OKI, Sıfır Karbon'a Geçti

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
32
OKI, küresel iklim değişikliğini yavaşlatma çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla VER kredisi satın alarak, 3 ana fabrikasında sıfır karbon uygulamasına geçti.

OKI Printing Solutions markasının sahibi OKI Data Corporation (ODC) küresel iklim değişikliğini yavaşlatma çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla Tayland, Çin ve Japonya'da bulunan fabrikalarında sıfır karbon (carbon zero) uygulamasına geçti. OKI Data VER( Verified Emission Reduction) kredisi satın alarak, bu 3 fabrikadan atmosfere verdiği karbondioksidi dengelemeyi hedefliyor.
OKI'nin karbon dengeleme (carbon offsetting) girişimi, Japonya Çevre Bakanlığı tarafından "Karbon dengeleme alanında örnek iş modeli olarak seçildi.


OKI, 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren, bu tesislerin 2007 mali yılında açığa çıkardıkları 11.230 ton CO2 emisyonunu baz alarak VER kredileri satın almaya başladı. Bu uygulama, Kyoto Protokolünün ilk fazı olan 2012 yılına kadar devam edecek.

OKI Data'nın da desteklediği, CO2balance grubu tarafından gerçekleştirilen karbon dengeleme projeleri içinde "Afrika Verimli Enerji Fırını Projesi"de yer alıyor. Proje kapsamında Kenya'daki aileler için tuğla fırınlar inşa ediliyor ve dağıtılıyor. Böylece, ailelerin yemeklerini pişirmeleri için gerekli olan odun miktarı ve odun yakılması sonucu açığa çıkan karbon emisyonu yarı yarıya azaltılıyor. Karbon azaltımının yanı sıra proje ile ailelere daha ucuz ve hijyenik yemek pişirme olanağı sağlanıyor.


Kaynak
 

KFK

Yeni Üye
İhvan Üyesi
Katılım
2 Ocak 2010
Mesajlar
481
Puanları
0
Genelde küresel dünya devlerinin pek umurunda olmaz 'dünya' ama OKI'yi tebrik etmek lazım.(Bu arada OKI,elektronik ofis gereçleri üretiyor.Ya çevreye daha fazla zarar veren devler ne yapıyor acaba?)
 
Üst