Ölüyoruz Demek ki Yaşanılacak (16 Nisan'da Bayrampaşa'da)

mostar

Profesör
Mavi Marmara Tiyatrosu Geliyor
23 Ocak 2011 - 02:33:43

“Ölüyoruz, Demek ki Yaşanılacak: Mavi Marmara” adlı tiyatro oyununun 5 Şubat 2011 tarihinde saat 18.30'da Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde galası yapılacak.

Gazze’ye uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkan ve terör şebekesi İsrail tarafından saldırıya uğrayan Mavi Marmara dünyanın dört bir tarafında konuşulmaya devam ediyor. Gazetelerde, radyolarda, dergilerde ve sosyal medya araçlarında gündemden hala düşmedi. Özgürlüğün sembolü hakkında pek çok kitap yazıldı. Uluslararası kamuoyunda tartışmalar sürüyor.
23_Ocak_2011_13_26_29_9359094500.jpg
Diplomasinin vicdanına bırakılmayacak kadar önemli olan Mavi Marmara için yapılan çalışmalara sanat alanında dünyanın farklı ülkelerinden şarkıcılar yaptıkları Mavi Marmara şarkılarıyla katkı yaptılar. Genç Öncüler Tiyatro topluluğu da Mavi Marmara için uzun bir süredir yeni bir tiyatro oyunu hazırlıyordu. Oyun nihayet çok yakında ilk gösterimiyle tiyatro severlerle buluşacak.

Senaryosunu Sedat Doğan’ın yazdığı, yönetmenliğini Bedir Afşin’in yaptığı “Ölüyoruz, Demek ki Yaşanılacak: Mavi Marmara” adlı tiyatro oyununun 5 Şubat 2011 tarihinde Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde galası yapılacak.

28 Ocak’ta gösterime girecek tiyatro oyununda Mavi Marmara’da yaşananlar anlatılacak. İnsanlığın vicdanının yeniden ayağa kalktığı o gün tekrar canlandırılacak. 18 kişilik dev bir kadronun yer aldığı oyunu izleyiciler ücretsiz olarak izleyebilecek. Gala sonrası çıkılacak Anadolu turnesinde “Ölüyoruz, Demek ki Yaşanılacak: Mavi Marmara” adlı tiyatro oyunu Anadolulularla buluşacak.

Selman Maltaş

ismail

Yeni
Mavi Marmara katliamını sahneye taşıdılar

Mavi Marmara katliamını sahneye taşıdılar http://www.haber7.com/

“Mavi Marmara, ‘Ölüyoruz Demek ki Yaşanılacak’ ” konulu oyunu hazırlayan “Genç Öncüler Tiyatro Topluluğu”nun yönetmeni Bedir Afşin ile konuştu. Afşin, oyunun amacını şöyle açıkladı:

Kurtlar Vadisi Filistin filminin ardından Mavi Marmara’nın sahnelendiğini duyunca unutulmaması gereken acıları bizlere hatırlatanlara destek olunması gerektiğini düşündüm. Hemen “Mavi Marmara, ‘Ölüyoruz Demek ki Yaşanılacak’”konulu oyunu hazırlayan “Genç Öncüler Tiyatro Topluluğu”na ulaştım. Oyunun provalarını izlemek istediğimi söylediğimde, beni kırmadılar ve oyunun provalarının gerçekleştirildiği salonda buluştuk. Oyun iyi sahnelenmişti ve bir kez daha içimin yandığını hissettim. Çıkışta oyunun yönetmeni Bedir Afşin’e merak ettiğim soruları yönelttim. En başta söylemek isterim ki 5 Şubat Cumartesi günü Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek olan oyunu herkes ücretsiz olarak izleyebilir.
Genç Öncüler Tiyatro Grubu ne zaman ve nasıl kuruldu?
Genç Öncüler Tiyatro Topluluğunu 2008 yılında kurduk. 8 arkadaş bir araya geldik ve böyle bir adım attık. İlk oyunumuzu da o yıl oynadık. Böylelikle, Necip Fazıl Kısakürek`in `Püf Noktası` oyunuyla ilk kez seyirci karşısına çıkmış olduk…
Sergilediğiniz oyunların teması “bizim denilen acılara” bir kez daha dikkat çekmek amacını mı taşıyor?
Bu çok zor bir soru. Mavi Marmara’da öyle oldu diyebiliriz. İsrail, savunmasız Müslümanları yarım asırdır katlediyor. Çocukları acımasızca öldürüyor. Ben hep şu duayı ederim. “Allah bizi birbirimize yardımcı kılsın” Mavi Marmara’da olanlar bütün dünyanın gözü önünde katledilen insanların yardımına koştu. Dünyanın bütün devletlerinin eli kolu bağlıymış gibi seyrettiği bir vahşeti içlerine sindiremeyen bir avuç kahramandı hepsi. Üstelik dünyanın dört bir yanından kahramanlar. Bizim de yaptığımız onların bize yaptığı bu iyiliğe bir iyilikle karşılık vermek. Birbirimize yardımcı olmak... Onlar yola çıkarak unutmadıklarını gösterdiler bize de unutturmamak düştü.
“Bizim” meselesine gelince, öyle bir tanımlamayı hiç düşünmedim. Böyle kalıplar içinde düşünmekten yana da değilim. Bir acıyı içinde hissedersen onu dışarı aktarırsın. Bu da zaten bizim dediğiniz şeydir.
Dünyada bir sembol haline gelen “Mavi Marmara’yı” sahneye uyarlamak fikri nasıl doğdu?
Mavi Marmara’ya ilk tacizler başladığında büyük bir öfkeyle ve ne yapacağımızı bilmeden İsrail Konsolosluğuna koştuk. Bir şey yapılmalıydı. İstanbul’un bütün binaları sanki üzerime geliyordu. Eli kolu bağlanmış gibiydim. Düşünsenize masum insanlara katil bir ordu saldırıyor ve elinizden hiçbir şey gelmiyor. İnsanın böyle bir durumda yaşadığı çaresizlik çok zor ifade olunuyor. Sedat Ağabey imdadıma yetişti. Fikrini söyledi. Sonra da yazdı. 4 ayda arkadaşlarımızla birlikte çalıştık. Şimdi 5 Şubat’ı bekliyoruz.
Kaç kişilik bir ekiple çalışmalarınıza devam ediyorsunuz?
22 kişilik oyuncu kadrosu ve 7 kişilik bir prodüksiyon ekibiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
“Ölüyoruz! Demek ki yaşanılacak” adlı oyun kısa süre önce yaşadığımız bir acıyı anlatıyor. Böyle bir oyunu yönetmek sizde nasıl bir duygu oluşturdu?
Yukarıda da söyledim. “Allah bizi birbirimize yardımcı kılsın” Oraya giden her bir kahramanın varlığı beni çok rahatlatıyor. Çünkü elimin yetişmediği yere merhamet elini uzattılar onlar. Sadece Filistin de değil üstelik. Dünyanın dört bir yanına… Benim varlığım da yönettiğim bu oyunla onları bir nebze rahatlatırsa bana yeter. Ümmet de böyle bir şey olsa gerek. Canını feda eden şehitlerimiz var. Bu açıdan, buradan cümle kurmak benim için çok zor.
Oyuncuların Mavi Marmara’nın ruhunu yakaladığına inanıyor musunuz?
Henüz oyuna başlamadan motivasyon dersleri yaptık. Ben onlara bir takım videolar izlettim. Amerika ve İsrail’e ait İşkence videolarıydı bunlar. Videolar bittiğinde sınıfta yalnız kaldığımı gördüm. Sonuna kadar izlemeye dayanabilen kalmamıştı. Neyi oynadıklarını çok iyi biliyorlar. İsrail’in kim, Mavi Marmara’nın da ne olduğunun farkındalar. Oyuncu arkadaşlarım güzel yürekleriyle iyi iş çıkardılar. Üstelik hepsi gönüllü...
Senaryo kim tarafından yazıldı ve tamamıyla yaşananlar üzerine mi kuruldu?
Sedat Doğan’ın fikriydi. Genç Öncüler Tiyatro Topluluğunda bu yıl birlikte çalışma yaptık. Oyun, yaşananlar baz alınarak yazıldı elbette ama İsrail yaptıklarıyla içimizde bir yara zaten. Hepimiz çok sıkıldık İsrail’den. Nedenlerini de çok iyi ifade etti Sedat ağabey text üzerinde…
Oyun ne zaman nerede sergilenecek? Oyunu izlemeye herkes gelebilir mi?
Herkesi 5 Şubat Cumartesi günü Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezine bekliyoruz. Katılım Ücretsiz. Herkes misafirimiz o gece.
Genç Öncüler Tiyatro Grubuna katılmak isteyen gençler size nasıl ulaşabilir?
www.tiyatrogenconculer.com bu adresten iletişime geçebilirler.

HaZiRuN

Revizyonda
Mavi Marmara Tiyatrosu Geliyor

Genç Öncüler tiyatro topluluğundan müthiş bir oyun; Ölüyoruz , Demek Ki YAŞANILACAK! MAVİ MARMARA.
Arkadaşlar tiyatro çok büyük bir organizasyondur başta AKV İHH olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşunun iştirak edeceği ÜCRETSİZ Tiyatromuza davetlisiniz.

'' tek derdimiz derdimizi paylaşmak''
GENÇ ÖNCÜLER
tiyatro topluluğu

Zaman: 05 Şubat Cumartesi · 18:30 - 21:30

Yer : Bağlarbaşı Kültür Merkezi
Selamiali Mah. Gazi Cad. No:20
Üsküdar - iSTANBUL

HaZiRuN

Revizyonda
“Ölüyoruz, Demek ki Yaşanılacak: Mavi Marmara” adlı tiyatro oyununun 5 Şubat 2011 tarihinde saat 18.30'da Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde galası yapılacak. Gazze’ye uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkan ve terör şebekesi İsrail tarafından saldırıya uğrayan Mavi Marmara dünyanın dört bir tarafında konuşulmaya devam ediyor. Gazetelerde, radyolarda, dergilerde ve sosyal medya araçlarında gündemden hala düşmedi. Özgürlüğün sembolü hakkında pek çok kitap yazıldı. Uluslararası kamuoyunda tartışmalar sürüyor.

23_Ocak_2011_13_26_29_9359094500.jpg
Diplomasinin vicdanına bırakılmayacak kadar önemli olan Mavi Marmara için yapılan çalışmalara sanat alanında dünyanın farklı ülkelerinden şarkıcılar yaptıkları Mavi Marmara şarkılarıyla katkı yaptılar. Genç Öncüler Tiyatro topluluğu da Mavi Marmara için uzun bir süredir yeni bir tiyatro oyunu hazırlıyordu. Oyun nihayet çok yakında ilk gösterimiyle tiyatro severlerle buluşacak.

Senaryosunu Sedat Doğan’ın yazdığı, yönetmenliğini Bedir Afşin’in yaptığı “Ölüyoruz, Demek ki Yaşanılacak: Mavi Marmara” adlı tiyatro oyununun 5 Şubat 2011 tarihinde Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde galası yapılacak.

28 Ocak’ta gösterime girecek tiyatro oyununda Mavi Marmara’da yaşananlar anlatılacak. İnsanlığın vicdanının yeniden ayağa kalktığı o gün tekrar canlandırılacak. 18 kişilik dev bir kadronun yer aldığı oyunu izleyiciler ücretsiz olarak izleyebilecek. Gala sonrası çıkılacak Anadolu turnesinde “Ölüyoruz, Demek ki Yaşanılacak: Mavi Marmara” adlı tiyatro oyunu Anadolulularla buluşacak.

Selman Maltaş

ismail

Yeni
BEDİR AFŞİN! PERDE!
23944.jpg

Tanımamız gereken biri var!
Püf noktasından Mavi Marmara'ya, sosyolojiden sinemaya uzanan bir hayatı, Bedir Afşin'i yakından tanımak istedik.

Bedir Afşin, tanımanız gereken bir isim. En azından sinema sektöründe genç yaşıyla ters orantılı olarak çok iş başardığı için, haberdar olmanız gereken biri. Aslen Malatyalı ve 1987 doğumlu. İstanbul Üniversitesi'nde İşletme okurken, bir şeyler ters gelmiş kendisine, eğitimini yarıda bırakmış. Şimdilerde Plato MYO'da Sinema Tv öğrencisi, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi'nde Sosyoloji okuyor. Öğrencilik durumunu sorduğumuzda gülerek “Ömrüm bitecek ama öğrenciliğim bitmeyecek sanırım” diyor. Bu güzel sanrıyı dua kabul edip, amin diyoruz.

Bedir Afşin Bedir Afşin, şimdiye kadar 6 kısa film çekmiş. Özellikle “Öteki Çocuklar” filmi epey olumlu eleştiri almış. Yakın zamanda bazı vakıflarda ve söyleşi ortamlarında, sinema üzerine konuşmalar yaparken de gördük kendisini. Başarısı çok dikkat çekmiş ve çoğumuzun yakından tanıdığı güzel isimlerle beraber sinema ve tiyatro üzerine planlar yapmışlar. Bu isimleri söylemekten şimdilik hazzetmese de, güzel planlardan birini bugünlerde sıkça duyuyoruz: “Ölüyoruz Demek Ki Yaşanılacak” isimli bir tiyatro oyunu, Mavi Marmara'nın hikayesini sahnelere taşıyor. “Tek derdimiz derdimizi paylaşmak” sloganıyla girişilen iş, Bedir Afşin'in 2008 yılında kurduğu Genç Öncüler Tiyatro Topluluğu tarafından üstlenilmiş. Daha önce Necip Fazıl Kısakürek'in Püf Noktası isimli oyununu oynayan grup, Sedat Doğan'ın yazdığı bu teksti heyecanla karşılamış. “Oyuncuların ve yapımcıların hepsi Mavi Marmara hakkında benzer şeyleri mi düşünüyor?” diye sorduğumuzda, “Zaten inanmadığınız bir şeyi ne sinemada, ne tiyatroda seyirciye sunamazsınız” diyor Bedir Afşin. “Biz de buna dikkat ettik tabi. Bu müslümanca bir duruştur.”
Rol yapmayın!
Sohbet sırasında Mavi Marmara günlerine geri dönüyoruz. Bedir Afşin, o geminin gidişini bir mecburiyet olarak görüyor ve ekliyor: “Vicdanın öldüğü yerlerde, vicdan sahibi insanlar, oradakilere yardıma gittiler. Bütün olay bu. Yaşanılanlar alelade olmaktan çok uzak, destansı şeyler. Bir destandır Mavi Marmara. Art niyetsiz bir eylemdir. Sabırın bittiği bir yerde, bir şeyler yapma ihtiyacı duyanlar o gemideydiler.”

23946.jpg

Konuşma uzadıkça, müslümanların Mavi Marmara'ya yapılan baskını duyduğu zaman neler hissettiğini konuşuyoruz. Aslında konu bir müslüman meselesi de değil, insanlık meselesi. Bedir Afşin, haberi alır almaz soluğu İsrail Konsolosluğu önünde almış. İçindeki bir şeyler yapma isteğini bugün bile tam tarif edemiyor. Karşısında duran bina, binayı saatlerce seyretmesi, haykırmak istemesi, hiçbir şey yapamamın çaresizliği ve eş zamanlı olarak birilerinin gemide yaşadığı acı... O günlerde hissettiklerini asla unutamayacağını söylüyor. Bu tiyatro oyunu için çalıştırdığı oyunculara da sık sık “Rol yapmayın. Kendinizi o gemide hissedin” telkininde bulunmuş.
Oyun provalarının, belgesel ve kısa film planlarının ve güzel düşüncelerinin arasında, uzun ve keyifli bir sohbette, siyonizmden ne kadar nefret ettiğimizi anlatıyoruz birbirimize. “Herkes çocuğuna siyonizmi öğretmeli ve bütün müslümanlar var gücüyle kendini güçlü sanan bu zihniyetten nefret etmeli” diyoruz sonunda. Nefret etmenin önemini bilsek de, sadece hissetmekle kalmayıp, sevgisini ve nefretini projelere döken bu adamı ve samimiyetini takdir ediyoruz.
Ps: Kahveleri Bedir Afşin ısmarlıyor.

Sümeyye Karaarslan

ismail

Yeni
MAVİ MARMARA
24600.jpg

Mavi Marmara Sahnede
Genç Öncüler Tiyatro Grubunun hazırladığı "Ölüyoruz Demek ki Yaşanılacak" tiyatrosu 5 Mart Cumartesi günü Başakşehir'de.

Genç Öncüler Tiyatro Grubunun hazırladığı Mavi Marmara'da yaşanılanların anlatıldığı tiyatro oyunu "Ölüyoruz Demek ki Yaşanılacak" tiyatrosu
Tiyatro gösterimi ücretsizdir.

ismail

Yeni
Genç Öncüler Tiyatro Topluluğu tarafından sahneye konulan Mavi Marmara oyunu 16 Nisan’da Bayrampaşa’da sahnelenecek.

Mavi Marmara’da yaşanılan olayları konulan “Ölüyoruz Demek ki Yaşanılacak” isimli tiyatro oyunu 16 Nisan 2011 tarihinde Bayrampaşa Yücel Çakmaklı Kültür Merkezi’nde sahneye konulacak. Genç Bayrampaşa Gençlik Merkezi’nin (BAYGEM) katkılarıyla Genç Öncüler Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenecek oyun, saat 18.30’da başlayacak. Tiyatro oyunundan önce ise saat 17.30’da Mavi Marmara konulu resim sergisi açılacak.
Yer: Yücel Çakmaklı Kültür Merkezi (Kaymakamlık Altı)
Tarih: 16 Nisan 2011-04-11
Saat: 18.30

104467.jpg