Organ Bağışı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Organ Bağışı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

• Destekliyorum

Oy: 19 50.0%
  • Desteklemiyorum

Oy: 11 28.9%
  • İlgilenmiyorum

Oy: 4 10.5%
  • Bilgim yok

Oy: 2 5.3%
  • Diğer

Oy: 2 5.3%

• Kullanılan toplam oy
    38

ALI25

Kıdemli Üye
Söylediğiniz şeylerin organ bağışı ile alakası nedir tam olarak?
Nefahtu diyor ki insan yasarken onun organi dahi olsa kiymetini bilse ve ona görede makul olarak yasasa ve böyle sey de gündeme gelmeyebilir bugünkü gibi misal olaraktan.

Yani o sunu da demek istemis bugün insanlar su halde ise onlarin da bu konuda suclari var neden diye tetbir olarak ve diger baska ifade ile ihtiyatli davranmadiklari icin de.

ALI25

Kıdemli Üye
İnsanlar yaşarken doğru düzgün organlarına bakmazken neyin bağışı.Önce bize emanet edilen bedene hakkı ile bakalım.Sağlıklı su dahi içemezken hangi böbreği bağışayacağız.Ve Allah cc bize bu bedeni ve organları yaşayacağımız süre ölçüsün de vermiş ve ona göre sistem kurmuş.İlle de desteklemiyorum demiyorum sadece düşüncelerimi yazdım.

Eline saglik sen sag ol bu yazdiklarin icin Nefahtu ve sanada ister istemez katiliyorum.

Evet dogru ve yerinde demissin buda o vakia olur.

Orta organ denilen mesele var bu ilkönce bizim vucudumuz gibi bizede emanet olur ve insan kiymetli ise onun o organlarida öyle olur.

Ve nasil ki yasarken esref-i maklukat ise öldügü zaman ölmüs diye o ceseti ve organlari günede kiymetsiz de olmuyor ve suanda yazim genel ve daha cok bu müslüman kesim adina diyorum.

Allahu teala sana bu vucudu ne icin verdi ve bunu bir kenara baksak da sen ona bakmadigin gibi o organlarinada sahib de cikmasan o zaman onun sonucunada katlanmak zorunda kalirsin.

insanlar ahmaklar mi ve bilmiyorlar mi neyin vucud´a ve onun o organlarina da zarar verdigini de misal olarak icki gibi icecekleri ic ve sigara gibi bagimlilik yapacak bu maddeleri de kollan ondan sonra sanada ister istemez organ naklide gerekebilir.

nefahtü

Kıdemli Üye
Eline saglik sen sag ol bu yazdiklarin icin Nefahtu ve sanada ister istemez katiliyorum.

Evet dogru ve yerinde demissin buda o vakia olur.

Orta organ denilen mesele var bu ilkönce bizim vucudumuz gibi bizede emanet olur ve insan kiymetli ise onun o organlarida öyle olur.

Ve nasil ki yasarken esref-i maklukat ise öldügü zaman ölmüs diye o ceseti ve organlari günede kiymetsiz de olmuyor ve suanda yazim genel ve daha cok bu müslüman kesim adina diyorum.

Allahu teala sana bu vucudu ne icin verdi ve bunu bir kenara baksak da sen ona bakmadigin gibi o organlarinada sahib de cikmasan o zaman onun sonucunada katlanmak zorunda kalirsin.

insanlar ahmaklar mi ve bilmiyorlar mi neyin vucud´a ve onun o organlarina da zarar verdigini de misal olarak icki gibi icecekleri ic ve sigara gibi bagimlilik yapacak bu maddeleri de kollan ondan sonra sanada ister istemez organ naklide gerekebilir.

Organ bağışı konusu hatta kan bağışı bile çok ortalarda konuşulacak bir konu değil.

Aslında şunuda söylemek istemiştim belli bir kullanma süresi var organı ona göre programlanmış o süreyi tekrar tekrar kullanmaya zorlamak ne kadar doğru?
muallim bey ne düşünüyor merak ediyorum doğrusu.

Son düzenleme:

ALI25

Kıdemli Üye
Organ bağışı konusu hatta kan bağışı bile çok ortalarda konuşulacak bir konu değil.Aslında şunuda söylemek istemiştim belli bir kullanma süresi var organı ona göre programlanmış o süreyi tekrar tekrar kullanmaya zorlamak ne kadar doğru?muallim bey ne düşünüyor merak ediyorum doğrusu.
Nefahtu bugünler de konu hazirlamaktayim ve aklimda 1 iki tane daha konu oldu ve insallah onlarada dair de bir konuda hazirlamak isterim hayirlisi ile bakalim nasib olursa diye diyorum.

Muallim08 mi diyorsun ve bende onun adina diyeyim bilmiyorum ve ne der veya o düsüncesi de ne olur.

nefahtü

Kıdemli Üye
EMR-İ İLAHİ BÖYLE İKEN ORGAN NAKLİNE İZİN VERMEM. BUNUN DA BENİM İBTİLAM OLDUĞUNA İNANIRIM.

İnsan bir imtihan gayesi ile dünyada bulunmakta-dır. Allah-u Teâlâ insanı başıboş bırakıvermek için değil, birtakım emanet ve yükümlülüklerle sorumlu tutup kendisine vazifeler yükleterek imtihana çekmek için yaratmıştır.

Dünya, insan için bir imtihan sahnesidir, ömür denilen şey de bu imtihan süresidir. Bu imtihan ömrün sonuna kadar, son nefes çıkıncaya kadar sürer. Neticesi ise burada değil ahirettedir. Bütün imtihanlardan aldığı neticeler değerlendirilecek, başarılı veya başarısız olduğu ilân edilecektir. Dünya, deneme ve mükellefiyet yeridir, ahiret ise ceza ve mükâfat yeridir; orası imtihanın sonucudur.

Halbuki ezelî ilminde kimin ne yapacağını biliyordu. Daha cenin halindeyken kişinin takdirini dürmüştü. Fakat kulun kendisi de görsün diye dünya sahnesine göndermiştir. Bu imtihandaki hikmet, kullarının hallerini kendilerine bildirmek ve hiç kimsenin bir mazeret ileri sürmesine salâhiyeti kalmaması içindir.

Mülkün mutlak sahibi olan Allah-u Teâlâ insanları dünya sahnesine denemek için göndermiştir. Bir Ayet-i kerimesinde buyurur ki:
“Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz.” (Enbiya: 35)

Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz bu Âyet-i kerime'nin tefsiri mahiyetinde Hadis-i şerif'lerinde şöyle buyurmaktadır:
"Sizi imtihana çekmek için ki, hanginizin akılca en güzel, Allah'ın haram kıldığı şeylerden sakınmada en müttaki, O'nun taatine koşmakta en hızlı olacak." (Suyûtî)

Âyet-i kerime'lerinde şöyle buyurmaktadır:
"Andolsun ki mallarınıza ve canlarınıza ibtilâlar verilerek imtihan olacaksınız." (Âl-i imrân: 186)
İmtihan ve deneme çoğu zaman zor ve ağır olan şeylerde olur.

"Andolsun ki biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve mahsullerden yana eksiltmekle sizi imtihan edeceğiz." (Bakara: 155)
İbtilâlara sabredip ilâhî hükme teslim mi olacaksınız, yoksa olmayıp isyan mı edeceksiniz? Böylece bu durum ortaya çıkmış olacak.Çünkü imtihan bir mihenk taşı gibidir, kişinin iç durumu imtihan neticesinde anlaşılır.

Âyet-i kerime'sinde buyurur ki:
"İnsanlar yalnız inandık demeleri ile bırakılıvereceklerini, kendilerinin imtihana çekilmeyeceklerini mi sandılar?" (Ankebût: 2)
Çünkü ihlâs ve sadakat imtihanda belli olur. Hep imtihandayız, Allah-u Teâlâ'nın bizi ne ile imtihan edeceğini biz bilemeyiz. İmtihandan sonra gösterile-cek teslimiyete göre kişi derecesini alır. Kimin ne derece teslimiyet gösterdiğini ancak Hakk bilir.

Selam
Bu alıntılar hangi kitapdan öğrenebilirmiyiz? Araştırdığım için soruyorum ayrı düşündüğünden değil.

spesifik

آزادی قید و بند
Fiş çekilmeden alınmak zorunda olduğunu biliyorum
Ecele gelince... Nakilde olsa ölecek olan ölür
Kimileri ömrünün uzatıldığını iddia ediyor ya
Lakin o fiş olayından dolayı bencağız nakle karşıyım -)

Böyle bir sınanma yaşayacak olsam da bir böbreğimi yahut bir gözümü verebilirim inşallah. Görünebilir uzvu veremezdim -(

ilke

Paylaşımcı
Mu'min Sûresi 67. ayet meali :
"O Allah ki, sizi topraktan yarattı. Sonra nutfeden, sonra kan pıhtısından meydana getirdi. Sizi bir bebek olarak dünyaya çıkarıyor. Sonra güçlü kuvvetli bir çağa erişiyorsunuz. Sonra da yaşlanıp ihtiyarlıyorsunuz. Kiminiz daha önce vefat ettirilirsiniz, kiminiz de belli bir süreye ulaşırsınız. Belki artık düşünürsünüz."

Bütün bu aşamalarda ve gelişimlerde kimsenin bir dahli var mı ? Yok ! Şu halde kimin malını-organını kime, hangi hakla bağışlıyorsunuz ?