime ve Hadis-i şerif'e ters bir durum söz konusu olduğu için karşı çıkıyoruz..

Hayırlı cumalar. Daha fazla kalamıycam kusura bakmayın...

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Bu konuda bizim için diyanetin verdiği Fetva önemlidir.

Diyanet olur diyorsa olur.

Gerisi önemli değil.

Diyanet fetvayı kafasına göre vermiyor.

Toplanıyor fetva heyeti ona göre karar veriyorlar.

O yüzden değerli arkadaşlar diyanetin fetvası bizi bağlamaz tarzındaki ifadeleri yanlış buluyorum.

o yüzden ramazanda ve kurbanda neden arabistandan bir gün sonra bayram ediyorsunuz diye sorarlar insanlara.

Önemli olan diyanetin Fetvasıdır..