"Ordu içinde PKK'lılar var" iddiası

GENCAKINCI

Profesör

"Türk Silahlı Kuvvetleri içinde PKK'lılar mı var?" Bu iddia Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü. Bugün gazetesinin haberine göre, TSK'da görevli bir subay, üst rütbeli bir başka subaya PKK'lılar için, "Adamlarımız" dedi ve heronların düşürülmesini istedi.

16:42 | 17 Temmuz 2010

Bu çarpıcı iddia 15 Temmuz'da, Bugün gazetesinin manşetinde yer aldı.

İddialara göre bu görüşme, 10 Ekim 2007'de yapıldı. Heronların düşürülmesini isteyen subaya, karşı taraftaki subayın verdiği cevap, "Bir çaresine bakacağız" oldu.

Konuşmayı, Milli İstihbarat Teşkilatı tespit etti. Gereğinin yapılması için konuyu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na iletti.

Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı ise İlker Başbuğ'ydu ve olayla ilgili soruşturma emri verdi.

İsimleri tespit edilen iki subay, Fırat Ç. ve Selami Selçuk Ç. hakkında soruşturma açıldı. Ancak habere göre, soruşturmayı yürütmekle görevli hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, soruşturmayı kararttı.

Dosyada, Üçok'un sadece Fırat Ç.'yi şüpheli olarak dinlediği ve bir gün nezarette tuttuktan sonra serbest bıraktığı iddia edildi.

Ayrıca Üçok'un, Selami Selçuk Ç.'yi şüpheli sıfatıyla değil tanık sıfatıyla dinleyip hakkında işlem yapmadığı öne sürüldü.

Yetki tartışmalarının ardından o dosya şimdi Genelkurmay Askeri Savcılığı'nda.

"Herkes hesabını verecek"
Taraf gazetesine konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, iddiaları yalanlamadı; "Herkes hesabını verecek" dedi. Yine Taraf gazetesinin haberine göre, Başbakanlık iddialar için "Vahim" ifadesini kullandı.
ŞAHİN: 'İDDİALAR CİDDİ'
Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir açıklama yapılmadı. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ise, "İdidalar ciddi" dedi.

Şahin, Genelkurmay Başkanlığının, mutlaka bu iddiayla ilgili kendi içinde inceleme, değerlendirme, soruşturma yapacağını belirtti.

TBMM Başkanı Şahin, "Birkaç gün önce gazetede ordu içinde PKK'lılar olduğuna ilişkin haber vardı. Muhalefet, Genelkurmayın, habere ilişkin açıklama yapmamasını, sessizliğini eleştirdi. Genelkurmay Başkanlığının sessiz kalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu, "Bu çok ciddi bir iddiadır. Mutlaka bu iddiayla ilgili Genelkurmay Başkanlığımız, kendi içinde bir inceleme, değerlendirme, soruşturma yapacaktır. Bu inceleme ve soruşturma sonucu ortaya çıkınca açıklama yapması herhalde daha uygundur diye düşünmüş olacaklar" dedi.

KAYNAK: CNNTÜRK

http://www.milliyet.com.tr/-ordu-ic...7.2010/1264871/default.htm?ref=facebookmypage

fakiri

Kıdemli Üye

"Türk Silahlı Kuvvetleri içinde PKK'lılar mı var?" Bu iddia Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü. Bugün gazetesinin haberine göre, TSK'da görevli bir subay, üst rütbeli bir başka subaya PKK'lılar için, "Adamlarımız" dedi ve heronların düşürülmesini istedi.

16:42 | 17 Temmuz 2010

Bu çarpıcı iddia 15 Temmuz'da, Bugün gazetesinin manşetinde yer aldı.

İddialara göre bu görüşme, 10 Ekim 2007'de yapıldı. Heronların düşürülmesini isteyen subaya, karşı taraftaki subayın verdiği cevap, "Bir çaresine bakacağız" oldu.

Konuşmayı, Milli İstihbarat Teşkilatı tespit etti. Gereğinin yapılması için konuyu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na iletti.

Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı ise İlker Başbuğ'ydu ve olayla ilgili soruşturma emri verdi.

İsimleri tespit edilen iki subay, Fırat Ç. ve Selami Selçuk Ç. hakkında soruşturma açıldı. Ancak habere göre, soruşturmayı yürütmekle görevli hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, soruşturmayı kararttı.

Dosyada, Üçok'un sadece Fırat Ç.'yi şüpheli olarak dinlediği ve bir gün nezarette tuttuktan sonra serbest bıraktığı iddia edildi.

Ayrıca Üçok'un, Selami Selçuk Ç.'yi şüpheli sıfatıyla değil tanık sıfatıyla dinleyip hakkında işlem yapmadığı öne sürüldü.

Yetki tartışmalarının ardından o dosya şimdi Genelkurmay Askeri Savcılığı'nda.

"Herkes hesabını verecek"
Taraf gazetesine konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, iddiaları yalanlamadı; "Herkes hesabını verecek" dedi. Yine Taraf gazetesinin haberine göre, Başbakanlık iddialar için "Vahim" ifadesini kullandı.
ŞAHİN: 'İDDİALAR CİDDİ'
Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir açıklama yapılmadı. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ise, "İdidalar ciddi" dedi.

Şahin, Genelkurmay Başkanlığının, mutlaka bu iddiayla ilgili kendi içinde inceleme, değerlendirme, soruşturma yapacağını belirtti.

TBMM Başkanı Şahin, "Birkaç gün önce gazetede ordu içinde PKK'lılar olduğuna ilişkin haber vardı. Muhalefet, Genelkurmayın, habere ilişkin açıklama yapmamasını, sessizliğini eleştirdi. Genelkurmay Başkanlığının sessiz kalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu, "Bu çok ciddi bir iddiadır. Mutlaka bu iddiayla ilgili Genelkurmay Başkanlığımız, kendi içinde bir inceleme, değerlendirme, soruşturma yapacaktır. Bu inceleme ve soruşturma sonucu ortaya çıkınca açıklama yapması herhalde daha uygundur diye düşünmüş olacaklar" dedi.

KAYNAK: CNNTÜRK

http://www.milliyet.com.tr/-ordu-ic...7.2010/1264871/default.htm?ref=facebookmypage

Bu ülkenin çivilerinin çıkarılması tam iki asır oluyor iki asır ! Siz neden bahsediyorsunuz ? Düşünebiliyor musnuz , ödediğimiz vergilerle milletin parasını alarak görev yapan bir sürü subay ve paşa emekli olduktan sonra soluğu PKK ile dirsek teması kuran Doğu Perinçekin Partisinde alıyor ! Yine bu adamın yönlendirmesi ile oluştrulan ve idaresi altında olan Karargâh Evlerinde bir sürü ordu mensubu eğitiliyor ! Siz halâ PKK'yı dağda mı arıyorsunuz ? Vah size vah ki ne vah !

tebeyyün

Doçent
Başbakanımız terör olayları arttığında pkk kimin taşeronluğunu yapıyor gayet iyi biliyoruz gibi bir söz etmiş ve nerdeyse tüm basın israil'e gözünü dikmişti.Acaba başbakan'ımız şimdi bir açıklama yapıp milletinden özür dileyip pkk nın kimin taşeronluğunu yaptığını açılamasının mı vaktidir!!!Ah içimizdeki -şahsen- ve toplumsal israil sen bittin!!!

ıtri

Üye
Konuyla ilgili gazetelerde güzel yorumlar var.
Ekrem Dumanlı tavsiye edebileceğim yazarlardan biri..

Bunlar birde "insanız" diye geçiniyorlar..

tebeyyün

Doçent
Konuyla ilgili gazetelerde güzel yorumlar var.
Ekrem Dumanlı tavsiye edebileceğim yazarlardan biri..

Bunlar birde "insanız" diye geçiniyorlar..

Tavsiyene uyup okudum.Kardeşim hepsi hikaye anlatıyor. Allah'a şükür Ekrem Dumanlı beyefendi kadar kafam çalışıyor.Konuşuyorlar hep bir şeyleri kurtarmak hesapları yaparak.Gerçekler ortaya çıksın diye değil.(Bazı taşları akıllarınca yerlerine oturmak için veya sözde bir empati için belkide bir sorgulama.kimbilir)Mesela Hiç kimse pkk yı sorgulamıyor.Pkk'nın bugüne kadar kimlere faydası olduğunu ve pkk aracılığyla nelerin başarıldığını hiç ama hiç kimse sorgulamıyor.Bir gün köşelerinde bu pkk yıda irdeleselerde irdeleseler ya...Başı açmayan kürt kızlarının nasıl başını açtıklarını mesela...Mesela Kürt'lerin asimilasyonun en büyük ayağının pkk olduğunu.Mesela bölgede pkk dan rant sağlayan ordu görevlilerini vs.vs...Korkusuz yazarlar görmek ümidiyle bir gün cennet vatanımda.Lafı ağzında gevelemeden.Evet ama demeyen bir yazar.Bir yazar çizelim şuraya aslında bakın tam şuraya.

ıtri

Üye
Ben ordu içindeki pkk lıları anlatan yazı olarak Duman'lıyı tavsiye ettim. Bence konuya değinmiş. İşin pkk boyutundan önce bütün kesimlerin neden sustuğunu ve niye bir şey yapılamadığını anlatıyordu. Ahmet altan da aynı konua değinmiş ve çerçeveyi biraz daha geniş tutmuş.

Sizin bahsettiğiniz mesele bence en geniş şekliyle ele alınması gereken bir şey. Türkie'de bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz yönleri içine alan bir araştırma yok. Ama siz bir yazı tavsiye ederseniz okurum.

Teşekkürler.

tebeyyün

Doçent
Ben ordu içindeki pkk lıları anlatan yazı olarak Duman'lıyı tavsiye ettim. Bence konuya değinmiş. İşin pkk boyutundan önce bütün kesimlerin neden sustuğunu ve niye bir şey yapılamadığını anlatıyordu. Ahmet altan da aynı konua değinmiş ve çerçeveyi biraz daha geniş tutmuş.

Sizin bahsettiğiniz mesele bence en geniş şekliyle ele alınması gereken bir şey. Türkie'de bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz yönleri içine alan bir araştırma yok. Ama siz bir yazı tavsiye ederseniz okurum.

Teşekkürler.

Benim bildiğim ve okuyabildiğim kadarıyla da böyle bir araştırma ya da yazı yok.Yok olması bazı şeylerin olmadığı anlamına gelmez.Siz ordunun içinde pkk'lılar olduğunu söylüyorsunuz.Ben ise çocukluğumda gençliğimde(ki hala gencim çok şükür-)yaşadığım şeylerden yola çıkarak kendimi sorguladığımda daha doğrusu asimile olmuş biri olarak çelişkilerimi, insafsızlıklarımı sorguladığımda,beni bazı şeylere iten nedenleri kurcaladığımda PKK 'nın bir devlet projesi olduğunu görüyorum.Ve bir siyaset yüzünden binlerce bu coğrafyanın çocuğunun canlarını teslim ettiğini görüyorum.Kimsenin yazıp yazmadığı gerçekten umurumda değil.Hayırlı sabahlar...

korakademik

Ordinaryus
propaganda
sürekli progpaganda
çok şey söylenir sadece bu konuda değil.

sonuçta birileri bizi yönlendirmeye çalışıyor

pkk nın içinde bize ajanlık yapan veya çifte ajan türü elemanlarımızın bulunması normal.
peki bunu pkk bilmiyor mu?
bildiklerini ne yapıyor
dağlara:D
bir tarafta mehmetçik
bir tarafta istihbaratçımız.

dağda görev yapan istihbaratçıları da bizim subaylar bildikleri için
çoban sandık vurmadık sözleriyle bir propaganda yapıyorlar.

pkk nın içine yerleştirilen ajanların yasadışı işlere bulaşmaması da mümkün değil.

neyse çok uzatmıyayım
birşey bildiğimi sanmayın sonra:)

vesselam asıl üstte yapılan progpagandaya TSK nın neden günler sonra açıklama yaptığı
bizi nereye doğru yönlendirmek istedikleri
ve bu kişilerin kimler olduğunu

bilemediğimiz sürece
propagandaları paylaşmamak ve üç maymunu oynamak en iyisi

yada yazdıklarımı okumayın yorumlamayın
boşverin

KFK

İhvan Forum Üye
İki amacından sapmış yapılanma.Bunlar el ele vermiş ülkeyi yiyor.Biri halkın vergisini tahsil ediyor diğeri kara parayı.Bu ordu lağvedilmeli...

Hatırlatma: Üçüncü dünya ülkelerinde ordu,kendi halkına karşı kurulur.Dış tehditlerden ziyade iç tehditler içindir.Buradaki iç tehdit; halkın demokratikleşmesi,özgürleşmesi,belirli bir refah düzeyine ulaşmasıdır.Yoksa hiçbir halk gerizekalı değildir,kendi ülkesini yıkıp başkasının himayesine girecek kadar...

korakademik

Ordinaryus
iç tehdit her zaman vardır.
iç tehdite karşı önlem alınması da zaruri
bizimkiler biraz abartıyor o kadar:)

nato ya bağlı olduğumuz için de
lağvedelim yeni ordu kuralım fikri şimdilik imkansız görünüyor.

KFK

İhvan Forum Üye
''Buradaki iç tehdit'' diye ayırt etmişim zaten dostum. Lağvedemezsin ama kafa kadroyu çok güzel emekli edersin.Zamanında, yüksek yargı yine kendi adamlarımızdan oluşsun diye sepetlediler ya hani eskileri ulusalcılar.Aynen öyle bir operasyon lazım.

Hatta zamanında Çiller,Özel Harekâta bir gecede toplatırım hepinizi diye bir generali tehdit ediyor.Ondan sonrası malum;28 Şubat sürecinde Özel Harekat dağıtıldı...Adamların nasıl bir kapasiteye sahip olduğunu Yüksekova'da görev alan uzman çavuş dayım anlatırdı.Böyle bir kadroyu niye dağıtasın ki başka türlü? İşte böyle bir kadro da olayı çözer...

ıtri

Üye
Benim bildiğim ve okuyabildiğim kadarıyla da böyle bir araştırma ya da yazı yok.Yok olması bazı şeylerin olmadığı anlamına gelmez.Siz ordunun içinde pkk'lılar olduğunu söylüyorsunuz.Ben ise çocukluğumda gençliğimde(ki hala gencim çok şükür-)yaşadığım şeylerden yola çıkarak kendimi sorguladığımda daha doğrusu asimile olmuş biri olarak çelişkilerimi, insafsızlıklarımı sorguladığımda,beni bazı şeylere iten nedenleri kurcaladığımda PKK 'nın bir devlet projesi olduğunu görüyorum.Ve bir siyaset yüzünden binlerce bu coğrafyanın çocuğunun canlarını teslim ettiğini görüyorum.Kimsenin yazıp yazmadığı gerçekten umurumda değil.Hayırlı sabahlar...

Senden farklı düşünmüyorum.
Ama PKK bu ülkenin şöyle veya böylesiyle sorunsa,
Bu sorunu derinlemesine inceleyen bir yazı okumadım.
Yanlış hatırlamıyorsam Mehmed Pamak'ın "Müslüman Kürtler" diyekalın bir kitabı vardı.
Almak için zamana bırakınca belki toplatıldı, bir daha bulamadım.

MEHMED PAMAK "müslüman kürtler" Selam yayıncılık..
Bulabilirsen bir oku bakalım.

tebeyyün

Doçent
Senden farklı düşünmüyorum.
Ama PKK bu ülkenin şöyle veya böylesiyle sorunsa,
Bu sorunu derinlemesine inceleyen bir yazı okumadım.
Yanlış hatırlamıyorsam Mehmed Pamak'ın "Müslüman Kürtler" diyekalın bir kitabı vardı.
Almak için zamana bırakınca belki toplatıldı, bir daha bulamadım.

MEHMED PAMAK "müslüman kürtler" Selam yayıncılık..
Bulabilirsen bir oku bakalım.

Bulabilirsem okurum.
Teşekkür ederim...

Ebu'l-Feth

Doçent
Soru işaretlerinden çıkmaya...

Dikkat edilirse PKK tarihinin en başarılı ve en çok kan döktüğü yılını yaşıyor... nedeni açık sizler daha iyi biliyorsunuz..
İlk defa bu kadar çok yönlü bu kadar derin bir şekilde araştırılıyor...

Normalde bir örgütün üstüne birlik gönderdiğin veya operasyon düzenlediğin takdirde o örgütün daha dişli bir şekilde ve farklı stratejilerle eylemlerini sürdürmesini beklersiniz fakat Pkk bunun tam tersi üzerine yapılan operasyonlardan sonra bir müdet beklemeyi yeğliyor(şimdiye kadar ki halde) ve ortalık durulduğunda ve türkiye atağa geçtiğinde tekrar ortaya çıkıyordu veya çıkarılıyordu... Apo yakalandığında bu örgütün bitmesi lazımdı ama birileri tarafından beslenerek o kötü günleri atlattı ve halen başlarıylan irtibatı sağlanmaya devam ediyor... Ve bugün komando birliğimiz(daha geçen gün yaşanan olay) pusaya düşürülüyor ve şehit veriyoruz ki bu komando birliği pkk ya en çok zaiyat vermiş ve tecrübeli bir birlik... bu nasıl oluyor peki... pkk'lılar bunların burnun dibine kadar giriyor fakat kimse farketmiyor... Ordunun içinde pkk'lı var! süper bir tespit ama pkk'lı değil pkk ile ordunun bağlantısını sağlayan köpekler var... Ordunun ta başında çöreklenmiş ******** komutanlar.. şereften nasibini almayan niteliksiz hayvanlar var... Bu vatanın dinine imanına değerlerine küfretmeyi bilen, terör örgütünü besleyen ve sırtını sıvazlayan pislikler... sadece orduda mı! hayır haksızlık etmeyelim, Yargı da onlarla ve zamanında yürütmede onlarla idi ama Rabbim hesablarını alt üst etti.. inşaAllah tutunamayacaklar ve bunlar pkk'nın ve ortakçılarının son çırpınışları inşaAllah... Bu ordunun başındaki, yargıdaki, muhalefet partilerindeki aç köpeklere rağmen bu sorun bitirelecek inşaAllah.. duayla... vesselam:thinking: