Ölülerin Ardından Kur'an Okumak Bid'at midir?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Elbet yalandır...

Hz Peygamber'in, gerek Mekke'de, gerek Medine'de ve gerekse Uhud'ta yaptığı kabir ziyaretlerinin tamamı hadis kaynaklarında geçer...

Tek bir rivayet yoktur ki Allah'ın Rasülü Kur'an tilavet etmiştir...

Efendimiz aleyhisselamın emretmesi yeterli değilmi...,,

benden iyi bilirsin ama hatırlatmak için olsun...: Fiili Sünnet, Takriri Sünnet, Kavli Sünnet....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
O emir gidin ölülere Kur'an okuyun manasında değildir... Hadisin devamını da oku... Ölünceye kadar...

Yani, ölen insan daha canlı, o halde şu sureyi ya da ayetleri okuyun, bir anlamda tebliğ mekanızması gündemde...

Öldükten sonra yoktur....

Evet tavsiye vardır ama, o insan, ölmek üzere olan canlı insandır...

Ben burada bid'at falan da demedim... Ben Kur'an falan okumuyorum da demedim...

Allah'ın Rasülü, hiçbir kabir ziyaretinde Kur'an tilavet etmemiştir, diyorum...

Sen 1000 tane hatim okuyacakmışsın,

İsterse 100.000 hatim et, bana ne... Buyur oku...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bunu neden söylüyorum, bu müslümanların 100'de 99'u Peygamber kabirleri ziyaret ettiğinde dilinden Kur'an tilavetini düşürmemiştir,

Ölülere hatimler O'nun fiili ve sözüdür...

Ölüler yasinler O'nun fiili ve sözüdür...

Bak, insanlar neden böyle biliyor bu ameliyeyi...

Sen yaptığın şeye Peygamber'i uydurursan halk da bunu böyle bilecek...

Dua etmeyecekmişsin ölenlere ağlardım...

Zaten herkes kendi kavmine dua ediyor...

Mahmut Efendi kendi cemeatine..

Adıyamancı öyle...

Nurcular şöyle...

Topbaş öyle...

Yani biz biliyorduk ki kavmiyetçilik peygamberin ayakları altında....

Maal esef günümüzde kavmiyetçilik dolu dizgin müslümanların arasında...

Duayı bile özelleştirdiler tekelleştirdiler...

Allah sizi islah etsin...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Adam 40 senedir şeyh, maal esef kabirdeki Peygamber'in tutumunu müritlerine anlatamamış...

Bilmiyor ki anlatsın...

Bir istisna çıkmaz mı eee çıkmıyor...

Ruh diyarlarında gezinenler kitaplara inemiyor...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
O emir gidin ölülere Kur'an okuyun manasında değildir... Hadisin devamını da oku... Ölünceye kadar...

Yani, ölen insan daha canlı, o halde şu sureyi ya da ayetleri okuyun, bir anlamda tebliğ mekanızması gündemde...

Öldükten sonra yoktur....

Evet tavsiye vardır ama, o insan, ölmek üzere olan canlı insandır...

Ben burada bid'at falan da demedim... Ben Kur'an falan okumuyorum da demedim...

Allah'ın Rasülü, hiçbir kabir ziyaretinde Kur'an tilavet etmemiştir, diyorum...

Sen 1000 tane hatim okuyacakmışsın,

İsterse 100.000 hatim et, bana ne... Buyur oku...

burda birbirimize yazıyorken, oh susturdum gibi veya ona galip geldim gibi, bir hava veya benlik geliyorsa kişiye, bu ona Allah tan gelen bir bela olarak yeterde artar..... sende bize , sana göre, doğrusunu anlatıyorsun, bizde bizim inandığımız gibi anlatmaya çalışıyoruz.....

alıntıdaki cevabındaki durum ile, bu Hadisi Şerif çok farklı....

“İçinizden birisi öldüğü zaman, onu durdurmayınız ve onu kabrine koyma hususunda acele ediniz. (Sizden birisi de) Ölünün başucunda Fatiha suresini, ayakucunda da Bakara suresinin sonunu okusun” (Taberani, el-Mu’cemu’l-Kebir, XII 340, Beyhaki, Şu’abu’l-İman, VII, 16 H. NO: 9294)

birde, Peygamberde ve sahabede olmayan bir eylem demiştin değilmi...

Hakperest

Kıdemli Üye
ölüye fayda vermese bile diriye fayda verir
sırf bu yüzden çoğu ana-baba çocuğunu kuran öğrenim kurumlarına, alimlere yolluyor
meseleyi kaşımanın islama faydası yok şimdilik

abdullah birisi

Kıdemli Üye
ölüye fayda vermese bile diriye fayda verir
sırf bu yüzden çoğu ana-baba çocuğunu kuran öğrenim kurumlarına, alimlere yolluyor
meseleyi kaşımanın islama faydası yok şimdilik

ölü eğer, iman sahibi ise, Allah ın izni ile verir......vermez demek ile neleri sildiğin ve yok saydığınıı bilebilseydin...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
burda birbirimize yazıyorken, oh susturdum gibi veya ona galip geldim gibi, bir hava veya benlik geliyorsa kişiye, bu ona Allah tan gelen bir bela olarak yeterde artar..... sende bize , sana göre, doğrusunu anlatıyorsun, bizde bizim inandığımız gibi anlatmaya çalışıyoruz.....

alıntıdaki cevabındaki durum ile, bu Hadisi Şerif çok farklı....

“İçinizden birisi öldüğü zaman, onu durdurmayınız ve onu kabrine koyma hususunda acele ediniz. (Sizden birisi de) Ölünün başucunda Fatiha suresini, ayakucunda da Bakara suresinin sonunu okusun” (Taberani, el-Mu’cemu’l-Kebir, XII 340, Beyhaki, Şu’abu’l-İman, VII, 16 H. NO: 9294)

birde, Peygamberde ve sahabede olmayan bir eylem demiştin değilmi...

Aklını zayi mi ettin...??

Sanırım ettin...

Öyle düşünen siz olabilirsiniz ben olmam...

Ben müslümanım nasıl olmam gerektiğini biliyorum...

İşine bak...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Hz Peygamber hiçbir ölüye Kur'an tilavet etmemiştir...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Aklını zayi mi ettin...??

Sanırım ettin...

Öyle düşünen siz olabilirsiniz ben olmam...

Ben müslümanım nasıl olmam gerektiğini biliyorum...

İşine bak...

öyle olsaydı, bu lafları etmezdin... öyle olmadığını beyan etmek için yazdım, ve buna her iki tarafıda dahil ettim....amma her zaman olduğu gibi, ben doğrusunu biliyorum, siz yanlış yolun yolcularısınız havasında cevap yazıyorsun,....kusura kalmada, alt perdeden alıyoruz diye, o kadar da umurumuzda değilsin...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
السَّلاَمُ عَلَيْكُمْ دَارَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ وَإِنَّا إِنْ شَاءَ اللَّهُ بِكُمْ لاَحِقُونَDuanın Manası: “Selam sizlere ey mü’min topluluklar yurdunun sakinleri. Şüphesiz bizler de inşallah size kavuşacağız.”
Müslim 1/150, 151, Malik 1/49, 50, Nesei 1/35, İbni Mace 2/580, Beyhaki 4/78, Ahmed 2/300, 408
اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ اَهْلَ الدِّياَرِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُسْلِمِينَ وَيَرْحَمُ اللهُ الْمُسْتَقْدِمِينَ مِناَّ وَالْمُسْتَاْخِرِينَ وَاِناَّ اِنْ شاَءَ اللهُ بِكُمْ لاَحِقُونDuanın Manası: “Selam sizlere ey mü’minlerin ve Müslümanların diyarında bulunanlar. Allah bizden önden gidenlere de, geriye kalanlara da rahmet etsin. Şüphesiz ki, bizler de inşallah size kavuşacağız.”
Müslim 3/14, Nesei 1/286, 2/160, 161, Abdurrezzak 3/570, 571, Ahmed 6/221
السَّلاَمُ عَلَيْكُمْ دَارَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ وَأَتَاكُمْ مَا تُوعَدُونَ غَدًا مُؤَجَّلُونَ وَإِنَّا إِنْ شَاءَ اللَّهُ بِكُمْ لاَحِقُونَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لأَهْلِ بَقِيعِ الْغَرْقَدِDuanın Manası: “Selam sizlere ey mü’min topluluklar yurdunun sakinleri. Bizler ve siz yarın vaadolunduklarınız da belli bir zamana kadar ertelenmişizdir. Şüphesiz ki, bizler de inşallah size kavuşacağız. Allah’ım Baki’de bulunanlara mağfiret et.”
Müslim 3/63, Nesei 1/287, İbnu’s-Sünni 585, Beyhaki 4/79, Ahmed 6/180
اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الدِّياَرِ، مِن الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُسْلِمِينَ، وَإِناَّ إِنْ شاَءَ اللهُ بِكُمْ لاَحِقُونَ وَيَرْحَمُ اللهُ الْمُسْتَقْدِمِينَ مِناَّ وَالْمُسْتَأْخِرِينَ أَسْأَلُ اللهَ لَناَ وَلَكُمُ الْعاَفِيَةَDuanın Manası: “Selam sizlere ey mü’minlerin ve Müslümanların diyarında bulunanlar. Şüphesiz ki, bizler de inşallah size kavuşacağız. Allah, bizden önce gidenlere ve sonraya kalanlara rahmet etsin. Allah’tan bizim ve sizin için afiyet dilerim.”
Müslim, İbni Mace

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Abdullah BİRİSİ cidden sen Allah'ın Rasülü'nün fiili anlamda kabirleri ziyaret ettiğinde Kur'an tilavet etmediğini bilmiyor muydun,

Yoksa burada bizimle geyik mi yapıyorsun..???

Hz Peygamber'i kendinize uydurmadığınız bir şey kaldı mı merak ediyorum...

Unutma Peygamber'e uyulur, onu kendimize uyduramayız...

Ben gider...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Abdullah BİRİSİ cidden sen Allah'ın Rasülü'nün fiili anlamda kabirleri ziyaret ettiğinde Kur'an tilavet etmediğini bilmiyor muydun,

Yoksa burada bizimle geyik mi yapıyorsun..???

Hz Peygamber'i kendinize uydurmadığınız bir şey kaldı mı merak ediyorum...

Unutma Peygamber'e uyulur, onu kendimize uyduramayız...

Ben gider...

sen git de, Kavli sünnet nedir geldiğinde bize anlat sana zahmet...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Peygamberimiz ölenlere Kur'an tilavet etmediği gibi, ölenlere Kur'an tilavet eden de dememiştir...

Ciddi diyorum, siz Peygamber'den fersah fersah uzaksınız...

İlim Talebesi

Yasaklı

Rivayetin senedi - zayıf - olarak belirtilmiştir.

Sahih olsa Meftun o kadar dalkavukluk yapar mıydı? :) Hesaplamıştır herşeyi o :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye

Sahih olsa Meftun o kadar dalkavukluk yapar mıydı? :) Hesaplamıştır herşeyi o :)

hadisi şerifn sıhhatini bilmiyorum, lakin, Alimler nezdınde, zayıf hadiste hadisi şeriftir neticede...bizim zaten söyleyecek haşa tek bir kelamımız olamaz... Amenna ve saddakna deriz, iman ederiz....kadıki bu konuda daha bir çok hadisi şeriflerde mevcuttur....

al bir tane daha...

Sahabeden Leclac (Radıyallahu anh) oğluna vasiyette bulunurken şöyle demiştir:

“Oğulcuğum! Ben öldüğüm zaman beni mezara göm! Beni mezarıma koyduğun zaman şöyle söyle: Bismillahi ve alâ milleti Resulüllah. Sonra da üzerime toprak atarak onu düzle. Daha sonra da, başucumda Bakara Suresi’nin baş tarafını ve son kısmını oku. Zira ben Hazreti Peygamber’in böyle dediğini duydum.” (Taberani, XIX, 220, 221; İbn-i Asakir, Tarihu dimeşk, XXXXX, 292; Beyhaki, IV, 56)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

Hz Peygamber, Mekke, Medine ve Uhut'ta kabirleri ziyaret ettiğinde, evlere taziye için gittiklerinde ya da herhangi bir ölünün arkasından Kur'an tilavet etmediği gibi, Kur'an tilavet ediniz de dememiştir...

Bu benim sözüm değil, hadis kitaplarındaki "sahih rivayetler"in kendi lisanımca yazıya geçirilmiş şeklidir...

Peygamber'in kabirlerdeki tutumunu ifade etmek,

Neyin dalkavukluğu ben çözemedim..???

Bir de kime, neye dalkavukluk yapacağım..?