Öldükten Sonra Vücudumuza Ne Olur?

talib

Kıdemli Üye
Kiminin toprak olur, kiminin vücudu nur olmuştur, toprak dahi edep eder, olduğu gibi kalır.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Filmi izlemeden bir şeyler yazacaktım vazgeçtim ve filmi izledim. Eskiden insanları kabre defnettikten sonra, bir daha onları göremiyor cesetlerinin ne olduğunu bilmiyorduk somut anlamda.

Şimdi, 5, 6, 7 sene gibi seneler sonra kabir tekrar açılıyor, o kabre diğer mevtalar, anne, baba, çocuklar defnediliyorlar.

Kabirler açıldığında canlı canlı görüyoruz, ya 4, 5 kemik parçaları ya da toza benzer kemik zerrecikleri (tozları...)

Canlı gördüğüm şeylerin ilmi düzeyde filmini izlemek de güzelmiş...

Hanımefendi teşekkürler... Sağolasın...

NOT:

Nüvesi toprak olanın toprakla bütünleşmesi harika bir şey...

fakiri

Kıdemli Üye
Büşra Hnm,
Bu emsalsiz (???) ve çok gerekli (!!!) fermentasyon bilgileri için ne kadar teşekkür etsek azdır !
Valla neredeyse cahil gidecektik bu dünyadan !!!!:))))

Verda

Gales
Hepsi çürüyüp gider de sonrası önemli..

fakiri

Kıdemli Üye

Dede beni çok güldürdün subhanallah ...

Bu vedeoyu yapanlara biz de şunu soralım !
Ölüm tarihinden sonra üzerinden yıllar geçtiği hâlde bu değişim ve başkalaşoım sğrecine hiç uğramayan, cesedleri sanki yeni ölmüş gibi kalan mevtalar için ne buyururlar acaba ?
Bu konuda beyinlerinde bir ışık bulunuyor mu?

spesifik

آزادی قید و بند
Ölüm tarihinden sonra üzerinden yıllar geçtiği hâlde bu değişim ve başkalaşoım sğrecine hiç uğramayan, cesedleri sanki yeni ölmüş gibi kalan mevtalar için ne buyururlar acaba ?

Ya hu dedecim film bilimsel yalnızca...
İtiraz etmek için mi muhalefet ediyorsunuz...

fakiri

Kıdemli Üye

Ya hu dedecim film bilimsel yalnızca...
İtiraz etmek için mi muhalefet ediyorsunuz...
İyi ya !..Biz de bilgimizi arttırmak için sorduk ! Çürümeyen cesetlerle ilgili bir bilgileri de olabilir belki diye …Yoksa, ne yapalım ? Ol zaman sadece bu konuda cahil kalmış oluruz …J))

Ahmet

Çöl Aslanı

Fosil olurlar.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an'da "çürümezler" şeklindeki ifade, "zahiri" mi ilgilendiriyor "batını" mı onun da reel manada bir gün sağlaması yapılır.

İstanbul'daki definlerin hemen hemen tamamı ölüsü bulunan kabirlere yapılıyor.

O mevtaların içersinde bir mevta olacak mı ki ölümünden nice sonra öldüğü gibi taptaze kalmış...

Ayetlere ne buyurmuşsa iman ediyoruz. Hemen beni yadırgamayın. Ama bendeniz, nice kabirlerde ölülerin kemiklerini ve kemik tozlarını gözlerimle gördüm...

Taptaze cesetleri de görürüm inşallah...

İman eden insan için inancının sağlaması öyle hoş ki, o hal beni daha da derinleştiriyor.

spesifik

آزادی قید و بند
Mezar açılması caiz mi istanbulda çok türbe var birini açsalar belli olur..
Çürümeyen bedenin kime ne faidesi var orası mechul...

Yahayy

Kıdemli Üye
Kur'an'da "çürümezler" şeklindeki ifade, "zahiri" mi ilgilendiriyor "batını" mı onun da reel manada bir gün sağlaması yapılır.

İstanbul'daki definlerin hemen hemen tamamı ölüsü bulunan kabirlere yapılıyor.

O mevtaların içersinde bir mevta olacak mı ki ölümünden nice sonra öldüğü gibi taptaze kalmış...

Ayetlere ne buyurmuşsa iman ediyoruz. Hemen beni yadırgamayın. Ama bendeniz, nice kabirlerde ölülerin kemiklerini ve kemik tozlarını gözlerimle gördüm...

Taptaze cesetleri de görürüm inşallah...

İman eden insan için inancının sağlaması öyle hoş ki, o hal beni daha da derinleştiriyor.

"Ölüler demeyin" ifadesini diyorsan kardeşim o ayetten ben mükemmel vurgular ve o kadar etkili bir hitabet anlıyorum ki,
cesetlerine ne oldu gibi sûfli bir soru aklıma bile gelmiyor...
Ne de olsa kim olursa olsun, parmak uçlarına kadar yeniden yaratacak Allah, neden o nu düşüneyim.
Allah'ın Allah yolunda öldürülenlere hitap ettiği taşkın sevgiyi görüyorum, insan hayallere dalıyor ben de öyle ölmüş olsam Allah'ım diye.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Türbe açılmaz, mezar açılır.

Türbe, ölenin kutsal kılındığı ve etrafı da beton duvarlarla, tahtalarla, yerine göre tuğlalarla çevirilen mekan anlamında...

Mesela, bir türbenin duvarına atletinin sırtına gelen tarafını bir sürdün mü, orada yatandan medet umarak ve ismini söyleyerek,

Ölünceye dek sırtın daha ağrımazmış...

Oradaki ölü zaten senin işleri hallediyor, bu gerçek zaten,

Duvarı bile iş görüyor...

Ne güzel...

Burnumun dibinde nice türbe var daha menfeatlenmedim iyi mi..?

spesifik

آزادی قید و بند

Türbe, ölenin kutsal kılındığı ve etrafı da beton duvarlarla, tahtalarla, yerine göre tuğlalarla çevirilen mekan anlamında...

Mesela, bir türbenin duvarına atletinin sırtına gelen tarafını bir sürdün mü, orada yatandan medet umarak ve ismini söyleyerek,

Ne güzel...

Türbe mezarını kast ettim
Yorumunuza güldüm

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Gecenin bu vaktinde ne yapıyoruz bilmem ama sabah namazı da yaklaşıyor, sanallığımıza reele döndürebilsek cemeatla sabah namazını eda edebiliriz, ben imam olurdum ama benim imam olmam birilerinin kalbine "şek" düşürebilir,
O zaman ben müezzin olur biri de imam olurdu, ben kaçar,
Selamlar...

Yahayy

Kıdemli Üye

Ne güzel...

Çocukken ne olduğu bir türlü öğrenilemeyen türbeler hakkındaki bu acı gerçek öğrenilince insan ne diyorsun be oluyor cidden :)
Fatih Camii'nde ben öyle olmuştum.
İşyerinde bir hanım var ballandıra ballandıra anlatıyordu birgün, o mübareğin o nurunu orada görüyorum ben, sanki oradan bakıyor bana filan anlatıyordu.

Dedim ki siz peki hiç kabrine gittiniz mi? Gittim işte her gidişte mutlaka giderim dedi, bir dahakine gittiğinizde o mübarek nerede yatıyor ona da bakın dedim :) gitmiş öğrenmiş, türbe tıklım, tıklım kabrin etrafı bomboş...

Türbe tıpkı Lât, Men'a gibi İbrahimi tarihlerden kalma yüceltilen şahsiyetleri anma makamları olarak icad edilmiş,
anma noktaları, anma duraklarıdır, kabirle, kabir ziyaretiyle filan uzaktan yakından alâkası da yoktur.

spesifik

آزادی قید و بند
Ben de Kuran okumak istiyorum daha hayırlı :)
cümleten hayırlı geceler...