ODTÜ'den Wikileaks'e çözüm

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
43
ODTÜ'den Wikileaks'e çözüm

ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren bir firmada görevli genç Türk mühendisler, internet üzerinden bilgi sızıntısını kaynağından engelleyen bir teknoloji geliştirdi.

Ankara’da ODTÜ Teknokent’te, TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı KOSGEB destekleri ile geliştirilen MyDLP ( www.mydlp.org ) projesi WikiLeaks ve benzer bilgi sızıntısı olaylarının gerçekleşmesini kaynağında engelliyor.

WikiLeaks ile yayılan belgelerinin sızdırıldığı Irak’taki Amerikan üssünde veya onun bağlı olduğu Amerika’daki merkezde MyDLP kullanılsaydı, olaylar çok daha farklı gelişecekti. Sızdırılan belgelere yoğun bir erişim olduğu tespit edilecek, kayıt altına alınacak ve gerekli yetkililer bu konuda bilgilendirilecekti. Daha da ötesi belirli bir gizlilik seviyesinin üstünde olduğu otomatik olarak algılanabilecek olan bu belgeler CD’ye ya da herhangi bir aygıta kaydedilirken fark edilip engellenecek ve olaylar daha gerçekleşmeden çözülecekti.

Ülkemizde kullanılan ve de yurtdışından satın alınan kapalı güvenlik ürünleri, “güvenilirlik” konusunda ciddi soru işaretleri barındırıyor. Nasıl çalıştığı incelenemeyen bir güvenlik sistemine tüm gizli bilgileri emanet etmek başlı başına bir güvenlik problemidir. Bu bağlamda MyDLP’nin açık kaynak kodlu bir proje olmasının önemi çok büyük. Kurumların en gizli bilgilerini koruyacak olan bu projenin ne yaptığı, nasıl çalıştığı kamuya açık; dolayısıyla bağımsız uzmanlar tarafından incelenebilir ve kontrol edilebilir.

Hassas verilerin gizliliği konusunda son gelişmeler ışığında, ülkemiz stratejik kurumlarının daha da dikkatli olması gerekmekte. WikiLeaks olayında yaşananların Türkiye’nin de başına gelmemesi için kurum içi kurallar ile beraber teknoloji mümkün olan en üst seviyede kullanılmalı.

MyDLP yurtdışından oldukça büyük bir ilgi görüyor. MyDLP, Avrupa’dan Yeni Zellanda’ya 60 ülkeden binlerce kişi tarafından takip ediliyor. Özellikle Amerika’dan e-posta yağıyor. Kullanmak isteyen kurumların sayısı azımsanamayacak kadar fazla ve çoğunluk yine Amerika’da olmak üzere birkaç kurum şimdiden projeyi kullanmaya başladı.

MyDLP projesi, bilgi sızıntısı engelleme konusunda Türkiye’de de en az yurtdışındaki kadar ciddi bir farkındalık geliştirmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda, çeşitli sempozyumlar ve konferanslarda bilgilendirme çalışmaları yapıyor.
 
Üst