O halde sorun ne? Neyimiz eksik? Nerede hata yapıyoruz?

Kaptan

Mecra Yazarı
Peki Sorun ne?

Sanırım şu konuda hemfikiriz; bu ülkede bir din algısı-din anlayışı sorunu var! Hatta bir adım daha atalım ve açık açık itiraf edelim; ciddi bir dini yaşam problemimiz var.

Bu problemi aşmak; insanlara dini ulaştırmada yaşanan sorunlar mı?

Veya dini anlatacak olan kurumsal yapının eksikliği mi?

Veya temel dini bilgi altyapı eksikliği mi?

Veya imkansızlıklar mı?

Veya başka bir şey mi?

Şimdi gelin hep beraber bazı sayılara bakalım. Tablo inanın çok şaşırtıcı...

Buyurun.

Cami: 84.684

Kur'ân Kursu: 15.742

İmam-Hatip (ortaokul): 1.622 (2015-2016)

İmam-Hatip (Lise): 1.149 (2015-2016)

İlahiyat+İslamî İlimler (fakülte): 75

Şimdi bu sayılara...

İslâmî dernekleri ve vakıfları ekleyin...

Cemaatleri ve tarikatları ekleyin...

İslamî yayınevlerini ekleyin...

İslâmî dergi ve gazeteleri ekleyin...

İslâmî radyo ve televizyonları ekleyin...

Gönüllü kuruluşları, oluşumları, evleri vs. ekleyin...

İmamları, müezzinleri, hocaları, akademisyenleri, hocaefendileri, şeyhleri, efendileri, gönüllüleri vs. ekleyin...

Bütün bunları da nüfusumuza bölün! Herhalde on kişiye bir gibi dehşet bir oran karşımıza çıkacak!

O halde sorun ne? Neyimiz eksik? Nerede hata yapıyoruz?

Samimiyet mi?

İhlas mı?

Bölünmüşlük mü?

Hepsi mi?

En önemlisi; Çözüm ne?

Dini parçalara ayırıp, elimizdekilerle seviniyorken... (Rum, 32)

Allah'a dinini öğretiyorken (Hucurat, 16)

Allah ile beraber rabler edinmişken (Tevbe, 31)

Allah'ın ahdini (Nahl, 95) ve ayetlerini (Bakara, 41) satmışken,

Allah'ın Elçisinin getirdiklerini bırakmışken (Haşr, 7)

Allah'ın rahmeti ve affetmesiyle aldatılmışken (Fatır, 5)

...

Çözüm aramak!

Şaban Oz

lafons7275

Kıdemli Üye
İslami yaşantının dünya genelinde gerilemesinin sebepleri:

1. Bilimin gayri-Müslimlerin eline geçmesi ve ilerlemesi,
2. ateizmi doğuran evrim teorisinin kabul görmesi.
3. Örnek olarak gösterilebilecek bir İslam ülkesinin olmayışı.
4. İslami ilimleri öğrenmenin toplum genelinde maddi kazanç kapılarını açmaması,
5. Kapitalizm yüzünden köle gibi çalışmak zorunda olup dini öğrenmeye vakit kalmaması.
6. İslamın bir terör dini gibi sunulması.
7. Laikliğin benimsenip sevilmesi ve kollanması.

cemaliii

Kıdemli Üye
Sorun ne?

Sorun baskıyla inanç bir arada olmaz, olursa riyakarlik sahte dindarlık gırla gider. Toplum baskısı.

Bizim adamlar anlayışı olursa, birileri sizden görünmek adına işini gördürmek adına camide sizinle saf tutar iftarini sizinle açar ama menfaati için yapar samimi değildir. Aslında bu durumu da baskı tetiklemiştir. Liyakat yerine bizim adamlar anlayışı insanları bu sahtekarlığa sürüklemiştir. Devlet baskısı.

Gençler dindarligi kendi değilde aile baskısıyla tercih ettiği kapandığı namaz kıldığı için böyledir. Aile baskısı.

Kocası karısı öyle istediği için oyle tercih ettiği için değilde, kocası karısını kıskandığını için kapattiriyor eve hapsediyor güne komşuya çay bahçesine çıkarmıyorsa bu sonuçlar kacinilmazdir. Tersi durumda geçerli. Adam karısı ve karısının ailesi dindar diye, aman yuvam dağılmasın diye dindar rolü kesmek zorunda kalıyorsa böyle olur. Eş baskısı.

Evlada cemaati tarikatı senin ailen kafir sayılır, oruç yok namaz yok. Böyle anne babaya gitmeye , maddi manevi yardım etmeye gerek yok. Sen yardımları bizim derneğimize vakfımıza yurdumuza yap diyorlarsa bunların olması normaldir. Bu cemaat tarikat baskısını bazilariniz bu tür yapıların kapalı toplum olması nedeniyle bilmiyor olabilir. Eskiden bu tür cemaat tarikatlar üyelerine askere gitme tcye askerlik yapma, orası peygamber ocağı değil kafir yuvası deyip askere gondermemeye çalıştıklarını bilirim. Neyse köküne kibrit suyu.

Kısacası baskı kardeş baskı.

lafons7275

Kıdemli Üye
Kısacası baskı kardeş baskı.

İyi de serbest bırakılınca insanlar islama mı giriyor?

Mesela Norveç'te serbestlik var ve şuanda ateistlerin sayısı inançlıların sayısını geçmiş durumda. Serbest toplumlarda refah seviyesi yüksek toplumlarda islam mı artıyor ateizm mi?

cemaliii

Kıdemli Üye

Mesela Norveç'te serbestlik var ve şuanda ateistlerin sayısı inançlıların sayısını geçmiş durumda. Serbest toplumlarda refah seviyesi yüksek toplumlarda islam mı artıyor ateizm mi?

Baskıyla artiracaksaniz buyrun.
Baskıyla olsaydı tek parti chpsinin baskısı sayesinde bugün herkes atatürkçü olurdu. Oysa baskı ters tepti.

Bu forumda yıllar önce dindar nesil tartışması yapılırkende demiştim yine diyorum. Atatürkçü baskısı gibi dindar nesil baskısı da ters tepecektir. Hatta ters tepmistir bile. Bu konuda bunun kanıtı

Hamdolsun yıllar önce yaptığımız tespit bugün doğru çıkıyor.

Kaptan

Mecra Yazarı

Bugün bir haber okudum vallahi paylaşmaya haya ettim. Danimarka ve Norveç'te çok affedersiniz yakın bir tarihe kadar "hayvan genelevi" varmış. Tepkiler nedeniyle geri adım atmışlar gibi gözükse de iddia o ki hala bu sapıkça fiil isleniyormuş. Subhanallah! Ve daha neler neler.

Dücane Cündioglu'nun dediği gibi ;

Ne tuhaf değil mi, modern insan kazandıkça kaybediyor; bağımsızlığını kazandıkça... / özgürleştikçe... "ben! ben! ben!" dedikçe... /Yani kuvvet kazandıkça... güçlendikçe... başkalarına ihtiyacı azaldıkça... güya, tek başına yeter hâle geldikçe... /Zavallı insan, kemâlden zevâle geçiyor: özgürleşiyor."

Hakperest

Kıdemli Üye
Dinin ardında kültür vardır
Yasalarla korunan ve medya ile yayılan batı kültürü baskındır

Düşünce ve yaşam biçimi haritası çıkarıp, uygun şerbeti veren müslümanlar değil

İnandığı gibi yaşamayan yaşadığı gibi inanır
İman edip laik, liberal ve kapitalist yaşıyoruz
Böyle müslümanlar nasıl nesle rol model olsun

Yasasıyla ekonomisi ile kültürü ile eğitimiyle batı eksenliyiz
Bu gemi böyle daha çok su alır

ihvanistanbul

AkhenAton
Baskıyla olmuyor, serbest bırakmakla da olmuyor, orta yolu bulsak nasıl olur?

Kimse kendi dini yaşamına bakmıyor herkesin gözü ötekinin dini yaşamında.

Aaa ihvan sen sarık sarmıyor musun? ( Halbuki kendisi zekat vermiyor... )
aaa lafons gıybet mi ettin? ( halbuki kendisi iftira etti )
aaa cemali atatürkçümüymüş? ( halbuki kendisi batı uşağı, amerikaya kapak atmaya uğraşıyor... ) vs vs vs

bir abim vardı Allah selam versin. Ufkumu açtı. Bir gün sohbet ederken birine kızdım bir işinden dolayı. Kuldur yapar çok görme dedi. Baktım hayatında da böyle yaşıyor. Abi geliyor musun diyorum ( yolda bana geliyor ) ya nasip ihvanım der, abi yemek yer misin derim ya nasip der. bir günahımızı görür üstünü örter kuldur işi bu Allah affetsin der geçer. Tek kızdığı günah kibirdi. Kibirli insan gördü mü dayanamıyordu. Neyse bunu niye anlattım şimdi ben bu adamdan öğrendim ki herkes kul kardeşim, herkesin eksiği noksanı var. Herkes hatalı. En mükemmelimiz yay gibi, elif gibi olanımız yok. O zaman doğrultmaya kendimizden başlamak lazım.Herkes kul, kul hatadan münezzeh değil. Kul'a eksik,hata yakışır. Rabb'e mükemmellik ve merhamet. Hikmet ve arif eksiğimiz var.

Alimimiz çok ama arif yok. Adam kitabı yalayıp yutmuş sana ayetten hadisten bin delil getirir ama irfan yok. Hikmet bilmiyor. Dolu gibi yağıyor üstümüze ayet hadislerle ama bize yumuşak yağmurlar lazım ki toprağımız o suyu emsin.

cahid

Kıdemli Üye
Pratiği nasıl oluyor bilmiyorum ama bu soruya en doğru cevap bence "İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız" Bu sözün tezâhürü olsa gerek ki İslam'a alternatif olarak getirilen sistemler, İslam'dan mış gibi lanse ediliyor, benimseniyor. Birileri çıkıp cumhûriyet İslâmî bir yönetim şeklidir diyebiliyorlar ve bunun şûra ile aynı şey olduğunu iddia edebiliyorlar. En basit cevapla şûrâ da hangi dönemde ateist , hristiyan, yahûdi v.b. gayri müslim topluluklar yer almıştır ki günümüzdeki seçimler ile şûra aynı şeyler olabilsin. İslam müslüman olduğunu söyleyenlere, iddia edenlere hükümlerini vâz eder gerektiğinde cezâi müeyyidelerini uygular. Bundan müstağni olmanın tek yolu gayri müslim olmaktır -ki islam toplumlarında suç işleyen gayri müslimler de (hırsız v.s.) cezalandırılır- Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan durum "halifenin kılıcının eksikliği"dir diye düşünüyorum vesselam. İnsanoğlu yaptığı kötü şeylerin cezasını görmedikçe daha fazlasına teşebbüs edebilen bir yapıya sahip maalesef. Nefis denen şey hep dahasını istiyor. Onun için sınırlar tayin edilmeden sadece sevdirme ve benimsetme yoluyla bir sonuca ulaşılması mümkün değildir. Peygamber (s.a.v.) döneminde bile hırsızlığa tenezzül eden kimseler olabiliyorsa, günümüzde bunu sağlamanın başka türlü imkanı yoktur. Şahsî terakkîler toplumun terakkîsi için bir merdiven hükmündedir tamam ama merdivenlere taş , engel v.s. koyanlar da her devirde olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Hakperest

Kıdemli Üye
Kimse kendi dini yaşamına bakmıyor herkesin gözü ötekinin dini yaşamında.

Aaa ihvan sen sarık sarmıyor musun? ( Halbuki kendisi zekat vermiyor... )
aaa lafons gıybet mi ettin? ( halbuki kendisi iftira etti )
aaa cemali atatürkçümüymüş? ( halbuki kendisi batı uşağı, amerikaya kapak atmaya uğraşıyor... ) vs vs vs

bir abim vardı Allah selam versin. Ufkumu açtı. Bir gün sohbet ederken birine kızdım bir işinden dolayı. Kuldur yapar çok görme dedi. Baktım hayatında da böyle yaşıyor. Abi geliyor musun diyorum ( yolda bana geliyor ) ya nasip ihvanım der, abi yemek yer misin derim ya nasip der. bir günahımızı görür üstünü örter kuldur işi bu Allah affetsin der geçer. Tek kızdığı günah kibirdi. Kibirli insan gördü mü dayanamıyordu. Neyse bunu niye anlattım şimdi ben bu adamdan öğrendim ki herkes kul kardeşim, herkesin eksiği noksanı var. Herkes hatalı. En mükemmelimiz yay gibi, elif gibi olanımız yok. O zaman doğrultmaya kendimizden başlamak lazım.Herkes kul, kul hatadan münezzeh değil. Kul'a eksik,hata yakışır. Rabb'e mükemmellik ve merhamet. Hikmet ve arif eksiğimiz var.

Alimimiz çok ama arif yok. Adam kitabı yalayıp yutmuş sana ayetten hadisten bin delil getirir ama irfan yok. Hikmet bilmiyor. Dolu gibi yağıyor üstümüze ayet hadislerle ama bize yumuşak yağmurlar lazım ki toprağımız o suyu emsin.
Urgancı ihvan, hilimli hekim olup yumuşak yağmur olmuş :clap2::D hey maşallah