NuMAN KURTULMUŞ' A DAİR

Hikem

Kıdemli Üye
Numan Kurtulmuş'un bir sitede aşağıdaki görüşlerini okuyunca paylaşmak istedim.Zira Numan Beyin İslam Dini hakkındaki bazı özel görüşleri kendini gösteriyor.

''
İNSAN HEM SOSYALİST HEM MÜSLÜMAN NEDEN OLMASIN?

* Partinizde sosyalist isimler var dedik, peki ‘Sosyalist Müslüman’ olabilir mi?
Tabii ki olabilir. Hatırlayın bizim gençliğimizde Lübnan iç savaşında, “Solcu Müslümanlarla sağcı Hristiyanlar savaşıyorlar” denirdi. Sağ, sol, liberal...Bu tanımlamalar belli dönemin şartları içinde ortaya çıkmıştır. Müslümanlık bir inanç manzumesidir. Latin Amerika’da papazlar, Hristiyan dininin önderi insanlar aynı zamanda sol partilerin içerisinde yöneticidir. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün mücadelesinde Müslüman direnişlerin içinde solcu gruplar oluşmuştur. BESMELEYİ KALBEN SÖYLEYEN MÜSLÜMAN OLUR

* Olabilir diyorsunuz..
Müslümanlığın mührü kimsenin elinde değil. İslamiyet girilmesi fevkalade kolay bir dindir. Besmeleyi kalben söyleyen Müslüman olur. İnanç bakımından söylüyorum; dini ibadetlerini en sıkı yerine getiren insanla, bu insan arasında da bir fark yoktur. Kimsenin de bir başkasına ‘Sen dinden çıktın’ deme hakkı yoktur. Çünkü bizim dinimizde aforoz müessesi yoktur. İnanç; samimi bir şekilde kişi ile Allah arasında olan bir irtibat, bağlantıdır. Bu bağlantının ne kadar kuvvetli olduğunu da ancak kişi kendisi bilir. Hiçbirimizin gibi ‘Evet bu adam Müslümandır’ gibi altına mührünü basacağımız bir güç yok. Kimin ne kadar dindar, Müslüman olup olmayacağını onaylanacak bir mekanizma kimsenin elinde yoktur. ''

8 Sutun Sitesinden alıntı 27.11.2010 Cumartesi

Doğrusu bu görüşleri okuyunca , bu kadarıda olurmu diye içimden geçirdim.Dedesi ''Amentü Şerhi'' diye bir kitab yazmış bir aileden gelen , bir kişinin bu sözleri söylemesi çok acı, şaşırtıcı!

Diyorki Numan Bey :''Hatırlayın bizim gençliğimizde Lübnan iç savaşında, “Solcu Müslümanlarla sağcı Hristiyanlar savaşıyorlar” denirdi. Sağ, sol, liberal...Bu tanımlamalar belli dönemin şartları içinde ortaya çıkmıştır. Müslümanlık bir inanç manzumesidir''

Allah Allah! Ülkemizdeki laik kemalistlerin çok sık kullandığı müslümanlık, bir inanç işidir, vicdanlarda kalmalıdır söylemine nasıl da benziyor!Müslümanlık bir inanç manzumesidir, söylemi, İslam noktai nazarından merdut bir söylemdir.Konuşmalarında ülkemizdeki birçok fikir adamına atıfta bulunan , mesela Sezai Karakoç gibi, Numan Bey, Sezai Karakoç'un '' İslamın Ekonomik Strüktürü'' kitabını bilmemesi düşünülemez.Eğer bilmeden, okumadan bu fi,kir adamlarına atıfta bulunuyorsa bu daha fecaat bir durumdur.İslam da elbette inançlar, akaid unsurları çok önemlidir, lakin islamı bundan ibaret görmek, İslamı hiç anlamamak demektir.Ulemanın fıkıh kitabları, kütübhanelerimizi dolduruyor.İslam Dini sadece mekki ayetlerden mi müteşekkil,ki 'Bir inanç manzumesi'' lafını söylenebiliyor.İslam Dini ile Hıristiyanlık aynı mıdır?Hıristiyanlık bir takım ahlaki, inanç manzumelerinden ibarettir dense doğrudur.Lakin islam hiçbir dinle mukase edilemez.

Genel Başkan , bir sosyalistin müslüman olmasına argüman olarak, Lübnandaki bir zamanlar, solcu müslümanlar, sağcı hıristiyanlardan bahsediyor.Arkasındanda bu cümleyi sanki kendisi söylememiş gibi ''Bu tanımlamalar belli dönemin şartları içinde ortaya çıkmıştır.'' diyor! Demekki konjoktüre göre bu tanımlamalar değişiyormuş!O zaman, zamana göre değişen sıfatları, her zaman baki kalacak olan İslam dinine nasıl teşmil ediyorsun!?? Hızını alamayan Numan bey, bir başka yerdende delil getirmeye! devam ediyor: ''Latin Amerika’da papazlar, Hristiyan dininin önderi insanlar aynı zamanda sol partilerin içerisinde yöneticidir'' El-İnsaf!! Numan Bey bu topraklar Latin Amerika değil, bu dinde Hıristiyanlık değil! Kıyasın geçersiz.!Allah Teala bize ''Müslüman'' ismini verdi, biz bu isimden memnunuz, sosyalistlik gibi, kapitalistlik gibi bütün izmler çöpe atılsın,sadece Allahın hakimiyeti gerçekleşsin diye, Allah Teala Hazretleri zatında ve sıfatlarında bir olduğu bilinsin diye bu din gönderildi!!
Bir sosyalistin toplum ve insan tasavvuruyla, islamın insan ve toplum tasavvuru aynımıdır?

Birde Numan bey İslama besmele ile girileceği gibi ''orijinal'' bir görüş ortaya atıyor! Biz kelimei Şehadet ile girilir biliyorduk!Saniyen Sosyalistlik veya Kapitalistlik veya başka izmlerin ''Şehadeti bozan'' engeller olduğunu ,acba Numan bey biliyormu?

.İslamı sadece bir inanç manzumesi olarak gören bu anlayışıyla , Numan Beyin topluma vereceği bir şey olduğuna inanmıyorum.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Sag ve sol seytanin iki kolu diye bilyoruz...sagci müslüman olabiliyorda solcu neden olmasin?
Bir insanin müslüman olmasinin ölcüsü sagci,solcu,sucu bucu degildir.Ölcü ve süzgec Ehli-Sünnettir!
Size göre Türkiyedeki sol kesim hep kafirmi?

Hikem

Kıdemli Üye
Hem sağ ve sol ölçü olmaz , şeytanın iki kolu diyosun sonrada, kafir mi olurlar diyorsun!! Önce bu tenakuzunu halletmelisin, azizim!!

agbi

Yasaklı
Alıntının yapıldığı yeri tam bilemiyorum.

YALNIZ Ben Numan Bey in MÜSLÜMANLIĞINDAN İslamı yaşamasından dolayı ASLA ŞÜPHE DUYMADIM.. Bu benim kul görüşüm kısıtlı ilmimle.

Fakat

Konuyu açan arkadaş ın İLMİ FAZLA ki iyiki ileri gitmemiş herhalde gitse idi Kafir lik le veya Münafıklıkla suçlardı.

İMAN ETMEK AYRIDIR GÜNAHLAR AYRIDIR desem hemen atlarsınız.

Bugün bir müşterim var TEFECİ hemde acımasız FAKAT bu Müşterim Oğlu BAR açtı diye MİLYARLARCA lira sarf edilerek dekor edilmiş Barı adamları ile bastı yerle bir etti

Neden diye sorduğumda

NE DEMEK ALKOL den KADINLARIN ...... dolaştığı bir yerde PARA KAZANMAK HARAMDIR BU SÖZE KARŞILI bir halk deyimi aklıma geldi HADİ BUYRUN CENAZE NAMAZINA

Adam tefeci ama yaptığına bakın.

İşte BEDÜZZAMAN ın bir sözü aklıma geliyor.

BİR KİŞİDE İMAN VAR İSE O NOKTADA KAREŞİMİZDİR. Bundan sonrası bizim vesile olmamıxa bakar tabii son söz ALLAH cc dür.

Bende Uslubumca anlattınm TEFECİLİĞİ cevabıda şu oldu BEN GÜNAHIMI BİLİYORUM AMA ALLAH AFEDİCİDİR AMA EVLATLARIMIN BU DURUMA DÜŞMASİNİ GÜNAH A GİRMESİNİ İSTEMİYORUM.

tOPARLARSAK nUMAN bEY İN gERÇEK yÜZÜ O MUŞ BUMUŞ DİYEREK kendimize siyasi çıkar sağlamak için kişileri yargılamayalım.

Hikem

Kıdemli Üye
Numan Kurtulmuş, sıradan bir vatandaş olmadığı için, basında tevarüs eden görüşlerinin, hele bu görüş bu milletin kahir ekseriyetinin dini hakkında olunca, saniyen sıradan bir mü'minin dahi bilebileceği dini bilgileri,n çarpıtıldığı görülünce, bu toprakların çocuklarının buna seyirci kalması sözkonusu olamaz.Biz Numan Kurtulmuşun şahsını yargılamıyoruz, keza bundan siyasi bir nemadanda söz edilemez.Tenkidi yazarken herhangi bir siyasi görüşle bunları yazmadık .Ölçümüz bellidir.Bu toplumda bir siyasi parti genel başkanlığını yapan bir kişinin , konu din olunca, sözlerine daha dikkat etmesi elzemdir.Bu açıdan biz, sayın genel başkanı uyarmak istedik!!!

|SEÇKiN|

Profesör
büyük hayal kırıklığı yaşadım gerçekten!
hayır, partilisi olduğumdan falan değil... yahut oy vereceğimden!
Lâkin onu itikadı düzgün bir müslüman olarak bilirdim.
kullandığı terminoloji lâikperestlerin jargonuna tetabuk ediyor.
belki henüz çok erken; ama bu virüsü kapan öyle kolay iflâh etmiyor...
da, onun bu virüsü ne zaman kaptığını merak etmeye başladım.
sahiden hep öyle miydi, yoksa siyaseten mi böyle bir 'aks'ı seçti, bilemiyorum.
ama yanlış yaptığını çok iyi biliyorum, hemi de çok iyi!

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Numan beyin konuşmasının tam metni nedir, nasıldır bilemiyoruz, konuşmanın bir kısmı kesilmiş vs olabilir. İtikadi yönden bir insanı suçlamak için konuşmasının tümünü bilmek gerekir. Bu konuşmanın kaynağı VATAN gazetesi bildiğim kadarıyla.

Vatan gazetesinin ne yapacağı belli olmaz, konuşmayı kesebilir, bir kısmını çıkarabilir, anlam kaybı vs. olabilir. Mesela besmeleyi kalben söyleyen... diye bir bölüm var, ben inanıyorum ki ya dil sürçmesi ya da numan bey kelime-i şehadeti söyleyen..... demiştir gazeteye böyle yansımıştır vs.vs.

Numan beyi inanan bir insan olarak biliyoruz. Vatan gazetesinin haberi ile aksi bir yorum yapmayacağım.

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Numan Kurtulmuş'un bir sitede aşağıdaki görüşlerini okuyunca paylaşmak istedim.Zira Numan Beyin İslam Dini hakkındaki bazı özel görüşleri kendini gösteriyor.

''
İNSAN HEM SOSYALİST HEM MÜSLÜMAN NEDEN OLMASIN?

* Partinizde sosyalist isimler var dedik, peki ‘Sosyalist Müslüman’ olabilir mi?
Tabii ki olabilir. Hatırlayın bizim gençliğimizde Lübnan iç savaşında, “Solcu Müslümanlarla sağcı Hristiyanlar savaşıyorlar” denirdi. Sağ, sol, liberal...Bu tanımlamalar belli dönemin şartları içinde ortaya çıkmıştır. Müslümanlık bir inanç manzumesidir. Latin Amerika’da papazlar, Hristiyan dininin önderi insanlar aynı zamanda sol partilerin içerisinde yöneticidir. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün mücadelesinde Müslüman direnişlerin içinde solcu gruplar oluşmuştur. BESMELEYİ KALBEN SÖYLEYEN MÜSLÜMAN OLUR

* Olabilir diyorsunuz..
Müslümanlığın mührü kimsenin elinde değil. İslamiyet girilmesi fevkalade kolay bir dindir. Besmeleyi kalben söyleyen Müslüman olur. İnanç bakımından söylüyorum; dini ibadetlerini en sıkı yerine getiren insanla, bu insan arasında da bir fark yoktur. Kimsenin de bir başkasına ‘Sen dinden çıktın’ deme hakkı yoktur. Çünkü bizim dinimizde aforoz müessesi yoktur. İnanç; samimi bir şekilde kişi ile Allah arasında olan bir irtibat, bağlantıdır. Bu bağlantının ne kadar kuvvetli olduğunu da ancak kişi kendisi bilir. Hiçbirimizin gibi ‘Evet bu adam Müslümandır’ gibi altına mührünü basacağımız bir güç yok. Kimin ne kadar dindar, Müslüman olup olmayacağını onaylanacak bir mekanizma kimsenin elinde yoktur. ''

8 Sutun Sitesinden alıntı 27.11.2010 Cumartesi

Doğrusu bu görüşleri okuyunca , bu kadarıda olurmu diye içimden geçirdim.Dedesi ''Amentü Şerhi'' diye bir kitab yazmış bir aileden gelen , bir kişinin bu sözleri söylemesi çok acı, şaşırtıcı!

Diyorki Numan Bey :''Hatırlayın bizim gençliğimizde Lübnan iç savaşında, “Solcu Müslümanlarla sağcı Hristiyanlar savaşıyorlar” denirdi. Sağ, sol, liberal...Bu tanımlamalar belli dönemin şartları içinde ortaya çıkmıştır. Müslümanlık bir inanç manzumesidir''

Allah Allah! Ülkemizdeki laik kemalistlerin çok sık kullandığı müslümanlık, bir inanç işidir, vicdanlarda kalmalıdır söylemine nasıl da benziyor!Müslümanlık bir inanç manzumesidir, söylemi, İslam noktai nazarından merdut bir söylemdir.Konuşmalarında ülkemizdeki birçok fikir adamına atıfta bulunan , mesela Sezai Karakoç gibi, Numan Bey, Sezai Karakoç'un '' İslamın Ekonomik Strüktürü'' kitabını bilmemesi düşünülemez.Eğer bilmeden, okumadan bu fi,kir adamlarına atıfta bulunuyorsa bu daha fecaat bir durumdur.İslam da elbette inançlar, akaid unsurları çok önemlidir, lakin islamı bundan ibaret görmek, İslamı hiç anlamamak demektir.Ulemanın fıkıh kitabları, kütübhanelerimizi dolduruyor.İslam Dini sadece mekki ayetlerden mi müteşekkil,ki 'Bir inanç manzumesi'' lafını söylenebiliyor.İslam Dini ile Hıristiyanlık aynı mıdır?Hıristiyanlık bir takım ahlaki, inanç manzumelerinden ibarettir dense doğrudur.Lakin islam hiçbir dinle mukase edilemez.

Genel Başkan , bir sosyalistin müslüman olmasına argüman olarak, Lübnandaki bir zamanlar, solcu müslümanlar, sağcı hıristiyanlardan bahsediyor.Arkasındanda bu cümleyi sanki kendisi söylememiş gibi ''Bu tanımlamalar belli dönemin şartları içinde ortaya çıkmıştır.'' diyor! Demekki konjoktüre göre bu tanımlamalar değişiyormuş!O zaman, zamana göre değişen sıfatları, her zaman baki kalacak olan İslam dinine nasıl teşmil ediyorsun!?? Hızını alamayan Numan bey, bir başka yerdende delil getirmeye! devam ediyor: ''Latin Amerika’da papazlar, Hristiyan dininin önderi insanlar aynı zamanda sol partilerin içerisinde yöneticidir'' El-İnsaf!! Numan Bey bu topraklar Latin Amerika değil, bu dinde Hıristiyanlık değil! Kıyasın geçersiz.!Allah Teala bize ''Müslüman'' ismini verdi, biz bu isimden memnunuz, sosyalistlik gibi, kapitalistlik gibi bütün izmler çöpe atılsın,sadece Allahın hakimiyeti gerçekleşsin diye, Allah Teala Hazretleri zatında ve sıfatlarında bir olduğu bilinsin diye bu din gönderildi!!
Bir sosyalistin toplum ve insan tasavvuruyla, islamın insan ve toplum tasavvuru aynımıdır?

Birde Numan bey İslama besmele ile girileceği gibi ''orijinal'' bir görüş ortaya atıyor! Biz kelimei Şehadet ile girilir biliyorduk!Saniyen Sosyalistlik veya Kapitalistlik veya başka izmlerin ''Şehadeti bozan'' engeller olduğunu ,acba Numan bey biliyormu?

.İslamı sadece bir inanç manzumesi olarak gören bu anlayışıyla , Numan Beyin topluma vereceği bir şey olduğuna inanmıyorum.

Kaynak Vatan gazetesi ise tam tahlil etmeden yorum yapmak istemem.....

Asıl önemli olan her icraati isabet üzere olan Erbakan nasıl oldu böyle bir adamı kendi yerine Milli Görüşün başına getirdi???(bu yazılanlar doğruysa)
Ayrıca düne kadar bu adam arkasında saf olan müslümanlar hiç mi bu kişinin itikatını araştırmadılar???
Yoksa onlar için particilik İslami titizliğin önüne mi geçti??

Hikem

Kıdemli Üye
Yazıların aidiyeti konusunda şübhesi olanlar HAS parti sitesine, a-mail göndererebilirler.

agbi

Yasaklı
Komşusu aç olan BİZDEN DEĞİLDİR hadisi şerif ile VERDİĞİM NİMETLER yalnız sizlerin değildir diye meal anlamda bir ayet hatırlıyorum Yanlışsa ALLAH asığınırım.

Bunları SOSYALİST ve KOMİNİZM görüşüne sahip olanlara söylediğiniz zaman derler ki BİZİM DÜŞÜNCELERİMİZ seslendirdiniz KURAN dan haberleri yokki işte size sol culara yaklaşım önerileri.

EVET

Kelimeyi tevhid eden her insan Müslümandır ideolojisi Sol da olabilir KOMİNİZM de olabilir.

Konumuza gelirsek

BENİM İLMİM Numan bey i islam konusunda dğerlendirmek için yetersizdir birde yazılanları paylaşmak düşüncesi ile YORUMLAR a neden olmaktan ALLAH a sığınırım.

Hikem

Kıdemli Üye
<H5>Kurtulmuş: İstanbul'un fethi din temelli değildir

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'tan ezber bozan açıklamalar. Kurtulmuş, İstanbul'un fethinin Müslümanların Ortodoks Bizans'a karşı bir zaferi olmadığını ileri sürdü.
301220101322267672933_2.jpg

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Newsweek Türkiye'ye konuşan Kurtulmuş, Saadet Partisi ile Ak Parti ayrışması sonrası sıkça yaşanan yenilikçi-gelenekçi tartışmalarını hatırlatan bir çıkışta bulundu. Kurtulmuş, Milli Görüş'ten anladığıyla Erbakan ailesi ve gelenekselcilerin algısı arasında ciddi farklar olduğunu [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]söyledi.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]MİLLİ GÖRÜŞ'TEN ANLADIĞI[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]SP'nin başındayken revizyon kaydıyla Milli Görüş'ü savunuyordunuz. HAS Parti'nin de benzer bir çizgisi mi olacak? [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Benim Milli Görüş'ten anladığımla, gelenekselciler ve Erbakan ailesinin algısı arasında ciddi fark vardı. Milli Görüş'ü, bu topraklarda milletimizin oluşturduğu medeniyet değerlerinin bir bütünü gördüm. Din ya da ırk temelli değildi. Anadolu'daki mücadele her dinden ve ırktan insanlarla, egemen tekfurlar ve ekonomik sisteme hâkim senyörler arasında oldu hep. İstanbul'un fethi de böyledir, yoksa Müslümanların Ortodoks Bizans'a karşı bir zaferi değildir. Bu temelde HAS Parti'de yeni bir terkip yerleştiriyoruz. Sol, muhafazakâr, gayrimüslim ve farklı mezheplerden arkadaşlarımız var. Adalet, özgür ve eşit yurttaşlık, hakça paylaşım ana damarlarımız. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Sizin için söylenen "Müslüman sol" tabirine nasıl bakıyorsunuz? [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Doğru bulmam. Zaten solculuğun, muhafazakârlığın politik bir karşılığı kalmadı. Önemli olan halkın gerçek sorunlarına çözüm üretmek. Ama evet, sosyal adaletçi ve hakkaniyetçiyiz. Müslümanlık sosyal adaleti hâkim kılmak demek. Türkiye neoliberai politikalar yüzünden hiç olmadığı kadar büyük bir gelir dağılımı adaletsizliğiyle karşı karşıya. Underclass, "sınıfaltı" tabirini ilk defa kullanıyoruz. Sınıflandırmaya tabi tutulamayacak kadar yoksul kitle. Eskiden yoktu, bugün sayılan yaklaşık 19 milyon. Türkiye'nin nimetlerinden gerçek anlamda faydalanabilenlerin sayısı 500 bini geçmiyor. Hükümetin zengin ettiği küçük bir muhafazakâr kitle karşısında, meyhanedeki adam da cami cemaati de iktisadi olarak baş aşağı gidiyor. Ama kavga ettiriliyorlar ki gözleri açılmasın. Önümüzdeki onyılda tüm bu kimliklerin ortak paydası yoksulluk olacak. Bu nasıl bir tehdit oluşturuyor? Biri yer biri bakar ekonomisinin böylesine hâkim olduğu bir ülkede barışı asla tesis edemezsiniz. Şu net: 21. yüzyılın yeni ekonomilerinin temel göstergeleri rakamsal büyüklükler olmayacak, sosyal yönü öne çıkacak. Yeni onyılda küresel sistemin belirleyicisi de dünyanın madunları, yani en altta bırakılmışları olacak. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Bu yeni ekonomik sistemin bir adı olacak mı? [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Henüz konmadı ama ileride mutlaka olacak. Dünyayı bekleyen hem tehlike hem firsat küresel kaynaklara ilişkin verilecek kararlardır. Dünyayı ikiye bölün. Altta kalan Afrika, Asya, Latin Amerika daha da yoksullaşacak. Yani çaresiz bir Güney. Buna mukabil İngiltere, Avrupa, Rusya, Japonya, Çin, ABD, Kanada'dan oluşan ve neredeyse bütün kaynaklara sahip olacak bir Kuzey. Zengin kuzeyin önünde iki yol var: Ya adil bir paylaşım, ya dünyanın diğer yansının ensesinde boza pişirmeye devam, ikincisinde, ekonomik eksenli bir Kuzey-Güney dünya savaşı bizi bekliyor. Çünkü yoksullar bir şekilde kendine nefes alam yaratmak durumunda kalacak. Bu yüzden hakkaniyet çağı olacak da diyebiliriz. Tabii bu büyük mücadeleler gerektirecek ve evrensel bir dalga yükseliyor. [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]O zaman, dünyadaki öğrenci hareketlerini bir tür tetikleyici mi görüyorsunuz? [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Büyüyecek de. Meksika'daki topraksız köylüyle Avrupa'daki öğrencinin talebi aynı aslında. 68 kuşağı gibi, onyıla damgasını vuracak bir 2010 kuşağı ortaya çıkabilir. [/FONT]
</H5>

Hikem

Kıdemli Üye
Milli Görüş Partisi Saadetten ayrıldıktan sonra, çeşitli kültürlere açılım yapma endişesiyle yeni inciler döktürmeye devam ediyor, sayın Kurtulmuş.

İstanbulun Fethinin düşünülmeye başlanmasından ,icraya geçirilme safhalarına varıncaya kadar islami dünya görüşü bütün ihtişamıyla ortada dururken,

bu muhteşem fethi, ''modernleşme'', ''dünyevileşme'' , seküler anlayışa göre dizayn etme çabası, bir önceki tenkiddede söyylediğimiz gibi, Numan beyin , sakat İslami anlayışından kaynaklanmaktadır.Daha önce ne inciler döktürmüştü hatırlayalım: ''Diyorki Numan Bey :''Hatırlayın bizim gençliğimizde Lübnan iç savaşında, “Solcu Müslümanlarla sağcı Hristiyanlar savaşıyorlar” denirdi. Sağ, sol, liberal...Bu tanımlamalar belli dönemin şartları içinde ortaya çıkmıştır. Müslümanlık bir inanç manzumesidir'' Müslümanlığın mührü kimsenin elinde değil. İslamiyet girilmesi fevkalade kolay bir dindir. Besmeleyi kalben söyleyen Müslüman olur'' Evet İslami bilinci bu derece sığlaşmış ve batı kriterlerine göre dizayn edilmiş bir İslami anlayışa sahip sayın Kurtulmuşun, bu yeni görüşünden dolayı ,doğrusu şaşırmıyoruz.Ancak yinede şunu sormadan edemiyoruz.:': Sayın Kurtulmuş, İstanbulun fethi, dini temelli değilse, hangi temel üzerindedir, açıklarmısınız?üstelik Bizansa karşı bir zafer de değilmiş...Yoksa ,

bazı seküler anlayıştaki bir kısım tarihçi geçinenlerin dediği gibi, Fatih, Roma İmparatoru olma hevesindemiydi???

Dincsoy

Asistan
Kaynak Vatan gazetesi ise tam tahlil etmeden yorum yapmak istemem.....

Asıl önemli olan her icraati isabet üzere olan Erbakan nasıl oldu böyle bir adamı kendi yerine Milli Görüşün başına getirdi???(bu yazılanlar doğruysa)
Ayrıca düne kadar bu adam arkasında saf olan müslümanlar hiç mi bu kişinin itikatını araştırmadılar???
Yoksa onlar için particilik İslami titizliğin önüne mi geçti??

bakiyorumda yine buldunuz erbakan Hoca yi suclayacak biseyi

kardesim biz erbakan hoca nin hata yapmayacak kadar Ermis birisi olarak görmüyoruz sonuc olarak Erbakan Hoca nin Hakliligi ortaya cikmis oldu

Pesinden giden ve kendisinden Umduklari ni bulamayan Belediye baskanlari akp katildi

yine diyeceksiniz Fetulah gülen in konuyla alakasi ne diyede

Fetulah gülen Basörtüsü konusunda birbirlerine zit aciklama yapabiliyorsa Numan kurtulmusun bu aciklamasina da sasmamak gerekir

Numan kurtulmusu destekleyenlere küpe olsun

GENCAKINCI

Profesör
Milli Görüş Partisi Saadetten ayrıldıktan sonra, çeşitli kültürlere açılım yapma endişesiyle yeni inciler döktürmeye devam ediyor, sayın Kurtulmuş.

İstanbulun Fethinin düşünülmeye başlanmasından ,icraya geçirilme safhalarına varıncaya kadar islami dünya görüşü bütün ihtişamıyla ortada dururken,

bu muhteşem fethi, ''modernleşme'', ''dünyevileşme'' , seküler anlayışa göre dizayn etme çabası, bir önceki tenkiddede söyylediğimiz gibi, Numan beyin , sakat İslami anlayışından kaynaklanmaktadır.Daha önce ne inciler döktürmüştü hatırlayalım: ''Diyorki Numan Bey :''Hatırlayın bizim gençliğimizde Lübnan iç savaşında, “Solcu Müslümanlarla sağcı Hristiyanlar savaşıyorlar” denirdi. Sağ, sol, liberal...Bu tanımlamalar belli dönemin şartları içinde ortaya çıkmıştır. Müslümanlık bir inanç manzumesidir'' Müslümanlığın mührü kimsenin elinde değil. İslamiyet girilmesi fevkalade kolay bir dindir. Besmeleyi kalben söyleyen Müslüman olur'' Evet İslami bilinci bu derece sığlaşmış ve batı kriterlerine göre dizayn edilmiş bir İslami anlayışa sahip sayın Kurtulmuşun, bu yeni görüşünden dolayı ,doğrusu şaşırmıyoruz.Ancak yinede şunu sormadan edemiyoruz.:': Sayın Kurtulmuş, İstanbulun fethi, dini temelli değilse, hangi temel üzerindedir, açıklarmısınız?üstelik Bizansa karşı bir zafer de değilmiş...Yoksa ,

bazı seküler anlayıştaki bir kısım tarihçi geçinenlerin dediği gibi, Fatih, Roma İmparatoru olma hevesindemiydi???

Demek oluyorki kardeş,Milli Görüşten ayrılan sapıtıyor.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Demek oluyorki kardeş,Milli Görüşten ayrılan sapıtıyor.

Yaşadığımız onca tecrübeden sonra sanırım haklılık payınız var.
Tefrika, nefis+şeytan işidir. Buna alet olan elbette felaha kurtuluşa eremez, ya ne yapar SAPAR!
Allah c.c. tüm müslümanları nifaktan ve tefrikadan sakındırsın, yolunda dosdoğru birlik halinde olmamızı nasip eylesin.amin
fi emanillah