Öğretmenlikte Başarılı Olmak İçin Sınıf Yönetme İpuçları

HaZiRuN

Revizyonda
Bütün öğretmenler öğrencileri motive etmek için gerekli bilgileri bir çırpıda öğrenmek ister, ama kaçınılmaz olarak öğretmenin en zor kısmının sınıf yönetme strateji ve tekniklerinizden başlayarak etkili bir yönetim sistemi oluşturmayı içerdiğini unuturlar.

Yeni öğretmenler genellikle disiplin oyununda yenik düşerler. Ne kadar test edilirseniz edilin, asla gevşetmeyin. Eğer öğrenciler sizi kızdırdıklarını görürlerse, bilirler ki öğrencileri nasıl motive etmek ve daha etkili bir sınıf yönetim tekniği geliştirmek hakkında gerçekten tekrar düşünmeniz gerektiğinde sizi yenmişlerdir.

Yeni öğretmenler genellikle öğrenim hayatları sırasında gördükleri eğitimsel teorilerin pratikte işe yaramadığı illüzyonuna kapılırlar. Bu öğretmenlerin birçoğu çabucak pes eder çünkü disiplin araçlarının nasıl çalıştığını kavrayamazlar. Güçlendirme, modelleme, kaynaklama, koçluk etme, etkileme, yardım etme, savunma, akıl hocalığı, pazarlık etme gibi şeyleri öğrencilerini yönetmenin etkili bir yolu olarak kullanmayı öğrenmemişlerdir.

Yeni öğretmenler sınıf içi kuralları ve prosedürleri nasıl koruyacaklarından emin olamazlar. Öğretmenin bir güzel sanat olduğunun önemini ve öğrencilerin doğaları gereği çeşitli alanlarda sınıf yönetimini saf dışı bırakmayı amaçladıklarını öğrenmemişlerdir. Eğer öğrenciler biraz kıpırdaşma alanı olduğunu düşünürlerse, kıpırdaşırlar. Eğer kurallarınızı siz ciddiye alırsanız, öğrencileriniz de alacaktır.

Bir başka pratik tavsiye de çeşitli pratik zorlayıcılar kullanmaktır. Öğretmenler, cesaretlendirmek istedikleri davranışları oturtmak istiyorlarsa öğrencileri motive etmek için sürekli çeşitli pozitif zorlayıcılar kullanmalıdırlar, mesela serbest bilgisayar saati, sırada en öne geçme veya bir arkadaşla oturma izni. Her ne işe yarıyorsa, en iyi seçim odur.

alıntı