Nur Talebeleri Sadece Risale-i Nur Mu Okuyorlar?

_OSMANLI_

Üye
benim aklımı karıştıran nokta şu niçin BSN hazretleri kendi eserinin okunmasının yeterli olduğunu ifade etmişki. yani hiçkimse benim eserimi okuyun bu size yeter deme hakkını kendinde bulamaz...
Dün bediüzzaman mükemmel bir eser yazmış insanlar azami derecede faydalanmış...peki ya yarın... daha güzel bir eser ortaya çıkamazmı..???

hirahos

Kıdemli Üye
yasinerbu kardeşim,

Söylediğin şeylerin hiç birinin benim yazdığımla ilgisi yoktur..

Zannedersem, yanlış anladınız..

Buranbay abime de teşekkür ederim..

yasinerbu

Üye
Kardeşlerim benim serzenişim risale-i nurla ve aziz üstadla uğraşmayı kendilerine meslek haline getirenlere.
üstad ve risaleler hakkında menfi bir yazı görünce ister istemez duygulanıyoruz.

yoksa kimseyi hedef almak değil.
hakkınızı helal edin.
wesselam

.. neden başka kitaplarda okunmasın ve okunulan kitapların süzgecinden geçirilerek bir fikir ortaya çıkarılmasın..?

Neden sadece risale mevzusuna Üstadımın Kastamonu Lahikasında verdiği bir cevabı ilave ediyorum. İstifade dileğiyle..

..fakat şimdi, biçare bazı hocaları ve sofuları Risale-i Nur’a karşı bir çekinmek, bir soğukluk vermek için hiç hatıra gelmeyen bir vesileyi bulmuşlar. Şöyle ki diyorlar: "Said yanında başka kitapları bulundurmuyor; demek onları beğenmiyor. Ve İmam-ı Gazâlî’yi (r.a.) de tam beğenmiyor ki, eserlerini yanına getirmiyor."

İşte bu acip, manasız sözlerle bir bulantı veriyorlar. Bu nevi hileleri yapan, perde altında ehl-i zındıkadır; fakat, safdil hocaları ve bazı sofuları vasıta yapıyorlar.

Buna karşı deriz ki: Hâşâ, yüz defa hâşâ! Risale-i Nur ve şakirtlerinin bir üstadı olan Hüccetü’l-İslam İmam-ı Gazalî ve beni Hazret-i Ali ile bağlayan yegâne üstadımı beğenmemek değil, belki bütün kuvvetleriyle onların takip ettiği mesleği ehl-i dalâletin hücumundan kurtarmak ve muhafaza etmektir..

Fakat, onların zamanında bu dehşetli zındıka hücumu, erkân-ı imaniyeyi sarsmıyordu.. O muhakkik ve allâme ve müçtehid zatların asırlarına göre münazara-i ilmiyede ve diniyede istimal ettikleri silâhlar hem geç elde edilir, hem bu zaman düşmanlarına birden galebe edemediğinden, Risale-i Nur Kur’an-ı Mucizü’l-Beyandan hem çabuk, hem keskin, hem tam düşmanların başını dağıtacak silâhları bulduğu için, o mübarek ve kudsi zatların tezgâhlarına müracaat etmiyor..

Çünkü, umum onların mercileri ve menbâları ve üstadları olan Kur’an, Risale-i Nur’a tam mükemmel bir üstad olmuştur. Ve hem vakit dar, hem bizler az olduğumuz için vakit bulamıyoruz ki, o nuranî eserlerden de istifade etsek..

Hem Risale-i Nur şakirtlerinin yüz mislinden ziyade zatlar, o kitaplarla meşguldürler ve o vazifeyi yapıyorlar. Biz de o vazifeyi onlara bırakmışız. Yoksa-hâşâ ve kellâ-o kudsi üstadlarımızın mübarek eserlerini ruh u canımız kadar severiz. Fakat herbirimizin bir kafası, birer eli, birer dili var; karşımızda da binler mütecaviz var; vaktimiz dar. En son silâh, mitralyoz gibi Risale-i Nur bürhanlarını gördüğümüzden, mecburiyetle ona sarılıp iktifa ediyoruz
..

Herhalde kafidir..

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
levent bağ kardeş ne anladın yukarıdaki yazıdan bana özet yapar mısın benim osmanlı kelime bilgim yok denilecek kadar az ...

yani anlamadım

S

SaLtan

Guest
bir başucu kitapları vardır (şöyle akşam uyurken okuyayım tarzından)

birde başucu (başvuru) yani bir ömür beraber gecireceginiz kitaplar..

birde kaynak kitaplar vardır. ilgi alanınız ne ise onlarla ilgili.

çeşitler çoğaltılabilir. kitap türü kadar insanın kitap türlerine olan meyilleri vardır.

başucu kitapları risela-i nur ise. o insana saygı duymak gerekiyor. yok efendim sen sadece bu kitapları okuyorsın. yobazsın, cahilsin gibi ithamlarda bulunup tenkit etmek doğru bi şey değil. sonuçta ruh iklimini o eserlerde buluyor, ruhunuda besliyodur. ana britanice ile bir ömür geçirenler gibi..

H

hiç

Guest
eyvallah kardeşim ama ben girdigim medreselerde ilmihal dışında kitap okuduklarını görmedim...herzaman risale okuyorlar...ben digerlerini red mi ediyorsunuz demek istemedim...

S

SaLtan

Guest
eyvallah kardeşim ama ben girdigim medreselerde ilmihal dışında kitap okuduklarını görmedim...herzaman risale okuyorlar...ben digerlerini red mi ediyorsunuz demek istemedim...

ilmihal derken? toplumuzun yüzde kaçı ciddi anlamda ilmihal biliyor. :thinking:

ben 52 farzın ötesine gidebileni görmedim. risale-i nur okuyanlarda eminim ilmahili çok iyi biliyolardır.

H

hiç

Guest
levent bag nickli kardeşe cvben yazmıştım sizlerin msj sonradan okudum...saltan abi "ruh iklimi buradan besleniyor size ne" demişsiniz dogrudur bize ne..?yalnız şu konuda acayip endişelerim var Kur'an ı dahi okumayı gereksiz görüyor gittigim yerde...yani risale okumak daha efdaldir deniyor..bakın yalnış anlaşılmasın demek istedigim Kur'anın önüne geçirilmeye çalışıyor bilerek-bilmeyerek..!benim endişem bu....tamam risale tefsirdir zaten ama hiçbir kitap aslına degiştirilemez!

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
ben risale-i nuru çok okuyan biri değilim hatta sadece inceledim ama ilmihal bilgimi istersen hamdolsun isteyen kişiye ders verebilirim...

din sadece ilmihal değil ki saltan kardeş. Neden konuyu daraltıyorsunuz kimse size sadece risale okuyun veya neden sadece risale okuyorsunuz demedi burada benim okuduklarım risale okuyun ama başka kitapta okuyun yani tavsiye içeriklidir. Neden risale okumayanlar ilmihali bilmez diye çıkış yapıyorsunuz ben sana diyorum mu sadece risale okuyan siyer bilmez veya akaid bilmez yada başka birşey...

bence konu biraz dallandı ve ben haklı konumuna gelmeye başladı...

S

SaLtan

Guest
levent bag nickli kardeşe cvben yazmıştım sizlerin msj sonradan okudum...saltan abi "ruh iklimi buradan besleniyor size ne" demişsiniz dogrudur bize ne..?yalnız şu konuda acayip endişelerim var Kur'an ı dahi okumayı gereksiz görüyor gittigim yerde...yani risale okumak daha efdaldir deniyor..bakın yalnış anlaşılmasın demek istedigim Kur'anın önüne geçirilmeye çalışıyor bilerek-bilmeyerek..!benim endişem bu....tamam risale tefsirdir zaten ama hiçbir kitap aslına degiştirilemez!

kardeşim ben sizene demedim. öyle düşünenlerde var. yani risalei yere göğe sığdıramayanlar. bunlar istisna hemde mini istisnalardır. ama kimsede ben risale-nur lara k. kerimden üstün görüyorum dememiştir. yani risale-i nurlara önem vermesi bir yanılsamadır. ve yanılsamaların yansımasıda aynı düzeyde boş bilince aksediyor.

hem risale-nurda kuranın tefsiridir. kuran ayetleri ve süreleri tefsir ediliyor. böylece kuran okunmuş oluyor.

yüzden okuma dersen yüzde 90 anı biliyodur. benim kanaatim..

H

hiç

Guest
yaw agbi "size ne " demekteki kastım başka idi...yani imanını buradan besliyor anlamında...kötü bir niyet aramayınız..yalnız şu tespitiniz gerçek degil yani mini mini istisna olan kesim...ben kesinlikle bu cemaate mensub olanların bu kadar sahiplenir bir tarafgirlikte oldugunu görüyorum...ilmihal de derken talebelere abdest nasıl alınır gibi temek islami bilgileri ögretmek amacıyla okuyorlar...bunun dışında medreselerde başka kitap yok!

S

SaLtan

Guest
ben risale-i nuru çok okuyan biri değilim hatta sadece inceledim ama ilmihal bilgimi istersen hamdolsun isteyen kişiye ders verebilirim...

din sadece ilmihal değil ki saltan kardeş. Neden konuyu daraltıyorsunuz kimse size sadece risale okuyun veya neden sadece risale okuyorsunuz demedi burada benim okuduklarım risale okuyun ama başka kitapta okuyun yani tavsiye içeriklidir. Neden risale okumayanlar ilmihali bilmez diye çıkış yapıyorsunuz ben sana diyorum mu sadece risale okuyan siyer bilmez veya akaid bilmez yada başka birşey...

bence konu biraz dallandı ve ben haklı konumuna gelmeye başladı...

bende risalei nur okumadım. okusamda anlamıyacagımı biliyorum. fakat özgün bir yere sahip eserler topluluğu olduğunu biliyorum.

din elbetteki sadece ilmihali bilgilerden ibaret değil. ama değişik bir bakış açısıyla din bir yaşama tazı ise öyle ise pekala ilmihaldirde.. herkes evinin önünü ama imanını (içtenliğini) katarak. belediye çöpçülerine ne hacet.. herkes ilmahli bilse ve yaşasasa kargaşa ve sorunlara yine ne hacet.

peki ben size bir soru sorabilirmiyim. işte bu kitap benim ruh dünyamı şekillendiriyor ve yaşamıma katkıda bulunuyor dediğiniz kitap varmı?

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
konu biraz özele kaçacak galiba

ben nurcu evine gittim ve onların kütüphanesini gördüm sadece kırımızı kitaplar bunlar dışında ben bir kitap görmedim gören varsa istisna muhakkak olacak. tabi bu söylediğim bir ya da iki evle sınırlı değil.

sorarım kütüphaneden maksat nedir? neden öğrenciler sadece o kitaplara yönlendiriliyor. Ben ilmi bir araştırma yapmak istiyorum fakat kütüphane de kırımızı dışı bir katap yok ki başka kitaba bakayım...

yani demek istediğim islam geniş bir dindir her konuya yer verilmeli. Kimse çıkıpta risale-i nuru kötülüyor demesin benim demek istediğim o değil. çünkü ben de biliyorum çok değerli bediuzzamanın o zorlu şartlar altında yazmış olduğu tefsir içerikli kitaptır.
benim demek istediğim neden sadece o kitap yeterli görünüyor. veya sadece o barındırılıyor evlerde...:)

S

SaLtan

Guest
konu biraz özele kaçacak galiba

ben nurcu evine gittim ve onların kütüphanesini gördüm sadece kırımızı kitaplar bunlar dışında ben bir kitap görmedim gören varsa istisna muhakkak olacak. tabi bu söylediğim bir ya da iki evle sınırlı değil.

sorarım kütüphaneden maksat nedir? neden öğrenciler sadece o kitaplara yönlendiriliyor. Ben ilmi bir araştırma yapmak istiyorum fakat kütüphane de kırımızı dışı bir katap yok ki başka kitaba bakayım...

yani demek istediğim islam geniş bir dindir her konuya yer verilmeli. Kimse çıkıpta risale-i nuru kötülüyor demesin benim demek istediğim o değil. çünkü ben de biliyorum çok değerli bediuzzamanın o zorlu şartlar altında yazmış olduğu tefsir içerikli kitaptır.
benim demek istediğim neden sadece o kitap yeterli görünüyor. veya sadece o barındırılıyor evlerde...:)

emin ol bende aksini göüyorum nedense. hem nur cemaati değişik fraksiyonlara ayrılmıştır. bu ayrıntıyıda iyi gözlemlemek gerekiyor.

mesala benim gördüğüm. islami içerikli olan her tür romana yer veriliyor. isim versem bir hayli uzar. yine ilmihal kitaplarıda var. mevdudi nin eserlerinden faydalanılıyor. gayat vasat kitaplıklardan müteşekkil o evler. :thinking:

_OSMANLI_

Üye
benim aklımı karıştıran nokta şu niçin BSN hazretleri kendi eserinin okunmasının yeterli olduğunu ifade etmişki. yani hiçkimse benim eserimi okuyun bu size yeter deme hakkını kendinde bulamaz...
Dün bediüzzaman mükemmel bir eser yazmış insanlar azami derecede faydalanmış...peki ya yarın... daha güzel bir eser ortaya çıkamazmı..???
CEVAP BEKLİYORUM

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
saltan kardeş bir gün mevdudinin eserini alıpta arkadaşlar bu gün şu ayeti buradan okuyalım ve değerlendirelim dediniz mi yoksa her zaman ki gibi;
- evet arkadaşlar lemalar söz xx (veya başka bir kitap) diyerek mi başlandı konuya

S

SaLtan

Guest
CEVAP BEKLİYORUM

ne demek istediğiniz birde şu naciz kafa anlasa.

kardeş her kitap bir öncekinin taşıyıcısı, devamı niteliğindedir. risalei nurdan önce mükemmel eserlerde yazılmış, (mesala imam gazali külliyeti başlıbaşına külttür ve ömrü uzun bir eserdir) elbette sonrrasındada yazılacak. hem göreceli mevzular bunlar. senin hoşuna giden beim hoşuma gitmez. senin beğendiğini ben beğenmiyebilim, hakaze...

İslam'ın bütün zenginliği tek bir Alimimiz ve tek bir eseri değildir.. Asırlardır nice Alimlerimiz gelip geçmişler, nice kıymetli eserleri arkalarından bırakmışlardır.. Onların hepsi ayrı ayrı birer hazinedir.. Bu birikim, bu miras hiç bir dine nasip olmamıştır..

O nedenle Sadece Risale diyenler, eğer varsa, kendi Miraslarına ihanet ederler.. Kendi bindikleri dalı kesmiş olurlar..

Hem böylelerine çıkıp birisi derse ki:

Risalelerden önce insanlar Kur'an'ı ve Hadis'i hakiki manada anlamıyorlar mıydı? Bu kadar Alimimiz insanlara uzun ve yokuşlu yolları mı öğretmiş, tavsiye etmişlerdi?

Bu iftirayı hangi nurlanmış akıl tastikler, hangi insaflı kalb sahiplenir, hangi temiz vicdan kabullenebilir?

Buna cevap ise yukardaki mesajımda bizzat Üstadımız tarafından izah edilmiştir. Oraya bakınız.. Üstadımız iftira atmış diyorsanız size diyecek bir şey yok.. Fakat o parçada ilmen bir hakikat izah edilmiştir.. Zaman ahir zamandır o mübareklerin zamanı değil.. Hem siz istediğiniz eseri okuyunuz bizlere Risale i Nur kafi geliyor..

Aklı ve feraseti olan hiç bir insanın "Sadece Risaleler yeter" diyeceğini sanmıyorum.. Bunun hiç bir mazereti ve hiç bir delili olmaz..

"Yalnızca Risale yeter, başka eser okumaya gerek yoktur" demek; yaşamam için hava yeter; suya, güneşe, gıdaya, uykuya, dinlenmeye, ev bark kurmaya vs. vs. gerek yoktur demek kadar saçmadır..

Tam manasıyla saçmalamışsınız.. Akıl ve feraseti olan sizi tasdik etmek zorunda mıdır ki böyle kesin konuşuyorsunuz?.. Sizin maksadınız nazarları Risale i Nurdan çevirip güya başka eserler de alimler de var diye zaten az olan vaktimizi başka yollarda sarf ettirmek suretiyle Risale i Nura olan merakımızı azaltmak ve onunla kendi mesleklerinize ilgi uyansın diye uğraşıyorsanız boşuna çalışıyorsunuz..

Evvela: Bediüzzaman hazretlerinin Kastamonu Lahikasında nazara verdiği,

..Risaletü'n-Nur hakaik-i İslamiyeye dair ihtiyaçlara kâfi geliyor, başka eserlere ihtiyaç bırakmıyor.. Kat'î ve çok tecrübelerle anlaşılmış ki, imanı kurtarmak ve kuvvetlendirmek ve tahkiki yapmanın en kısa ve en kolay yolu Risaletü'n-Nur'dadır. Evet, on beş sene yerine on beş haftada Risaletü'n-Nur o yolu kestirir, iman-ı hakikîye isal eder..

Bu fakir kardeşiniz yirmi seneden evvel kesret-i mütalaayla bazan bir günde bir cilt kitabı anlayarak mütalaa ederken, yirmi seneye yakındır ki Kur'an ve Kur'an'dan gelen Resailü'n-Nur bana kâfi geliyorlardı. Birtek kitaba muhtaç olmadım, başka kitapları yanımda bulundurmadım.. Risaletü'n-Nur çok mütenevvi hakaike dair olduğu halde, telifi zamanında, yirmi seneden beri ben muhtaç olmadım. Elbette siz, yirmi derece daha ziyade muhtaç olmamak lazım gelir..

Hem madem ben sizlere kanaat ettim ve ediyorum, başkalara bakmıyorum, meşgul olmuyorum; siz dahi Risaletü'n-Nur'a kanaat etmeniz lazımdır, belki bu zamanda elzemdir.

hükmünce Risale i Nur talebeleri imani mevzulara dair Risale i Nur Külliyatını kafi ve vafi görürler..

Hem tecrübeyle sabittir ki Risale i Nur imana dair mevzularda başka eserlere ihtiyaç bırakmıyor.. Hem bu kanaat yalnız Bediüzzamanın kanaati de değildir. Başta İmam ı Rabbani Hz. ve pek çok tasavvuf büyükleri de kalbi yalnız bir yere bağlamayı tavsiye ederler.. Mektubat ı Rabbani -Mirza Bediüzzamana mektub- Hal böyle iken Nur Talebelerinin yalnız Üstada ve Risale i Nura bağlanmalarını nasıl noksanlık gördüğünüze şaşmamak elde değil..

Elhasıl: Nur talebeleri imana dair mevzularda, Risaletü'n-Nur hakaik-i İslamiyeye dair ihtiyaçlara kâfi geliyor, başka eserlere ihtiyaç bırakmıyor diyen Üstadlarının tavsiyeleri üzere Risale i Nuru kafi görürler. Hadis fıkıh gibi mevzular ise ehline göre gereği kadar öğrenmek lazımdır..

S

SaLtan

Guest
saltan kardeş bir gün mevdudinin eserini alıpta arkadaşlar bu gün şu ayeti buradan okuyalım ve değerlendirelim dediniz mi yoksa her zaman ki gibi;
- evet arkadaşlar lemalar söz xx (veya başka bir kitap) diyerek mi başlandı konuya

gel bir gün seninle kafa kafaya verip, edip yükselin kitaplarından tefsir yorumlasak :friends: :D

sonra zekariya beyaza sıçrasak, yaşar nuri öztürkten soluyup, seyyid kutupa doğru köprü atsak. sonra ruhul fıurkanı uyarlamaya çalışak, özümsediğimiz mevzuları hümeyniye götürsek. mevdıudide son noktayı koysak :O

ee ne oluyor başlanmışsa. bunda kötü olan nedir. onlarda kendilerine bu yolu secmişler ve doğru buluyolar Allah ın izniylede devam ediyolar yollarına.

şuda var örneğin: said nursi, imam gazalinin devrinde yaşasa idi imam gazalinin yazmış olduğu eserleri; imam gazalide said nursinin döneminde yaşasa idi, said nursinin uslup ve amaçlarını güden perspektifte eserler yazardı.. bu farkındalığı anlamak için bir hayli enerji harcamak gerekiyor ama neyse..