Nureddin yıldız 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebilinir.

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
nureddin yıldız ehli sünnet değil selefi ibni teymiyeyi seven bi hoca ehli sünnet itikadında olan bir müslüman için tavsiye edilmez

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Sen misin bir tek Ehl-i Sünnet. Sana göre tasavvuf dışında ehli sünnet mi var?
biz ehli sünnet hocalarımızın alimlerimizin kitaplarından öğrendik ki nakli ilimler sekizdir sekizincisi ilmi ahlak yani ilmi tasavvufdur bu sözümde ehli sünnet içindir mezhepsizler kabul etmez

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Aslında Nurettin YILDIZ Hoca modern hukukun yetişkin kız ve erkekleri "zina"ya götürdüğünden mütevellit böyle bir açıklama da bulundu ki,

Bizler de bu açıklamanın değişik versiyonlarını zaten ifade ediyoruz.

Liseyi bitireceksin, arkasından üniversite, arkasından iş ya da uzmanlık vs. yaş gelecek, 35 ile 40 arasına... Ondan sonra evliliği hatırlayacaksın.

İşte devlet buna bir çare aramalıdır diyeceğiz ama devlet zaten "İslami Nikah"ın düşmanı dolayısıyla buna çare aramaz bilakiz önünü de kesiverir.

Nurettin YILDIZ da işin burasını söyleyemez, çünkü onun da derdinde "şer'i bir toplum", "fıkıh düzeneğinde bir cemeat" olgusu yoktur. Vardır da belki, konuşmaz buraya kendi toplumunu kanalize etmeye çalışmaz ya da kendi yapılanması içersinde böyle bir oluşumu bina etmeye gayret etmez.

Peygamberimiz'in özelliği Mekke'nin Tağuti idaresinden tamamen ayrışmaktı İslami alanda. Biz ise, ayrışmadan öte onun tekelinde bulunan camilerde sohbet etmenin derdindeyiz vs...

Ondan sonra, 6 yaşlarındaki çocukları Tağut'tan ayrıştırmaya çalış ve velilerinin beyanlarıyla, oğlana bir kızı; kıza da bir oğlanı takdim edebilirler çocuklar küçük de olsa.

Zaten bu yakın akrabalarda oluyor. Bunda da çok bir sakınca yoktur ama en nihayetinde çocuklar büyüdüklerinde dinlenecekse.

Siz ister kabul edin ve etmeyin bu ameliyeler bizim toplumumuzda vardır.

Mesela bir kardeşimiz ağabeyine, kız kardeşine, ya da halasına, teyzesine, oğluma senin kızını düşünüyorum diyebilir o da bunu tebessümle karşılar. İleri de düşünülen şey gerçekleşir ya da gerçekleşmez, "kader..???"

Lakin kız ya da erkek birbirlerini istemezlerse, velilerin "ben çalarım ben oynarım" demeleri de uygun değildir diyeceğim ama şurası da unutulmamalıdır:

14, 15, 16 yaşlarında reşid ya da reşide olmuş erkek ve kadın kendi kararlarının istikametinde böyle bir ameliyenin içersinde olmazlar. Olamazlar. Hele hele, İslami bir toplumda bu sözkonusu da değildir.

Yanlış anlamayın tabii ve doğal olarak bir şeyin varlığından bahsediyorum,

Zalimlikten, zulümden, baskıdan falan bahsetmiyorum.

Yani günümüzde İslam'a taban tabana zıt cadde, sokak ve mahalleyle, iş hayatıyla, okul hayatıyla, üniversite hayatıyla İslam'ın olması gerekenini çözümlendirmeye kalkarsanız kusura kalmayın ama ister istemez siz de zıvanadan çıkabilirsiniz.

İşte yukarıdaki birçok beyan bunun göstergesidir.

Düşünün, 3,4,5 yaşlarında kreşle tanışmış, sonraki yaşlarda da mahalleye, sokağa adepte olmuş ve arkasından ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite çevresine adepte olmuş mükelleflere "kararınızı" çok kibar, nazik ve olması gerek cümlelerle de ifade edemezsiniz,

Sizdeki bu kibarlık ve nezaket muhatabı olduğunuz kızınıza ve oğlunuza "zulüm" ya da "baskı" olarak yansıyacaktır...

Siz aslında ölmüşsünüz de burada çelik çomak oynuyorsunuz derim...

Ben, sen, o farketmiyor...

Veliler evlatlarını evlatlarından daha da çok düşünürler.

Dolayısıyla, veliler çok yakın akrabalarına ya da dostlarına böyle bir düşüncenin varlığını duyurabilirler, 15, 16 yaşlarında da mümkünse düğün yapılır...

Buna İslam ne der ki...

Hatta İslam bunu emreder, bu toplumlarda zina çok çok düşük seyreder...

Düşünün bir lisede 250 erkek ve kız mezun oluyor, zina temizliği babından anket yapıyorsunuz, neredeyse nezafet ehli" bir kimse bulamıyorsunuz...

14 ila 18 yaş arasında eğitim veren bir yerden bahsediyorum... Canlar geçmiş olsun...

NOT:

Bazen tıpçıların seminerlerine de giderim. İslam'la da çok alakası olmayan bir cerrahın Tıp ilmine göre ideal evlilik yaşının;

Kızlarda, 16, erkekler de ise 18 olduğunu ifade etmişti...

Kulaklarım duydu bu sözü...

Saygılar...

Mugalata

Kıdemli Üye
Bazen tıpçıların seminerlerine de giderim. İslam'la da çok alakası olmayan bir cerrahın Tıp ilmine göre ideal evlilik yaşının;

Kızlarda, 16, erkekler de ise 18 olduğunu ifade etmişti...

ilk evlenme yaşı mıymış bu? o yaşlarda evlenen biri sonra nasılsa boşanıp başka birileriyle tekrar evlenecektir de...

bir kere ayrılıp yeniden evlenmişse bunu tekrarlama alışkanlığı oluşabilir.

ya, ayrıca insanların kaç yaşında evleneceğinden kime ne? neden başkalarının özel hayatlarına karışıma hakkını insanlar kendilerinde görebiliyor?

yok 6 yaşında evlenebilirmiş, yok 16-18 yaşında evlense ideal olurmuş!..

bizim toplum kadar bu özel konulara meraklı başka bir toplum var mıdır acaba?

bir de bu özel alanında başarısız ve mutsuz olan?..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
ilk evlenme yaşı mıymış bu? o yaşlarda evlenen biri sonra nasılsa boşanıp başka birileriyle tekrar evlenecektir de...

bir kere ayrılıp yeniden evlenmişse bunu tekrarlama alışkanlığı oluşabilir.

ya, ayrıca insanların kaç yaşında evleneceğinden kime ne? neden başkalarının özel hayatlarına karışıma hakkını insanlar kendilerinde görebiliyor?

yok 6 yaşında evlenebilirmiş, yok 16-18 yaşında evlense ideal olurmuş!..

bizim toplum kadar bu özel konulara meraklı başka bir toplum var mıdır acaba?

bir de bu özel alanında başarısız ve mutsuz olan?..

İsterse bir kız ya da erkek 50 yaşında, 60 yaşında evlensin kim zor tutabilir ki,

Tıp ilmine vakıf olan biri, Tıp ilminin verilerine göre, kadın ve erkeğin en ideal fizyolojik yapısından hareketle bunu ifade ediyor, sadece görüşünü ilme paylaşıyor,

Zor tutmuyor, baskı yapmıyor, despotluk yapmıyor ki,

İlmi bir birikimi sizinle paylaşıyor,

Efendim ben 50 yaşında evlenecem dedin de sana tıp ilmi baskı mı uyguladı..???

Buradaki yazılanları "akl"ınızla okusanız daha iyi edersiniz...

La havle...

Mugalata

Kıdemli Üye
İsterse bir kız ya da erkek 50 yaşında, 60 yaşında evlensin kim zor tutabilir ki,

Tıp ilmine vakıf olan biri, Tıp ilminin verilerine göre, kadın ve erkeğin en ideal fizyolojik yapısından hareketle bunu ifade ediyor, sadece görüşünü ilme paylaşıyor,

Zor tutmuyor, baskı yapmıyor, despotluk yapmıyor ki,

İlmi bir birikimi sizinle paylaşıyor,

Efendim ben 50 yaşında evlenecem dedin de sana tıp ilmi baskı mı uyguladı..???

Buradaki yazılanları "akl"ınızla okusanız daha iyi edersiniz...

La havle...

ben de "insanları zorluyor" demedim ki. asıl siz "akl"ınızla okumamışsınız. :)

ben "ne karışıyorlar" dedim. "ideal yaş" da ne demek? bir de bilim insanı etiketi arkasına sığınıp böyle bir saçma sözü nasıl söyleyebilirler? "fizyolojik yapı"nın yanında ruhî yapı, kişilik yapısı vb yok mu? onlar ne olacak?

insanların işi gücü yok. üretimleri yok, biriktirdikleri, insanlık hazinesine kattıkları bir değer yok, kalkıp nelerle uğraşıyorlar! siz de bunları paylaşıyorsunuz...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Evlilik "bir" olur "pir" olur anlayışı hakimdir...

Evlenirsin ve ölünceye dek yuvana her iki taraf olarak hakim olursun...

16 yaşında evlenenin "ilk" evlenme yaşı mı imiş ne demek...

Kızlar 30 yaşlarında evleniyorlar da boşanmıyorlar,

Ben senin anlayışına ne diyeyim ki...

En güzeli konuşmamak...

Diyorlar ki, yasaklı listene neden üye ekliyorsun,

İnsan akl'ınca düşünemeyen, konuşamayan ve anlayamayan biri ne yapılır, elbet engellenir...

Çünkü ben kalp taşıyorum... Gönül taşıyorum... Akıl taşıyorum...

Bunlardan uzak olanlarla iç içe olmam sıhhatime manidir...

lafons7275

Kıdemli Üye
hayır, orada küçücük bedene ve çocuk ruhuna verilecek, telafisi çok zor zararlar var.

haaaaa, demek ki bir yere kadar İslama göz yumacan ama bir yerden sonra dayatmalara başlayacan ve bunu güya insanlık namına olduğunu söyleyecen.

Aynı zihniyet neden biz, kız erkek ayrı okumalı dediğimizde yerinden hopluyor.

Neyse, bu mücadele kıyamete kadar sürecek. İman edenleri müjdeleyelim.

Mugalata

Kıdemli Üye
Evlilik "bir" olur "pir" olur anlayışı hakimdir...

Evlenirsin ve ölünceye dek yuvana her iki taraf olarak hakim olursun...

16 yaşında evlenenin "ilk" evlenme yaşı mı imiş ne demek...

Kızlar 30 yaşlarında evleniyorlar da boşanmıyorlar,

Ben senin anlayışına ne diyeyim ki...

En güzeli konuşmamak...

Diyorlar ki, yasaklı listene neden üye ekliyorsun,

İnsan akl'ınca düşünemeyen, konuşamayan ve anlayamayan biri ne yapılır, elbet engellenir...

Çünkü ben kalp taşıyorum... Gönül taşıyorum... Akıl taşıyorum...

Bunlardan uzak olanlarla iç içe olmam sıhhatime manidir...

çok siterilize bir sıhhatiniz varmış. en iyisi herkesi engelleyin de mesajlarınıza cevapları görüp sağlığınızdan olmayın. :)

ama ne demek kuzum, "evlilik bir olur, pir olur"? katolik misiniz siz? onlar bile terkediyorlar bu anlayışı yavaş yavaş.

yani öyle şeyler yazılıyor ki, karışsam mı karışmasam mı, karar veremiyorum. kimsenin sağlığıyla da oynamak istemem tabii. :)

Mugalata

Kıdemli Üye
haaaaa, demek ki bir yere kadar İslama göz yumacan ama bir yerden sonra dayatmalara başlayacan ve bunu güya insanlık namına olduğunu söyleyecen.

yahu, küçük çocukların o yaşta evlendirilmesine karşı çıkmanın islamla ne ilgisi var? ilkel toplum zihniyetinin islamiyetle ne alakası var? siz ne dediğinizin farkında mısınız?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
ben de "insanları zorluyor" demedim ki. asıl siz "akl"ınızla okumamışsınız. :)

ben "ne karışıyorlar" dedim. "ideal yaş" da ne demek? bir de bilim insanı etiketi arkasına sığınıp böyle bir saçma sözü nasıl söyleyebilirler? "fizyolojik yapı"nın yanında ruhî yapı, kişilik yapısı vb yok mu? onlar ne olacak?

insanların işi gücü yok. üretimleri yok, biriktirdikleri, insanlık hazinesine kattıkları bir değer yok, kalkıp nelerle uğraşıyorlar! siz de bunları paylaşıyorsunuz...

Hangi doktor sen evlendin de 50 yaşında sana karıştı...

Konu evlilikti o da o ilmin verisini ifade etti...

O doktor kendi uzmanlığında konuşuyor sen de devletsin aileler okullara kreşlere İslami eğitimi uygula onları daha gençlik evrelerinde ruhen olgunlaştır,

cemaliii

Kıdemli Üye

siz isterseniz kızınızı sadece kızların olduğu okula (mesela kız meslek lisesi) oğlunuzuda endüstri meslek lisesine verebilirsiniz. ama karma eğitim isteyen başkalarına bunu yasaklayamazsınız. kendinize yasak istemiyorsunuz, ama sizler başkalarına çok kolay yasak koyarsınız. sizi biliyoruz. bugün kendinize özgürlük demokrasi istersiniz,ancak başkalarının özgürlüğüne demokratik haklarına saygı göstermezsiniz. sizin demokrasiden ve özgürlükten tek anladığınız şey türbana başörtüsüne özgürlüktür. mini eteğe özgürlük dese birileri buna dayanamazsınız. sizler kendinize müslüman,kendinize demokratsınız.

lafons7275

Kıdemli Üye

siz isterseniz kızınızı sadece kızların olduğu okula (mesela kız meslek lisesi) oğlunuzuda endüstri meslek lisesine verebilirsiniz. ama karma eğitim isteyen başkalarına bunu yasaklayamazsınız.

Peki başkaları (mesela atatürk) benim dini yaşantıma yasak koyduğunda bu klavye delikanlılığını yapıyor musun?