Olta balıkçıları buraya

manifesto

Yasaklı

Darıca Mezgit avı sonrası.
Mezgit Balığını pişirme konusunda biraz acemilik çektik
Eti bembeyaz tavuk etini andırıyor.
Mezgit sarı ve dışı da kaygan temizlemesi de epey sıkıntılı bir balık 8-10 cm falan boyu oluyor
Bu aralar kıraça olarak biraz küçük çıksa da ilgilenenler için yer adres

Darıca sahilinde şu aralar epey çıkıyor.

Istavrit de aynı bollukta.

Olta balıkçıları ve balıkları pişirme tekniklerini bekliyoruz
Bu iş biraz hastalık gibidir.
Oltayı bir kez eline alan bir daha bırakamaz.
Eskihisar saldallı veya Muallimköy kıyı balıkçılığı
Şimdilik konuyu açıyorum
Bu konu ile ilgili paylaşımlar devam etmeli

Forumda balıkçılıkla ilgilenen üyeler de katkı yaparsa seviniriz

Nerede balık çıkar hangi çapariler iyi tutar
Hengi balığı hangi yöntemler ile yakalayabiliriz.
Vesair

çelebiler

Kıdemli Üye
Ben kaçtıkça bu balıkçılık beni yine bulacak herhalde.

Her balık ve her avlak için ayrı ayrı bilgiler verebilirim.Şu sırlarda her yerden istavrit tutmak mümkün.Ancak fotoğrafını yayınladığın yer için daha iyisini de tavsiye edebilirim.fakat acemi iseniz şimdilik sizin için en iyisi istavrit ve mezgit tutmaktır.

Fotoğraftaki yer kayalık olduğu için kayaların altıda yuvalanan eşkina ve karagöz cinsi tadı ve değeri mezgite göre çok daha iyi olan balıklar yakalıyabilirsiniz.Ancak bu balıklar çapari ile tutulmaz ve avlanma saatleri gecedir.Akşam ezanından hemen sonra yemlenmeye çıktıkları için ilk bu saatte başlar sonra kesilir ve geceyarısından önce ve sonra 02.00 civarına kadar devam eder yani biraz meşakkatli fakat o derecede zevkli avı vardır.Olta balıkçılığına yeni başladıysanız bu bu gece avcılığında başarılı olamazsınız.Çünkü kayalıklarda atacağınız olta takımı oraya özel olarak hazırlanmalıdır.Olta takımı yapmayı düğüm atmayı,iğne bağlamayı bilmelisiniz.

Her zaman burada mı balık tutuyorsunuz.

seyda muhammet

Yasaklı
Olta balığına çok giderim.Kahveye gitimektense doğa ile başbaşa kalmak en iyisi.İstavrit şuan çıkmadı.mezgit tarih oldu.
çinekop sonbahara doğru.
zıpkınla da giderim,levrek kefal ,karagöz,mavrişgil(eşkine) en çok vurduğum balıklar.

mezgit' güzel balık.bir tane kardeniz usulu çevirme tavan olacak .balıkları mısırunlu ve bol ,kızgın yağda tavaya dizeceksin ,çevirme tavasıyla çevireceksin.birde salata!:D

@manifesto resim gödermeyi bilmiyorum..

manifesto

Yasaklı
Olta balığına çok giderim.Kahveye gitimektense doğa ile başbaşa kalmak en iyisi.İstavrit şuan çıkmadı.mezgit tarih oldu.
çinekop sonbahara doğru.
zıpkınla da giderim,levrek kefal ,karagöz,mavrişgil(eşkine) en çok vurduğum balıklar.

mezgit' güzel balık.bir tane kardeniz usulu çevirme tavan olacak .balıkları mısırunlu ve bol ,kızgın yağda tavaya dizeceksin ,çevirme tavasıyla çevireceksin.birde salata!:D

@manifesto resim gödermeyi bilmiyorum..

oltacılar oltaya geldi :) şimdilik Mezgit tadını alamadım doğrusu. İstavrite göre biraz tatsız tutsuz geldi ama usulünce pişirilirse tadına doyulmazmış
Ben yeni başladım sayılır esasen işin inceliklerini öğrenmeye çalışıyoruz.Çevirme tavası şimdilik geri planda
Balığı yakalaması gibi pişirmesi de sanat işi :)

Ben kaçtıkça bu balıkçılık beni yine bulacak herhalde.

Her balık ve her avlak için ayrı ayrı bilgiler verebilirim.Şu sırlarda her yerden istavrit tutmak mümkün.Ancak fotoğrafını yayınladığın yer için daha iyisini de tavsiye edebilirim.fakat acemi iseniz şimdilik sizin için en iyisi istavrit ve mezgit tutmaktır.

Fotoğraftaki yer kayalık olduğu için kayaların altıda yuvalanan eşkina ve karagöz cinsi tadı ve değeri mezgite göre çok daha iyi olan balıklar yakalıyabilirsiniz.Ancak bu balıklar çapari ile tutulmaz ve avlanma saatleri gecedir.Akşam ezanından hemen sonra yemlenmeye çıktıkları için ilk bu saatte başlar sonra kesilir ve geceyarısından önce ve sonra 02.00 civarına kadar devam eder yani biraz meşakkatli fakat o derecede zevkli avı vardır.Olta balıkçılığına yeni başladıysanız bu bu gece avcılığında başarılı olamazsınız.Çünkü kayalıklarda atacağınız olta takımı oraya özel olarak hazırlanmalıdır.Olta takımı yapmayı düğüm atmayı,iğne bağlamayı bilmelisiniz.

Her zaman burada mı balık tutuyorsunuz.

Her zaman burası değil buradan Mezgit bolca çıktı. Marmara da Eskihisar ile sandalla açılarak da devam ediyoruz.Sandal da daha az meşakkatli gibi.
Zargana Sarıkanat oluyormuş şimdilik yakalayamadık
Pişirme tarifleri de işimize yarar.

manifesto

Yasaklı

Eskisisar açıklarında balık avı

Bir kaç gün önce ki balık avından.Sandalla biraz açılmak gerekiyor ama çapa ipi kısa olduğu için çok da ilerleyemiyoruz derinlerde çok daha iyi av oluyor.
Balıklar kaçmasın herkes bir olta kapsın :)

Kaygusuz

Yasaklı
Bende gület kiralama yaparak tekne balıkçılığı yapmaktayım. Başta da dediğim gibi biz arkadaşlarla tekne kiralayıp tutuyoruz. Böyle kişi başı masrafımız düşüyor ve çok keyifli oluyor :)

Kaygusuz

Yasaklı
Bende gület kiralama yaparak tekne balıkçılığı yapmaktayım. Başta da dediğim gibi biz arkadaşlarla tekne kiralayıp tutuyoruz. Böyle kişi başı masrafımız düşüyor ve çok keyifli oluyor :)

Bu arada yazmayı unutmuşum arkadaşlar. Yanınızda tüplü dalış yapmayı bilen bir arkadaşınız olursa ona eşlik ederseniz her şeyden zevk alabilirsiniz :D

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Her balık ve her avlak için ayrı ayrı bilgiler verebilirim.

İsrail sazanı için İstanbul içi Avrupa yakası önereceğiniz nokta var mı ?

Sazlıbosna olabilir, Bahşayış köyü çevresi olabilir, Alibeyköy barajı olabilir.

Selam ve dua ile...

Kaptan

Mecra Yazarı
gidecem ulan bir gun su menzile
icecim corbasindan
sakata gelmeyiz degil mi

ömerusta

Kıdemli Üye
hayırdır gaptan imanından vazmı geçtin ?

kilicarslan

Kıdemli Üye
balıkçılık türkiyede nasıl oluyor ? Bi anlatın, biryerlerden zertifika falan alınıyor mu? Yoksa başı boş tutuluyor mu?

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @kilicarslan

Bu konuda da büyük bir başıboşluk var.

Sözde balıkçılık yapabilmen için sertifika alman lazım ama bir iki istisna dışında bu sertifikayı alan yok.

Denetim yok, kontrol yok.

Birisi suya dinamit atar balık tutar, diğeri küçük göle boydan boya ağ serer bütün balığı toplar.

Hiç bir konuda olmadığı gibi bu konuda da düzen kontrol yok.

Örneğin TIRIVIRI ile avlanma diye bir olay var. Bir ağ parçasına kurşun takılıyor suya atılıyor. Suda kurşun dibe batıp ağ açılıyor ve gelen giden balıklar bu ağa takılıyor. Sizde balıkları yakalamış oluyorsunuz.

Buraya kadar her şey normal ama bu tırıvırı denen takım bir yere takılıp ta yada misina kopup ta suyun içinde kalırsa o ağ parçası orada kaldığı sürece balıklar takılıp telef oluyor.

http://www.baliksevdam.com/konu/tiriviri-nedir-neden-yasaktir-zararlari-nelerdir.2061/

Selam ve dua ile...

kilicarslan

Kıdemli Üye
yazik ya.. memlekette ne kadar kanunu cikarsanda . Denetim olmadan hic bir kiymeti yok. Denetim gercekten cok önemli.

Burda "balik tutma ehliyeti" almak sart. Ehliyetsiz yakalanirsan, ki denetim var. Elinde her türlü aleti aliyorlar , birde üstüne para cezasi.
Denetimi biraktim, zaten biri mutlaka gicikligina da olsa polise telefon ceker " tipini begenmedigim adamlar burda balik tutuyor" diye.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bu gavurlarda batılılarda ihbar yada ispiyonculuk sistemi güzel işliyor. :)

Birisi uygunsuz bir şey görse hemen ihbar ediyor.

Bir pazar günü pencereden bakarken yandaki binanın önünde bir çalışma olduğunu gördüm.

Normalde pazar günü belediye çalışmaz. Bunlar kim ne yapıyorlar diye bakarken belediyenin kaldırımda usulsüz görüp kapattığı bir kapıyı tekrar açmaya çalıştıklarını gördüm.

Adam bir pazar günü ekibi ayarlamış, kaldırımı parçalayıp zemin seviyesi altındaki dükkanına bir kapı daha açıyor.

Belediyenin ihbar hattını arayıp durumu bildirdim, zabıtanın gelip müdahale etmesini istedim. Çalışma yapan ekibin kaldırımı parçaladığını ve yarın bir gün buradan geçen yayaların bu boşluğa düşme riski olduğunu söyledim.

Telefondaki bayan ad soyad telefon adres bilgilerimi istedi. Daha önce yaptığımız böyle bir kaç ihbarda karşı taraf bilgilerimize ulaşıp bizi tehdit etmişti. Ağzımız yandığı için bu sefer bilgi vermek istemedim.

İhbar dedim kaldırım parçalanıyor dedim izinsiz çalışma dedim ama ad soyad vermediğim için dikkate almadılar.

Gelmediler ilgilenmediler, adamlar kaldırımı istedikleri gibi düzenleyip dükkanlarına kapıyı açtılar.

Selam ve dua ile...