Nur cemaatlerinde evetçi ve hayırcılar

korakademik

Ordinaryus
Nur cemaatlerinde evetçi ve hayırcılar 10 Ağustos 2010 12:16

Vatan yazarı Ruşen Çakır, Nur cemaatlerinin referandum kararlarını köşesine taşıdı. Fethullah Gülen ve Mehmet Kırkıncı'nın aynı düşündüğünü yazan Çakır Yeni Asya sahibi Mehmet Kutlular'ın farklı baktığını söyledi.

Vatan Gazetesi yazarı Ruşen Çakır, Nur cemaatlerinin referandum ile ilgili kararlarını köşesine taşıdı. Fethullah Gülen ve Mehmet Kırkıncı hocaefendilerin "evet" dediklerini açıklayan Çakır, Yeni Asya gazetesi sahibi Mehmet Kutlular'ın "hayır" çizgisinde olduğunu söyledi.
FETHULLAH GÜLEN: EVET
Çakır, Fethullah Gülen ve cemaatinin referandumda “evet” verilmesi için cansiperane mücadele ettiklerini yazdı. Fethullah Gülen’in www.herkul.org sitesinde bir mülakat yayınlandığını hatırlatan Çakır, "Gülen belki de hayatında ilk kez bir seçim/halk oylaması öncesi tercihini açık bir şekilde dile getiriyor, “mezardaki ölülerin bile” evet oyu vermeleri için kaldırılmalarını istiyordu.

Fakat aynı mülakatta, zamanında 12 Eylül rejimine neden boyun eğmiş, 1982 Anayasası’na neden destek vermiş olduğunu açıklama ihtiyacı hissetmemişti" dedi.

MEHMET KIRKINCI: EVET

"Bir başka Nurcu kökenli cemaat lideri" şeklinde tanımladığı Erzurumlu Mehmet Kırkıncı'nın, “Evet demenin insani, İslami ve vicdani bir borç” olduğunu belirten Çakır, Kırkıncı ile 1997 yılında İstanbul’da sohbet ettiğini ifade ederek şunları yazdı:

"Kendisine '12 Eylül sizi gözaltına aldı. Ama siz Nurcular içinde 12 Eylül’e sahip çıkmanın başını çektiniz' dediğimde şöyle konuşmuştu:

“Socrates’a devlet zulmetmiş, ertesi sabah zehirlenecek; gelmişler onu kaçırmaya mışıl mışıl uyuyor. Uyandırmışlar, hadi seni kaçıracağız demişler, olmaz demiş, ‘ben devlete karşı koymam.’

‘Benim kıymetim, suçsuz olmama rağmen devlete itaat etmemdedir. Devlet babadır, zulmeder ama biz ona itaat etmeye mükellefiz.’

Üstad (Said Nursi) da hapislerde yattı, sürgünlere yollandı, ama öyle bir zat ki içinde kin, düşmanlık hiçbir şey yoktu devlete karşı.”

MEHMET KUTLULAR: HAYIR

Gülen ve Kırkıncı'dan sonra “peki Yeni Asyacılar referandumda ne yapacak?” sorusunu soran Çakır, bu soruyu Yeni Asya Gazetesi sahibi Mehmet Kutlular’a sorduğunu ve Kutlular'ın "Hayır" çizgisine yakın olduğuna diikat çekti. Çakır, yazısını şöyle sürdürdü:

"Bunun cevabını alabilmek için Yeni Asya Gazetesi sahibi Mehmet Kutlular’ı aradım. Bana 21 Ağustos’ta yapacakları bir toplantıda cemaatin eğilimin belirleyeceklerini söyledi.

Yeni Asyacılar arasında farklı görüşler ve yoğun bir tartışma olduğu anlaşılıyor. Kutlular’ınsa paketi samimi bulmadığı ve “hayır” çizgisine yakın olduğu izlenimi edindim.

Yeni Asyacılar “herkes istediği gibi davransın” şeklinde bir karar alırlarsa şaşırmamak gerek.
vatan

HENGAMe

Yeni
Fetullah gülen evet dediyse hayır demek farzı ayındır...(VARDIR BU İŞİN İÇİNDE BİR BİT YENİĞİ;))

korakademik

Ordinaryus
farz-ı ayn'ın ne manaya geldiğini öğren

sonra doğru dürüst yorumda bulun.

HENGAMe

Yeni
o vakit farzdır...haklısınız ayn yanında hükümsüz kalıyor..

hemsizene? sizene oluyorki bana dürüstlük öğretmeye kalkıyorsunuz..?
emin olun dürüstçe korkusuzca fetullah gülenin yaptığı tarifatları bildiklerimizi gördüklerimizi ayen beyan yüzlerine karşı söylüyoruz...herneyse
ben fetullah güveni klavuzum tayin etmedim,malumm sonra burnumuz şeyden çıkmyor..

AynAlı

Kıdemli Üye
Fetullah gülen evet dediyse hayır demek farzı ayındır...(VARDIR BU İŞİN İÇİNDE BİR BİT YENİĞİ;))
Hocaefendi evet dediyse bir bildiği vardır.çünkü onu diğer alimlerden ayıran bir özellikte milletin bekasını düşünmektir.seni kınıyorum git hayır de gör gününü.hayırmış pehh..

korakademik

Ordinaryus

emin olun dürüstçe korkusuzca fetullah gülenin yaptığı tarifatları bildiklerimizi gördüklerimizi ayen beyan yüzlerine karşı söylüyoruz...herneyse
ben fetullah güveni klavuzum tayin etmedim,malumm sonra burnumuz şeyden çıkmyor..

http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=11728&highlight=%E7iftli%F0i

sen farzın ne olduğunu da öğren
sonra da doğru dürüst yorumda bulun.
yorum ne demek biliyorsun değil mi.

HENGAMe

Yeni
Hocaefendi evet dediyse bir bildiği vardır.çünkü onu diğer alimlerden ayıran bir özellikte milletin bekasını düşünmektir.seni kınıyorum git hayır de gör gününü.hayırmış pehh..
inşallah siz doğru çıkarsınız...biz sizi kınamak zorunda kalmayız aynasız...
;)

HENGAMe

Yeni
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=11728&highlight=%E7iftli%F0i

sen farzın ne olduğunu da öğren
sonra da doğru dürüst yorumda bulun.
yorum ne demek biliyorsun değil mi.

hey allaım ya kardeşim sende papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayıp durma..aynın farzın neolduğunu bilenlerdeniz çok şükür..kelime anlamı nedir farzın=
kesin yapılması gereken iş değilmi?
ya ben ne anlatsam boşa adamın takıldığı yere bak..

fetullah gülen kısmına gelince... neyse bu hamur çok su götürür...
bu konudaki son mesajım..sadece kendi görüşümü yazdım...

AynAlı

Kıdemli Üye
inşallah siz doğru çıkarsınız...biz sizi kınamak zorunda kalmayız aynasız...
;)
sen hayır dediğin için kınamadım delimisin nesin :d hocaefendi hayır deyin deseydi bile ben evet derdim buda sana dipnot..ama sen hocaefendi evet dedi diye hayır diyeceksen sandığa gitme daha iyi..

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr

İksir....erkin....vs...vs...
IP adres değiştirici programları saptayan başka programlarda var...
Yoksa bu adam nick değiştirerek provakasyona devam eder..

HENGAMe

Yeni
sen hayır dediğin için kınamadım delimisin nesin :d hocaefendi hayır deyin deseydi bile ben evet derdim buda sana dipnot..ama sen hocaefendi evet dedi diye hayır diyeceksen sandığa gitme daha iyi..
ben nediyeceğimi demedimki..evte diyecemde demedim hayır diyecemde demedim..
kimler evet diyor kimler hayır diyor bumesleyi daha iyi bilenler olduğu için klavuz edinmek şart düşüncesindeyim..
bende evet diyecektim ama zatı muhterem evet diyeceği için endişelendim...;)
neyse hadi herkes beni kınasın

HENGAMe

Yeni
İksir....erkin....vs...vs...
IP adres değiştirici programları saptayan başka programlarda var...
Yoksa bu adam nick değiştirerek provakasyona devam eder..
yuh daha neler:blink:
aynasız benim erkin olmadığımı söle şunlara:eek:leyo:
tek bir rumuzum var oda deli..
adminlerimizde bilir;)
hey yarabbim ya hiç gülceğim yoktu
bencesi sen önce bi zan etmekten allaha sığın

AynAlı

Kıdemli Üye
yuh daha neler:blink:
aynasız benim erkin olmadığımı söle şunlara:)
tek bir rumuzum var oda deli..
adminlerimizde bilir;)
hey yarabbim ya hiç gülceğim yoktu
yahu olabilir sana saygı duyuyorum.evet demek için kimsenin etkisinde kalma.evet demek hayırlı bence düşün derim.
ukubat yine gelmiş süresiz yasaklandı sanıyordum.evet ben seni tanıyorum aldırma yürü..

HENGAMe

Yeni
edebi edepsizden öğrenip,susmayı ikrardan bilmeliyiz...hayırlı paylaşımlar..yakında ajanda dedirtip sizi günaha sokmuyum..

korakademik

Ordinaryus
yukarıda hayır demişsin
sonra da, demişsin.

ben nediyeceğimi demedimki..evte diyecemde demedim hayır diyecemde demedim..

kayıkçı muhabbetine çevirmişsin.
haberde senin evet veya hayır demen hususunda bir yazı göremedim.
ayrıca evet diyen pek çok insan var hocam sadece bir oy sahibi.
hayır diceksen sebebini söyle de tartışmaya katıl.
kayıkçılık yapmak hoşuna gidiyorsan
küreklere asıl.

HENGAMe

Yeni
iyi oku karo..''Fetullah gülen evet dediyse hayır demek farzı ayındır...(VARDIR BU İŞİN İÇİNDE BİR BİT YENİĞİ;))''
bu cümlede anlatılmak istenen ne?
bende evet diyecektim ama zatı muhterem evet diyeceği için endişelendim...;)
edebi edepsizden öğrenip,susmayı ikrardan bilmeliyiz...hayırlı paylaşımlar..yakında ajanda dedirtip sizi günaha sokmuyum..
muhabbetle...

agbi

Yasaklı
Korakademik

Son günlerde ilginçkonular açıyor ve bir okadar ikginç mesajlar yazmaya başladın.

Yaptığın alıntı Ruşen ÇAKIR ın kim olduğu olduğu belli.

Gazete ise VATAN o daha belli.

İZMİR de Yeni asya cemeatini çok iyi tanırım ve Ruşen ÇAKIR ın bu iddiası HAVADA bir iddia ve akıllara ?????? bıraktıran iddia.

Şu tahrifatları anlat ta bizde bilelim.

Son cümlen de HAKARET VAR aa senin burnun şeyden çıkmıyorsa bak ona birşey diyemem.

Nicin ilginç Nicinin verdiği mesajı göz önüne alırsak NE YAZSAN YERİDİR

|SEÇKiN|

Profesör
sevgili agbi, yeni asya cemaati hakkında bişey diyemem. ama bu kutlular denen adamdan herşey beklenebilir. hayatı boyunca türkiyenin "abdullah bin sebe"sinin peşinden giden, ona itaati adeta gaye edinen ve yanında olan binlerce insanı da bu vesileyle günah deryasına garkeden bu zatın hayırcı olması beni asla şaşırtmaz. hatta tam aksine evet demesi şaşırtır beni!

delimiyim neyim, seni müeddep bir insan diye bilirdim kardeşim, yazıklar olsun sana. bırak fethullah hocayı, herhangi günahkar bir müslüman için dahi söylenemeyecek kadar herzel bir kelam ile tavsif ettiğin sözün yüzünden seni şiddetle kınıyorum. kişiyi sevmemen, saygı duymaman ona hakaret hakkı vermez sana kardeşim.