Nükteler

kızılkasırga

Profesör
NÜKTELER

Yıkasın Diye Getirdim
Adamının birinin son derece tembel bir kölesi vardır. Bir gün bazı şeyler alması için efendisi kendini gönderir. Saatlerce gecikir. Sonunda hiçbir şey almadan gelir. Efendinin sabrı tükenir:
" Oğlum. Sen edam olmayacaksın. Ellerin kölelerine bakıyorum da imreniyorum. Efendileri bir iş emretse iki iş birden yapıyorlar." diye azarlar.
Bir iki gün sonra efendi hastalanır. Köleyi hekim çağırmaya gönderir. Köle hekimle birlikte başka bir adam daha alır gelir." Efendi hekimin yanında yabancı birini görünce
" Bu kimdir?" diye sorar
" Efendim, sen bana ellerin köleleri iki işi birden görüyorlar dememiş miydin? İşte ben de öyle yaptım. Bu adam ölü yıkayıcıdır.Şayet hekimin ilaçları fayda vermeyip ölecek olursan seni yıkasın diye getirdim

Seksene Varırdın
Bir mecliste işret müptelalarından birine içkinin kötülüklerinden, özellikle insanın ömrünü azaltacağından bahsedilir, içkiden vazgeçmesi istenir. Ayyaş
"Ben küçük yaşımdan beri içerim. Hamdolsun vücudum sapa sağlamdır. Yaşımda altmışı geçiyor. Eğer dediğiniz gibi içki ömrü azaltmış olsaydı bu kadar yaşamazdım."
Orada bulunan ahmağın biri demiş ki:
"Ne biliyorsun birader! İçki içmemiş olsaydın şimdiye kadar altmışı değil, yetmişi geçer, seksene varırdın"

Yahudi ve Müslüman çocuk
Yahudinin biri, Kayseri'de bir çocugun elinde kiymetli bir boncuk görür. Çocuga eger elindeki o boncugu bana verirsen sana seker veririm diye kandirmaya çalisir. Çocuk da yahudiye:
" Seker alivermeme lüzum yok. Bir defa esek gibi anirirsan bu boncugu sana veririm", deyince, Yahudi çocugun istedigi gibi hemen anirir. Fakat çocuk boncugu yine vermez ve Yahudiye söyle der:
" Sen esek iken bu boncugun kiymetini biliyorsun da, ben insan oldugum halde bunun kiymetini bilmedigimi mi saniyorsun"