Okula hazırlık için 10 öneri

ziruh

Kıdemli Üye
Katılım
22 Kas 2007
Mesajlar
5,245
Tepkime puanı
1,279
Puanları
0
Yeni okul dönemine olumlu başlangıç yapmak çocuğun genel davranışlarında, kendine güveninde ve ileriki yıllarda akademik başarısını doğrudan etkiler. Memorial Hastanesi'nden Pedagog Dr. Melda Alantar, tatil sonrası okula dönüş için anne-babalara önerilerde bulundu.

1. Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal bir problemi varsa okula başlamadan çözülmüş olmalı. Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığının yerinde olduğundan emin olun. Çocuk ve diş doktoruyla vb. görüşmelerinizi erken dönemde ayarlayın. Çocuğunuzun okul konusunda endişeleri varsa beslenme veya okul çantasına onu yüreklendirecek özel notlar yazıp bırakın.

2. Okul alışverişi için son dakikaya kalmayın. Okul açılmadan alışverişinizi tamamlayın.

3. Uyku ve yemek düzeninde yeni uygulamaya geçin. Okullar açılmadan önce uyku ve yemek düzeninizi, özellikle kahvaltı saatlerini yeniden planlayın.

4. Televizyonu kapatıp başka aktivitelere yönlenmesini sağlayın. Çocuğunuzu sabah saatlerinde televizyon izlemek yerine; yap-bozla uğraşma, boyama, kitap okuma gibi etkinliklere yönlendirin.

5. Arkadaşlarıyla program yapsın. Okul açılmadan önce çocuğunuzu sınıf arkadaşlarıyla buluşarak olumlu sosyal ilişkiler kurması için destekleyin. Çocuğunuzla birlikte okulunu ziyaret edin.

6. Ev ödevleri için uygun ortam bulun. İlköğretim çağındaki çocuklar kendi odalarında veya evin sessiz bir köşesinde çalışabilirler. Okula yeni başlayan çocuklar için ise oturma odası ya da mutfak gibi alanlarda bir çalışma köşesi oluşturulabilir.

7. Okul eşyaları için uygun bir yer belirleyin. Her akşam okul çantasının düzenlenmesinin çocuğunuzun sorumluluğu olduğunu hatırlatın.

8. İşlerinizi çocuğunuzun okul programına göre düzenleyin. Okulların açıldığı hafta programınızı sadeleştirin. İş seyahatleri, gönüllü çalışmalar, projeler vb. mümkün olduğu ölçüde erteleyin.

9. Beslenme çantalarını bir gece önce hazırlayın. Çocuklar sabah kalkabilmek için çalar saatlerini kendileri kurabilirler. Düzene uyum sağladıkları, servise yetiştikleri zaman onları övün. Eve döndüğünde sizi bulamadığı zaman neler yapılması gerektiğini çocuğunuzla konuşun.

10. Olumsuz deneyimlerin çocuğunuzun hevesini kırmasına izin vermeyin. Akademik veya sosyal konularda güçlük yaşayan veya arkadaşları tarafından alay edilen, zorbalıkla karşılaşan öğrenciler okula yeniden dönmeyi istemezler. Sorunlarınızı okul yönetimine aktarın, onlarla işbirliğine girin.
 
Üst