Ölülerin Ardından Kur'an Okumak Bid'at midir?

menzil5453

Doçent

Ey Mehmet Okuyan, bu cahil millete laf etmek kolay. Eğer cesaretin varsa, gerçekten hoca isen yalnız ve yalnız sadece Allah'tan korkun var ise bu millete laf etmek yerine bu milletin imanını çalan imamlarını asan, Kuran hadis gibi dini öğreneceği kitapları yakan Atatürk, ismet inönü ve yandaşlarına laf edersin. Bu milleti bu şekilde cahil bir duruma düşürenlere laf edersin.
Façan yiyorsa onlara laf edersin.

ömerusta

Kıdemli Üye
Selam

''Benim şeyhim senin şeyhini döver'' diye bir söz neden aklıma geldi acaba? :)
ne benim şeyhim nede hocam onu bunu kendima şeyh edinmekten ALLAH c.c. ha sığınırım sadece gerçeği söylediğine inanıyom

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bid'at'i falan bilmem de Allah'ın Rasülü'nde ve Sahabe'de olmayan bir eylem... Bir ameliye...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
cemaatimizden bir abimiz, (cemaatimiz derken, toplam 7 kişiyiz) vefat etmişti, vefatından 2 ay sonra rüyada görüldü, ona soruldu, " yılmaz abi, nasılsın" cevap olarak yılmaz abiden şu geldi, " hamdolsun iyiyim, arkamdan okuyorsunuzya".... rüya işte, boşverin...

o zaman, bu duaya lütfen amin dermisiniz,,, Alemlerin Rabbi olan Allah u teala, arkadan okunmaz diyenlere, kıyamet sabahına kadar, hiç bir kişinin dahi duasını nasip etmesin.....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
cemaatimizden bir abimiz, (cemaatimiz derken, toplam 7 kişiyiz) vefat etmişti, vefatından 2 ay sonra rüyada görüldü, ona soruldu, " yılmaz abi, nasılsın" cevap olarak yılmaz abiden şu geldi, " hamdolsun iyiyim, arkamdan okuyorsunuzya".... rüya işte, boşverin...

o zaman, bu duaya lütfen amin dermisiniz,,, Alemlerin Rabbi olan Allah u teala, arkadan okunmaz diyenlere, kıyamet sabahına kadar, hiç bir kişinin dahi duasını nasip etmesin.....

Dua Allah'ın emri, Peygamber'in de fiilidir... Kabristanlık da dahil...

Dolayısıyla, müslümanlardan duayı çok görenin imanından da korkarım...

NOT:

Allah'ın Rasülü hiç bir ölenin arkasından, kabirleri ziyaretinde ve taziyelerinde Kur'an tilavet etmemişlerdir...

Nedeni de çok basittir...?

Ölüye: "Namaz kıl" denmez...

Ölüye: "Ya Rabbel Alemin! Bu kardeşimizin, günahlarını, kusurlarını, kabahatlerini, yanlışlıklarını affeyle..." denir...

Sen ölen kardeşlerine dua etmeyecekmişsin, sen bilirsin... Ağlayacak değiliz...

abdullah birisi

Kıdemli Üye

NOT:

Allah'ın Rasülü hiç bir ölenin arkasından, kabirleri ziyaretinde ve taziyelerinde Kur'an tilavet etmemişlerdir...

Ölüye: "Ya Rabbel Alemin! Bu kardeşimizin, günahlarını, kusurlarını, kabahatlerini, yanlışlıklarını affeyle..." denir...

aynı mantık ile yazacak olursak, ölen ölmüş iş bitmiş, duanın ne faydası var...öyle ya, her şey bitmemişmi....

ben ölen biri için sevabı o ölene gitmesi niyeti ile sadaka versem, faydası varmıdır....

Efendimiz aleyhisselam veya sahabei kiramdan kimse Kur an okumamış öylemi, vefat eden birinin ardından...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
aynı mantık ile yazacak olursak, ölen ölmüş iş bitmiş, duanın ne faydası var...öyle ya, her şey bitmemişmi....

ben ölen biri için sevabı o ölene gitmesi niyeti ile sadaka versem, faydası varmıdır....

Sen sadaka verirsen sevabını da sen alırsın...

Miras'ın 3'te 1'i ölenindir, onun malından onun adına tasadduk edersin... Eğer vasiyet etmişse...

Neyse bunlarda önemli değildir:

Allah Rasülü, hiçbir ölenin arkasından Kur'an tilavet etmemiş dedik zaten...

Etmemiş, Allah Rasülü'ne tilavet ettirecek değiliz...

Dolayısıyla Allah'ın Rasülü'nün yaptığı bir eylemi bizler de yapmakla mükellefiz... Başka..???

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Sen sadaka verirsen sevabını da sen alırsın...

Miras'ın 3'te 1'i ölenindir, onun malından onun adına tasadduk edersin... Eğer vasiyet etmişse...

Neyse bunlarda önemli değildir:

Allah Rasülü, hiçbir ölenin arkasından Kur'an tilavet etmemiş dedik zaten...

Etmemiş, Allah Rasülü'ne tilavet ettirecek değiliz...

Dolayısıyla Allah'ın Rasülü'nün yaptığı bir eylemi bizler de yapmakla mükellefiz... Başka..???

“İçinizden birisi öldüğü zaman, onu durdurmayınız ve onu kabrine koyma hususunda acele ediniz. (Sizden birisi de) Ölünün başucunda Fatiha suresini, ayakucunda da Bakara suresinin sonunu okusun” (Taberani, el-Mu’cemu’l-Kebir, XII 340, Beyhaki, Şu’abu’l-İman, VII, 16 H. NO: 9294)

bak bakalım bu Hadisi şerif mevcutmu, araştırabilirmisin... bundan başlayalım, diğer rivayetlerede geleceğiz...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Allah Rasülü hiçbir kabirde Kur'an tilavet eden değildir...

Yahayy

Kıdemli Üye

NOT:

Her şey birbirine karışmış, benim arkamdan böyle toplanıp kimse oturup sahtekarca, Kurana hakaret edercedine oturup ihlas yasin masin okumasın.
Hatta vasiyet edebilirim.
İçten benim hakkımda böyle düşünüyor ise,
Allahım Ahirette bu kuluna iyilik ver, yakıcı ateşin azabından halas et, rahmetinle muamele et, sen rahmet sahiplerinin rahmetlisisin.

Bu kadar.. Hatta hatim vs filan kesinlikle gerek yok, oturup kendi nefsine kur'anı zihniyle kıraat edecek bir evlat, buna vesile olduğumuz bir dost bırakmışsak en güzel sadakai Cariyeyi bırakmışız demektir.
Ruhuna bir salavat,
Ruhuna bir hatim,
Ruhuna 1000 kelimeyi tevhid,
Ruhuna 1000 tefriciye faaliyetleri,
Kuranı ve zikri asıl hedefinden saptırmış bir insanın ameli olduğundan zaten habidat Amalehum benim için.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Her şey birbirine karışmış, benim arkamdan böyle toplanıp kimse oturup sahtekarca, Kurana hakaret edercedine oturup ihlas yasin masin okumasın.
Hatta vasiyet edebilirim.
İçten benim hakkımda böyle düşünüyor ise,
Allahım Ahirette bu kuluna iyilik ver, yakıcı ateşin azabından halas et, rahmetinle muamele et, sen rahmet sahiplerinin rahmetlisisin.

Bu kadar.. Hatta hatim vs filan kesinlikle gerek yok, oturup kendi nefsine kur'anı zihniyle kıraat edecek bir evlat, buna vesile olduğumuz bir dost bırakmışsak en güzel sadakai Cariyeyi bırakmışız demektir.
Ruhuna bir salavat,
Ruhuna bir hatim,
Ruhuna 1000 kelimeyi tevhid,
Ruhuna 1000 tefriciye faaliyetleri,
Kuranı ve zikri asıl hedefinden saptırmış bir insanın ameli olduğundan zaten habidat Amalehum benim için.

sadakai cariye mi,,,, iş bitmiş ölmüşsün, sadakanın ne faydası var sana...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
‘Esselâmü Aleyküm yâ ehle’l-kubûr! Mü’minler ve Müslüman’lar diyarının ehline selâm olsun! Allah bizden evvel ölenlerle bizden sonra öleceklere rahmet eylesin! Allah bizi ve sizi bağışlasın. Siz bizim öncümüzsünüz. Biz de peşinizden geleceğiz. Ve İnşallah sizlere kavuşacağız!’”

(Müslim)

Esselâmü Aleyküm ehle’d-diyâri mine’l-mü’minîne ve’l-müslimîn. Ve innâ inşâallahü le-lâhikûn. Es’elullâhe lenâ ve lekümü’l-âfiye”

(Bu kabristanda bulunan Mü’min ve Müslümanlara selâm olsun. Bizler de İnşallah sizlere muhakkak katılacağız. Allah’tan bize ve size afiyet dilerim) diye duâ edilir.

Müslim

NOT

Tasavvufçular sanılır ki, Peygamber'e tamamen itaatkar eden insanlar... Hayır...

Onlar kendilerine uydurulmuş bir Peygamber isterler ve arzu ederler sadece...

İlim Talebesi

Yasaklı
Allah Rasülü hiçbir kabirde Kur'an tilavet eden değildir...

Allah Resulu sav , çakıl taşlarıyla da tesbih çekmiodu :) Sahabeden bazıları çakılla tesbih çekiodu :)

Allah Resulu yapmadığı için bunu yapmayın !

Bu nasıl mantıktır :) Güldürdün beni :)

İbn Ömer (RadıyALLAHu anh) defnedileceği vakit kabrinin başında Bakara suresinin ilk âyetleri ile son âyetlerinin okunmasını tavsiye etmişti. (Beyhaki, 4:56)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Elbet yalandır...

Hz Peygamber'in, gerek Mekke'de, gerek Medine'de ve gerekse Uhud'ta yaptığı kabir ziyaretlerinin tamamı hadis kaynaklarında geçer...

Tek bir rivayet yoktur ki Allah'ın Rasülü Kur'an tilavet etmiştir...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

Allah Resulu sav , çakıl taşlarıyla da tesbih çekmiodu :) Sahabeden bazıları çakılla tesbih çekiodu :)

Allah Resulu yapmadığı için bunu yapmayın !

Bu nasıl mantıktır :) Güldürdün beni :)

İbn Ömer (RadıyALLAHu anh) defnedileceği vakit kabrinin başında Bakara suresinin ilk âyetleri ile son âyetlerinin okunmasını tavsiye etmişti. (Beyhaki, 4:56)

Peygamberimiz'in yapmadığı bir şeyi "yapmamıştır" diyorum, kıyas yapmıyorum ki...

Sen balıklama atladın ama maal esef suyu bulunmayan havuza atlayıverdin...