Organ bağışı caiz mi?

Mndrs78

Asistan
Gecen gun yakin biri dedi ki organ bagi$lamak gunah'tir, mesela diyelim ki ben öluyorum ve organlarimi bagi$liyorum, elimi bir ki$i almi$ ve o elle çok kotu i$ler yapiyor ve bu da benim yuzunden cunku el bana aitti , butun gunahlari benim oluyor ?
Sizler ne du$unuyorsunuz?

ahireti dünyamız gibi fiziksel düşünmeyelim. sonuçta asıl olan ruhtur. ve ruh bedene hapsolunmuştur. insanlara yardım ederken hizmet ederken iyi ama fiziki olarak organ bağışlarken mi kötü olabilir. hem biz birine para yardımı yaptık diyelim ve o kişi o parayla günah işledi şimdi bu günah bizim mi olacak? şahsi fikrim günah değildir ama erbabına danışmak lazım gerek.

Mndrs78

Asistan
Sagol bende boyle du$unuyordum ama genede bakalim ba$kalari ne cevap verecekler :)

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
erbabı değilim ama, kendi düşüncemi aktarayım.
organ bağışı dünyada genelde iç organlarla ilgili olarak yapılıyor.
bir kişiye can vermek, onun çektiği acıyı azaltmak sevap olsa gerek.
ayrıca her kişi, kendi işlediği günahlardan sorumlu, organlar değil.

Mndrs78

Asistan
Sana da sagol bende boyle du$unmu$tum, Sanki bagi$layan mi diyo adama git bu kotulugu yap, ....

Bedrin_Aslanı

Profesör
Bu konu çok tartışmalı bir konu. Bu soruyu sorduğumda organ bağışlamanın caiz olmadığı cevabını aldım. Ama ortak bir noktaya varılamamış.

Emanete sadık kalmak ve onu gerekli yere ulaştırmak dinimizde çok önemlidir. Bedenemizde bize Allah C.C emanetidir. Ve ona hiç birşekilde zarar dahi veremeyiz. Sonra kalkıp bizim olmayan bize emanet edilen birşeyi bir başkasına bağışlıyoruz. Eğer dünya malı olarak size emanet edilen birşeyi yerine ulaştırmadığınızda sahibine karşı ne kadar mahçup olacağınızı düşünün. Ki ahirette Allah C.C sana emanetlerim nerde derse...Öldükten sonra her azamızın yaptıklarımıza şahitlik edeceğinide düşünüyorum. Bağışladığımız taktirde aynı organ iki kişiye birden mi şahitlik edecek gibilerinde garip sorularda aklıma geliyor.

ibrahimi

Has Uşak
Limriemvrm' Alıntı:
Bu konu çok tartışmalı bir konu. Bu soruyu sorduğumda organ bağışlamanın caiz olmadığı cevabını aldım. Ama ortak bir noktaya varılamamış.

Emanete sadık kalmak ve onu gerekli yere ulaştırmak dinimizde çok önemlidir. Bedenemizde bize Allah C.C emanetidir. Ve ona hiç birşekilde zarar dahi veremeyiz. Sonra kalkıp bizim olmayan bize emanet edilen birşeyi bir başkasına bağışlıyoruz. Eğer dünya malı olarak size emanet edilen birşeyi yerine ulaştırmadığınızda sahibine karşı ne kadar mahçup olacağınızı düşünün. Ki ahirette Allah C.C sana emanetlerim nerde derse...Öldükten sonra her azamızın yaptıklarımıza şahitlik edeceğinide düşünüyorum. Bağışladığımız taktirde aynı organ iki kişiye birden mi şahitlik edecek gibilerinde garip sorularda aklıma geliyor.

Evet bu konu da tam bir fikir birliği söz konusu değildir.
Bir tarafta emanete sadık kalmak bir tarafta da hayat kurtarmak,sevap vs. var...
Bu durumda organ bağışı yapmamak daha anlamlı bence.En azından eğer günahsa günaha girmemiş olursun ;) Hakkında fikir varılmamış şeylerden uzak durmak lazım...

hakan

Paylaşımcı
bu konu tartışmaya açık gerçektende.. bir taraftan başka bir hayatın kurtulmasına vesile olmak var diğer taraftan da emaneti yerine ulaştıramamak.. bu konuda sağlam kaynaklı fikri olan arkadaşımız varsa bizi aydınlatsın lütfen..
ama benim düşüncem para karşılığı yapılmadığı sürece ki zaten başlıkta bağış yazıyor bir mahsuru yok.. organ bağışlamakla kan vermek yada ölmek üzere olan birini kurtarmak arasında fark göremiyorum...

ibrahimi

Has Uşak
hakan' Alıntı:
bu konu tartışmaya açık gerçektende.. bir taraftan başka bir hayatın kurtulmasına vesile olmak var diğer taraftan da emaneti yerine ulaştıramamak.. bu konuda sağlam kaynaklı fikri olan arkadaşımız varsa bizi aydınlatsın lütfen..
ama benim düşüncem para karşılığı yapılmadığı sürece ki zaten başlıkta bağış yazıyor bir mahsuru yok.. organ bağışlamakla kan vermek yada ölmek üzere olan birini kurtarmak arasında fark göremiyorum...

Tahminimce kan vücut rafaından yeniden üretilebilir de bir böbrek alındığı zaman dönüşü yok diye düşünüyorum

Bedrin_Aslanı

Profesör
Sonuçta günaha girmemek istiyorsan bağışlamazsın. Bağışlamazsan üzerine bir vebali yok ama eğer bağışlarsan ve caiz değilsede iyi olmaz.

Mndrs78

Asistan
Ama diyelim ki bagi$ladin ve gunah oldugunu bilmiyorsun o zaman gunah sayilmaz...?

arkadaşlar kuranda yada sünnette yada hadislerde yada imamlarda yada alimlerde bununla ilgili bir örnek yada açıklama var mı? bunu bilmek lazım ilk önce. eğer yok ise kendi vicdanınıza bakınız buyrulmuştur. hatırlarsınız. vicdanı rahat olan(hiç bir örnek yada açıklama yoksa) verebilir. ahkam kestim zannetmeyin kişisel fikrim...

melde

helina_roje
şahsen ben bağişlamadan yana değilim

meftun

Paylaşımcı
anadoluçilesi' Alıntı:
arkadaşlar kuranda yada sünnette yada hadislerde yada imamlarda yada alimlerde bununla ilgili bir örnek yada açıklama var mı? bunu bilmek lazım ilk önce. eğer yok ise kendi vicdanınıza bakınız buyrulmuştur. hatırlarsınız. vicdanı rahat olan(hiç bir örnek yada açıklama yoksa) verebilir. ahkam kestim zannetmeyin kişisel fikrim...

bencede islami kaynaklar araştırıldıktan sonra, ihtilafı devam eden bu tür konularda son kararı vicdanla vermek gerekir. Bir işe karar vermeden önce kalbine bak eğer o rahatsa, devam et.

Şu da varki helal ve haram bildirilmiştir. Arasındakiler ise şüphelidir. Şüphelerden kaçınınız.

ALI25

Kıdemli Üye
Gecen gun yakin biri dedi ki organ bagi$lamak gunah'tir, mesela diyelim ki ben öluyorum ve organlarimi bagi$liyorum, elimi bir ki$i almi$ ve o elle çok kotu i$ler yapiyor ve bu da benim yuzunden cunku el bana aitti,butun gunahlari benim oluyor?Sizler ne du$unuyorsunuz?
Eline saglik sen sag ol acmis oldugun bu konu icin Mndrs78 kardesim. Bu konuda bende senin fikrindeyim bu normalde böyledir. Üstünde bir arastirma yapmak ve yazi yazmak istedigim konulardan biri de bu idi.

fakiri

Kıdemli Üye
Bu konuda kaç başlık açılmıştı bu forumda hiç merak edip bakmadınız değil mi? Öyel ya ne gerek var bakmaya ?..Nasıl olsa sizin dilleriniz de laf edebiliylor ! Laf edebildiğinize göre yanınıza bolca torba alın laf-lakırdı ettik çe doldurun ! Bu işe bu forumda hiç bir şey denilmiyor !

Organ Nakli ile ilgili meraklısına diğer linkler :

http://www.ihvanforum.org/showthrea...e-kadar-bilgi-sahibiyiz&highlight=Organ+Nakli

http://www.ihvanforum.org/showthrea...Tüm-Müslümanlara-Duyuru&highlight=Organ+Nakli

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?145464-Organ-Nakli-Caiz-Midir&highlight=Organ+Nakli

http://www.ihvanforum.org/showthrea...n-hasta-kudurarak-öldü!&highlight=Organ+Nakli

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?152461-Organ-Nakli-Caiz-midir&highlight=Organ+Nakli

ALI25

Kıdemli Üye
ahireti dünyamız gibi fizikseldüşünmeyelim.sonuçta asıl olan ruhtur.ve ruh bedene hapsolunmuştur.insanlara yardım ederken hizmet ederken iyi ama fiziki olarak organ bağışlarken mi kötü olabilir.hem biz birine para yardımı yaptık diyelim ve o kişi o parayla günah işledi şimdi bu günah bizim mi olacak?şahsi fikrim günah değildir ama erbabına danışmak lazım gerek.

Anadolucilesi kardesim bu yazin olmamistir.

Biz ahireti düsünelim ve de dünyamizda bu fizigimizden de vaz gecelim bir baska ifade ile bos verelim ve senin dedigine göre asil olan o ahiret ve de o ruh olurmus.

Senin Sahsi fikrin de olsa bir konuda bilgin yok ise en iyisi bu mesele de bilmiyorum demek ve de sukut etmek olur idi.

Suanda benim kardesim bir konuda hüküm vermis bilmem kendisi de bunun farkindamidir.

ALI25

Kıdemli Üye
Sagol bende boyle du$unuyordum ama genede bakalim ba$kalari ne cevap verecekler :)
Kardesim bu konu aslinda haftanin konusu diye acilabilir diye düsünmekteyim ve de böyle ehem bir konu o basligin altinda acilirsa biiznillah bir seyler yazilir idi.

ALI25

Kıdemli Üye
erbabı değilim ama,kendi düşüncemi aktarayım.organ bağışı dünyada genelde iç organlarla ilgili olarak yapılıyor.bir kişiye can vermek,onun çektiği acıyı azaltmak sevap olsa gerek.ayrıca her kişi,kendi işlediği günahlardan sorumlu,organlar değil.
Senin bu yazin da tek akli ve de mantiki olmus Ilmi agirlikli bir taraf yoktur.

Sana göre de ben diyeyim organ nakli yapilir vede yapilmasinda bir sakinca görmedigin de bu yazindan anlasiliyor.