Olaylar Raslantı Olamaz Mı? Olamaz İse Kanıtı Ve Sebebi Nedir?

dogus23

Üye
Selamünaleyküm Olaylaylar Raslantl Olamaz MI? şöyle Diyeyim Bir Kitap diyelim Roman Kitabi Bu Kitaplara Hareke Koysak Bu Kitap Arapga Olsa Bu Kitapta iyilik Kötülük Kavraml Yazsak Bilimden ise Birkaç Birşey Yazsak HarekeOlduğu igin Kuranı Kerim Gibi Okunacağl için Bu Bir Raslantl Olabilir Mi? Yani O Kitabin içeriğindeki Bilimsel Veriler Raslantl Sonucu Belirli Yıl Sonra Gün Yüzüne Clkması Raslantı Olabilir Mi? Peygamber Efendimizin istanbulu Fetheden Komutan Negüzel Bir Komutandlr Diyerek Fatih Sultan Mehmedin ClkmaSIda Bir Raslantl Olamaz MI? Yani Fatih Sultan Mehmet Yerine Başka Bir Komutan istanbulu Feth Ederken o Da Olabilirdi? şunuda Diyelim Bir Adam cıksın Bir Dini Cıkarsın Ve Desin KiUmmetimin Son Dönemlerinde imam Elde Tutmak Elde Kor Ateşi Tutmak Kadar Zor Olacak Desin E Zaten Bir Dinin SonundaDin Bitmeye Başlamış ise inananlar Zaten O Dini Yaşamaya çalışacağı Zaman Normal Olarak Zaten Zorlanacak öyle Bir Zaman Gelecek Ki, Kişi Helalden Mi Haramdan MI Kazandığını Aldlrmayacak! Bu Hadiste De Bu Zaman: Bilmesi RaslantlOlamaz MI? Yani Doğal Olarak Din Tahribata uğradığı Zaman Kişiler Helali Haraml doğal Olarak Bilemeyecek Yada Ali imranSuresi 140. Ayetindeki Zaferi \\\\"bazen Bir Topluma Bazen Oteki Topluma Nasip Ederiz.\\\\" Demesi Zaten Doğal Olarakta Bir Taraf Kazanlr diğer Taraf Kaybeder Belirli Bir Süre Sonra Kazanan Taraf Kaybeder Kaybeden Taraf Kazanlr Bu BirRaslantl Değil Mi? Bu saydlklarlm raslantl olamaz mI? eğer raslantl olamaz ise kanItI nedir? zaten doğal olaraka bir din olur veya bir doktrin o olgu tahrip olmaya başladığı zamanda bu yorumlarl yapmak raslantldan başka bir şey değil ki? veya birkişinin gelip ben son peygamberim demesi benden sonra peygamber gelmeyecek demesi ve ondan sonra gelenlerideyalanlaylp kendisini tam olarak kanltlasa insanlara kendisi sevdirse ki zaten öyle oldu ondan sonrada birileri gelse ben peygamberim dese zaten insanlar doğal olarak kendini güvendiği için inanmaz ki? veya Hz.mehdi gelecek islami yenidengalebe ettirecek demeside bir raslantl değil mi? zaten bir şey tahrip oluyor sonra diyor ki hz.mehdi gelecek bunu bilmesinde mucize yok ki. buda bir raslantı değil mi? Bu sorduklarlm doğal olarak bir raslantl değil mi? raslantl değil ise kanItI ve hikmetinedir? sakln dinsiz sanmayln sadece kafama takkıanları sordum teker teker cevaplarsanlz sevinirim Allah razı olsun

Hakperest

Kıdemli Üye
Dinin doğruluğunun bir çok türden delili vardır. Sana mantıki bir delili söyleyim
İlk adımı tanrı var mı cevabıdır
Cevap evetse
Beni yanlız bırakır mı cevabıdır
Cevap hayır ise
Bana mesajları nedir
Bu noktada vahiy ve ilham devreye girer
Öyleyse dinlerden bir tanesi ilahidir

Buna islam diyoruz
124 bin elçisi vardır
Son elçi de Muhammed tir sav

Çekirdek ağaç olmazdan evvel, yumurta kuş olmazdan evvel, habbe başak vermezden evvel binlerce imkân ve ihtimaller içerisinde ve binlerce suret ve şekillere girmek kabiliyetinde iken; o eğri-büğrü ihtimaller, yollar içinden çekilip doğru ve müstakim müntec bir şekle, bir vaziyete sevkedilmelerinden anlaşılır ki, o tohumlar, evvelce de Allâmü'l-Guyub'un terbiye, tedvir, tedbiri altında imişler. Sanki o tohumların her birisi, kudret kitablarından istinsah edilmiş küçük bir tezkeredir. Yahut bir fihristedir, ilm-i ezelîden alınmıştır. Yahut Kader kitablarından yazılmış bazı düsturlardır.
Mesnevi-i Nuriye - 237

Herbir şey'e, hususan herbir zîhayata pek çok müşevveş ihtimalat içinde, muayyen bir ihtimal ile ve pek çok akîm yollar içinde neticeli bir yol ile ve pek çok imkânat içinde mütereddid iken gayet muntazam bir teşahhus verilmesi; hadsiz cihetlerle bir irade-i külliyeyi gösteriyor.
Mektubat - 244

Meselâ, benim avucumda nohut, leblebi, üzüm, buğday gibi maddeler bulunsa, ben onları yere atsam; üzüm üzüme, leblebi leblebiye karşı sıralansa, hiç şübhe kalır mı ki, elimden çıktıktan sonra, gaybî bir el müdahale edip sıralamasın. İşte hurufat ve kelimat o maddelerdir, ağzımız o avuçtur.
Barla - 315

Mesela hadiste ahir zaman da gelecek dehşetli şahıs su içecek eli delinecek buyrulmuş.. 1909 da Bediuzzaman bu hadisi Süfyan suya benzeyen rakı ya müptela olacak ve bunun yüzünden hastalanacak tedavisi için yüklü miktarda masraflar yapılacak diye tevil etmiştir.. hadiste ki eli delik ten maksadın elinde para durmuyor çok para harcıyor manasında olabileceğini zikretmistir.. bu tevilden belki otuz sene sonra dediği aynen çıkmıştır.. diğer hadiste ahir zamanda Allah Allah diyen kalmayacak buyruluyor. Ustad bu hadisi de Allah Allah diye zikreden zikirhanelwr tekyeler kapatılacak ezan da ismullah yerine başka kelimeler ikame edilecektir diye tevil etmiş ve onlarca sene sonra dediği gibi aynen çıkmış ezan bile Türkçelestirilerek Allah kelimesi yerine tanrı kelimesi kullanılmaya başlanmış tır.. hadisler için söylenecek çok şey var ama şimdilik bu kadar yeter.. Kuran a objektif bakmak adı altında onu haşa beşer kelamı farzederek okumak objektiflik değil batıl a taraftarlik dır.. bu Nazar ile bakılırsa rastlantılar tesadüf ler bolca bulunabilir. Zaman zemin buna musait.. burada nokta i Nazar çok ehemmiyetli..