Ohnsorge : Düşen Petrol Fiyatları Türkiye'yi Büyütecek | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Ohnsorge : Düşen Petrol Fiyatları Türkiye'yi Büyütecek

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Dünya Bankası Başekonomisti Franziska Ohnsorge , Türkiye ekonomisinin 2015 yılında yüzde 3,5, 2016 yılında yüzde 3,7, 2017 yılında ise yüzde 3,9 oranında büyüme kaydetmesinin beklendiğini belirtti.

Ohnsorge, "
Türkiye petrol fiyatlarındaki düşüşten faydalanmasını beklediğimiz ülkelerden biri. Petrol fiyatlarına ilişkin büyüme tahminimizi yaklaşık yüzde 30 oranında aşağı yönlü olarak revize ettik. Türkiye net enerji ithalatçısı ülkeler arasında ve cari açığın iyileşmesini bekliyoruz. Aynı zamanda enflasyonun da düşmesini bekliyoruz" dedi.

Türkiye'nin düşük petrol fiyatlarının oluşturduğu küresel ekonomik ortamdan olumlu bir şekilde etkileneceğinin altını çizen
Franziska Ohnsorge, bu durumun otoritelerin ve Merkez Bankası'nın enflasyonu azaltmasına, parasal politikalarını uygulamalarına yardımcı olacağını kaydetti.

Ekonomik büyüme açısındansa Türkiye'nin ekonomik büyümesinin bu yıl sonunda yüzde 3,5, gelecek yıl ise yüzde 3,7 oranında gerçekleşmesini beklediklerini yineleyen Ohnsorge, bu büyümenin büyük kısmının güvende artıştan kaynaklandığını belirterek, "Güvenin artmasını, tüketim büyümesinin ise dirençli olmasını bekliyoruz" dedi.

Dünya Bankası'nın geçen yıl Türkiye'nin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiğini anımsatan Ohnsorge, "Türkiye arada bir büyüme konusunda yukarı yönlü sürprizler yapabilen ülkelerden biri. Türkiye için 2014 yılında yüzde 3,1 ile oldukça güçlü bir büyüme beklemiştik. Şimdi bu büyümenin yüzde 3,5 ile devam etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN MALİ POZİSYONU GÜÇLÜ

ABD Merkez Bankası Fed'in olası faiz artışı kararının gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri üzerindeki muhtemel etkilerini değerlendiren Dünya Bankası Başekonomisti Ohnsorge, Fed'in faiz oranlarını 2015'in ortalarında artırmasını beklediklerini kaydetti.

"Fakat bu artış son derece kademeli olacaktır ve finansman koşulları kolay olmaya devam edecektir" diyen Ohnsorge, bu durumun Türkiye gibi geniş çaplı kısa vadeli finansman ihtiyacı olan ülkelere yardımcı olacağını ifade etti.
Türkiye'ye yönelik sermaye akışlarını da değerlendiren Franziska Ohnsorge, şunları kaydetti:

"Genel olarak 2015 yılında sermaye akışlarının ılımlı olmasını bekliyoruz. Yatırımcıların ülke bazlı yapısal özelliklere, yerel politikalara ve yerel risklere biraz daha odaklanmasını bekliyoruz. Türkiye açısından bizim tahminlerimize göre bu destekleyici bir unsur. Biz sermaye akışının dirençli olmasını bekliyoruz. Türkiye düşük petrol fiyatlarından faydalanacak ve cari açığını sonuç olarak azaltacak sağlam mali pozisyonu olan ülkelerden biri. Dünya Bankası'nın en son yayınlanan verilerine göre bu yılın petrol fiyatlarına ilişkin tahminlerimiz varil başına 46-65 dolar arasında. Bu yılın sonuna doğru fiyatlarda çok hafif bir artışın beklenmesine karşın genel olarak fiyatların düşük seyretmesini öngörüyoruz. Diğer emtia fiyatları da düşmeye devam edecek.

Rusya'ya uygulanan yaptırımlar devam edecek fakat jeopolitik risklerde geçen seneye oranla küresel bazda kayda değer bir artış ana senaryolarımıza göre beklenmiyor."

Dünya Bankası dün yayınlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun birinci ve ikinci kısımlarında Türkiye'ye sermaye akışlarına da değinerek, küresel yatırımcıların fonlarını Rusya'dan Türkiye'ye yönlendirmeleri sebebiyle sermaye akışlarının güçlü olmaya devam ettiği vurgulanmıştı.

Raporda, "Türkiye'de ekonomik büyümenin 2015-2017 yılları arasında tüketimin güçlenmesiyle kademeli olarak artmasını bekliyoruz" ifadeleri kullanılmıştı.

http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekonomisi/haber/1272108-petrol-fiyatlari-turkiyeyi-buyutecek

Çok şükür Allah yardım ediyor. Düşen fiyatlar neredeyse Suriyelilerin masraflarını finanse ediyormuş. Yetimin, yaralının, fakir Suriyelilerin duası ile her şey daha iyiye gidiyor.
 
Üst