ölüm

fatıma1

Doçent
imâm-ı Gazâlî hazretleri buyurdu ki:

"Ölüm büyük bir iştir, büyük bir tehlikedir. insanlar bunu bilmiyorlar. Hâtırlasalar da kalblerine fazla tesir etmiyor. Çünkü kalbleri dünya meşgalesine öyle dalmıştır ki, kalblerinde başka bir şeye yer kalmamıþtır. Bundan kurtuluş çâresi, bazen bir yere çekilmek ve bir saat kadar kalbini dünya meşgalelerinden uzak tutmaktır. Nitekim ıssız sahralarda dolaşan bir kimse, başkalarından kendisine bir yardım geleceğini düşünmez, başının çâresine bakar, önceden tedbir alır. işte tenha bir yerde oturup kendi kendine demelidir ki: Ölüm yaklaştı, belki bugün gelir. Eğer sana bilmediğin karanlık bir mağaraya gir deseler, 'içerisinde kuyu var mı? Yoksa zehirli veya yırtıcı hayvana rastlar mıyım veya ne var, ne yok bilmiyorum' diyerek, dizlerinin bağı çözülür. Ölümden sonraki işin, mezardaki korkulu hâlinin bundan aşağı olmadığı, gün gibi meydandadır.
Bunu düşünmemek ne biçim bir cesarettir. Bunun en güzel çâresi, ölen arkadaşlarına bakmak, onları düşünmektir...

Mezardaki hâllerini düşün!

Onları hâtırlayıp dünyada her birinin mevkisini, zenginliğini, işlerini, sıkıntılarını, neş'elerini, dünyada neye kavuştuklarını, ölümü nasıl unuttuklarını ve beklemedikleri bir zamanda, âhiret için ellerinde azık yokken, ölümün ansızın gelip onları götürdüğünü düşün! şimdi mezardaki hâllerinin nasıl olduğunu, âzâlarının birbirinden nasıl ayrıldığını, etlerini, derilerini, gözlerini ve dillerini böceklerin, kurtların nasıl yediğini, onlar bu halde iken vârislerinin mallarını taksim edip rahat rahat nasıl yediğini göz önüne getir!.."

Hadis-i şerîfte Peygamberimiz aleyhisselatü vesselam buyuruyor ki: (Ey ümmetim, emeliniz kısa olsun, ölümü çok hâtırlayınız!)

uykusuz

Kıdemli Üye
Allah hayır üzere ölüm nasip etsin cümlemize...

ebkem

Baş Yücelik
Ölümden korkuyorum. Ameli olmayan ölümden korkar elbet. Rabbime güveniyorum rahmetim gadabımı geçti diyor ama gerçekten yüzüm yok benim. Ağzımın tadını kaçırdın Gazali baba.

Rosasepia

Ordinaryus
Her gece olmasada, uyku öncesi ölüm gelir hatrıma
Ölümden korkmuyorum amelimden korktum kadar..

levent48

Kıdemli Üye
Ölümden korkuyorum. Ameli olmayan ölümden korkar elbet. Rabbime güveniyorum rahmetim gadabımı geçti diyor ama gerçekten yüzüm yok benim. Ağzımın tadını kaçırdın Gazali baba.

..............Böylece Kendisini görmelerini arzu eder — ki onları bundan alıkoyan dünya makamıdır. İmdi, O’nun bu sözü, tıpkı –biliyor olduğu halde– “ta ki bilelim” demesinde olduğu gibidir. Öyleyse O, ancak ölümle birlikte varlık bulacak olan bu özgül sıfata şevk duyar. Ve onların O’na duydukları şevk ancak ölümle diner. Ve Hak Teala, buna ilişkin olarak şu tereddütünü dile getirdi: “Mü’min bir kulumun canını alırken tereddüt ettiğim kadar hiçbir şeyde tereddüt etmem. Ben onu incitmekten duyduğum nefret ölçüsünde o da ölümden nefret eder; ama Bana kavuşması kaçınılmazdır.” Böylece O, ölümü anarak onu kederlendirmemek için “ölmesi kaçınılmazdır” demek yerine, ona Kendisine kavuşma müjdesini verdi. Resul’ün, “Ölmedikçe, hiçbiriniz Rabbinizi göremezsiniz” sözündeki gibi, insanın Hakk’a kavuşması ancak ölümle birlikte olduğu içindir ki, Allahu Teala “Bana kavuşması kaçınılmazdır” dedi. Ve Hakk’ın duyduğu şevk, bu nisbetin varlık bulması içindir.......

Fusus El-Hikem'den alıntı.

Enes R.a'ın rivayetine göre bir Hadis-i şerifte "Allahın c.c. kuluna en merhametli olduğu an kabre ilk koyulduğu andır."buyuruluyor

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ölüm gelecek. Ve ondan sonra hesabimizi bekleyecegiz.
Cok cetrefilli bir sekilde tamamlayacagimiz zaman tünelinden hesap günümüze ulasacagiz.
Hesap iyiliklerimizin ve kötülüklerimizin tartildigi bir zaman dilimi.
Iyilikleri agir gelenler icin Cennet vardir.
Dünya evresinde iyiliklerini ziyade eyleyenlere selam olsun.

ebkem

Baş Yücelik
“Ölmedikçe, hiçbiriniz Rabbinizi göremezsiniz"

Eyvallah @levent48 abi. Şol müjde için bin kere ölünür de bakmayın işte avam ruhuz. Bilemiyoruz işin derununu.