Obama, Mübarek'i Sırtından Bıçakladı

Hikem

Kıdemli Üye
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
6,073
Tepkime puanı
702
Puanları
0
Obama, Mübarek'i Sırtından Bıçakladı
-
 İsrail telelivizonalarında Ortadoğu uzmanları, Mısır'da yaşanan krizin İsrail'e ve bölgeye yansımalarını değerlendiriyor.


 
 

Obama, Mübarek'i Sırtından Bıçakladı
vizonalarında Ortadoğu uzmanları, Mısır'da yaşanan krizin İsrail'e ve bölgeye yansımalarını değerlendiriyor. İsrailli Ortadoğu uzmanıYoni Ben Menahem, Mısır’da yeni kurulacak sistemin İsrail’in karşısında Hamas’
ın yanında duracağını söyledi. İsrail televizyonuna konuşan Ben Menahem “Obama, Mübarek'i sırtından bıçakladı. Avrupa ülkeleri de Mübaek'i sırtından bıçakladı.

Bundan sonra Mısır’da kurulacak her rejim İsrail’in karşısında olacaktır yanında değil. Bu durum İsrail için tehlikelidir. Mısır’da kurulacak yeni hükümetler, direniş yolunu mu yoksa müzakere yolunu mu destekleyecek? Şuana kadar ki tüm işaretler, yeni rejimin Mübarek’ten daha aşırı olacaktır. Eğer başa İhvan-ı Müslimin gelirse bunun anlamı Hamas’tır. Yeni hükümet, Hamas’ın duruşunu destekleyecektir. Müzakereleri değil direnişi ve İsrail’e karşı terörü destekleyecektir” dedi.

Ben Menahem ayrıca demokrasiyi Araplara öğretebileceklerini söyledi: "Biz, Ortadoğu ülkelerine, Arap ülkelerine, Filistinlilere ve Araplara demokrasiyi öğretebiliriz" dedi. İsralli Ortadoğu uzmanlarından Hayfa Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Michael Ebel, Mübarek’in halkın ısrarına karşı istifa etmemesinin nedenini sorguladı.

İsrail televizyonuna konuşan Dr. Ebel “Hüsnü Mübarek’in bugün yaptığı, Cunhurbaşkanının anayasaya uygun bir şekilde değişmesi, ülkedeki tek örgütlü güç olmasından ötürü İhvan-ı Müslimin’in durumdan istifade etmesine fırsat verilmemesi.

Çünkü Hüsnü Mübarek, İhvan-ı Müslimin’in yönetime hakim olmasının, Mısır için tehlikeli bir durum olduğunu biliyor” dedi. Yoav Stern ise Mısır’ın yeni dönemde direnişi destekleyeceğinden ötürü Filistindavasına zarar vereceğini söyledi. Stern “İsrail, bölgedeki en büyük Arap ülkesi, en güçlü Arap ordusu olan Mısır’daki istikrarsızlıktan korkmaktadır” dedi.

Not: Hep sonuç böyle olur..Kullanırlar ve miadı dolunca, pis bir mendil gibi fırlatırlar..İran şahı ve diğerleri öyle olmadı mı?
 
 

Hikem

Kıdemli Üye
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
6,073
Tepkime puanı
702
Puanları
0
'Hüsnü Baba ve Kırk Haramiler'Mısır'da bir soygun sistemi var ve bu sistemin başında da Hüsnü Mübarek bulunuyor. Bu bir çete düzeni. Sistem piramide benziyor. En başında çete başı veya haramilerin lideri var ve alta doğru da kolluk kuvvetleri veya Baltaciyye sıralanıyor. Kahire'de Tahrir Meydanı'nı dolduran kalabalıkların hançeresinden bir iki tanıdık kavram dökülüyor. Mısır'ın sırrını en iyi bu kavramlar izah ediyor. Baltaciyye ve Haramiyye. Bu iki kavram Mübarek'in çete idaresini faş ediyor. Baltacı, Türkçe'den geçme ve Mısırlılar günlük olarak bu deyimi çok ve sık kullanıyorlar. Maganda demektir. Haramiye ise yine bildiğimiz gibi haramzadeler anlamına geliyor. Sistem soyguncular ve onları koruyanlardan oluşuyor

. Soyguncular yani Haramiye, Hüsnü Baba ve adamları. Milletin ekmeğiyle oynuyorlar. Mübarek rejimi iki kademeli Haramiye ve Baltaciyye sistemini kurmuş. Haramiye ülkeyi yönetiyor ve soyuyor. Baltaciye de sistemi koruyor ve kolluyor. Siyasi ve iktisadi hayat Mübarek ve ailesi etrafında veya feleğinde deveran ediyor. Mübarek'in iki oğlundan biri olan Cemal, Mübarek ailesinin siyasi veliahtı idi. Mısır'da halk Hüsnü Baba ve Kırk Haramilerine başkaldırmasaydı muhtemelen Eylül ayında veya sonrasında aynen Beşşar Esad örneğinde olduğu gibi Cemal Mübarek taçsız kral olacaktı. Veya cumhuriyetçi kral! Lakin halk sadece Cemal'in değil babasının da önünü kesti. Siyasi mühendislik geri tepti. Hüsnü Baba'nın hesapları pazara ve çarşıya uymadı. Boyunun ölçüsünü aldı.

Cemal, Hizb-i Vatani olarak da bilinen baltacılar veya eşkıya karargahında hiyararşik olarak hızlı bir biçimde yükselmekte idi. Yüksele yüksele babasının tahtına oturacaktı. Lakin halk babasıyla birlikte kürsüyü tepesine devirdi. Rüyalarını soldurdu.
Hüsnü Baba ve Kırk Haramilerin ikinci figürü ise Ala Mübarek. Diğer oğul ki aile adına ülkenin iktisadi hayatı tedvir ediyor. O da babasının ülkesinde ekonomik alandan sorumlu. Son sıralarda halkı galeyana getiren hususların başında gıda fiyatlarındaki fahiş artış geliyor. Bunun arkasında birçok unsur olabilir. Lakin unsurlardan birisi de spekülasyon yani simsarlık ve simsarlar.

Bu simsarlığın arkasında da yine Mübarek ailesi var. Bu alana bakan çetenin üyesi Ala Mübarek. Mısırlı şişman kediler veya tufeyliler veya parazitler gerçek fiyatların üzerine bindirilen simsarlık farkıyla keselerini oldururken Mısırlılar inim inim inliyor. İşsizlik ve benzeri felaketlerin yanında Mısır halkı bir de Hüsnü Baba ve avenesine simsarlık vergisi ödüyor. Hüsnü Baba ve avanesi bal kaymak içinde yüzerken Mısırlılar gündelik hayatlarını tedvir etmekte ve çekip çevirmekte bin bir müşkilatla karşılaşıyorlar. Böyle ballı kaymak idarenin bir de çelik zırhı ve koruyucu çekirdeği olmalı. Bunlar da Mısır'ın baltacıları. Son olaylarda rejime sadakatini sürdürenler işte bu soygun düzenin kolluk kuvvetleri. Bunlar milli değil aileye bağlı teşekküller

. Ordu tarafsızlığını korurken polis, istihbarat ve iktidar partisi yani Hizb-i Vatani'nin mensupları Mübarek'in teskin edemediği halkı sindirmek için göstericilerin arasına sızarak provokatörlük yapıyorlar. Göstericilere silahla ve gaz bombalarıyla saldırıyorlar. Halkın tutuklayarak ordu mensuplarına teslim ettiği bu kişilerin üzerlerinden polis kimliği çıkıyor. Halkın ilk günlerden itibaren püskürttüğü polis, ortaya çıkamazken tebdil-i kıyafetle ve ordu elbiseleri giyerek meydanlara inerek parazitlik yapıyor ve Hüsna Baba ve Kırk Harami rejimini korumaya çalışıyor.
İskenderiye İbrahim Bey Camii önü ve Kahire'de Tahrir Meydanındaki kalabalıkların içine sızan ve nüfuz eden bu kolluk kuvvetleri veya çete üyeleri karşı sloganlar atıyor ve halkı yıldırmaya çalışıyor.
Mübarek'in Çarşamba günü yaptığı konuşmasından sonra talimat almış gibi tebdil-i kıyafetle sokaklara inen çete üyeleri devrim sürecini kaos sürecine çevirmeye çalışıyor. Amacı bu yolla sabık rejimin kendisini yeniden toparlaması ve nefes almasına imkan vermek. Lakin Mübarek yanlısı çetelerin durumunun meydana çıkması ve Mübarek ve rejiminin inandırıcılığın son kırıntılarını da sildi süpürdü. Dolayısıyla Mübarek ve rejimini süpürme harekatına bilmeden katkı sundu.

Kısaca Hüsnü Baba ve Kırk Haramileri son oyunlarını oynuyorlar. İsrail'den başka destekçileri de kalmadı. İsrail, Mübarek'den iyisini mi bulacak? Yapılan gaz anlaşmasına göre İsrail halkı, Mısır halkının tükettiği fiyatın üçte birine Mısır kaynaklı doğal gaz tüketiyor! Bu da Mübarek ailesinin İsrail'e iktisadi kıyağı! Yeşil kanununu tatbik eden Mübarek, halkına yedirmiyor ama kendisiyle birlikte bölgesel eşkiyaları da besliyor!
 
Üst