Nureddin YILDIZ Hoca'yı hiç böyle görmediniz! Siz değil Kalpleriniz dinlesin...

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Zehiri yutmuş bi kere. Nurettin YILDIZ gibilerini dinleyen iflah olması çok zor.

İslam bir bütündür.İslam'da olmazsa olmazlar çoktur.Buna göre bir kimse "bunun da İslam'da yeri vardır,bu böyledir diye müslümanları kendi fikir akımlarına sürüklemek asla caiz değildir.Mühim olan inanç ve fikirlerin Kur'an' ve sünnete uymasıdır.Aksini düşünen ise sapık ve batıl yollardan birisi olur.İşte Allahımız bakınız buna göre nasılda beyan ediyor...

AL-İ İMRAN SURESİ-[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]78 - Kitap ehlinden öyle bir güruh da vardır ki, siz onu kitaptan sanasınız diye, dillerini kitaba doğru eğip bükerler. Halbuki o, kitaptan değildir. "Bu, Allah katındandır." derler; oysa o, Allah katından değildir. Allah'a karşı, kendileri bilip dururken, yalan söylerler.[/FONT]
79 - İnsanlardan hiçbir kimseye, Allah kendisine kitap, hüküm ve peygamberlik verdikten sonra, kalkıp insanlara: "Allah'ı bırakıp bana kul olun." demesi yakışmaz. Fakat onun: "Öğrettiğiniz ve okuduğunuz kitap gereğince Rabb'e halis kullar olun" (demesi uygundur).

lafons7275

Kıdemli Üye
İslam bir bütündür.İslam'da olmazsa olmazlar çoktur.Buna göre bir kimse "bunun da İslam'da yeri vardır,bu böyledir diye müslümanları kendi fikir akımlarına sürüklemek asla caiz değildir.Mühim olan inanç ve fikirlerin Kur'an' ve sünnete uymasıdır.Aksini düşünen ise sapık ve batıl yollardan birisi olur.İşte Allahımız bakınız buna göre nasılda beyan ediyor...

AL-İ İMRAN SURESİ-78 - Kitap ehlinden öyle bir güruh da vardır ki, siz onu kitaptan sanasınız diye, dillerini kitaba doğru eğip bükerler. Halbuki o, kitaptan değildir. "Bu, Allah katındandır." derler; oysa o, Allah katından değildir. Allah'a karşı, kendileri bilip dururken, yalan söylerler.
79 - İnsanlardan hiçbir kimseye, Allah kendisine kitap, hüküm ve peygamberlik verdikten sonra, kalkıp insanlara: "Allah'ı bırakıp bana kul olun." demesi yakışmaz. Fakat onun: "Öğrettiğiniz ve okuduğunuz kitap gereğince Rabb'e halis kullar olun" (demesi uygundur).

beni alıntılamışsın ama konuyla alakasız şeyler yazmışsın. Ben Nurettin'i dinlemeyin dedikten sonra falanı dinleyin diyerek seni kendi fikir akımlarımıza yönlendirmedim. Nurettin'in ehli sünnete uymayan görüşleri olduğunu söylüyor ve dinlenmesini onaylamıyoruz.

serhen

Asistan
@MÜTEŞEKKÜR kardeşime bir soru sorayım, sen de Nurettin Yıldız'ın bu görüşünü tasvip ediyor musun " Gelsin internet çağında bir Ebubekir Sıddık olsun göreyim onu "

zulk@rneyn

Profesör
nurettin yıldız...?
tasavvuf karşıtı ve ibni teymiye hayranı bir hatip...
özellikle Şeyhül Ekber Muhyiddin İbn Arabi hazretlerinin (k.s.) acımasızca eleştiren bir kişi...
zamanında sert bir şekilde eleştirmiştim.

o günün ertesi Tevâfuk lar yaşadım.
ilk önce elime gülistan dergisi geçti... nurettin yıldız hoca ile ilgili övgü dolu bir haberi okurlarıyla paylaşıyordu.
hemen arkasından altınoluk dergisinde ise köşe yazarı olduğunu.
ve bu silsilennin adamı olduğunu öğrendik.

başka şeyler de var ama onlar kalsın.

tasavvuf aleyhinde olmasına rağmen türkiyenin önde gelen tasavvuf cemaatinin bu kişiye muhabbetle yaklaşmasına şaşırdım doğrusu.

büyükler seviyorsa, her ne kadar kalbimiz muhabbet duymasa bile...
onlar seviyorsa bizde seviyoruz.

hhz ebubekir hakkında yazdığı başka bir yazı.
son cümleye bakalım inşallah...
http://dergi.altinoluk.com/index2.p...52&MakaleNo=d327s026m1&AdBasHarf=N&limit=0-15

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Nurettin Yıldız hocayı tanımadan sarfedilen sözler üzücü.. Verdiği cevaptan tek bir cümle makaslanmış. Buyrun soru ve verdiği cevap:

Soru:
Hocam bizler Sahabe-i Kiram’ın hatta gelmiş geçmiş evliyaların hayatlarını çerçeveliyoruz ve onları ulaşılmaz bir yere asıyoruz. Sonra sadece seyrediyoruz. Belki de nereden başlayacağımızı bilmiyoruz. Nedir ulaşılmaz kılınan?

Nureddin Yıldız'ın Cevabı
Hayır, Hazreti Ebubekir bizim hayatımıza ulaşamaz. Gelsin internet çağında bir Ebubekir Sıddık olsun göreyim onu. Aynen böyle yazabilirsiniz Hatice Hanım. Ebubekir Efendilerimiz zamanının bir numarası idi. Kıyamete kadar her yılın ayrı bir Ebubekir’i olacaktır Allah’ın kulları arasında. Hazreti Ebubekir miracı desteklediği için, miraçtan tereddüt etmediği için kendisini mağarada feda ettiği için ‘sıddık’ oldu. Bu internet çağı bombardıman çağı, ilahiyat fakültesi okuyanların bile Kuran’dan hadisten şüphe ettikleri; “Kuran’da şu yok, hadiste bu yok” dedikleri bir zamanda imanını koruyan, “Resullullah ne dediyse doğrudur, getirin Buhari’yi gerisi yalan”, bunu kim diyorsa Ebubekir’dir o. Biz Hazreti Ebubekir’e ulaşamayacaksak eğer, Hazreti Ebubekir de bu zamana ulaşamaz. Bu sadece şeytanın bir tuzağıdır. Ulaşamayacağımız tek şey sahabilik makamıdır. Ona kimse ulaşamaz. Çünkü Peygamber yok ortada. Onun dışında ulaşılmayacak bir şey yok hatta hadis-i şerifte ne buyuruyor Efendimiz (s.a.s.): “Sizin elli taneniz onların bir tanesi yapacak” yani biz elli kat hızlı gidiyoruz. Yani elli çarpı Hazreti Ebubekirlik imkânım var benim ama şeytan da ne diyor, “sen kim Ebubekir kim, işine bak haddini bil otur aşağı ” diyor, “sen kim Ebu Hanife kim” diyor. “Bu zamanın Ebu Hanifesiyim” diyerek yola çıkan da kazanıyor. Ama bir güreşçi, mindere çıkmadan, “ben yenileceğim ama hele bir çıkayım” derse o güreşi nasıl kazanacak ki, akıl var mantık var. O sebeple bu hal şeytan tuzağıdır. Allah’ın dostları büyük insanlar evet, ama erişilmez insanlar değil. Erişilmeyen tek şey Nübüvvet makamıdır

kullandığı ifade yanlış anlaşılıyor olabilir. Yalnız cevabın hepsi okunursa ne demek istediği daha net anlaşılır. Yani yanlış kelime seçimleri olarak bakıyorum olaya. Yoksa kimse bir EbuBekir -sıddık ranha- olamaz. Ama onun sıddık özelliğini taşıyan mü'minler olabiliriz.

Ayrıca tasavvuf karşıtı biri de değildir. sohbetleri dinlenirse bunu da farketmiş oluruz.

kebîkec

İhvan Forum Üye
İki defa yüz yüze sohbetimiz oldu. Severim kendisini. Allah için yaşayan, Allah için konuşmaya çalışan samimi bir alimdir. Geniş bir kütüphanesi var. Birçok tefsir bulunmasına rağmen resmi tefsiri kütüphanesine koymamış. Varsa bir suçu muhtemelen budur. 😀

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İki defa yüz yüze sohbetimiz oldu. Severim kendisini. Allah için yaşayan, Allah için konuşmaya çalışan samimi bir alimdir. Geniş bir kütüphanesi var. Birçok tefsir bulunmasına rağmen resmi tefsiri kütüphanesine koymamış. Varsa bir suçu muhtemelen budur. 😀

İslami camianın en büyük hastalığı kendi cemaati dışındaki kişileri bir şekilde karalamaya çalışmaları.

Hiç bir bilgileri yokken bu ithamlar yüzünden günaha girmeleri, vebale girmeleri.

Görebildiğim kadarıyla Nurettin YILDIZ sağlam adam.

Allah ayaklarını İslam yolunda sabit kılsın inşallah.

Selam ve dua ile.

kebîkec

İhvan Forum Üye
İslami camianın en büyük hastalığı kendi cemaati dışındaki kişileri bir şekilde karalamaya çalışmaları.

Hiç bir bilgileri yokken bu ithamlar yüzünden günaha girmeleri, vebale girmeleri.

Görebildiğim kadarıyla Nurettin YILDIZ sağlam adam.

Allah ayaklarını İslam yolunda sabit kılsın inşallah.

Selam ve dua ile.
Hocayı tanımıyorlar diyeyim iyi niyetle. Kötü niyetle diyecek olsam kendi hocalarından başkasını ( cüppeli) tanımıyorlar derdim. 😀

Nurettin Hoca yakın zamanda Hakka yürüyen Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi hakkında her zaman müspet cümleler kurmuştur. Tasavvufa karşı olduğunu söylemek doğru değil. Tasavvuf adı altında yapılan yanlışlara değinmesi bence normal bir şey.

İmam İbni Teymiyeyi de öğrencisi İbnul Kayyım el Cevzi kadar övmemiştir bana göre 😀

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Nureddin YILDIZ, vakti zamanında mevcut sistemdeki tasavvuf uygulamalarının kurana sünnete uymayan taraflarını dile getirmiş olabilir.

Bu nedenle tasavvuf ehli kendisine düşman olmuş cephe almış olabilir.

Ama bu tasavvuf ehli hiç düşündü mü acaba Nureddin YILDIZ söylediklerinde ne derece haklı.

İnsan olarak eleştiriye gelemeyen bir yapımız var.

Hoşumuza gitmeyen şeyler söylendiğinde cephe alıyoruz.

Karşı tarafa geçip olaylara birde bu pencereden bakalım demiyoruz.

Selam ve dua ile.

Cenan

Ordinaryus
Lütfen tasavvuf ehli diyerek genelleme yapmayalım.

Bir gurup var; önlerine geleni reformist, vahhabi ilan ettiler. Kendi düşünceleri kendilerini baglar diger tasavvuf ehlini degil.

Hakperest

Kıdemli Üye
felsefeye beyin jimnastiği diyor.
düşünme olmadan nasıl yaratılış hakkında tefekkür edeceğiz? Allah'ın yaratmasında nasıl akıl sahipleri için ayetler olacak?

düz mantıkla dimağlara ket vurmak dinin vizyonuna, amacına soru işareti oluşturuyor. samiyetinden şüphe etmiyorum ama metodu ile problemliyim.

Allah sonumuzu hayretsin