(Nouman Ali Khan ) Akıl ve Kalbin Savaşı

spesifik

آزادی قید و بند
Video hakkındaki görüşlerini alabilir miyim ? @Kaptan ?

Kaptan

Mecra Yazarı
Neden beni etiketledigin anlasildi :)
O kadar katı miyim ben ya

Videoya genel anlamda katilmamak mumkun degil. Evet rıfk-yumusak huyluluk onemli bir haslettir, her davetcide bulunmasi gerekir ama bazen herkeste esit seviyede olmayabiliyor. Medine'ye davetci olarak hz Omer'in degil de hz Musab'in gonderilmesinin arka planinda bu vardir. Keza hz Osman hicret eden zayiflar arasindaydi.

Evet, peygamberin essiz ahlaki, tavri, durusu bircok kimsenin imanina vesile olmustur. Hz Ebu Bekir'in sorguruz imanina vesile olan sebeplerin en onemlisi de peygamberin bu essiz ahkladir. Ancak madalyonun bir de diger yuzu var.

Ummu Mektum hadisesi mesela. Uzun uzun anlatmaya gerek yok zaten biliyorsun.

"Sen nereden bileceksin, belki o arinacakti. Yahut, ogut dinleyecek de kendisine yarayacakti. Ama sen kendisini yeterli gorup tenezzul etmeyene yoneliyorsun. Onun arinmasindan sen sorumlu degilsin. Fakat sen, sana kosarak gelen, saygi duyarak gelenle ilgilenmiyorsun"

Mesela burada yillardir bu foruma uye sufi mesrepli arkadaslar var. Ve biz, siz yillardir bunlarla karsiya karsiya geliyor hak bildigimizi anlatmaya calisiyoruz, sonuc? Yakmayan kefen alacak kadar, "seyhim komunist partiye oy verin dese hic tereddutsuz gider veririm" diyecek kadar akli uyusmus, dumura ugramis bu kimselerin hak ve hakkati teslim ettiklerine hic sahit oldunuz mu?

Buna karsilik, henuz bu asamaya gelmemis, kalbinde zerre Allah korkusu olan, akli karisik, hakla batili ayirmada sıkıntilari olan kimseler var. Bunlar dururken neden digerleriyle vaktimizi bosa harcayalim.

Hangisiydi hatirlamiyorum ama konuyla alakali Nurettin Yildiz'in guzel bir sohbeti vardi, bulursan dinlemeni tavsiye ederim.

spesifik

آزادی قید و بند
Neden beni etiketledigin anlasildi :)
O kadar katı miyim ben ya

Ne alaka :(
Ben çok istifade ettim ,aklıma geldiniz dinlemenizi istedim
Çok etkilendim ... Sizin merhametsiz olduğunuzu düşünmüyorum.
Ama merhametimizin genel anlamda tezahurunu kaybedebiliyoruz.
Vurgulamak istedim.. Teşekkür ederim dinlediğiniz için.
Rabbim bizleri takva ehlinden eylesin Kaptan...

Kaptan

Mecra Yazarı
Video'dan hareketle kimler evlerinde haremlik-selamlik uyguluyor arkadaslar?

Kaptan

Mecra Yazarı
bir ara cok da kasmamak gerektigini dusunuyordum
hani cok yakin bildigimiz dost bildigimiz kimseleri istisna tutuyordum ama...

yok abi, haremlik-selamligi uygulayacan
bu anlamda hz Yusuf örnegi tam da meselenin önemini vurgulamasi acisindan dikkata sayandir

"Andolsun ki, hanım, ona karşı gerçekten arzu doluydu. Rabbinin ikazını, emir ve hükümlerini,
koyduğu ahlâkî kuralları düşünmemiş olsaydı, Yûsuf da ona meyletmiş gitmişti..."

ha ne alaka demeyin cok alakasi var.

spesifik

آزادی قید و بند
yabancılara uygulanıyor
aile içi yapamıyoruz
kayınlarla .. maşallah altı eltiyiz,yani bayramlarda birlikte yenilip içiliyor
ben gönüllü çocukların yanında duruyorum , çaktırmadan ayrılıyorum çoğunlukla