Önemli stratejik dönüşüm

  • Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest
Merak ettiğim husus şu ...
Siyonist işbirliçisi idi ya bu arkadaşlar ...
Ne oldu bu görevi bırakmasını Amerikamı tembihledi ?
Buyrun bizim satınalınmış medyadan degil , başka yerlere ulaşan haberlerden ....


El Ahram gazetesinin internet sayfasında, Mukarram Muhammet Ahmet imzası ile yayınlanan yorum analizde bakın hangi tespitlere yer verildi:

Türkiye-İsrail ilişkilerinin bir kez daha zor bir aşamaya geldiği görülüyor. Bu durum, her iki tarafın, diğerini güvenliğini tehdit eden potansiyel bir düşman olarak görmesine ve bu tehdidi kontrol etmek için planlar geliştirmesine neden oldu. Bu gelişme, Türkiye'de siyasetçileri ve askerleri bir araya getiren ve bu ülkenin güvenlik stratejilerini belirleyen Millî Güvenlik Kurulunun siyaset belgesini onaylamasından sonra ortaya çıkmaya başladı. Beş yılda bir değişiklikler yapılan söz konusu güvenlik belgesinde yani "Kırmızı Kitap"ta bu yıl ilk defa İsrail muhtemel tehditler arasında yer aldı.

Öte yandan Likud koalisyonu, yüzbinlerce İsrail vatandaşının Türkiye'ye seyahat etmesini önlemeyi düşünüyor. İsrail Turizm Bakanı böyle bir kararı, İsrail'in onurunu geri alması için önemli bir adım olarak değerlendirdi. Haaretz gazetesi, söz konusu güvenlik belgesini, iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki iş birliğini önleyebilecek üzücü bir gelişme olarak nitelendirdi.

İsrailliler, iki ülke ilişkilerinin bozulma nedenlerini çarpıtmaya çalışıyor. Nitekim İsrail bu durumu; Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın politikalarına, AK Partinin İslami kökenli oluşuna, Türklerin AB üyeliğiyle ilgili hayal kırıklıklarına ve Türkiye'nin, İran'a yönelik yaptırım kararlarına karşı çıkmasına bağlıyor. Oysaki Türkler, İsrail'i Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden bir unsur olarak algılamalarını, söz konusu ülkenin düşmanca politikalarına, Orta Doğu'nun istikrarını sürekli olarak tehdit etmesine, Lübnan'a ve Gazze'ye yeni bir saldırı düzenleme ihtimaline bağlamaktadır. Bütün bunlar Türkiye'nin güvenliğine ve çıkarlarına dokunduğundan İsrail, Ankara için bölgesel tehdit oluşturuyor. İsrail'in hayal kırıklığını artıran bir diğer husus da Türkiye'de ordunun artık iki ülke arasındaki ilişkileri düzeltemeyecek olmasına inanmasıdır. Oysa İsrail buna çok güveniyordu.

BAYEGM

 
Üst