Ooo Provokatör Beyler de Gelmiş... Nerde Kalmıştınız?

• Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest

Ne zaman bu ülkede yüzleşemeyeceğimiz bir meselemiz, halının altına süpürdüğümüz bir antagonistik çelişkimiz (Yan sayfadaki Chantal Mouffe'a selam olsun) boy verse yarı mafyatik bir şahsiyet olan bay provokatör gelir, bütün suçlarını üstüne alır, hepimizi hakikatle yüzleşme belasından kurtarır.

Başörtüsü tartışması başörtülü küçük kızların ailelerinden toplanıp laik yaşam merkezlerinde devşirilmesi gibi önerilere doğru yuvarlanmışken gözlerimiz yollarda kalmıştı zaten.

Ülkemizin velud topraklarından fışkıran son provokatör bey 13 yaşındaki kızını ortaokula başörtülü göndermek için iki yıla yakındır mücadele veren Diyarbakırlı bir baba.

İş bekleyen eski genel yayın yönetmenleri kahvesine dönen Hürriyet'in iç sayfalarında unutulmuş bir yazara göre ise yaşanan "Türban kalkışması." Çocuğuna haklı olarak din dersi aldırmak istemeyen Alevi babaya gösterdiği nezaketi bu babaya layık bulmamış. İsyancıların bastırılması konusunda bir Sabiha Gökçen atikliğindeki yazar bu kez yalnız değil ama.

Kavga eden sevgililerin ortak düşman üzerinden yenide barışma taktiğini kullanan AKP'liler de laik camiayı sevinçlere gark ederek "Evet, evet, provakatör o" diye bağırıyor.

AKP'nin İnsan Hakları Komisyonu Başkanı herhalde bu ara Platon'u fazla kaçırıp devletin gerekirse "çocukları ailelerinden alabileceğini" bile söyledi. Hazır devlet kapıyı kırıp eve girdi, mesela böyle 42 ilde düzenlenecek bir operasyonla anne sütüyle beslenmeyen altı aylık bebekler de biberon zulmünden kurtarılsın. Belki devlet o bebeleri yetiştirip, yetiştirip Yeşil, Kırmızı, Sekiz, Dokuz diye piyasaya sürer de o canı sıkılan İnsan Hakları Komisyonu başkanına iş çıkar.

Provokatör namzedi dindar babanın suçu çocuğunu kendi istediği gibi yetiştirmek. Burada duracaksın deniyor adama. Çünkü belgeleri eksik. 13 yaşındaki kızının bu dini isteyerek seçtiği yolunda noterden onaylı muvakkatnamesi, aydınlamasını tamamladığına dair temiz hal kağıdı yok. Üç tane spermle bu hakkı ona kim veriyor?

Halbuki bu ülkede laik aileler çocuklarını ilk kez denize mayoyla sokmadan önce onlara "Kızım belki ileride dindar biri olmayı seçeceksin. O yüzden bu kıyafetle yüzüp yüzmeyeceğin üzerine iyice düşün, tercihi sana bırakıyoruz" diye soruyor di mi?

Provokatör bey yalnız dolaşmaz. Bu kez de yalnız gelmemiş. Yanında kader arkadaşı Hassasiyet Abi'yi de getirmiş.

Ermeni Konferansı, Habur'da PKK'lıalrın karşılanması, 30 Ağustos'da Rum Ermeni korolarıyla Sezen Aksu'nun konser vermesi, eşcinsel yürüyüşleri, Newrozlar, Alevi mitingleri sırasında bize gelen Hassasiyet Abi'nin bu kez sebebi ziyareti İsmailağa Cemaati tarafından düzenlenecek bir toplantı.

29 Ekim haftasında bu kadar cüppeli sarıklı adam ve çarşaflı kadının biraraya gelmesinin yaratacağı "hassasiyet" dikkate alınarak toplantı iptal edildi ya da valilikçe izin kaldırıldı arası bir durum yaşandı.

Zaten kimin umurunda. Bu fotoğrafın şeriat geliyor korkusuna gerekçe yapılması hassasiyetine dikkat çeken bu kez az kalsın o cemaatle ilişkisi nedeniyle İlhan Cihaner'in sosyolojiye karşı açtığı davada basılacak Yeni Şafak gazetesi oldu.

Böyle el birliğiyle televizyonda bir perende atmadığı kalan stand-up'çı, ehl-i sünnet vel-devlet mezhebinden, hikmeti hükümet ekolünden bir hocanın da içinde olduğu toplantıyı yapan cemaatin sakallı sarıklı cüppeli, çarşaflı insanlardan oluştuğu sosyolojik gerçeğini halının altına süpürdük. Soranlara "attaya gittiler" diyeceğiz. Onlar öyle Çarşamba'da Patrikhane'nin Vatikanlaşmasını engelleyecek bir mevkide takılsın ama gözümüze görünmesin fazla.

Niye, çünkü birilerinin göz zevkini bozmaktalar. Çünkü onları gördükçe laikler darbe istemeye en demokratlar "Aa başörtüsü yasağı ipini gevşetirsek bak böyle olur sonumuz" diye kırbaç sallamaya başlıyor, gazeteler kendilerini tutamayıp çarşaflı, cüppeli insan resmini birinci sayfadan "2010 Türkiyesi" diye basıyor.

"Başörtüsü özgürlüğünü size veririm" ama bunları yok edin diyen Hassasiyet Abi'nin sesini duyan Yeni Şafak'ın toplantı iptal ettiren bu hassas yayınını bir demokrasi, özgürlük, farklılıklara tahammül meselesine çevirmeden bu hassasiyetlere saygı duyarak bu işi daha fazla kurcalamıyorum.

Gözümü kapattım, işiniz bitince bana haber verin.

[email protected]

TARAF

|SEÇKiN|

Profesör
"hassasiyet abi!"
sevdim bu lâfı... ilginç bi yorum!
yazıyı hemen kızmadan, önyargısız okumakta yarar var diyorum.
söylenen, anlatılan her şeye katılmayabilirsiniz, ama haklı noktalarını da görmemezlikten gelirsek biz de haksızlık etmiş oluruz.

semih_TEK

Doçent
çok güzel bı yorum
ama artık onlar küçücük bir azınlık
gerçı hep öyleydılerde

serhen

Asistan
Eskiden sakallı ,çarşaflı ,cübbeli,namazkılanlara "gerici" diyorlardı, şimdilerde "provakatör" diyorlar,bizde bu anlamda elhamdülillah provakatörüz.

bakış

Kıdemli Üye
Eskiden sakallı ,çarşaflı ,cübbeli,namazkılanlara "gerici" diyorlardı, şimdilerde "provakatör" diyorlar,bizde bu anlamda elhamdülillah provakatörüz.
kardeş sadece omu?
eskiden kırmızı gazeteler söylerdi,şimdi yeşil gazeteler söylüyor.
aslında yeni şafak gazetesine 2 günde 2 tokat atıldı.Birincisi cübbeli ile mahmut efendinin aynı karede yer alması,iknciside herkes sessiz sakin programı yapıp evine gitti.Yani gazetenin iki yalanı ortaya çıktı.Olay kapandı.Yarınki yeni şafak gazetesi bakalım ne manşet atacak....

|SEÇKiN|

Profesör
kardeş sadece omu?
eskiden kırmızı gazeteler söylerdi,şimdi yeşil gazeteler söylüyor.
aslında yeni şafak gazetesine 2 günde 2 tokat atıldı.Birincisi cübbeli ile mahmut efendinin aynı karede yer alması,iknciside herkes sessiz sakin programı yapıp evine gitti.Yani gazetenin iki yalanı ortaya çıktı.Olay kapandı.Yarınki yeni şafak gazetesi bakalım ne manşet atacak....

bu arkadaşlar yazılan, yapılan yorumlara hiç kafa yorma gereği bile duymuyorlar. belki de hiç okumuyorlar. herşeye at gözlüğü takarak bakmak buna derler zahir.

Gülzar-ı İrfan

..............

Provokatör namzedi dindar babanın suçu çocuğunu kendi istediği gibi yetiştirmek. Burada duracaksın deniyor adama. Çünkü belgeleri eksik. 13 yaşındaki kızının bu dini isteyerek seçtiği yolunda noterden onaylı muvakkatnamesi, aydınlamasını tamamladığına dair temiz hal kağıdı yok. Üç tane spermle bu hakkı ona kim veriyor?

Halbuki bu ülkede laik aileler çocuklarını ilk kez denize mayoyla sokmadan önce onlara "Kızım belki ileride dindar biri olmayı seçeceksin. O yüzden bu kıyafetle yüzüp yüzmeyeceğin üzerine iyice düşün, tercihi sana bırakıyoruz" diye soruyor di mi?

Provokatör bey yalnız dolaşmaz. Bu kez de yalnız gelmemiş. Yanında kader arkadaşı Hassasiyet Abi'yi de getirmiş.

Yukardaki yazıdan bir paragraf.....

Yorumda bulunan kardeşler keşke yazıyı okuyupta yorumlasalar .....

:crying:

ALLAHA EMANET OLUN

serhen

Asistan
Keşke kardeşlerşimiz abilerimiz,yazarın yorumunu okurken gösterdiği dikkati, üyelerin yorumlarını okurken de gösterselerdi :) ,ben yukarda yazara itiraz eden bir yorum okumadım ,zaten "keşke yazıyı okuslar" diyenlerin yazıyı da okumadıkları belli ,okusalardı yazarın " ehl-i sünnet vel-devlet mezhebinden, hikmeti hükümet ekolünden" diye ehl-i sünnet ile alay etmesine rıza göstermezlerdi.

ıtri

Üye
Keşke kardeşlerşimiz abilerimiz,yazarın yorumunu okurken gösterdiği dikkati, üyelerin yorumlarını okurken de gösterselerdi :) ,ben yukarda yazara itiraz eden bir yorum okumadım ,zaten "keşke yazıyı okuslar" diyenlerin yazıyı da okumadıkları belli ,okusalardı yazarın " ehl-i sünnet vel-devlet mezhebinden, hikmeti hükümet ekolünden" diye ehl-i sünnet ile alay etmesine rıza göstermezlerdi.

Onların Ehli sünnet diye bir dertleri yok ki kardeşim.
O hassasiyeti kardeşlerimizden bekleyeceğiz.

Yorum genel olarak güzel..
Bu dolmaları artık yutmamak erekiyor.
ABD de herkez istediği bir şekilde okutuyor, hiçte dünyanın yıkıldığı yok.
Bu laikler son karın ağrılarını yaşıyorlar inşaallah.
Yakında müzelik olacaklar.

ummuhan

Kıdemli Üye
Kim okudu kim okumadı kim nereyi okudu kimi okudu..... ben karıştırdım bi parmak kaldıralım hele yazıyı okuyanlar kimler mesela ? :)

reis

Kıdemli Üye
Ben okudum, ama çoğunu zaten ya daha önceden biz söylüyorduk ya da katılıyorduk.. :)
Biz Çarşambaya verilen "Patrikhane'nin Vatikanlaşmasını engelleme" görevinin kimlerce tevdi edildiğini merak ediyoruz mesela..